Zb logo

  

   blogi   forum

Wiadomości

Komentarze / Blogi

Tomasz Nowak Tomasz Nowak

Kamera! Akcja! I nic nie widać

​Bytomski system monitoringu to 38 kamer non stop rejestrujących to, co dzieje się w najważniejszych punktach miasta, obraz… więcej >>>


Marcin Hałaś Marcin Hałaś

Dobra koalicja, a przynajmniej najlepsza

Od wyborów samorządowych Bytomiem rządzi koalicja KO-PiS, czyli Koalicji Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości. Co prawda magicy z… więcej >>>


Witold Branicki Witold Branicki

Krajobraz po historycznym spadku

​Na 760-lecie lokacji Bytomia na prawie niemieckim Ratusz oraz jego agendy, miejscowe instytucje i organizacje

przygotowały turnieje, imprezy,… więcej >>>


Jacek Sonczowski Jacek Sonczowski

Święto policji w teatrze “Rozbark”

​Policjanci z bytomskiego garnizonu spotkali się w Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu "Rozbark". Okazją było doroczne Święto Policji.… więcej >>>


ZB 4 | 28.01.2019 | Życie miasta | Tomasz Nowak

Zrobili sobie z BPK prywatny folwark

​Będzie wniosek do prokuratury. Kolejne porażające informacje na temat funkcjonowania Bytomskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego ujawniono podczas konferencji prasowej zorganizowanej w miniony piątek w Urzędzie Miasta. – W latach 2012-2018 BPK stało się prywatnym folwarkiem kilku osób – komentował zastępca prezydenta Bytomia Michał Bieda.


W konferencji prócz niego uczestniczyli prezydent Mariusz Wołosz oraz prezes BPK Arkadiusz Kocot. Wołosz przypomniał, że w grudniu minionego roku zaprezentował dwa raporty Najwyższej Izby Kontroli sporządzone po kontrolach przeprowadzonych w BPK. Już one pokazywały wiele nieprawidłowości w funkcjonowaniu gminnej spółki i skończyły się zawiadomieniem do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa. 

W zeszły piątek poznaliśmy trzeci, znacznie bardziej obszerny raport z działań NIK. Podobnie jak poprzednie dotyczy on lat 2012-2018. W podsumowaniu swoich spostrzeżeń NIK bardzo negatywnie oceniła działalność BPK w tym czasie. „Spółka poza wykonywaniem swoich zadań prowadziła również i finansowała wbrew własnym interesom działalność nie związaną ze swoimi podstawowymi zadaniami, co znacząco przyczyniło się do ponoszenia wysokich strat oraz pogorszenia jej płynności finansowej. (…). Zarząd BPK dopuścił do realizacji niegospodarnych działań i przedsięwzięć, między innymi wskutek swojej dyspozycyjności wobec nieuprawnionych oczekiwań przedstawicieli miasta Bytom, którzy inspirowali wykorzystywanie zasobów spółki w sposób niezgodny z jej ekonomicznym interesem, co przyczyniło się do pogorszenia sytuacji finansowej BPK” – napisali kontrolerzy NIK. Jak przypomniał wiceprezydent Bieda we wspomnianym okresie BPK kierowało kilku prezesów, a wspomniane polecenia wydawał im były prezydent Damian Bartyla

Lista nieprawidłowości jest długa. Przede wszystkim to wspominane już wcześniej, nieuzasadnione z ekonomicznego punktu widzenia i nie poprzedzone rzetelną analizą decyzje o zakupie ujęć wody w Tarnowskich Górach oraz działki przy ulicy Magdaleny. Poza tym jak ustaliła NIK BPK bez zabezpieczenia finansowego podjęło się budowy hali sportowej i mnóstwo pieniędzy wydawało na sponsoring. W latach 2012-2017 było to ponad 5 milionów złotych, prawie 3,5 mln zaś wydano na pożyczki innym, jak określono mało wiarygodnym podmiotom. Zdaniem NIK to niegospodarność. 

