Wiejacha, kiedy stadion?

​Rozmowa z Łukaszem Wiejachą, prezesem spółki Bytomski Sport oraz KS Polonia S.A.

  • Wydanie: ZB_16_16
  • Data:
  • Artykuł był oglądany 5685 razy

– Nie widać początku zapowiadanej od kilku lat budowy kompleksu sportowego przy ul. Olimpijskiej. W trakcie przegranego meczu Polonii z GKS Tychy kibice pytali: „Wiejacha, gdzie jest ten stadion?”

– Nie wypalił  pomysł zdobycia środków na inwestycję przez emisję obligacji przez spółkę Bytomski Sport, której 100–procentowym udziałowcem jest miasto. Dlatego w listopadzie zeszłego roku rozpoczęły się rozmowy z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym na temat pozyskania funduszy na przedsięwzięcia gminy, między innymi na modernizację stadionu, hali sportowej oraz centrum treningowego przy ul. Olimpijskiej. Podczas wtorkowej sesji Rady Miejskiej rajcy będą głosowali w sprawie przyjęcia kredytu z EBI w wysokości 225 mln zł. Nasza inwestycja, według kosztorysu, który spółka otrzymała z Bytomskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego, kształtuje się na poziomie 115 mln zł brutto. Miasto weźmie pożyczkę, a inwestycja prowadzona przez Bytomski Sport będzie finansowana przez podnoszenie kapitału zakładowego spółki przez gminę. Przegłosowanie przez rajców zaproponowanych uchwał pozwoli gminie sfinalizować w czerwcu tego roku kontrakt z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym. Wtedy miasto podpisze z Bytomskim Sportem stosowną umowę zabezpieczającą środki na realizację inwestycji, co mnie umożliwi rozpoczęcie procedury przetargowej.

Kompleks przy Olimpijskiej będzie budowany nie tylko dzięki pożyczce EBI. Zgłosiliśmy go również do programu finansowania inwestycji strategicznych dla rozwoju sportu Ministerstwa Sportu i Turystyki. Dodatkowo spółka Bytomski Sport złożyła do ministerstwa wniosek o modernizację sztucznej nawierzchni boiska przy Piłkarskiej. Czekamy na decyzję resortu w kwestii sfinansowania zadania w ramach programu modernizacji infrastruktury sportowej na 2016. Po podpisaniu umowy gminy z EBI i zapewnieniu spółce Bytomski Sport odpowiednich środków na inwestycję, możemy od razu przystąpić do procedury przetargowej na zaprojektowanie i budowę stadionu oraz centrum treningowego. Natomiast w 2017 rozpiszemy przetarg na wykonawstwo wielofunkcyjnej hali.

– Słowem, inwestycja przy Olimpijskiej jednak rozpocznie się od modernizacji stadionu i budowy centrum szkoleniowego. 

– W pierwszym etapie, w formule „zaprojektuj i buduj”, powstanie stadion z zadaszoną widownią dla 9 tys. osób oraz centrum treningowe z zapleczem, składające się z dwóch pełnowymiarowych boisk trawiastych oraz jednego z syntetyczną nawierzchnią przykrytą „balonem”. Realizację tego etapu inwestycji przewidujemy w 15–18 miesięcy. Do końca maja postaramy się zaktualizować istniejącą dokumentację. Szukamy optymalnych rozwiązań. Jednocześnie na dniach rozpoczniemy dialog techniczny na temat projektu budowlanego hali. Od BPK dostaliśmy między innymi projekt funkcjonalno–użytkowy oraz wyniki badań geologicznych podłoża. Chodzi nam o funkcjonalność hali oraz zminimalizowanie kosztów jej eksploatacji. Formuła dialogu technicznego pozwala na tym etapie realizacji inwestycji konsultować się z fachowcami dla znalezienia optymalnych rozwiązań pod względem budowy i eksploatacji obiektu. Hala, zawierająca między innymi dwa lodowiska, powinna być gotowa w 2 lata.

