Zb logo

  

   blogi   forum

Wiadomości

Komentarze / Blogi

Tomasz Nowak Tomasz Nowak

Kamera! Akcja! I nic nie widać

​Bytomski system monitoringu to 38 kamer non stop rejestrujących to, co dzieje się w najważniejszych punktach miasta, obraz… więcej >>>


Marcin Hałaś Marcin Hałaś

Dobra koalicja, a przynajmniej najlepsza

Od wyborów samorządowych Bytomiem rządzi koalicja KO-PiS, czyli Koalicji Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości. Co prawda magicy z… więcej >>>


Witold Branicki Witold Branicki

Krajobraz po historycznym spadku

​Na 760-lecie lokacji Bytomia na prawie niemieckim Ratusz oraz jego agendy, miejscowe instytucje i organizacje

przygotowały turnieje, imprezy,… więcej >>>


Jacek Sonczowski Jacek Sonczowski

Święto policji w teatrze “Rozbark”

​Policjanci z bytomskiego garnizonu spotkali się w Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu "Rozbark". Okazją było doroczne Święto Policji.… więcej >>>


ZB 9 | 04.03.2019 | Środek życia | Marcin Hałaś

PiS czyści muzeum

​Leszek Jodliński odwołany! W ostatnim dniu lutego marszałek województwa śląskiego odwołał dyrektora Muzeum Górnośląskiego Leszka Jodlińskiego. Jako oficjalny powód podano konflikt z załogą. Nieoficjalnie wiadomo, że rządzącemu województwem Prawu i Sprawiedliwości nie było po drodze z dyrektorem.
Artykuł był oglądany 67211 razy.

Cały artykuł dostępny będzie za tydzień.

  • Ocena - 5 1 głosów
   


Komentarze:

Lolek
napisał
28.02.2019
o 20:48
nr 1

Bardzo dobra zmiana!

Tylko
napisał
01.03.2019
o 04:22
nr 2

Teraz dyrektorem mogła by zostać Halina Bieda. Ma doświadczenie w siedzeniu na ##### w muzeum. Współpraca miasta z muzeum się ułoży synek będzie wspierał Muzeum i nowego najlepszego dyrektora. W Bytomiu jest koalicja POPIS niech Bartków rekomenduje matkę Michała. Rodzina Biedów jest uniwersalna. Popierajmy niech się ustawią. Zawsze ciężko pracują dla miasta to im się należy.

Mirek
napisał
01.03.2019
o 23:10
nr 3

Najlpesze te pochody RAS , byl Tak nawet gosc z niemiecka flaga. Co za wstyd.

Latający Ślązak
napisał
02.03.2019
o 02:59
nr 4

@ Lolek,  twierdzisz że to: “bardzo dobra zmiana”.
Znasz nazwisko nowego? Skąd wiesz, że nowy będzie lepszy?

 

Latający Ślązak
napisał
02.03.2019
o 03:27
nr 5

Redaktorze, Jedliński ma takie piksele na zdjęciu, jakby był po orzeczonym wyroku… smile

Marcin Hałaś
napisał
02.03.2019
o 20:03
nr 6

Latający Ślązaku: Może te piksele to metafora, że rozmywa/rozpada się wizja dyr. Jodlińskiego na MGB?

A nowy - kiedyś aspiracje zgłaszał Roland Dobosz.  Wypowiem herezję, ale rad bym był z powrotu syna marnotrawnego, czyli Dominika Abłąmowicza. Ale - po pierwsze on lewak, więc lewica z PiS go nie weźmie, po drugie “incydentem sandomierskim” zrobił sobie “krechę” w pappierach.

Może zatem czas na młodość - taką prawdziwą i na ryzyko z tym związane. Dr Joanna Lusek?