Za takową można też uznać ponoszenie olbrzymich wydatków na obsługę prawną spółki i usługi doradcze. Pochłonęły one w sumie ponad 4,5 mln zł, a ich wartość merytoryczna była znikoma. Sporo też, bo ponad 1,1 mln kosztowało BPK organiowanie szkoleń. 

NIK stwierdziła też w swym raporcie, że przedstawiciele władz BPK otrzymywali niezgodnie z prawem i wbrew kondycji finansowej spółki wynagrodzenia oraz nagrody. Jeden z prezesów dostał na przykład odprawę, choć sam się zwolnił, a członkowie zarządu byli jednocześnie zatrudniani na stanowiskach dyrektorskich, choć czegoś takiego nie przewidywał schemat organizacyjny. Inny z prezesów sam udzielił sobie nieoprocentowanej pożyczki z budżetu spółki. – W mojej ocenie siedem czynów opisanych przez NIK może wypełniać znamiona przestępstw i będzie przedmiotem zawiadomienia do prokuratury – mówił prezydent Mariusz Wołosz. Dodał on też, że osoby, które bezprawnie pobrały pieniądze zostaną wezwane do ich zwrotu, a jeśli tego nie zrobią, otrzymają wezwania sądowe: – Pieniądze BPK to pieniądze bytomian, bo to oni płacą tej spółce za wodę i ścieki. Dlatego też dopuszczając się nieprawidłowości poprzedni szefowie spółki wykorzystali mieszkańców. I dlatego nie można im tego odpuścić, muszą wszystko oddać. 

O jakich kwotach mowa? W kilku przypadkach rozmiar wyrządzonej szkody może wynosić powyżej miliona złotych twierdził wiceprezydent Bieda. I dodawał: – BPK stało się prywatnym folwarkiem kilku osób.Artykuł był oglądany 3724 razy.
 • Ocena - 1.4 5 głosów
   


Komentarze

bytomianin
napisał
28.01.2019
o 13:32

Ten kto wpadł na to ,że Bytom a nie tylko BPK przez 6 lat był prywatnym folwarkiem wiadomo czyim powinien dostać Nobla przecież w mieście każdy kto się interesował życiem miasta to widział, stołki dla swoich < kompetentnych> to tu to tam , wyciąganie kasy z tej czy innej spółki na wiadomy cel, straszenie kibolami na sesjach rady miasta itd itd a wszystko to dla dobra tego miasta…Mam nadzieję że prokurator zakasa rękawy i weznie się ostro do roboty…

Karol
napisał
28.01.2019
o 19:49

Było kilka okazji, aby przerwać te złe zarządzanie miastem. Jak Rada miejska nie udzieliła dwukrotnie absolutorium Prezydentowi, rada nie podjęła inicjatywy uchwałodawczej o przeprowadzeniu referendum.  Zapaść  finansów miasta również nie była tajemnicą, radni PO, SBB i PiS przy pomocy posła Szaramy mogli doprowadzić do zarządu komisarycznego. I co, czekano do terminowych wyborów, bo mogło by to przerwać pobierania dużych diet. Wtedy nie był brany pod uwagę interes miasta?
Radni o wszystkim dobrze wiedzieli, mogli te złe zarządzanie znacznie wcześniej przerwać, dlatego ponoszą taką samą odpowiedzialność za stan miasta.

Adam
napisał
29.01.2019
o 21:04

Bieda, bieda, bieda w mieście ...
Nic tylko bieda.

Latający Ślązak
napisał
29.01.2019
o 21:38

Bieda jest w Bytomiu, dzięki Bartyli i jego koleszkom od ciemnych interesów.

Zenek
napisał
30.01.2019
o 10:27

Fajnie, ze nasza władza tak obniża koszty miasta. Można się spodziewać, że lada moment po zapowiadanym przez prezesa bpk przejęciu bytomskiego wysypiska nastąpi znaczne obniżenie opłat za śmieci. A podjęte działania naprawcze zgodnie z diagnozą jednego z zastępców prezydenta spowodują również znaczne obniżenie ceny wody i ścieków.

bytomianin
napisał
30.01.2019
o 11:45

Wczoraj w jednej z lokalnych stacji tv słuchałem wypowiedzi pana Bartyli na temat raportu NIK-u i odniosłem wrażenie że pan DB jest oderwany od rzeczywistości mówi ze gdyby coś było to delegatura NIK w Katowicach złożyłaby doniesienie do prokuratury co nie miało miejsca a pan z NIK mówi o doniesienie wielowątkowym, gdyby w raporcie nie było nic to dlaczego pan panie Bartyla nie ujawniał raportu NIK i raportu z audytu w BPK i byłoby by po sprawie a dlaczego ówczesny prezes BPK pan Przywara tak szybko zrezygnował z funkcji prezesa???? Zobaczył to co zobaczył....