– Nasuwa się pytanie, dla kogo zbuduje się stadion, gdy drużyna piłkarskiej Polonii spadnie do trzeciej ligi?

– Kompleks sportowy przy ul. Olimpijskiej trzeba traktować całościowo. Chodzi o to, żeby wszyscy mieszkańcy Bytomia otrzymali nowoczesny, wielofunkcyjny obiekt do uprawiania sportu amatorskiego, rekreacyjnego oraz mogli w godziwych warunkach uczestniczyć w imprezach piłkarskich oraz hokejowych i innych dyscyplin halowych. Stadion, centrum treningowe i hala powinny stać się matecznikiem bytomskiego sportu, z którego będą korzystali zawodnicy wszystkich klubów oraz mieszkańcy kochający sport. 

Abstrahując od powszechnej dostępności kompleksu sportowego, jako prezes piłkarskiej Polonii nie wyobrażam sobie spadku drużyny do trzeciej ligi. Nawet do tak silnej, jaką będzie w przyszłym sezonie. Miejsce Polonii jest w rozgrywkach centralnych i na wyższym szczeblu od obecnego. Nie osiągniemy tego bez odpowiedniej infrastruktury sportowej. Obecny obiekt przy Olimpijskiej nie spełnia wszystkich wymagań Polskiego Związku Piłki Nożnej dla stadionów drugiej ligi, czyli trzeciej klasy rozgrywkowej.

– Po dwóch wygranych meczach nastroje w drużynie Polonii i na trybunach nieco się poprawiły.

– Dziękuję zawodnikom i szkoleniowcom. Chociaż nadal nie brakuje przestojów w wypłatach, tworzą zgrany kolektyw i w pełni zdają sobie sprawę z tego, o co gramy.

