Kolorowe pojemniki, czyli segregacja po nowemu

​Nowe zasady. Od 1 lipca obowiązują nowe znormalizowane w całym kraju zasady segregacji śmieci. Teraz odpady trafią do 5 pojemników o różnych kolorach. Konieczna będzie również większa kampania edukacyjna.

  • Wydanie: ZB_17_27
  • Data:
  • Autor: Edytor
  • Artykuł był oglądany 1966 razy

Jak dotąd przy segregacji odpadów komunalnych nasze gminy kierowały się sporą dowolnością i w praktyce bywało, że liczba pojemników do sortowania znacznie się różniła. Z drugiej strony całe rejony miast nie chciały segregować i wszystkie odpady jak dawniej trafiały do jednego kontenera. Tak działo się np. w części domków jednorodzinnych i w spółdzielczych blokach, w których nadal funkcjonowały zsypy przy jednocześnie stojących pod domami kontenerach do segregacji.

Teraz przynajmniej teoretycznie samowola się skończy. Od tego miesiąca obowiązują 4 pojemniki do segregacji i jeden na śmieci ogólne. Do brązowego będą trafiały odpady biologiczne, do zielonego szkło, żółtego tworzywa sztuczne, metale i odpady wielomateriałowe, oraz do niebieskiego papier. Na ogólne śmieci mają być kontenery czarne. Nowe przepisy będą miały, co jest trudne do wytłumaczenia, aż kilkuletni okres przejściowy potrzebny do wdrożenia.

W Bytomiu pracownicy Wydziału Ekologii Urzędu Miejskiego chcą załatwić ten problem jak najszybciej i nowe zasady zostaną określone w warunkach przed kolejnym przetargiem na wywóz nieczystości od 1 stycznia. Temat ten konsultowano na razie z mieszkańcami domków jednorodzinnych, do których wysłano 3,5 tysiąca ankiet z zapytaniem o częstotliwość odbierania śmieci. Tematem wywozu, a także gabarytami poszczególnych pojemników są również zainteresowane spółdzielnie mieszkaniowe. Naczelnik Wydziału Ekologii Anna Selwet zapowiedziała, że w tej sprawie odbędą się spotkania z zastępcą prezydenta. W tak dużych skupiskach domów konieczne będzie ustalenie terminów wywozu posegregowanych śmieci oraz wielkości pojemników, bowiem obecnie system ten pozostawia wiele do życzenia.

Ocena:
Liczba ocen: 0
Oceń ten wpis

Komentarze

  • Adam
    Mam segregować i jeszcze za to płacić? Co jeszcze? może własnym samochodem dowieźć do utylizacji? Odpady są segregowane, nie po to by je posegregowane wyrzucić na wysypisko, ale po to by jakaś forma mogła w łatwy sposób sprzedać nasze śmieci, a jak wiadomo na śmieciach są duże pieniądze. A ja mam jeszcze tej formie je posegregować i w dodatku zapłacić, za to, że je odbierze?!

Partnerzy