Bytomski system monitoringu to 38 kamer non stop rejestrujących to, co dzieje się w najważniejszych punktach miasta, obraz… więcej >>>
Przepływy elektoratu...
O tym się zawsze pisze przed drugą turą. A jak może to wyglądać w Bytomiu? Niewątpliwie… więcej >>>
Na 760-lecie lokacji Bytomia na prawie niemieckim Ratusz oraz jego agendy, miejscowe instytucje i organizacje
przygotowały turnieje, imprezy,… więcej >>>
Policjanci z bytomskiego garnizonu spotkali się w Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu "Rozbark". Okazją było doroczne Święto Policji.… więcej >>>
Sesja Rady Miejskiej. Wszystko wskazuje na to, że w poniedziałek 28 stycznia bytomscy radni zainicjują procedurę reaktywacji „Elektronika”. Większość z nich popiera ten pomysł, ale ponieważ ma ona i przeciwników, to zapowiada się ostra debata.
Cały artykuł dostępny będzie za tydzień.
Uważam, że bardzo dobrze się stało iż doszło do reaktywacji Elektronika. Jest to na pewno szkoła z pewnymi tradycjami i przez wiele lat posiadała wyrobioną pewną renomę. Szkoda likwidacji tak zasłużonej dla Bytomia placówki oświatowej. Oczywiście i ja jestem za jej reaktywacją. Jedyne z czym ciężko zgodzić się przy tej reaktywacji to fakt, że szkoła powróci do budynków przy ul. Katowickiej i Józefczaka. Wydaje się to nieekonomiczne z tego względu, że istnieje konieczność utrzymania dwóch budynków które nie są w zbyt dobrej kondycji technicznej a dochodzi do tego również sala gimnastyczna w okolicy Chorzowskiej 5. W sumie po powrocie szkoły na ul. Katowicką do utrzymania zostanie aż 3 budynki. W większości budynki te nie przystojną już do obecnych realiów nauczania. Dużo lepszym rozwiązaniem było by przywrócenie tej szkoły do budynku po dawnej szkole przy ul. Małachowskiego, budynek ten jest w dużo lepszym stanie technicznym. W okolicy można zorganizować boisko (albo korzystać z wyremontowanych przy ul. Godulskiej w Fazańcu boisk) a także sali przy ul. Kosynierów, która i tak pozostaje na utrzymaniu miasta. Mając na uwadze względy ekonomiczne ale też dobro uczniów Elektronika proponują podjąć dyskusję właśnie na ten temat. Jest to sprawa bardzo ważna aby uczniom stworzyć jednak godne warunki do nauki a tych nie uzyska się w budynkach przy ul. Katowickiej i Józefczaka. Dodatkowo w nieodległej przyszłości okaże się, że budynki te będą musiały przejść kosztowny remont generalny ( w przyszłości bliższej niż w przypadku budynku przy ul. Małachowskiego). Samo utrzymanie 3 w stosunku do 1 budynku też podniesie koszty funkcjonowania szkoły. Szaną dla Elektronika jest tylko i wyłącznie jego reaktywacja na Małachowskiego, natomiast budynki przy Katowickiej, Józefczak a także sala przy Chorzowskiej powinny być sprzedane za godne pieniądze, które można by wtedy przeznaczyć choćby na termomodernizację szkoły przy Małachowskiego. Byle tylko nie była to taka sprzedaż jak w przypadku budynku na Pogodzie. Ewentualnie w budynkach przy ul. Józefczaka i Katowickiej można zorganizować niejednokrotnie skupione na małej przestrzeni instytucje miejskie lub Wydziały Urzędu.
Koniec pobłażania. Nowe władze Bytomia biorą się na ostro za lokatorów uchylających się od płacenia czynszu za mieszkanie komunalne. Najwyższy czas, bo dłużnicy zalegają już ponad…
więcej >>>Zmiana w Radzie Miejskiej. Zaledwie trzy i pół miesiąca po wyborach radna Aleksandra Prajs z Koalicji Obywatelskiej odchodzi z Rady Miejskiej. Musi złożyć mandat, bo 15 lutego obejmie stanowisko kierownika…
więcej >>>
Rozmowa z pierwszym zastępcą prezydenta Bytomia, Michałem Biedą
więcej >>>Młodzi na scenie. Przygotować etiudę teatralną i w ciekawy sposób opowiedzieć w niej o życiu i dokonaniach Ireny Sendlerowej – takie zadanie postawiono uczestnikom konkursu wojewódzkiego. Jego finał miał miejsce na…
więcej >>>Będą nowe przepisy. Nadchodzi oczekiwany przez wielu koniec reklamowego, szpecącego miasto chaosu w Bytomiu. Władze przygotują przepisy, które jasno określą, jakie nośniki reklamy można montować na ulicach.…
więcej >>>
Erasmus+. Z Budapesztu wróciła pięcioosobowa delegacja pedagogów z Branżowej Szkoły I Stopnia nr 8. Nauczyciele porównywali metody pracy z młodzieżą dotkniętą autyzmem i zespołem Aspergera z technikami stosowanymi na Węgrzech.
więcej >>>Wystawa w Agorze. Anna Lewańska przywiozła ze Lwowa cykl pięknych czarno-białych fotografii. Można podziwiać piękno kompozycji i malarskość kadrów. Ale można także czuć niedosyt – autorka pokazała Lwów…
więcej >>>
Brazylijczykowi smakują oscypki. Odmłodzony i umiędzynarodowiony – tak dziś można powiedzieć o zespole baletowym Opery Śląskiej. Tańczą u nas Japończycy, Brazylijczyk, Meksykanka, Włoszka, Australijka i Portugalczyk.
więcej >>>Podróż niezwykła. Bytomianin Paweł Urzenitzok był jednym z milionów uczestników organizowanych w Panamie Światowych Dni Młodzieży. Na spotkanie z papieżem Franciszkiem pojechał, by spełnić swoje marzenie. Jak twierdzi była…
więcej >>>
Kolonia Zgorzelec. 28 milionów złotych na modernizację zabytkowego osiedla robotniczego Kolonia Zgorzelec przyznał Bytomiowi Zarząd Województwa Śląskiego. Dotację otrzymaliśmy w ramach Obszaru Strategicznej Interwencji.
więcej >>>Agora zaprasza. Dwutygodniowy bezpłatny kurs „Językowa ślizgawka”, taneczne warsztaty „Disco Dzieciaki” i rodzinne hity na wielkim ekranie. Agora Bytom przygotowała dla najmłodszych sporo atrakcji na tegoroczne ferie.…
więcej >>>Rozbark. Koncert kolęd i pastorałek można w umiejętny sposób połączyć z obchodami Dnia babci i Dziadka, a nawet z aukcją charytatywną na rzecz głodujących dzieci. Tak zrobili uczniowie Szkoły Podstawowej nr 28…
więcej >>>OGŁOSZENIA
DROBNE
W PONIEDZIAŁEK
W GAZECIE
W ŚRODĘ
W INTERNECIE!*
*za 15% dopłatą
17 lutego 2019
imieniny:
Aleksego, Zbigniewa