Zb logo

  

   blogi   forum

Wiadomości

Komentarze / Blogi

Tomasz Nowak Tomasz Nowak

Kamera! Akcja! I nic nie widać

​Bytomski system monitoringu to 38 kamer non stop rejestrujących to, co dzieje się w najważniejszych punktach miasta, obraz… więcej >>>


Marcin Hałaś Marcin Hałaś

Dobra koalicja, a przynajmniej najlepsza

Od wyborów samorządowych Bytomiem rządzi koalicja KO-PiS, czyli Koalicji Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości. Co prawda magicy z… więcej >>>


Witold Branicki Witold Branicki

Krajobraz po historycznym spadku

​Na 760-lecie lokacji Bytomia na prawie niemieckim Ratusz oraz jego agendy, miejscowe instytucje i organizacje

przygotowały turnieje, imprezy,… więcej >>>


Jacek Sonczowski Jacek Sonczowski

Święto policji w teatrze “Rozbark”

​Policjanci z bytomskiego garnizonu spotkali się w Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu "Rozbark". Okazją było doroczne Święto Policji.… więcej >>>


ZB 27 | 06.07.2020 | Życie miasta | Marcin Hałaś

Najnowsze miasto, które znika

​O co jesteśmy ubożsi? Od wielu lat pisze się o tym, co w Bytomiu zniszczyła armia sowiecka, albo o tym, co zostało zniszczone w czasach komunizmu. Tymczasem nasze miasto wciąż pustoszeje. Znikają ważne instytucje, które powstały w Bytomiu po 1990 roku.
Artykuł był oglądany 502 razy.

Cały artykuł dostępny będzie za tydzień.

 • Ocena - 3 2 głosów
   


Komentarze:

Anna
napisał
07.07.2020
o 21:23
nr 1

Polecam szambo spuścić a nie uzdrawiać.
Dinozaury też wyginęły. Bytom wymiera i wymrze. Tylko łapiduchy od Walickiego zarobią.

Dobra znowu zmiana
napisał
07.07.2020
o 22:37
nr 2

Dobranoc, dobranoc mężczyzno,
zbiegany za groszem jak mrówka
dobranoc, niech sny Ci się przyśnią
porosłe drzewami w złotówkach
Złotowki jak liście na wietrze
czeredą unoszą się całą
Garściami pakujesz je w kieszeń
a resztę taczkami w PKO
Aż prosisz by rząd ulżył Tobie
i w portfel zapuścił Ci dren
Dobranoc, dobranoc mój chłopie
już czas na sen

Dobranoc, dobranoc niewiasto
skłoń główkę na miękką poduszkę
dobranoc, nad wieś i nad miasto
jak rączym rumakiem wzleć łóżkiem
niech rycerz Cię na nim porywa
co piękny i dobry jest wielce
co zrobił zakupy, pozmywał
i dzieciom dopomógł zmóc lekcje
a teraz tak objął Cię ciasno
jak amant ekranów i scen
Dobranoc, dobranoc niewiasto,
już czas na sen

Dobranoc, dobranoc ojczyzno,
już księżyc na czarnej lśni tacy
dobranoc, i niech Ci sie przyśnią
pogodni, zamożni Polacy
że luźnym zdążają tramwajem,
wytworną konfekcją okryci
i darzą uśmiechem się wzajem,
i wszyscy do czysta wymyci
i wszyscy uczciwi od rana,
od morza po góry, aż hen
Dobranoc, ojczyzno kochana
już czas na sen

J Jendrzej
napisał
07.07.2020
o 23:29
nr 3

Dobra zmiano-ciekawie…Ujęłaś mnie

wszyscy do czysta wymyci
i wszyscy uczciwi od rana,
od morza po góry, aż hen
Dobranoc, ojczyzno kochana
już czas na sen

A by dać okazję innym na pokazywanie palcem w dół  przepisuję przed moim wyjazdem na wakacje list od przyjacielaz 6 luty 2018(jeden z tysiąca)