Dominik Abłamowicz
napisał
03.03.2019
o 02:57
nr 7

Szanowni Państwo, ale i Panie Marcinie:
1) cieszę się, ze w MGB nastąpił koniec czasu smuty; MGB ma szansę - o co zawalczyłem z zespołem(2010-2014)  - wyjść na forum Europy, i - by Bytom, region, zwiedzający - mieli z tego korzyści (trochę zabrakło nam czasu, ale było tuz, tuż...; m.in. 2 wystawy w tym samym roku organizowaliśmy za granicą, z funduszy zewnętrznych! - w zamian mieliśmy sprowadzić unikatowe wystawy/obiekty w skali Polski do Bytomia!!)
2) dwakroć z zespołem MGB (a budowalśmy zespól) zawalczyliśmy (2012, 2014) , by nie nastąpiła likwidacja Muzeum [a kiedy o jego perspektywy starało się “Życie Bytomskie”, Panie Marcinie ?, nie wspominając -chyba są jakieś media w regionie? - gazeta wyborcza, dziennik zach, 3) zrobiłbym dziś to samo, zawalczyłbym o MGB,  -ma wielkie możliwości i perspektywy (ok., 1,5 mln zbiorów - żadne muzeum na GL podobnych nie posiada, w tym związanych np. z powstaniami śląskimi) , 4) mam pewnie “przeświadczenia”, że bynajmniej nie dobro naszej społeczności, kultury, regionu, miasta etc, sprokurowało “brak zaufania” do mnie w 2014 r. przedstawicieli urzędu marszałkowskiego, wskutek czego przestałem być szefem MGB, 5) “incydent sandomierski” -  nie wiem, o czym Pan mówi; w pewnym czasie na portalach sandomierskich (których nie oglądałem, jak wielu innych, również w Bytomiu, szczerze mówiąc mają je w “nosie”)  znalazły się wpisy , których autorzy twierdzili, że jestem (skracam-cytując jednakowoż): “złodziejem, jebaką i alkoholikiem” (zabrakło mi, że jaram). Miałbym to w tzw. nosie, ale przy okazji zaatakowano 1-2 panie, z którymi akurat pojechałem na jakieś konferencje ( z wykładami, możliwościami poznania ludzi , kontaktów itp.) . I to mnie zdrażniło, że ########## anonimowo atakują kobiety, a ja nie mogę dać im w gębę, po prostu. Niestety, mimo zwrócenia się przeze mnie do policji celem ustalenia autorstwa owych wpisów i wdrożenia procedur związanych z wykryciem autorów   okazało się, ze nie jest to możliwe. Czyli, możliwości i siły naszego systemu państwowego okazały się bezradna, a ja jedynie starałem się o to, by Muzeum w Sandomierzu nie było oszukiwane, i - by pracujące tam osoby, pobierające pensję, po prostu pracowały, a nie raczyły bywać lub zaszczycać swą obecnością, poświęcając czas na wybrane przez siebie chwile refleksje,  6) zwolnienie Pana Leszka J,.  który “tak wiele zrobłł ” (wg gz i dz, stron RAŚ i jego wyznawców) dla MGB i całoksztatu świata) ,  rodzi jednak pytanie o jutro: kto będzie szefem owej placówki, czy po prostu będzie tym zainteresowany, czy będzie coś potrafił, czy uniknie się powołania własnego towarzysza/znajomego/ damy ( w ramach gender, wiadomo “kobieta - do kultury”, cóż tam jest potrzebne,,,)..
Więc, Panie Marcinie, skoro mnie Pan “tyka”,  jakimś “incydentem sandomierskim”, wg pewnie mediów i netu (gratuluję , jak Pan rozróżnia: kto pisze prawdę, a kto nie?), to - że tak ujmę - mam Pana na Seszelach. 
Również netowcy nie wiedzą , jaki jest stopień upodlenia placówek kultury w Polsce, nauki, jaki jest stopień wpychania znajomków, działaczy, imprez itd. Wpychania przez tych, którzy mówią publicznie o wolnym rynku, “braniu” spraw “w swoje ręce”
Więc, Panie Marcinie odchrzań się z jakimś  moim “indcydentem sandomierskim” (proszę, napisz konkretnie, o co chodzi,). Walczyłem tam jak w Bytomiu.  I parę rzeczy mogę Panu opowiedzieć, jako dziennikarzowi. Bez upubliczniania jednak. O np. partii, której szef pyta: “a kto z naszych koalicjantów teraz wygrał wybory? [sformułowałem pytanie w języku polskim, co nie oznacza , ze tak pierwotnie je wyayrtykułowano]. 
Zabawne są wpisy nautów, gdy piszą, co widzieli w muzeach Europu, porównując do nas. Sądzicie, że muzealnicy w Polsce nie chcą, by było dobrze? W Sandomierzu przyjmowałem młodych ludzi do pracy, po studiach, za 2100,- brutto miesięcznie; by było piękniej-miałem pokrycie 73% kosztów stałych: niskich płac, utrzymania obiektu (a w gdzie działalność?). Wypracowałem dodatkowe środki i udało się podnieść pensje.  Muzea i nauka stały się elementem gry politycznej, niestety. Od lat.  O tym nie pisze prasa, o tym nie wiedzą nauci. Ale ma być rozrywkowo, fajnie. 

