Jak Bytom odgruzowywano

​Zobacz sam. Bytomskie Muzeum Górnośląskie wzbogaciło się ostatnio o kolejny ciekawy zwłaszcza z naszego punktu widzenia obraz. To „Odgruzowanie Bytomia” autorstwa mieszkającego kiedyś w naszym mieście Bolesława Stawińskiego. 

  • Wydanie: ZB_20_04
  • Data:
  • Autor: Edytor
  • Artykuł był oglądany 2088 razy

Artysta ten urodził się w roku 1908 w Łodzi. Był nie tylko malarzem, ale również rysownikiem, pedagogiem i członkiem tak zwanej Grupy Krakowskiej. W latach 1928-1934 studiował na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Do naszego miasta trafił po II wojnie światowej jako repatriant. Był to wprawdzie całkowity przypadek, ale Stawiński postanowił tu się osiedlić na stałe. Przez wiele lat pracował jako wykładowca w katowickim Oddziale Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Zmarł w roku 1983 w Bytomiu. Tu go też pochowano. 

„Odgruzowanie Bytomia” twórca wykonał najprawdopodobniej zaraz po wojnie. Był to jego jeden z pierwszych obrazów stworzonych w naszym mieście. Skąd wziął się taki akurat temat i zwłaszcza taki tytuł – nie wiadomo, ale wiadomo, że Bytom nie uległ jakiemuś specjalnemu zniszczeniu wskutek walk. Raczej został zniszczony i rozszabrowany przez wkraczających Sowietów. Dotyczyło to przede wszystkim zakładów przemysłowych, zabytków i spalonego, stojącego przy Rynku Ratusza. 

Obraz trafił teraz do zbiorów naszego muzeum. Wraz z nim placówka pozyskała jeszcze sześć szkiców rysunkowych przygotowanych podczas pracy nad obrazem. To wydarzenie stało się okazją do zorganizowania spotkania z synem artysty Piotrem Stawińskim. Odbyło się ono w minioną niedzielę w muzeum, a w jego trakcie główny bohater w bardzo interesujący sposób opowiadał między innymi o życiu i twórczości artystycznej swego ojca.

Ocena:
Liczba ocen: 0
Oceń ten wpis

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu, dodaj pierwszy komentarz.

Partnerzy