 
Witam Cię Janku i przepraszam za zwłokę w odpowiedzi. Niestety, najrozmaitsze przypadłości nie bardzo się chcą odczepić i utrudniają życie.
Rzecz jasna, że się odniosę do tego, co napisałem w poprzednim mailu, choć wydawało mi się że napisałem dość jasno. Podtrzymuję mój pogląd, że obecnie (to znaczy od dość długiego czasu) mowa śląska nie jest deprecjonowana, albo jak to określiłeś “spychana do rowu”. Było tak kiedyś i trwało to długo - twierdzę i wielokrotnie w przeszłości to stwierdzałem, że to było absolutnie niedopuszczalne. Ty natomiast piszesz, że “moja mowa była deprecjonowana ,gdy byłem brzdącem i trwało to w końcu na “moich” ziemiach do ...głębokiej starości”. Czyjej głębokiej starości? Twojej?
Po pierwsze trzeba nam zrewidować kryteria głębokiej starości. Powiedzmy sobie (dla równego rachunku), że siedemdziesiątka głęboką starością była baardzo dawno temu. Teraz, i od długiego czasu, głęboką starością jest wiek powyżej 80 i więcej lat. Tyle nie masz. To raz. Po drugie - przecież nie mieszkasz na Śląsku od ładnych paru dziesiątków lat, czyli śledzisz stosunek do “Twojej mowy” z oddali. Ja co prawda też, tyle, że ja nadal mieszkam w województwie śląskim i do Bytomia (w którym często bywam) mam raptem 80 km, a nie 1000. Może zatem nie jest z tą śląską mową tak źle, jak piszesz.
Po trzecie - mniej więcej dziewięć lat temu - sam napisałeś na forum , kiedy ono jeszcze nie zostało zepchnięte do rowu (o gwarze kociewskiej) te słowa:

“Rzeczywiście gwara piękna, ujmująca tak samo jak ma ukochana śląska, czy góralska. Bo słusznie Krzysiu podkreśliłeś, że z tych różnorodności gwar wypływa atrakcyjność i mądrość narodu. Jego kolorowość.
Wszystko niestety zanika. Ta kociewska, jak Leszek pisze szczególnie, bo śląska moim zdaniem jeszcze długo nie da się tak całkowicie wyprzeć.
Myślę. że okres rugowania gwar z języka polskiego niepowrotnie minął. Oby!”

To tyle tytułem odniesienia się do mego wcześniejszego wpisu. Co do nawiązania do Wyspiańskiego - no cóż, nie ukrywam, że lekko przykro mi się zrobiło. Dlaczego? Ano dlatego:
Żyd do Pana Młodego:
“Pan się narodowo bałamuci”
i jeszcze:
“Pan to przecie jutro zruci?”

O ile dobrze zrozumiałem wynika z tego, że odnośnie śląskiej mowy posądzasz mnie o hołdowanie jakiejś modzie, fanaberii, snobowanie się na Ślązaka? Ciekawy punkt widzenia. Dziwne tylko, że jakoś ta “moda” mimo upływu lat mi nie przeszła.
No cóż, szanuję ten Twój punkt widzenia, być może nawet myślisz sobie; “widzisz go, gorola, Bydzie mi tu farbowanygo Ślonzoka udawoł”. Jako Ślązak z dziada pradziada masz do tego prawo.
Pomijam przy tym fakt, że jeśli jest na coś moda, to trudno mówić, że to coś jest spychane do rowu.

Warszawy i zdecydowanej części warszawiaków nigdy nie trawiłem, dlatego też wisi mi jak kilo kitu na zicherce, co oni hołubią, a co nie. To, że jestem gorolem, rzecz jasna nie oznacza, że jestem Góralem. Jestem z dziada pradziada Galicjokiem podbeskidzkim. Niby Górale Beskidzcy też są, ale Wadowice do tej sfery się nie zaliczają.

A co do wątku politycznego - nie pierwszy raz mały udaje dużego, a przynajmniej większego. Tylko kotu się wydaje, że ryczy.

