Zb logo

  

   blogi   forum

Wiadomości

Komentarze / Blogi

Tomasz Nowak Tomasz Nowak

Kamera! Akcja! I nic nie widać

​Bytomski system monitoringu to 38 kamer non stop rejestrujących to, co dzieje się w najważniejszych punktach miasta, obraz… więcej >>>


Marcin Hałaś Marcin Hałaś

Dobra koalicja, a przynajmniej najlepsza

Od wyborów samorządowych Bytomiem rządzi koalicja KO-PiS, czyli Koalicji Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości. Co prawda magicy z… więcej >>>


Witold Branicki Witold Branicki

Krajobraz po historycznym spadku

​Na 760-lecie lokacji Bytomia na prawie niemieckim Ratusz oraz jego agendy, miejscowe instytucje i organizacje

przygotowały turnieje, imprezy,… więcej >>>


Jacek Sonczowski Jacek Sonczowski

Święto policji w teatrze “Rozbark”

​Policjanci z bytomskiego garnizonu spotkali się w Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu "Rozbark". Okazją było doroczne Święto Policji.… więcej >>>


ZB 26 | 29.06.2020 | Życie miasta | Edytor

Muzyka narodów u nas nie zabrzmi

​Zmiana miejsca. Tego lata w Bytomiu nie odbędzie się Festiwal Muzyka Narodów. Władze nie chciały go organizować ze względu na pandemię koronawirusa. W efekcie pomysłodawca imprezy Juliusz Ursyn Niemcewicz porozumiał się z włodarzami Świerklańca i tam ją przeniósł. 
Artykuł był oglądany 1207 razy.

Cały artykuł dostępny będzie za tydzień.

 • Ocena - 0 0 głosów
   


Komentarze:

Muzyka Narodów
napisał
29.06.2020
o 20:00
nr 1

Wołosze za to się zgodzą się na paradę Bohaterów z ka łamogą na czele pochodu.

Latający Ślązak
napisał
02.07.2020
o 21:04
nr 2

Mam nadzieję, że p. Ursyn Niemczewicz (wątek nazwiska tego Pana do sprawdzenia - wszak Romowie, mogli wpisać sobie każde polskie nazwisko),
nie pobiera już pieniędzy z miasta, jak to miało miejsce za czasów P. Bartyli, za doradztwo w sprawie kultury, za nic nie robienie płaciliśmy mu ok. 4500zł.
miesięcznie.

J Jendrzej
napisał
05.07.2020
o 19:07
nr 3

Z historii:
Julian Ursyn Niemcewicz (ur. 16 lutego 1757 r. W majątku Skoki koło Brześcia Litewskiego, † 21 maja 1841 r. W Paryżu) był polskim uczonym, poetą i mężem stanu.
Julian Ursyn Niemcewicz otrzymał wykształcenie w Instytucie Podchorążych w Warszawie, w 1777 r. Był adiutantem księcia Adama Kazimierza Czartoryskiego, a następnie spędził kilka lat we Francji, Anglii i we Włoszech.

Jako członek województwa Livonia i marszałek Sejmu czteroletniego 1788–92 był jednym z obrońców praw trzeciej klasy. W 1794 r. Walczył u Tadeusza Kościuszki jako jego adiutant wobec Rosjan w powstaniu kościuszkowskim i został schwytany w bitwie pod Maciejowicami. Stamtąd został zwolniony przez cara Pawła I w 1796 r. I podążał za Kościuszką przez Szwecję i Anglię do Ameryki. W 1802 r. Wrócił do Warszawy. W 1803 roku mieszkał w Paryżu, 1804 ponownie wyjechał do Ameryki, ale później wrócił do Polski. Gdy w 1812 r. Kilka dzielnic zbroiło się tutaj w celu uzyskania niepodległości narodowej, szlachta brzeska wybrała go na marszałka. Po porażce armii francuskiej ponownie udał się do Ameryki Północnej. Później wrócił do Warszawy, gdzie po Kongresie Wiedeńskim w nowym Królestwie Polskim został mianowany Sekretarzem Stanu i Przewodniczącym Komitetu Konstytucyjnego, a w 1828 r. Został Prezesem Warszawskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk.

Po klęsce powstania listopadowego 1830 r. Uciekł do Londynu, a następnie do Paryża, gdzie zmarł 21 maja 1841 r. Kenotaphe został zbudowany w kościele parafialnym w Montmorency ku pamięci jego i generała Karola Kniaziewicza, który zmarł kilka miesięcy później.

Ale przecież to historia,więc szukanie powiązań..?Dla mnie dziwna propozycja człowieka o tak starych,bo przedwojennych korzeniach bytomskich.

