Zb logo

  

   blogi   forum

Wiadomości

Komentarze / Blogi

Tomasz Nowak Tomasz Nowak

Kamera! Akcja! I nic nie widać

​Bytomski system monitoringu to 38 kamer non stop rejestrujących to, co dzieje się w najważniejszych punktach miasta, obraz… więcej >>>


Marcin Hałaś Marcin Hałaś

Domki z kart

​Niemal równy rok temu pisałem w tym miejscu w komentarzu "Bartyla może wszystko" następujące złowa:  "Kredyt na 225… więcej >>>


Witold Branicki Witold Branicki

Krajobraz po historycznym spadku

​Na 760-lecie lokacji Bytomia na prawie niemieckim Ratusz oraz jego agendy, miejscowe instytucje i organizacje

przygotowały turnieje, imprezy,… więcej >>>


Jacek Sonczowski Jacek Sonczowski

Święto policji w teatrze “Rozbark”

​Policjanci z bytomskiego garnizonu spotkali się w Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu "Rozbark". Okazją było doroczne Święto Policji.… więcej >>>


ZB 22 | 29.05.2017 | Życie miasta | Edytor

ZBM z prestiżową nagrodą

​Lepiej niż rok temu. Bytomski Zakład Budynków Miejskich otrzymał kolejne prestiżowe wyróżnienie. Krajowa Izba Gospodarki Nieruchomościami przyznała miejskiej spółce nagrodę za Inwestycję Roku 2016. 


Tytuł ten ZBM dostał w kategorii „Obiekty mieszkaniowe – remonty kamienic mieszkalnych”. Kapituła nagrody doceniła sposób, w jaki zmodernizowano budynek przy ulicy Webera 4. Remont był kompleksowy, a jego efekty rzeczywiście są  imponujące. W jego ramach między innymi naprawiono i  odnowiono elewację, przeprowadzono termomodernizację kamienicy i  unowocześniono jej wnętrze. Prace prowadzono pod nadzorem konserwatorskim na zlecenie wspólnoty mieszkaniowej, której ZBM jest zarządcą. Przy okazji warto dodać, że spółka poprawiła swoje osiągnięcie sprzed roku, kiedy to wspomniana KIGN przydzieliła jej trzecią nagrodę za fachowe remonty innej nieruchomości. 

Bytomski ZBM jest jednym z największych w kraju zarządców wspólnot mieszkaniowych. Obecnie zarządza prawie 970 wspólnotami, w tym nie tylko  z naszego miasta, ale np. z sąsiednich Tarnowskich Gór. – Działamy bardzo dobrze, a świadczą o tym nasze wyniki finansowe. Spółka przynosi zysk, nie ma też żadnych zaległości. To efekt nie tylko dobrego zarządzania nią, ale także działań naprawczych przeprowadzonych w poprzednich latach – stwierdza prezes ZBM Artur Komor. Sukcesy te potwierdzają też nagrody indywidualne nadawane pracownikom spółki. Ostatnio KIGN postanowiła wyróżnić wiceprezesa Jana Jamrozika złotym medalem,  prokurenta Jacka Panasa medalem srebrnym, a głównego energetyka  Piotra Pigonia medalem brązowym  

Takich okazałych remontów, jak ten zrealizowany w kamienicy przy Webera 4, wspólnoty zarządzane przez ZBM przeprowadziły w ostatnim czasie znacznie więcej. Warto w tym miejscu wspomnieć o modernizacjach budynków przy Józefczaka,  placu Kościuszki. Dworcowej, Mickiewicza. W ostatnich czterech latach na remonty i modernizacje wspólnoty zarządzane przez ZBM wydatkowały kwotę ponad 100 mln zł. Współpraca ZBM ze wspólnotami układa się bardzo dobrze. Spółka jako zarządca walnie pomaga im chociażby w załatwieniu formalności związanych z pozyskaniem kredytów hipotecznych na dobrych warunkach, dofinansowania ze środków unijnych, uzyskania premii termomodernizacyjnej lub remontowej. Przykładem dofinansowania środkami unijnymi jest właśnie przygotowywana inwestycja zaplanowana w pięciu budynkach przy ulicy Miechowickiej i dwóch na Stroszku, polegająca na zamianie ocieplenia z płyt azbestowych na materialy nieszkodliwe i unieszkodliwienie materiałów zawierających azbest. W tym przypadku wspólnoty mogą liczyć nawet na 85-procentowe dofinansowanie, gdzie przy wartości projektu ponad 2 mln złotych  wkład własny nie przekracza 340 000 zł.  