Pozdrawiam serdecznie Ciebie i Twoją Rodzinę, życząc Wam jak zawsze wszelkiego dobra.
Krzysztof

Lol
napisał
11.07.2020
o 11:39
nr 4

nooooo, ale do koryta od 30 lat przychodza nowi magole, z obietnicami i wogole, Teraz to nawet beda nam seks za darmo wkrecac zybysmy ich wybrali. NO BO Nic nowego juz nie wymysla.
Czytaj: Protokoly medrcow syjonu.

Europejska historia
napisał
11.07.2020
o 13:10
nr 5

Masakra w Srebrenicy była zbrodnią popełnioną podczas wojny w Bośni, która została zaklasyfikowana jako ludobójstwo przez sądy ONZ zgodnie z konwencją o zapobieganiu i karaniu ludobójstwa.

W rejonie Srebrenicy w lipcu 1995 r. Zamordowano ponad 8000 Bośniaków - prawie wyłącznie mężczyzn i chłopców w wieku od 13 do 78 lat.] Masakra pod dowództwem Ratko Mladića została przeprowadzona przez armię Republiki Serbskiej (Vojska Republike Srpske, VRS), policję i serbskie paramilitarne w obecności żołnierzy w niebieskim hełmie. Ciągnęło się przez kilka dni i było rozrzucone po różnych miejscach zbrodni w pobliżu Srebrenicy. Sprawcy pochowali tysiące ciał w masowych grobach. Wielokrotne zmiany pościeli w kolejnych tygodniach powinny maskować czyny. Rola holenderskich żołnierzy w niebieskim hełmie i ich dowódcy Thomasa Karremansa, którzy nie podjęli zdecydowanych działań w celu zapobieżenia morderstwom, jest nadal kontrowersyjna.

Masakra jest uważana za najpoważniejszą zbrodnię wojenną w Europie od końca drugiej wojny światowej. Procesy już zakończone przed sądami międzynarodowymi wykazały, że przestępstwa nie miały miejsca spontanicznie, ale były systematycznie planowane i przeprowadzane. Międzynarodowy Trybunał Karny dla byłej Jugosławii (trybunał ds. Zbrodni wojennych ONZ, w skrócie MTKJ) w Hadze opisał masakrę w wyrokach przeciwko Ratko Mladićowi, Radislavowi Krstićowi,  Vidoje Blagojevićowi, Draganowi Jokićowi,  Ljubiša Beara i Vujadin Popović jako Ludobójstwo. Pod koniec lutego 2007 r. Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości również ocenił masakrę jako ludobójstwo . Ze względu na rosyjskie weto rezolucja Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych z lipca 2015 r. nie opisała tego, co się stało- jako ludobójstwo.

Tak,patrzymy na nasz świat oczyma lekko przymkniętymi,zwróconymi tylko w jedną stronę.
Dobrze ,że w tym regionie jest już spokój.
Bo bez wojny- doceni tylko ten,który ją przeżył.
EUROPA BEZ WOJNY
 • pozostałe artykuły z wydania nr 32

  Mamy w Bytomiu 64 milionerów

  ​Oni mają pieniądze. W Bytomiu mieszka ponad 140 tysięcy osób. 64 spośród nich to milionerzy. Tacy oficjalni, rejestrowani przez skarbówkę. Ilu bogaczy jest wśród nas w…

  więcej >>>
  2020.08.09 | Życie miasta | Edytor

  Bytomskie Mieszkania remontują na potęgę

  ​Roboty huk. Niemal 3,2 miliona złotych od początku tego roku wydały Bytomskie Mieszkania na remonty i konserwacje lokali komunalnych. To dopiero początek, bo w najbliższym czasie…

  więcej >>>
  2020.08.09 | Życie miasta | Edytor

  Klub radnych BIS nadal czteroosobowy

  ​Mimo różnic. Spore zamieszanie powstało ostatnio wokół opozycyjnego klubu radnych Bytomskiej Inicjatywy Społecznej, a dokładniej jego składu. Podczas lipcowej sesji Rady Miejskiej wszystko się wyjaśniło. Klub…

  więcej >>>
  2020.08.09 | Życie miasta | Edytor

  60 tysięcy złotych dla biblioteki

  ​Rada wspiera. 60 tysięcy złotych z budżetu miasta trafi do bytomskiej Miejskiej Biblioteki Publicznej. Taką decyzję podczas ostatniej sesji zgodnie podjęli radni.

