Zb logo

  

   blogi   forum

Wiadomości

Komentarze / Blogi

Tomasz Nowak Tomasz Nowak

Kamera! Akcja! I nic nie widać

​Bytomski system monitoringu to 38 kamer non stop rejestrujących to, co dzieje się w najważniejszych punktach miasta, obraz… więcej >>>


Marcin Hałaś Marcin Hałaś

Dobra koalicja, a przynajmniej najlepsza

Od wyborów samorządowych Bytomiem rządzi koalicja KO-PiS, czyli Koalicji Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości. Co prawda magicy z… więcej >>>


Witold Branicki Witold Branicki

Krajobraz po historycznym spadku

​Na 760-lecie lokacji Bytomia na prawie niemieckim Ratusz oraz jego agendy, miejscowe instytucje i organizacje

przygotowały turnieje, imprezy,… więcej >>>


Jacek Sonczowski Jacek Sonczowski

Święto policji w teatrze “Rozbark”

​Policjanci z bytomskiego garnizonu spotkali się w Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu "Rozbark". Okazją było doroczne Święto Policji.… więcej >>>


ZB 42 | 15.10.2012 | Życie miasta | Edytor

O właściwej rzeczy kolei

Z rondem w tle. Szalony kontredans wokół nazwy nowego ronda trwa w najlepsze. Adwersarze leją się na odlew maczugami argumentów, aż lecą drzazgi. Złośliwi twierdzą, że w gruncie rzeczy nie chodzi o to, żeby pewien burmistrz był tego ronda patronem, tylko żeby pewien prezydent tymże patronem nie był. Proponuję spojrzeć na ów ognisty spór z innej perspektywy. 
Artykuł był oglądany 3475 razy.

Cały artykuł dostępny będzie za tydzień.

 • Ocena - 2.6667 3 głosów
   


Komentarze:

Henryk Cebulla
napisał
22.10.2012
o 13:38
nr 1

Takich dziwactw w nazewnictwie ulic jest więcej w Bytomiu.
Np. na Rozbarku istnieje ul. Szafranka, a takowego księdza
na Sląsku nigdy nie było.
Był natomiast Schaffranek.

Marcin Hałaś
napisał
22.10.2012
o 14:26
nr 2

Podanego przez Pana przykładu nie uznałbym za dziwactwo. Per analogiam: Polsce wydaje się i wystawia sztuki Szekspira i nikt nie twierdzi, że takiego dramatopisarza nie było, był natomiast Shakespeare. Może więc Panu chodzi nie tyle o tropienie “dziwactw”, co uznanie za jedynie prawidłową zniemczoną wersję pisowni nazwiska ks. Szafranka.

Henryk Cebulla
napisał
22.10.2012
o 15:48
nr 3

Jak najbardziej dziwactwo (obojętnie czy celowe albo nieświadome).
Nawet jeżeli np. imiona mają odpowiedniki polskie.
I tak np. św. Hedwig (von Hansberg) nie może być jako
św. Jadwiga patronką Sląska, bo miała całkiem inne imię.

Maciej Droń
napisał
23.10.2012
o 12:19
nr 4

Szanowny panie Cebulla!

Sprawa pisowni nazwisk na Śląsku jest skomplikowana i obarczona znaczną liczbą zaszłości historycznych. Warto ją prześledzić, zanim zacznie Pan ferować kategoryczne, i co gorsza, nieprawdziwe wyroki. Co do ks. Szafranka, to używał on obu pisowni swego nazwiska - polskiej i niemieckiej, najczęściej dostosowując pisownię do języka, którego w danej chwili używał. Łatwo to sprawdzić w licznych zachowanych dokumentach, np. w archiwum parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bytomiu. Istnieje nawet dokument dwujęzyczny, pisany w całości ręką Szafranka, na którym podpisał się on dwukrotnie, obiema wersjami nazwiska. Jego reprodukcję znajdzie Pan w literaturze, do której zajrzenie serdecznie Panu rekomenduję. Co do Pańskich uwag na temat św. Jadwigi Śląskiej, to są one tak groteskowe, że - z całym szacunkiem -  nie podejmuję się z nimi polemizować. Pragnę tylko zwrócić uwagę, że nazwisko, które podał Pan w nawiasie (od miejsca urodzenia św. Jadwigi) nie brzmi “von Hansberg”, ale “von Andechs”. Wreszcie na koniec chciałbym dodać, że całkowicie zgadzam się z moim przedmówcą, p. Hałasiem, co do oceny Pańskich intencji. Z ukłonami - autor.

Edward Wieczorek
napisał
23.10.2012
o 13:38
nr 5

A propos przekształcenia nazwisk: w uchwale Rady Miejskiej Bytomia z 1947 r. napisano o nadaniu parkowi miejskiemu imienia generała Świerszczewskiego. Po trzech miesiącach od podjęcia owej, trafił do Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach list z prośbą o sprostowanie w protokole uchwały, bo “kombatanci z 2. Armii WP, znający osobiście generała”, stwierdzili, że nazywał się Świerczewski a nie Świerszczewski. Urząd protokołu nie prostował, bo wszyscy i tak wiedzieli o kogo chodzi. O Waltera.
 • pozostałe artykuły z wydania nr 48

  Tablicy już nie ma,  emocje pozostały

  ​Oświadczenie za oświadczeniem. Odsłonięta i od razu zamalowana tablica poświęcona niemieckim ofiarom obydwu wojen przetrwała na bytomskim cmentarzu tylko parę dni. Emocje jakie wywołała wciąż są ogromne…

  więcej >>>
  2019.12.02 | Życie miasta | Edytor

  Młody i naiwny?