Organizujemy spotkania z przedstawicielami wspólnot, informujemy ich o tym, jak przygotować projekt, wypełniamy wnioski i załatwiany wszelkie, często bardzo skomplikowane  formalności potrzebne do pozyskania unijnej dotacji. Wspólnoty mogą liczyć na naszą fachową pomoc, a naszym zadaniem jest  przedstawienie mieszkańcom akceptowalnych warunków realizacji projektu – mówi Jacek Panas. W podobny sposób ZBM wspiera wspólnoty starające się o przyłączenie ich budynków do sieci Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej i – co za tym idzie – likwidację w mieszkaniach pieców węglowych. Takie przedsięwzięcie planowane jest na Stroszku. Mamy nadzieję, że wspólnoty otrzymają zgodnie z Uchwałą Rady Miejskiej  dofinansowanie w wysokości 80% poniesionych kosztów kwalifikowanych instalacji wewnętrznych. Prócz tego ZBM występuje w imieniu wspólnot, którymi zarządza, podczas negocjacji cenowych z Tauronem. Działając jako klient zbiorowy, co roku udaje się wynegocjować kilkuprocentową zniżkę na zakup energii wykorzystywanej w częściach wspólnych budynków.Artykuł był oglądany 3879 razy.
 • Ocena - 5 18 głosów
   


Komentarze

ga
napisał
29.05.2017
o 16:38

W powyższym artykule jest błąd, wyróżnienie wcale nie jest prestiżowe. Po prostu płaci się i zgłasza inwestycję. Potem każdy może oddać nieograniczoną ilość głosów. Więc wiadomo jak wygląda głosowanie. Dlatego też, największa zasługa w otrzymaniu tej nagrody dla ZBMu polega na tym, że od rana do końca dniówki pracownicy tej instytucji oddawali głos sami na siebie.

Pan Darek
napisał
30.05.2017
o 23:02

Jakaś ta inwestycja niedokończona, w oknach dykta, co widać nawet na zdjęciu, płytki na dole to chyba jakiś robotnik na bani kładł, tynk na elewacji od południa jakiś niedorobiony, wejście do budynku i lokali na parterze to jakaś porażka. To białe pomalowane też jakieś w ciapki. Kto to remontował? Zakład pracy chronionej zatrudniający niedowidzących? Co to za inspektor odbierał? Chyba razem z tym od płytek raczyli się napojami wyskokowymi. A to jury co tą nagrodę przyznało tez chyba po dopalaczach. Dajcie spokój z takim newsami.

Adam
napisał
31.05.2017
o 16:55

“Nie pomoże puder z róż kiedy d.upa stara już” Ciekaw jestem czy wnętrze także zostało wyremontowane, bo z reguły w Bytmiu mamy piękne elewacje, a w środku ruiny

Ludek z Żabich Dołów
napisał
01.06.2017
o 10:59

Ojoj cóż za plejada “fachowców” budowlanych i “znawców” konkursów wszelakich, malkontentów zwolnionych zapewne z ZBM za „wyjątkowy” wkład w działalność Spółki. Zwolnionych, mniemam po tym, że powtarzają jakieś niezweryfikowane informacje, podobnie jak zdarza im się często w ich zawodowej pracy za co pracodawcy właściwie ich doceniają. Ci domorośli „pisarze” w swym samouwielbieniu nie podjęli minimum wysiłku by przed swoim wpisem przestudiować regulamin konkursu, to po pierwsze. Po drugie gdyby ci sami malkontenci śledziliby jego przebieg to dowiedzieliby się, że w głosowaniu internetowym Bytom przegrał, a wygrało miasto Piła. Statuetka Inwestycji Roku 2016 została przyznana przez kapitułę konkursu, a nie przez internautów. Odsyłam do lektury regulaminu i relacji z konkursu na stronie KIGN. Autorom poprzednich wpisów należy się jednak pochwała, że zachowując resztki przyzwoitości nie oskarżyli ZBM-u o stonkę ziemniaczaną, inflację czy załamanie na giełdzie.