Leszek
napisał
03.03.2019
o 22:02
nr 8

Może Panu Marcinowi Hałasiowi, piszącemu o “incydencie sandomierskim”, chodzi o to: http://www.radio.kielce.pl/post-66823

Zuza
napisał
03.03.2019
o 23:36
nr 9

Pan Hałaś już nie reprezentuje poziomu dobrego dziennikarza od czasu jak “zapożycza” pomyły od innych i firmuje swoimi. Ostatnio teksty są mocno tendencyjne.

Marcin Hałaś
napisał
04.03.2019
o 10:03
nr 10

Szanowny Panie Dominiku -
w moim poście oddałem Panu sprawiedliwość: uważam Pana za najlepszego dyrektora MGB po 1989 roku i żałuję, że zakończył Pan tam swoją misję. Niestety, trochę w tym było Pana winy (czy raczej: ambicji): dał się Pan “wpuścić”  w równoczesną dyrekcję Muzeum Śląskiego. Ambicje nawet można zrozumieć: to z MŚ Pan odszedł po konflikcie z Jodlińskim. Tyle, że nie można “na dwóch koniach siedzieć”.

Pana powrót do Bytomia dziś jest chyba niemożliwy. Po pierwsze - reprezentuje Pan inną lewicowość niż rządzący PiS. No i incydent sandomierski - Leszek już wkleił link, więc proszę nie udawać, że nie wiem Pan o co chodzi, czy też że opieram się na jakiś internetowych hejtach.

Z poważaniem. MH

PS do Zuza: Zazwyczaj nie polemizuję z anonimowymi wpisami. Jednak chętnie bym poznał przykłady, jakie “pomyły” (pomysły?) zapożyczam od innych. A póki co - uważam cię za jednego z wielu ujadających pod osłoną anonimowości hejterków.

Karol
napisał
05.03.2019
o 14:35
nr 11

A jak PO wyczyściła muzeum w Świętochłowicach i wsadziła na stołek H.Biedę, to była dobra zmiana?

Anonimowy Anonim
napisał
05.03.2019
o 20:28
nr 12

Drodzy komentatorzy przepraszam ale nie wiem o co kaman. Muzeum Górnośląskie to tak naprawdę mała prowincjonalna placówka bez pomysłu na działaność. Ktoś naprawdę ambitny nie ma tu czego szukać. Do placu Sobieskiego mam ok. 10 minut spacerkiem ale jakoś nigdy nie pociągało mnie zwiedzanie tego obiektu. Dlaczego? Zwykła strata czasu. Nie znajdzie się tam nic co mówiłoby o górniczej histori Bytomia, nie znajdziesz tu niczego o Obszarze Warownym ‘Śląsk”, który to zaczyna się już w granicach Bytomia. Bardzo słabo są wyeksponowane związki Bytomia z Kresami np. z Lwowem. No a było nie było np. nasza opera przejeła tradycje tej lwowskiej. Brak interesujących wystaw czasowych.
Po co spory o coś co ma być jakimś partyjnym apanażem? Tylko pytam

Marcin Hałaś
napisał
05.03.2019
o 21:02
nr 13

Re: Anonimowy Anonim. Jesteś albo hejterem, albo nieukiem. W GMP MGB można siedzieć godzinami - Kossak, Brandt, Malczewski, Krzyżanowski, Michałowski, Gierymski, Gerson, Wyczółkowski, Wojtkiewicz, rzeźby Szukalskiego. Jak tego nie doceniasz - nie jest Twój wpis godny, aby dalej z nim polemizować. “Spadaj na swoje drzewo”, kulturowy troglodyto.

Latający Ślązak
napisał
05.03.2019
o 21:35
nr 14

@ Anonimowy,  “Obszarze Warownym ‘Śląsk”, który to zaczyna się już w granicach Bytomia”.

