Polacy bez medali

Dżudo. W zeszłym tygodniu w Budapeszcie trwała rywalizacja o prymat na Starym Kontynencie. W mistrzostwach udział wzięła trójka przedstawicieli Czarnych Bytom.

• Wydanie: ZB 17
  • Data:
  • Artykuł był oglądany 3417 razy

Mistrzostwa Europy seniorów stały się pierwszym poważnym sprawdzianem po ubiegłorocznych Igrzyskach Olimpijskich. Dlatego z zainteresowaniem czekaliśmy, co pokaże dwójka bytomskich olimpijczyków z Londynu Paweł Zagrodnik (66 kg), Janusz Wojnarowicz (+100 kg) oraz kandydatka na igrzyska Ewa Konieczny (48 kg). Szczególnie ciekawiła nas dyspozycja Janusza Wojnarowicza, zapowiadającego zakończenie kariery w Czarnych oraz wyjazd za granicę.

Niestety, start krajowych tuzów wypadł, delikatnie mówiąc, bardzo słabo. Nie popisali się zarówno przedstawiciele Czarnych, jak innych polskich klubów. Można narzekać na fatalne losowanie, na szybkie trafienie na markowych przeciwników, jednak efekt konfrontacji pozostaje oczywisty. Polska w klasyfikacji medalowej znalazła się na szarym końcu.

Kadrę narodową na mistrzostwa Europy tworzyło pięć kobiet i dziewięciu mężczyzn. Ewa Konieczny pokonała przedstawicielkę gospodarzy Lillę Erdelyi oraz przegrała z Belgijką Amelie Rosseneu. Dwie walki stoczyła Zuzanna Pawlikowska (52 kg). Raz wyszły na matę Karolina Pieńkowska (52 kg), Agata Perenc (57 kg) i Karolina Tałach (70 kg). Nie lepiej wiodło się ich kolegom z reprezentacji. Łukasz Kiełbasiński (60 kg) bił się dwa razy. Paweł Zagrodnik zwyciężył Albańczyka Igli Ramosacaja oraz uległ broniącemu barw Francji Dimitriemu Draginowi. Najlepiej wypadł Damian Szwarnowiecki (73 kg), startując aż trzykrotnie. Po jednej walce odpadł Piotr Kurkiewicz (73 kg). Łukasz Błach (81 kg) zaliczył jedno starcie oraz Tomasz Domański (100 kg) dwa. Zawiódł także Janusz Wojnarowicz, ten, na którego szczególnie liczyliśmy, sześciokrotny medalista mistrzostw Europy. Przegrał z Niemcem Robertem Zimmermannem i pożegnał się z turniejem.

Tymczasem w Bochni rozegrane zostały Mistrzostwa Polski Młodzików i Młodziczek. Przynajmniej na tych zawodach Czarnym szło jak za dawnych czasów. Ich młodzież wróciła z ośmioma medalami. Złoto wywalczyła Oliwia Woźniak. Natomiast srebrny medal zdobyła Karolina Cichy. Po brąz sięgnęli: Natalia Matejko, Natalia Kropska, Agnieszka Ukuś, Jakub Dyas, Paweł Jakubek oraz Artur Grodecki. Na 5. miejscu sklasyfikowane zostały Wiktoria WalczykKarolina Głogowska. Na 7. pozycji uplasowali się: Martyna Mieszczak, Miłosz Czarnecki, Sambor Dyr. Dziewiąty był Kacper Kaczor. W klasyfikacji medalowej dziewcząt Bytom znalazł się na 3. miejscu. Chłopcom przypadła dopiero 19. lokata. Łącznie ekipa Czarnych uplasowała się na 4. pozycji. Natomiast bytomianki wygrały ranking punktowy i ich koledzy zajęli 3. miejsce.