Nadburmistrz na nowo odkrywany

​Niezwykli goście. Na uroczystość nadania tytułu honorowego obywatela Bytomia prof. Piotrowi Obrączce przybyli Christel i Dieter Gewitzsch. Są emerytowanymi nauczycielami historii, mieszkają w Selm – rodzinnym mieście nadburmistrza Georga Brüninga.

  • Wydanie: ZB_18_14
  • Data:
  • Autor: Edytor
  • Artykuł był oglądany 2173 razy

Georg Brüning – przez 36 lat burmistrz, a następnie nadburmistrz Beuthen urodził się w majątku Botzlar koło Selm w Westfalii. Jeszcze niedawno w miejscu urodzenia postać Brüniga, dla którego drugim miastem rodzinnym stał się Bytom, pozostawała kompletnie nieznana. Państwo Gewitzsch odkryli ją trochę przypadkiem – zaczęli badać historię pięknego XIX-wiecznego domu, którego właścicielem był kiedyś ojciec Georga, radca ekonomiczny Wilhelm Brüning. Ze zdziwieniem odnaleźli wzmiankę, że jego syn Georg był burmistrzem Beuthen na Górnym Śląsku. Postanowili zebrać o nim więcej informacji.

Skontaktowali się z Miejską Biblioteką Publiczną w Bytomiu, której pracownicy przekazali im kontakt do prof. Piotra Obrączki jako człowieka, który „wie o Brüningu” najwięcej. Tak zaczęła się współpraca badaczy. Christel i Dieter Gewitzsch korzystali z wiedzy zebranej przez prof. Piotra Obrączkę, sami natomiast przekazywali mu wiele cennych informacji na temat rodzinnego miasta Georga Brüninga, który rządy w Bytomiu objął jako 31-letni doktor praw. Rządził Bytomiem 36 lat – czyli przez trzy pełne kadencje, trwające wówczas po 12 lat – i pozostał w tym mieście do śmierci.

Christel i Dieter Gewitzsch artykuł poświęcony Brüningowi opublikowali na prowadzonej przez siebie stronie internetowej aktenlage.net poświęconej historii Selm i okolic. W ten sposób przywrócili pamięć o nadburmistrzu Bytomia w regionie jego urodzenia. – Kiedy zaczęliśmy poszukiwać śladów Brüninga, byliśmy zaskoczeni, że obecnie w Polsce,w  Bytomiu jest on przypominany i znany, a tam, gdzie się urodził, ludzie nie wiedzą w ogóle kim był Georg Brüning – mówią niemieccy historycy. Z okazji nadania tytułu honorowego obywatela Bytomia prof. Piotrowi Obrączce przyjechali po raz pierwszy do Bytomia. Mogli zobaczyć miasto, które zostało rozbudowane i zyskało świetność pod rządami ich krajana.

Ocena: 5,00
Liczba ocen: 0
Oceń ten wpis

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu, dodaj pierwszy komentarz.

Partnerzy