Chłopski Rozum
napisał
30.01.2019
o 18:06

BPK to prywatny folwark? Bez przesady. o prywatny folwark się dba i nie działa na jego szkodę, bo folwark ma przynosić właścicielowi zysk. BPK to raczej była przepompownia. I to bynajmniej nie ścieków, ale pieniędzy - publicznych wiadomo gdzie…

Adam
napisał
01.02.2019
o 17:46

Bieda w mieście, Bieda w województwie, wszędzie bieda!!! Szkoda tylko, że bieda BIEDY nie ubodzie!!!

Jan Waluś
napisał
01.02.2019
o 22:23

Prezes bpk na konferencji prasowej zapowiedział, że wszystkie pieniądze dla bpk odzyska. Może doradzi również obecnemu prezesowi zbm-u, jak ma odzyskać 6 milionów złotych, które wypłynęły z kasy spółki na zakup akcji Polonii Bytom SA. A może uda się jeszcze na tych akcjach zarobić – chciałbym wiedzieć jaka jest dzisiaj ich wartość rynkowa oraz czy zakup tych akcji był statutowym zadaniem zbm-u.
Według mnie był to „wybitny” wyczyn ówczesnego prezesa zakładu budynków miejskich, który POLONIĘ kupił za 6 milionów złotych. Jak można kupić klub? To faktycznie kino. Jakiś tam ZBM kupuje klub piłkarski. Po co mu ten klub ? Kto dokonał takiej wyceny? Jak go kupiono? Czy był przetarg bo przecież to publiczne pieniądze. Dlaczego o tych ludzi nie pyta prokurator. Kupiono nic za 6 milionów złotych publicznych pieniędzy, co na to specjalista Piotr KOJ. Co na to wg Szaramy wybitny ekonomista JANAS. Prezydent Wołosz ma o czym myśleć.

Filemon
napisał
02.02.2019
o 09:59

BIEDA w Bytomiu za bardzo się zakorzeniła.

Chłopski Rozum
napisał
02.02.2019
o 21:07

Lepsza swoja bieda niż bartylki z miodem za które przyjdzie slono płacić

tw Bolek
napisał
03.02.2019
o 11:46

A powiedzta mi, kto bydzie za to kiblowal ?
Znając życie, to winni dostaną wyrok w zawieszeniu.
Proste ... nie ma kar , to każdy czeka kiedy będzie mógł kraść i oszukiwać , bo pilnują go sami swoi.
No i tyle , co z tego ze jest raport ?
Kasa została zagospodarowana żeby kumplom było dobrze i nie ma konsekwencji za to.
Kopalnie mogli kupić i miasto zadłużyć smile
Kumpel dyrektor dostałby premie za sprzedaż.

Rozbark
napisał
03.02.2019
o 18:31

A ja jestem ciekaw kiedy rozpocznie się ta hucznie ogłaszana rewitalizacja bytomskich kamienic? Kiedy miejscy urzędnicy przestaną blokować remonty w Bytomiu.

a
napisał
03.02.2019
o 21:18

@Karol
Po co kłamiesz palancie? Przecież rada uchwaliła referendum i ono się odbyło. Bartylowcy wydali masę pieniędzy żeby walić głównie w Wołosza i Biedę. Wtedy jeszcze mieszkańcy dali się nabrać. Rok później na szczęście już nie.


napisał
16.10.2020
o 23:21

Co się dzieje w tej sprawie redakcjo? Kto za ewidentne machloje ma problem?
Np. taki jegomość Snochowski - góra spraw i śmieci do wyjaśnienia.
Wielkie halo PO-PiS-u na starcie i cisza, jak zawsze.