  ​W całej sytuacji milczeć nie mógł Markus Tylikowski, który uwolnił władze naszego miasta od problemu i nie objął mandatu młodzieżowego radnego Bytomia.

  więcej >>>
  2019.12.02 | | Edytor

  Trzy sektory w komitecie

  ​Będą doradzać. Przedstawiciele sektorów społecznego, gospodarczego i publicznego znaleźli się w nowym bytomskim Komitecie Rewitalizacji. W minionym tygodniu odebrali oni akty nominacyjne wręczone im przez prezydenta…

  więcej >>>
  2019.12.02 | Życie miasta | Edytor

  Młodzieżowi radni złożyli ślubowanie

  ​Pierwsza sesja. Bytomska Młodzieżowa Rada Miejska rozpoczęła oficjalną działalność. Jej pierwsze spotkanie miało miejsce w zeszłą środę w Urzędzie Miejskim. Młodzi radni złożyli ślubowanie i wybrali swoje władze.

  więcej >>>
  2019.12.02 | Życie miasta | Edytor

  Górnicy gotowi na Barbórkę

  ​Z pompą. Kopalnię mamy już tylko jedną, ale Barbórka wciąż jest wielkim wydarzeniem, bo nie brakuje górników i emerytów górniczych. Jej świętowanie rozłożono w czasie, wydarzeń przygotowano bez liku. 

  więcej >>>
  2019.12.02 | Życie miasta | Edytor

  Bytom moimi oczami

  ​Promocja bezpieczeństwa. „Bytom moimi oczami” to policyjna akcja skierowana do najmłodszych. Jej celem jest wpojenie młodemu pokoleniu zasad dbania o środowisko naturalne oraz o własne bezpieczeństwo. 

  więcej >>>
  2019.12.02 | Ciemna strona życia | Edytor

  Sportowcy zachęcają  do segregowania śmieci

  ​Akcja promocyjna. Znani w Bytomiu sportowcy będą twarzami prowadzonej przez miasto akcji promującej ideę segregowania odpadów. Na pierwszy ogień poszedł kapitan piłkarskiej Polonii, Marcin Lachowski.

  więcej >>>
  2019.12.02 | Życie miasta | Edytor

  Podatek w górę, ale nieznacznie

  ​Sesja Rady Miejskiej. Z początkiem przyszłego roku czeka nas podwyżka podatku od nieruchomości. Spokojnie: będzie nieznaczna, ale do budżetu miasta wpłynie dzięki niej przeszło 900 tysięcy złotych,…

  więcej >>>
  2019.12.02 | Życie miasta | Edytor

  Mamy najlepszych strażaków ratowników

  ​Nie tylko gaszą. Wspólna drużyna Ochotniczych Straży Pożarnych z Górnik i Suchej Góry okazała się bezkonkurencyjna podczas I Wojewódzkich Zawodów w Ratownictwie w ramach Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy. Bytomianie pokonali 26 innych…

  więcej >>>
  2019.12.02 | Życie miasta | Edytor

  Ruina znika, kłopoty zostają

  ​Łagiewniki. W miniony piątek rozpoczęła się od dawna wyczekiwana rozbiórka ruiny straszącej przy ulicy Świętochłowickiej 8. Co stanie się z pozostałą poniżej działką – wciąż nie wiadomo.

  więcej >>>
  2019.12.02 | Życie dzielnic | Edytor

  Muzy ich wybrały

  ​Statuetki dla szczególnych. W tym roku mieliśmy pięcioro pretendentów do nagrody Muza. Uhonorowano troje z nich, a stało się to podczas niedawnej uroczystej gali zorganizowanej w Bytomskim Centrum Kultury.

  więcej >>>
  2019.12.02 | Środek życia | Edytor

  Barbórkowo i biesiadnie

  ​Bawili się. Atmosfera Barbórki udzieliła się uczniom Zespołu Szkół Specjalnych nr 3 już w ostatni listopadowy czwartek. W placówce przy ulicy Konstytucji zorganizowano po raz XVI Biesiadę Śląską.

  więcej >>>
  2019.12.02 | Życie dzielnic | Edytor


  OGŁOSZENIA
  DROBNE

  W PONIEDZIAŁEK
  W GAZECIE
  W ŚRODĘ
  W INTERNECIE!*

  *za 15% dopłatą

  08 grudnia 2019

  imieniny:
  Marii, Światozara

  Galeria Tomenki

  Nasze akcje

  • Panteon bytomski

   Cykl artykułów o ludziach, którzy na przestrzeni wieków zasłużyli się dla Bytomia. więcej >>>

  Redakcja