Lolek
napisał
01.06.2017
o 11:33

widzę, że malkontenci i wieczni maruderzy krytykować będą wszystko, nawet to co zasługuje na pochwałę. Każdy kto kocha miasto i interesuje się jego przeszłością i przyszłością cieszy się nie tylko z tej nagrody, ale przede wszystkim z tego, że taki wspaniały budynek odzyskał swój blask. Cóż, frustrat zawsze frustratem pozostanie. Ciekawi mnie co dla miasta zrobili ci, którzy tutaj tak ochoczo krytykują. No, dalej, chwalcie się swoimi dziełami.

Adam
napisał
01.06.2017
o 19:18

Lolku ja kocham Bytom dlatego głośno krytykuje malowanie elewacji bez wcześniejszego kapitalnego remontu. Nie dlatego, że mi się one nie podobają, ale dlatego, że jest to zwyczajne mydlenie oczu. Państwowa złotówka jest strasznie tania. Pomalowanie elewacji w Polsce może kosztować tyle co remont kapitalny kamienicy.

Ludek z Żabich Dołów
napisał
01.06.2017
o 21:50

Znowu Adam wie lepiej. I robi idiotów z inwestorów i architekta. Po pierwsze, inwestor jest prywatny i wydał swoje pieniądze, a nie publiczne. Remont nadzorował konserwator zabytków, który nie pozwolił tknąć zachowanej kolorystyki tylko uzupełnić braki.Obiektywizm to dla Ciebie czarna magia. Napisz lepiej, że kieruje Tobą patologiczna nienawiść do ZBMu. Po tych wpisach widać, że nie masz pojęcia o czym piszesz, ale i tak Twój wpis jest niezwykle cenny bo miarą osiąganych sukcesów jest ilość posiadanych wrogów.

Adam
napisał
02.06.2017
o 14:48

Ludku z żabich dołów. Z reguły inwestorem jesteś TY bo to często z twoich podatków i czynszów są malowane te elewacje (mam tu na myśli zasoby miasta) Powiedz mi, ile kosztowały te remonty? Z pewnością nie wiesz, bo w Polsce masz płacić a nie zadawać pytania. Zwiedziłem trochę świata, biorąc twoją wiedzę zapewne więcej niż ty, i wiem jak jest a jak powinno być. Nie powiem o ZBM-ie dobrego słowa, ponieważ trudno powiedzieć coś dobrego o instytucji która bierze kasę za czynsze a budynki to istne ruiny. Zapewne nie wystawiłeś nosa poza zgniłą Polskę stąd nie wiesz jak powinno być

Adam
napisał
02.06.2017
o 14:54

Polakom można sprzedać ich własne g.wno w papierku, a oni będą płacić i cieszyć się, że ktoś im taki skarb sprzedał. Na zachodzie jak się dostaje mieszkanie komunalne, to jest ono wyremontowane i czyściutkie. W Polsce dostajesz ruinę do remontu z listą życzeń i jeszcze musisz płacić czynsz. A dodatkowo znajdzie się jeszcze ludek z żabich dołów który będzie klaskał i skakał ze szczęścia.

Ludek z Żabich Dołów
napisał
05.06.2017
o 08:15

Nie będę się powtarzać. Skoro tak “dogłębnie” Adamie “znasz” i komentujesz tą problematykę proponuję Tobie start w wyborach samorządowych w Bytomiu. Proponuję nawet bezpłatną pomoc w kampanii wyborczej. Marnujesz się na jakiś niszowych forach. Trzeba byś wypłynął na szersze wody naprawiania rzeczywistości i realizacji Twoich recept na odnowę miasta.  Adamie, do dzieła.

zainteresowany
napisał
06.06.2017
o 00:12

Czy ktoś się orientuje jaki wykonawca remontował tą kamienicę?