  więcej >>>
  2020.08.09 | Życie miasta | Edytor

  Pandemia nakręca bezrobocie

  ​W górę. Stało się to, czego można się było spodziewać. Wskutek zamrożenia gospodarki po raz pierwszy od dawna wzrosło nam bezrobocie. Znowu jest na poziomie dwucyfrowym.…

  więcej >>>
  2020.08.09 | Życie miasta | Edytor

  Bardzo nietypowe wakacje

  ​Rozmowa z Ireneuszem Heriszem, dyrektorem Młodzieżowego Domu Kultury nr 1.

  więcej >>>
  2020.08.09 | Życie miasta | Edytor

  Medycyna XXI wieku

  ​Śródmieście. Już w przyszłym roku w Szpitalu Specjalistycznym nr 2 przy ulicy Batorego rozpocznie działalność najnowocześniejszy oddział w naszym regionie. Inwestycja zmieni nie do poznania oblicze tej placówki.

  więcej >>>
  2020.08.09 | Życie dzielnic | Edytor

  Strażnicy sprawdzają, czy nosimy maseczki

  ​Wirus w natarciu. Robiąc zakupy nie zapominajmy o założeniu maseczki. To ważne ze względów zdrowotnych oraz… finansowych. Funkcjonariusze bytomskiej Straży Miejskiej nasilili bowiem kontrole w sklepach. Mogą wlepić nam…

  więcej >>>
  2020.08.09 | Życie miasta | Edytor

  Muzeum Chleba ma już 20 lat

  ​Historie niezwykłe. Piotr Mankiewicz, założyciel i właściciel radzionkowskiego Muzeum Chleba po raz kolejny udowodnił, że jest osobą niezwykłą i z ogromnym zaangażowaniem dbającą o zachowanie śląskiej tradycji. Chcąc uczcić dwudziestolecie…

  więcej >>>
  2020.08.09 | Życie miasta | Edytor

  Pół wieku przy sztalugach

  ​Jubileusz Adama Jacka Kozaka. Minęło pół wieku, a nawet 51 lat, pracy twórczej artysty plastyka i malarza Adama Jacka Kozaka. Z tej okazji w pałacyku w Nakle Śląskim otwarto wystawę zatytułowaną…

  więcej >>>
  2020.08.09 | Środek życia | Edytor

  Żyjemy w pięknym Bytomiu

  ​Opowieści przewodniczki. Kiedy Małgorzata Janota zaczyna opowiadać o bytomskich tajemnicach, miasto natychmiast nabiera kolorów, a mieszkańcy dotąd przechodzący obok szarych murów zaczynają dostrzegać ich urok. Na tym polega…

  więcej >>>
  2020.08.09 | Środek życia | Edytor

  Sprawdzają dlaczego zapadła się ziemia

  Miechowice. Dwa razy w ciągu ostatnich miesięcy zapadała się ziemia na terenie Parku Ludowego i przy ulicy Racjonalizatorów. Specjalistyczna firma „ProGeo” zgodnie z oczekiwaniami władz naszego miasta wierci tam…

  więcej >>>
  2020.08.09 | Życie dzielnic | Edytor


  OGŁOSZENIA
  DROBNE

  W PONIEDZIAŁEK
  W GAZECIE
  W ŚRODĘ
  W INTERNECIE!*

  *za 15% dopłatą

  11 sierpnia 2020

  imieniny:
  Klary, Zuzanny

  Galeria Tomenki

  Nasze akcje

  • Panteon bytomski

   Cykl artykułów o ludziach, którzy na przestrzeni wieków zasłużyli się dla Bytomia. więcej >>>

  Redakcja