Co Ty za bzdury piszesz!
Polecam zaczerpnąć elementarnej wiedzy, zanim coś skrobniesz. Np. :
http://www.profort.org.pl/

Przy okazji chciałem podziękować za wspaniałą robotę stowarzyszeniu Pro Fortalicium z Panem Dariuszem Pietruchą na czele.

Marcin Hałaś
napisał
05.03.2019
o 21:41
nr 15

Nie jestem znawcą tematu, ale OWŚ mógł się zaczynać w obecnych granicach Bytomia, czyli w Łagiewnikach. Sprawdzę...

Latający Ślązak
napisał
05.03.2019
o 21:54
nr 16

Panie Marcinie, polecam zobaczyć bunkier w Dobieszowicach. Kilkanaście lat temu go zwiedziłem, to chyba były początki Tych Facetów.

Latający Ślązak
napisał
05.03.2019
o 22:10
nr 17

PS. Dodam że jedyny bunkier niemiecki, na ówczesnej granicy, znajduje się w Zbrosławicach.
Polecam lekturę o polskiej “Linii Maginota”.  smile

Yeti
napisał
06.03.2019
o 16:05
nr 18

Janas z Pietrucha i Halina Bieda. To będzie muzeum, jaki fajny schron urządzili. Tu by się mogli rozwinąć - rekonstrukcja przed muzeum walk o miechowice Niemcy kontra ruscy bez Polaków to jest Polska. Patryjotyzmu PIS i Damian Bartyla z Kasia jadący gazikiem jak Gierek. To jeszcze Koj ze sztuką wysoka i opera na prywatnym terenie… elita kulturalna wiochy

Anonimowy Anonim
napisał
13.03.2019
o 17:46
nr 19

Szanowni Panowie! Po pierwsze Herr Fliegender Schlesier ulica Krzyżowa znajduje się w granicach Bytomia, a przy niej schron OWŚ. Znajdziesz go jadąc od Łagiewnik po lewej stronie tuż za zabudowaniami w jakiś chaszczach. Jadąc dalej tą ulicą w kierunku Żabich Dołów przy parkingu za nasypem kolejowym znajdziecie drugi schron, osobiście odradzam jego eksploracje gdyż służy jako dzika toaleta a właz do piwnicy już ktoś sprywatyzował wieki temu i wejście tam grozi wypadkiem. To oczywiście cały czas Bytom, co do twojej wiedzy merytorycznej to bunkier w Zbrosławicach nie jest jedynym. W Stolarzowicach przy ulicy Krzemienia (również Bytom) znajduje się niemiecki schron bojowy z 1939. Kiedyś był bardzo dobrze widoczny od ulicy Rutkowskiego. To tyle co do Twojej wiedzy merytorycznej , radzę więc ją uzupełnić zanim zaczniesz używać inwektyw w dyskusji.
Teraz Pan Marcin. Oczywiście rozumiem że dla kogoś , kto nigdy nie był w prawdziwym muzeum to bytomskie może być cudowne i wspaniałe ale z tym chodzeniem godzinami to pan przesadził.Godzinami, a nawet dniami to można chodzić po Luwrze choć ja najbardziej cenie placówki gdzie kustosz, właściciel z pasją potrafi opowiadać o fragmencie blachy z poszycia samolotu, którą własnoręcznie wydobył z jeziora niż kawałki w stylu mamy obrazy, mamy rzeźby ale troglodyci nie chcą ich oglądać. Może po prostu nie potraficie ich wyeksponować? Poziom Pańskiej kultury świadczy o tym drugim.
Pozdrawiam Panów i życzę sukcesów w nauce.

Latający Ślązak
napisał
13.03.2019
o 20:28
nr 20

@ AA, no to jeszcze raz….
Raczyłeś napisać: “o Obszarze Warownym ‘Śląsk”, który to zaczyna się już w granicach Bytomia”.
Odpowiem prościej, linia umocnień OWŚ ani nie zaczynała się, ani kończyła na terenie obecnego Bytomia.
Nie wiem z jakiego internetu korzystasz?
W moim mam taką mapę...

https://pl.wikipedia.org/wiki/Obszar_Warowny_„Śląsk”#/media/File:Obszar_Warowny_Śląsk.png

Pewnie również  już wiesz, że pierwsze umocnienia nie powstały w polskich Łagiewnikach, a w rejonie Tąpkowic i Bobrownik.