Kto pamięta takie drobiazgi, jak nauki na łyżwach za?
Kalendarze za?
Bartyla chce wrócić, oby ze Snochowskim i jego siostrą.

 
 • pozostałe artykuły z tego wydania

  Tramwaj na placu Wolskiego wywołuje kontrowersje

  ​Boją się hałasu. Zapowiedź budowy linii tramwajowej na placu Wolskiego wzburzyła wielu tamtejszych mieszkańców. Są oni zecydowanymi przeciwnikami tej inwestycji,… więcej >>>

  ZB 4 | Życie miasta | 28.01.2019 | Tomasz Nowak

  Bytomsko-Radzionkowska Spółdzielnia Upadła

  ​Koniec fikcji. Bytomsko-Radzionkowska Spółdzielnia Socjalna postawiona w stan upadłości. Jej dług przekracza milion złotych, a pracownicy nie otrzymują wynagrodzeń. Władze Bytomia zapowiadają,… więcej >>>

  ZB 4 | Życie miasta | 28.01.2019 | Edytor

  Będą mieli swoje planty

  ​Inwestycja w Rojcy. Do końca roku potrwa zagospodarowywanie terenów położonych pomiędzy dawnym osiedlem górniczym, a cmentarzem w dzielnicy Radzionkowa Rojcy. Władze miasta chcą,… więcej >>>

  ZB 4 | Życie miasta | 28.01.2019 | Edytor

  Jak pomagać zwierzętom?

  ​Lekcja w lesie. Grupa trzecioklasistów ze szkoły Podstawowej nr 54 z Miechowic odwiedziła z myśliwymi okoliczne lasy, by spędzić lekcję przyrody na wolnym… więcej >>>

  ZB 4 | Życie miasta | 28.01.2019 | Edytor

  Zima jak zwykle dziurawi nam drogi

  ​Łatają na mrozie. Nawet mróz nie jest w stanie przeszkodzić drogowcom w łataniu dziur, które po ostatnich mrozach i opadach śniegu pojawiają się… więcej >>>

  ZB 4 | Życie miasta | 28.01.2019 | Edytor

  Nieustający kryzys w „Stodole”, klub coraz bliżej likwidacji

  ​Hokej. Kolejne „walne” TMH Polonia nie wybrało zarządu stowarzyszenia, co grozi ustanowienia kuratora. Władze miasta przedstawiły swoje racje w sprawie przyszłości… więcej >>>

  ZB 4 | Życie sportowe | 28.01.2019 | Witold Branicki

  Sowieci wkroczyli do Miechowic

  ​Lekcja historii. Ponad 130 miłośników historii odtworzyło w minioną sobotę dramatyczne sceny walk, jakie w styczniu 1945 roku rozegrały się w Miechowicach. Tegoroczna… więcej >>>

  ZB 4 | Środek życia | 28.01.2019 | Edytor

  Pod skrzydłami aniołów

  ​Zaproszenie na wystawę. Członkowie koła plastycznego Bytomskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku znowu pochwalili się swoimi artystycznymi dokonaniami. W Biurze Promocji Bytomia można… więcej >>>

  ZB 4 | Środek życia | 28.01.2019 | Edytor

  Nie jedzą, ale się odżywiają i żyją

  ​Jedyna na Śląsku. Podopieczni tej poradni nic nie jedzą, ale mimo to normalnie żyją. Ze względu na różnego rodzaju choroby… więcej >>>

  ZB 4 | Środek życia | 28.01.2019 | Edytor


  OGŁOSZENIA
  DROBNE

  W PONIEDZIAŁEK
  W GAZECIE
  W ŚRODĘ
  W INTERNECIE!*

  *za 15% dopłatą

  24 października 2020

  imieniny:
  Rafała, Marcina

  Galeria Tomenki

  Nasze akcje

  • Panteon bytomski

   Cykl artykułów o ludziach, którzy na przestrzeni wieków zasłużyli się dla Bytomia. więcej >>>

  Redakcja