Dużo bardziej kontent byłbym,gdyby zafrasowanie człowieka o takich korzeniach NASZEGO GRODU byłby chociażby wygląd naszego zacnego RYNKU.
Oglądałem na placu Poli-tfu-Rynku sesję wyborczą Trzaskowskiego i prawie płakałem.
Nie,nie z powodu przejmującej mowy kandydata na prezydenta,ale z powodu fatalnej brzydoty mego miasta,miasta które w pamięci zostało mi jako piękne.
Czy GOSPODAROWANIE miastem,to słowo obce w Bytomiu od 76 lat?

Gizela z Rybnika
napisał
06.07.2020
o 03:48
nr 4

To wszystko jest jak kiepski teatr. Bytomianin który miał jakiś pomysł na niedzielną rodzinną rozrywkę w dodatku połączoną z edukacją muzyczną został odprawiony przez Wołosza. Powód, nie dało się zorganizować  Muzyki Narodów z powodu epidemii COVID. Ten sam COVID już nie przeszkadzał w zorganizowaniu wiecu z kolegą z PO. Panowie Wołosz, Bieda, Trzaskowski czy technik kolejarz Gajos nie mieli nawet maseczek. Ludzi na wiecu było mniej niż na koncertach parkowych.

Latający Ślązak
napisał
06.07.2020
o 22:34
nr 5

@ J.J , życiorys prawdziwego Ursyna Niemcewicza sam potrafię znaleźć, niestety nie zrozumiałeś mojego wpisu,
dla podpowiedzi:
http://zyciebytomskie.pl/index.php/ZB/arch_art/upior-w-operze.-upior-antysemityzmu
Przeczytaj komentarze, szczególnie przedostatni nicka Marcin.
W 2013 zalewałeś to forum swoimi wpisami, to mogłeś to przeczytać i zapamiętać, wszak pamięć jak zapewniasz masz wspaniałą, zapewniasz również o swoim wysokim IQ, którego mogę pozazdrościć.
Co do demencji, to nie ja zapewniałem kilkakrotnie, że litery tu nie napiszę.


J Jendrzej
napisał
07.07.2020
o 19:37
nr 6

Mam jedno pytanie do ciebie latający-a jaki nick,nicki miałeś w tym roku2013?.
Widzisz-naprawdę jestem psychologiem i po tempie ,składni,oraz wielu niuansach pisowni można oceniać,oraz klasyfikować respondenta-
Bo przecież nie powiesz mi,że twych wpisów w 2013 na tych stronach nie ma!
Pozdrawiam serdecznie życząc szczęścia!

J Jendrzej
napisał
07.07.2020
o 21:12
nr 7

Muszę nawiązać do społeczności żydowskiej,ponieważ byłem świadkiem niszczenia cmentarza żydowskiego w Bytomiu ,tuż,tuż,obok mojej szkoły.
Wandale demolowali nagrobki.
Nie,nie jestem członkiem tej nacji..
Mój ojciec opowiadał mi,jak oni handlowali,jak czasami oszukiwali.
Gdy pojechałeś do Będzina,to mogłeś kupić ANCUG u nich.
Stawiał cię przed lustrem,ubierał marynarkę dużo dla ciebie za dużą,łapał w plecach i ściągał nadmiar materiału,byś widział.że pasuje.Obniżał cenę.
Tak było.
Tylko powiedzcie mi,Bytomianie,czy ta nacja,lub niemiecka Was oszukuje.
Przejdźmy w końcu do konkretów. Powiedzmy jacy jesteśmy!
A ja ZABUCHOWAŁEM(nie zabukowałem) moją ukochaną Majorkę na długo.Nie będę Was gnębił.
Ciebie też,latający
URLOP,Piasek,wolność

Lol
napisał
11.07.2020
o 11:35
nr 8

bzury, komu to potrzebne, chyba tym co dostana kupe forsy za z organizowanie tej haltury i dla wakonawcow tej cos. Przeciez systemowcy musza dostawac pieniadze.
Beszczelnos nie zna granic.