Co do mojego PS o niemieckim bunkrze w Zbrosławicach, oczywiście jest więcej takich pozostałości na ówczesnej granicy polsko-niemieckiej. To był dopisek do Pana Hałasia o możliwości zobaczenia/zwiedzenia, podobnie jak w Dobieszowicach jedynego, zabrakło słowa “zadbanego” niemieckiego bunkra w naszej okolicy.

Anonimowy Anonim
napisał
13.03.2019
o 22:20
nr 21

Her Fliegender Schlesier czy raczej Cieńki Bolku. weź se rower albo wrotki i przemieść się po okolicy młody przyjacielu, zanim następnym razem mnie czy kogokolwiek zarzucisz ignorancję. Tłumaczę Tobie jak chłop krowie na rowie gdzie wspomniane schrony są , a Ty swoje. No i nie ściemniaj że o stolarzowickim schronie wiedziałeś. Dowiedziałeś się ode mnie.

“PS. Dodam że jedyny bunkier niemiecki, na ówczesnej granicy, znajduje się w Zbrosławicach.
Polecam lekturę o polskiej “Linii Maginota””

Tak więc młody kolego mniej neta więcej wypadów terenowych może jeszcze czegoś się nauczysz.Pozdrawiam

Latający Ślązak
napisał
13.03.2019
o 23:09
nr 22

@ AA, dziękuję za odpowiedź.
Proponuję jeszcze raz spokojnie przeczytać, spróbować poukładać literki w wyrazy, następnie w zdania. I jeszcze raz przeczytać całość ze zrozumieniem.
Wiem, że inteligencji się nie da wyuczyć, ale proszę próbować.
Trzymam kciuki.

Anonimowy Anonim
napisał
14.03.2019
o 10:52
nr 23

No toś zabłysnął. Zrobiłem jak zasugerowałeś (poukładałem literki etc.) No i mi wyszło: wiedzę czerpiesz z netu i tylko z netu. Nie ma czegoś w internecine nie ma i realu. Uparcie twierdziłeś i nadal to robisz że obiekty , które Ci wskazałem nie istnieją. Sorry kochany można się mylić ale uporczywie tkwić w błędzie to zupełnie inna sprawa.
Jeśli tacy ludzie bronią museum… no szkoda gadać
W jednym masz tylko rację: inteligencji nie da się nauczyć więc nawet nie próbuj. Pozdrawiam

Kustosz
napisał
15.03.2019
o 23:02
nr 24

Kiedys znajomy powiedzial ze pokaze mi museum w Bytomiu. Tylko trzeba miec 50 zloty. Mysle , troche drogo ale moze ta atrakcja tego warta ?
To dalem mu piniadz , pojechalismy do jakiegos domu w centrum bytomia. Powiedzial zeby walnac setke przed wejsciem , bo widok moze zwalic z nog. ,
Po napitku otworzyla nam starsza kobieta I poprowadxipa do pokoju ,gdzie kazala usiasc I czekac. Po chwili do pokoju weszly trzy prostytutkolistki , byly tak stare ze jak szly to skrzypialy. Jedna wygladala Jak mumia nacpana amfetatina.
Znajomuly powiedzial ze to jest bytomskie museum , bo tu pracuja najstarsze prostytutkolistki na slasku.
Nie podzielalem jego entuzjazmu I udalem sie na pobliski balkon , aby skupic mysli I zwymiotowac.

Anonimowy Antonim
napisał
16.03.2019
o 00:20
nr 25

Kustosz to taki bier z Biedronki?