Ludek z Żabich Dołów
napisał
06.06.2017
o 15:21
 • pozostałe artykuły z tego wydania

  Bartkowiak na ratunek BPK

  ​Wielkie wyzwanie. Tej nominacji nikt się nie spodziewał. Kazimierz Bartkowiak zostanie 1 czerwca prezesem Bytomskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego. Ma je uratować… więcej >>>

  ZB 22 | Życie miasta | 29.05.2017 | Edytor

  RIO zdania nie zmienia, odwołanie odrzucone

  ​Władze mają problem. Regionalna Izba Obrachunkowa w Katowicach nie zmieniła negatywnej opinii na temat sprawozdania z wykonania zeszłorocznego budżetu Bytomia. Złożone przez… więcej >>>

  ZB 22 | Życie miasta | 29.05.2017 | Edytor

  Snochowski posypuje głowę popiołem

  ​Prezes przeprasza. – Byłem młodym samorządowcem i popełniłem błędy. To było naganne – tymi słowami Jakub Snochowski skomentował na forum… więcej >>>

  ZB 22 | Życie miasta | 29.05.2017 | Edytor

  Ile zarabiają bytomianie?

  ​Jesteśmy poniżej średniej. W pierwszym kwartale tego roku średni krajowy zarobek wyniósł 4635 złotych brutto. Czy tak dobrze jest również w Bytomiu?… więcej >>>

  ZB 22 | Życie miasta | 29.05.2017 | Edytor

  300 Harpaganów w Dolomitach

  ​Bieg morderczy i piękny. W niedzielę 21 maja po raz pierwszy w Bytomiu odbył się survivalowy bieg z przeszkodami. Mimo iż był to debiut… więcej >>>

  ZB 22 | Środek życia | 29.05.2017 | Edytor

  Tańce narodowe to ich specjalność

  ​Zdominowali innych. III Ogólnopolski Festiwal Polskich Tańców Narodowych zorganizowano niedawno w Koszęcinie. Klasą dla samych siebie byli podczas niego uczniowie … więcej >>>

  ZB 22 | Środek życia | 29.05.2017 | Edytor

  Niedaleko pada jabłko od jabłoni

  ​Rodzinny duet poetycki. Martyna i Wiesław Ciecieręga to niezwykły duet sceniczny – córka i ojciec. Z drugiej strony nie aż tak niezwykły, bowiem… więcej >>>

  ZB 22 | Środek życia | 29.05.2017 | Marcin Hałaś

  Nasi z Europą w Żytomierzu

  ​Uroczystości na Ukrainie. Przedstawiciele bytomskiego samorządu oraz artyści Opery Śląskiej pojechali na Dni Europy, które zorganizowano w Żytomierzu – partnerskim mieście… więcej >>>

  ZB 22 | Środek życia | 29.05.2017 | Edytor

  Tańczyli Bytomskie Rytmy

  ​Młodzi i najmłodsi. Około stu tancerzy – dzieci oraz młodzieży zgromadził trzeci już turniej taneczny Bytomskie Rytmy – Smoleń 2017. Odbył… więcej >>>

  ZB 22 | Środek życia | 29.05.2017 | Edytor


  OGŁOSZENIA
  DROBNE

  W PONIEDZIAŁEK
  W GAZECIE
  W ŚRODĘ
  W INTERNECIE!*

  *za 15% dopłatą

  18 sierpnia 2018

  imieniny:
  Ilony, Bronisława

  Bytom
  26°C

  Ciśnienie: 1019 hPa

  Galeria Tomenki

  Nasze akcje

  • Panteon bytomski

   Cykl artykułów o ludziach, którzy na przestrzeni wieków zasłużyli się dla Bytomia. więcej >>>

  Redakcja