Ocena: 1,71
Liczba ocen: 0
Oceń ten wpis

Komentarze

  • kibic Radzionkowa
    Taki fajny prosty plac w Bytpmiu jest ino przy stadionie naszego Ruchu Radzionkow. Nie pitolcie ze polonia bydzie miala taki prosty stadion. Z kuli tego pewnie prostowanie bydzie kosztowalo ze 40 000 000. Bubel od poczatku na maxa
  • Lucjan Bytomski
    Pewnie wszystkim z UM sie moj wpis niespodobal bo prawda w oczy kole :) i to jak bardzo. Oferuja 5 mieszkan do remontu dla mlodych a tu na boku chca kredyt na Polonie brac 220 mln PLN. Wystarczyloby gdyby nie przejadali pieniedzy z czynszow od lokatorow mieszkan komunalnych tylko je przeznaczyli na budowe czegos normalnego. Z czego to ma sie pozniej niby zwrocic? Z biletow po 10 zlotych? :)
    To mniej niz £2 Ludzie obudzcie sie !!!
  • gajowy
    Ja slyszalem ze, ktos cos miwil ze podobno radny przewodniczacy byl w kraju kwitnacej wisni na wycieczce przed sesja. Ktos wie czy tak prywatnie czy w ramach wspolpracy miedzyzwiazkowej??? I jeszcze jedno dlaczego zasilil lawy sesyjne jako zwykly radny??? Miast zasiadac na zasluzonym i prestizowym katafalku ???
  • izydor
    Na jakich stanowiskach w pracy są prowadzeni przewodniczący Wężyk i zastępca Gajowiak? Bo na Bytomiu mówi się, że na dniówkach dołowych. Należy to pilnie sprawdzić, bo mówi też się, że nie widać ich na dole kopalni. Na dodatek Wężyk dawno powinien już być na emeryturze bo ma od dawna uprawnienia emerytalne. zzKadra sprawdź to przyda się.
  • zzKadra
    Szanowni Bytomianie
    Pisze pewnie nieliczna grupa swiadomych i niewielemogacych. Pytanie jak zrobic poruszenie zeby grupa Bis trzeszczala w swoich szeregach. Szukamy niewygodnych informacji na radnych i ich w ten sposob przedstawiajmy na forum publicznym. Sa wybrani przez nas i podlegaja ocenie i krytyce. Tak wiec otwieram panel kto wie cos o dzialalnosci poszczegolnych radnych. ZAPRASZAM
    Radny przewodniczacy rady i zastepca pracuja w zwiazkach na kopalni ... kto moze cos dodac???
  • trop
    mieszkańcy nie mają nic do powiedzenia a liczy się to co wymysli "pod siebie" mała grupa. Zachowują się jak właściciele Bytomia i dlatego robią co chcą. Tylko że normalny madry właściciel dba o to co ma i patrzy jak by tu powiekszyć wartosc żeby zostawić potomnym, a głupi i utracjusz roztrwoni ile się da.
  • Lucjan Bytomski
    W Bytomiu jesli budowac to uniwersalna hale sportowa ktora bylaby dostosowana do rozgrywek i zawodow ogolnosportowych. Mogloby to byc cos na wzor Katowickiego spodka. Czyli nowe lodowisko i lodowisko boczne. Mozna by tam rozgrywac mistrzostwa Europy czy swiata tak samo w siatkowce, pilce recznej, hokeju na lodzie czy na trawie lub turniej curlingu. Mozna by zorganizowac mistrzostwa w kolarstwie torowym czy imprezy typu motocross lub wiele innych etcetera. Z ka,d ktos’ wzial kwote 220 mln PLN ? Juz wiemy jakich mamy w Bytomiu fachowcow i firmy ktore wygrywaja przetargi. Plywanie juz remontowali i jakie byly tego koszta. Ratusz zawsze uszczesliwia mieszkancow czyms co nie przyniesie miastu jakiegokolwiek pozytku. Gdyby pilkarze dobrze grali w extraklasie to bylaby inna sprawa a my tu mowimy o klubie ktory w polskim futbolu obecnie znaczy przyslowiowe NIC. Zainwestowac w nowoczesny obiekt na 8-10tysiecy widzow+ boczne lodowisko do tego z widownia na 4tysiace to i wtedy bedzie mozna przebudowac lodowisko przy Pulaskiego i z mlodzieza pracowac. Mozna by i nawet w hali na 10 000 widzow mistrzostwa swiata w lyzwiarstwie figurowym zorganizowac.
    Z kad pieniadze: Abolicja mieszkaniowa, 1% podatku, dofinansowanie z UE, sprzedaz gadzetow, sponsorzy - sa markety, sa firmy, Boze Swiety, tyle ludzi w UM z Prezydentem a misto nie moze postawic sobie celu. Te 220 mln to zadluzenie statystyczne kazdego obywatela miasta Bytomia (chyba okolo 153 tys. nas zostalo) po 1438 PLN dlugu od noworodka az po babcie czy dziadka w dzien ich smierci. Nie ma w Bytomiu juz kopalni to tylko obiekt o znaczeniu miedzynarodowym moglby zapewnic rozwoj miasta i stac sie kopalnia prawdziwego rozwoju miasta. Potrzeba tylko ME,ZA ZAUFANIA dla takiej sprawy a nie stada nieudacznikow bez perspektywicznego myslenia na przyszlosc.
  • Adam
    Większość tych kibiców to wygolone menelstwo na które trzeba łożyć ze swoich podatków. Bytom się wyludnia, bo nie ma nawet cywilizowanych mieszkań dla młodych. Większość mieszkań ma kible na klatkach jak za króla ćwieczki. Ja już pakuje manele z tego burdelu. Wystarczy wyjechać za bytom aby zobaczyć ładne miasta i miasteczka. Jak mam płacić podatki to tam gdzie coś z tego mam, a nie tak jak w Bytomiu. Brud smród kiła i ubóstwo!
  • Leszek
    Jacy kibice pytają? Ilu ich jest? Jaki procent podatków płacpnych w Bytomiu przez osoby fizyczne pochodzi od tych kibiców.?

Partnerzy