Komentowanie nie jest dostępny w tym wpisie kanału.

pozostałe artykuły z wydania nr 45

Bytom i Radzionków na wojnie ze smogiem

​Dbają o ekologię. Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej od dawna stawia na konsekwentną walkę ze smogiem i eliminację niskiej emisji. O tym, jak to robi mówiono podczas zorganizowanej w minioną środę konferencji…

więcej >>>
2019.11.12 | Życie miasta | Tomasz Nowak

Karczma piwna, czyli górnicy się bawią

​Przed Barbórką. Setki mężczyzn kołyszących się i śpiewających ile sił, tyleż pełnych złotego trunku kufli w górze, gigantyczne golonka i doskonała zabawa pełna rubasznego humoru. Tego wszystkiego nie brakowało…

więcej >>>
2019.11.12 | Życie miasta | Edytor

Niepodległość uczczona oficjalnie i nieoficjalnie

​Święto narodowe. Bytomianie i radzionkowianie świętowali 101 rocznicę odzyskania niepodległości po 123 latach zaborów. Jak zwykle nie zabrakło uroczystości oficjalnych oraz różnorodnych wydarzeń nieoficjalnych. 

więcej >>>
2019.11.12 | Życie miasta | Edytor

Powstańcze fotografie na gmachu muzeum

​Zatrzymaj się i oglądaj. Jak opowiadać o naszej historii, to tylko w taki sposób. Na gmachu bytomskiego Muzeum Górnośląskiego wyświetlane są zdjęcia wykonane w czasie powstań śląskich i plebiscytu. Warto na…

więcej >>>
2019.11.12 | Życie miasta | Edytor

Bytomskie Mieszkania mają nową dyrektor

​Roszada w spółce. Odpowiedzialne za zarządzanie lokalami komunalnymi Bytomskie Mieszkania mają nową szefową. W minionym tygodniu została nią Monika Trzcionkowska, która wygrała konkurs na dyrektora spółki. 

więcej >>>
2019.11.12 | Życie miasta | Edytor

Biało-czerwona zebra jest bezpieczna

​Pierwsza w mieście. Mamy w Bytomiu zebry biało-czarne, będziemy mieli biało-czerwone. Pierwsze tego rodzaju przejście dla pieszych stworzono przy ulicy Łużyckiej. Korzystają z niego między innymi uczniowie i nauczyciele Szkoły…

więcej >>>
2019.11.12 | Życie miasta | Edytor

BARI: likwidacja rozpoczęta

​Koniec i bomba. Bytomska Agencja Rozwoju Inwestycji przechodzi do historii. Wykonując uchwałę radnych prezydent naszego miasta Mariusz Wołosz rozpoczął likwidację spółki. Proces zakończy się w przyszłym roku. 

więcej >>>
2019.11.12 | Życie miasta | Edytor

22 miliony na modernizację 21 kamienic

​Kasa płynie. 21 należących do gminy kamienic usytuowanych w centrum Bytomia przejdzie gruntowną modernizację. Inwestycja pochłonie niemal 22 miliony złotych, a lwią część pieniędzy dostaniemy z zewnątrz.

więcej >>>
2019.11.12 | Życie miasta | Edytor

Historia zatopiona w plastiku

​Z miłości do historii. Ciężką i nerwową pracę można odreagować na sto sposobów. Jedni biegają, ktoś inny sięga po wędki i idzie nad wodę, a Krzysztof Moskwa zatapiał się w świecie…

więcej >>>
2019.11.12 | Środek życia | Edytor

Nagrodzona za naprawianie świata

​Nauczycielka wyróżniona. Dorota Żuber została laureatką prestiżowej nagrody im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata”. W ten sposób doceniono ją za stworzenie świetlicy „Amaros Strychos”, w której integrują się…

więcej >>>
2019.11.12 | Środek życia | Edytor

Młodzi i bardzo zdolni

​Wielkie wyróżnienie. Dwóch uczniów Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. F. Chopina w Bytomiu, otrzymało stypendia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

więcej >>>
2019.11.12 | Środek życia | Edytor

Historyczny Ippon

​Karate tradycyjne. Michał Sowa z MUKS Ippon okazał się drugim Polakiem po Damianie Stasiaku, który zdobył złoto w kumite indywidualnym Mistrzostw Świata Fudokan Karate. Reprezentacja bytomskiego klubu wywalczyła…

więcej >>>
2019.11.12 | Życie sportowe | Witold Branicki


OGŁOSZENIA
DROBNE

W PONIEDZIAŁEK
W GAZECIE
W ŚRODĘ
W INTERNECIE!*

*za 15% dopłatą

14 listopad 2019

imieniny:
Rogera, Serafina

Galeria Tomenki

Nasze akcje

  • Panteon bytomski

    Cykl artykułów o ludziach, którzy na przestrzeni wieków zasłużyli się dla Bytomia. więcej >>>

Redakcja