Meloman
napisał
02.09.2020
o 10:35
nr 9

Zamiast Muzyki Narodów jest Parkogranie. Czyli wychodzi na to że chodziło tylko o to żeby pozbyć się Juliusza Ursyna Niemcewicza. Widać za gorliwie śpiewał dla Bartyli. Teraz koncerty prowadzi Jacek Woleński. Czyli stare wróciło!  Za to Górnicza Orkiestra Dęta Bytom gra w każdej konfiguracji i pod każdym prezydentem. Ile trzeba zmienić żeby niewiele się nie zmieniło!
 • pozostałe artykuły z wydania nr 3

  Nastolatki i śmierć. 14-latek zabił 13-latkę

  ​Tragiczny finał poszukiwań. Nie żyje będąca w ciąży 13-letnia Patrycja, której zaginięcie zgłosili w miniony wtorek rodzice. Ciało dziewczynki z licznymi ranami zadanymi nożem znaleziono na nieużytkach w Piekarach Śląskich.…

  więcej >>>
  2021.01.17 | Życie miasta | Edytor

  Zima ostro zaatakowała

  ​Ale napadało. Takiej zimy, jaka zaatakowała nas w minionym tygodniu nie było od dawna. Bytom i Radzionków utonęły pod śniegiem, a na ulicach i chodnikach zrobiło się ślisko. Paraliżu jednak…

  więcej >>>
  2021.01.17 | Życie miasta | Edytor

  Izba wytrzeźwień w czasie pandemii

  ​Pijanym nikt nie odpuszcza. Izba Wytrzeźwień, to miejsce, do którego nikt nie trafia dobrowolnie. Pandemia koronawirusa przysporzyła personelowi tej placówki dodatkowych problemów.

  więcej >>>
  2021.01.17 | Życie miasta | Edytor

  Wielkie zainteresowanie szczepieniem na COVID-19

  ​Zapisujemy się. 15 stycznia rozpoczęły się zapisy do Narodowego Programu Szczepień Ochronnych. Okazało się, że bytomianie i radzionkowianie są bardzo zainteresowani, by zaszczepić się przeciwko COVID-19. 

  więcej >>>
  2021.01.17 | Życie miasta | Edytor

  Wybuch przy Katowickiej: śledztwo umorzone

  ​Kulisy tragedii. Prokuratura umorzyła śledztwo mające wyjaśnić, czemu w bytomskiej kamienicy przy ulicy Katowickiej 37 doszło do tragicznego w skutkach wybuchu gazu. Ustalenia są bolesne: to mieszkająca tam…

  więcej >>>
  2021.01.17 | Życie miasta | Edytor

  Piwnice Gorywodów na sprzedaż. Wszystko przez obostrzenia

  ​Wyznania restauratora. – Nie będę dłużej kopał się z koniem i walczył z bzdurnymi przepisami – mówi właściciel bytomskich Piwnic Gorywodów Krzysztof Dzicher. Obostrzenia pandemiczne pozbawiły go dochodów i zmusiły…

  więcej >>>
  2021.01.17 | Życie miasta | Tomasz Nowak

  Nie porozmawiali o przyszłości EC Szombierki

  Co się dzieje z kostką? Po raz kolejny nie doszło do rozmów władz Bytomia z przedstawicielami spółki Rezonator, a więc właścicielem Elektrociepłowni Szombierki. Ci ostatni nie stawili się bowiem…

  więcej >>>
  2021.01.17 | Życie miasta | Edytor

  Nie nudzili się podczas ferii

  ​Karb. Pedagodzy z Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 w Karbiu mimo pandemii zaplanowali ciekawe ferie dla swoich podopiecznych. Atrakcji było mnóstwo, chociaż nie obyło się bez ograniczeń. 

  więcej >>>
  2021.01.17 | Życie dzielnic | Edytor

  Zasypali alejkę solą, sanki nie przejadą

  ​I po co? Nasi czytelnicy odwiedzający ze swymi pociechami okolice alei Marka są zdziwieni. Nie potrafią zrozumieć, czemu pracownicy Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów wysypali sól w miejscu, w którym…

  więcej >>>
  2021.01.17 | Życie miasta | Edytor

  Ślubów kościelnych coraz mniej

  ​Ale więcej jubileuszów. Bytomianie biorący ślub coraz rzadziej decydują się złożyć przysięgę w kościele, ograniczając się do ceremonii w Urzędzie Stanu Cywilnego. Przybywa natomiast par świętujących imponujące jubileusze…

  więcej >>>
  2021.01.17 | Życie miasta | Edytor

  Senior dzwoni i odbiera, a potem rozmawiają

  ​Pomoc przez telefon. „Halo Aktywni60+” to prowadzony przez seniorów i stworzony z myślą o seniorach nowatorski projekt realizowany od kilku miesięcy w naszym mieście. Sprawdził się świetnie.

  więcej >>>
  2021.01.17 | Środek życia | Edytor

  Opera na czas karnawału

  ​Zostają w sieci. Miały być w internecie i na żywo, ale po przedłużeniu koronawirusowych obostrzeń na razie będą dostępne tylko w pierwszym z tych miejsc. Karnawałowe propozycje przygotowane przez bytomską Operę…

  więcej >>>
  2021.01.17 | Środek życia | Edytor