Zb logo

  

   blogi   forum

Wiadomości

Komentarze / Blogi

Tomasz Nowak Tomasz Nowak

Kamera! Akcja! I nic nie widać

​Bytomski system monitoringu to 38 kamer non stop rejestrujących to, co dzieje się w najważniejszych punktach miasta, obraz… więcej >>>


Marcin Hałaś Marcin Hałaś

Domki z kart

​Niemal równy rok temu pisałem w tym miejscu w komentarzu "Bartyla może wszystko" następujące złowa:  "Kredyt na 225… więcej >>>


Witold Branicki Witold Branicki

Krajobraz po historycznym spadku

​Na 760-lecie lokacji Bytomia na prawie niemieckim Ratusz oraz jego agendy, miejscowe instytucje i organizacje

przygotowały turnieje, imprezy,… więcej >>>


Jacek Sonczowski Jacek Sonczowski

Święto policji w teatrze “Rozbark”

​Policjanci z bytomskiego garnizonu spotkali się w Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu "Rozbark". Okazją było doroczne Święto Policji.… więcej >>>


ZB 13 | 26.03.2018 | Życie miasta | Edytor

Wielki remont świętego Jacka

​Renowacja wnętrza kościoła. W kościele św. Jacka ustawiane są rusztowania, obejmujące całe wnętrze świątyni. Po Wielkiej Nocy rozpoczną się tam prace konserwacyjno-remontowe, które potrwają do końca przyszłego roku.
Artykuł był oglądany 635 razy.

Cały artykuł dostępny będzie za tydzień.

 • Ocena - 4.5 16 głosów
   


Komentarze:

Zuza
napisał
26.03.2018
o 17:05
nr 1

Super. Jedna z perełek architektury bytomskiej odzyska blask i pierwotne piękno. Tylko się cieszyć. Powodzenia.

Adam
napisał
27.03.2018
o 21:29
nr 2

Kolejny zbyteczny wydatek. Niech te kościelne przybytku sponsoeują wierni. Np taka Zuzia może ruszyć dupsko i wziąć się za pracę

Zuza
napisał
28.03.2018
o 00:39
nr 3

Adasiu nie staje ci??? Dlatego taki jesteś sflustrowany biedny osiołku tępy imbecylu

Zuza
napisał
28.03.2018
o 00:41
nr 4

Biedaku masz jakiś problem z kościołem ale i w relacjach z kobietami heh czyżby zranienia z dzieciństwa? zły dotyk ? hehe żałosny jesteś , odpieprz się ode mnie raz na zawsze i wara od Kościoła. Domagasz się szacunku od innych a sam nie potrafisz uszanować przekonań innych ludzi

Adam
napisał
28.03.2018
o 04:07
nr 5

Zuziu staje mi ale na na ciebie smile Owszem umie uszanować przekonania innych pod warunkiem, że za te przekonania nie muszę płacić. Może ty zacznij szanować innych i nie oczekuj, że każdy będzie finansował przybytki gdzie ty będziesz doznawała objawień.
A tak a propos, to jak sięgniesz genezy naszego wspólnego sporu to się dowiesz, że to ty pierwsza mnie zaatakowałaś. Atak ci odpowiada a kontratak już nie bardzo…

Imię i Nazwisko
napisał
28.03.2018
o 07:28
nr 6

Ciekawe, ile ze starego wyposażenia zostanie po kolejnym “remoncie” proboszcza, który słynie z modernistycznych ciągotek. W nawie niewiele da się zepsuć, ale w prezbiterium całkiem sporo.

Marcin Hałaś
napisał
28.03.2018
o 20:06
nr 7

Re: Anonim. A jakie to są “modernistyczne ciągotki” ks. proboszcza Tadeusza Palucha? W kościele św. Jacka balaski zostały zachowane, stół ołtarza postawiono wg zaleceń Vaticanum Secundum, ale ołtarz przedsoborowy jest wykorzystywany podczas adoracji Przenajświętszego Sakramentu. Modernizmu nie widzę.

Latający Ślązak
napisał
28.03.2018
o 23:35
nr 8

Do redakcji, w artykule błędnie użyto kilkukrotnie określenia konserwacja. W tym przypadku mamy do czynienia z renowacją i zwykłym remontem.
Wyjątkiem mogą być polichromie, jeżeli zostaną jedynie odkryte i zabezpieczone.

Imię i Nazwisko
napisał
29.03.2018
o 07:13
nr 9

re: Marcin Hałaś

Proszę zejść do krypty i zobaczyć efekt ostatniego remontu, przypomnieć sobie sprawę kaplicy w szpitalu na Żeromskiego, czy zajrzeć na plebanię. Telewizor w każdym pomieszczeniu, w tym w łazienkach nie jest przejawem konserwatyzmu. O stosunku ks. Palucha do starej mszy proszę zapytać zainteresowanych. Pana wpis o zaleceniach V.II świadczy o ignorancji.  Wszystkie zmiany polegające na wstawianiu stołów tzw.  soborowych do prezbiterium, gdzie ołtarz już był, było niezgodne z zaleceniami V.II. Podobnie jest w św. Jacku, gdzie w transepcie wybudowano obcy architektonicznie element w postaci podestu, na którym ustawiono stół.
Dobrze rozumiał to liturgista ks. W. Schenk z kościoła mariackiego, który stołu nie wstawił. Stało się to dopiero po jego śmierci w 1982 roku.

Adam
napisał
29.03.2018
o 16:23
nr 10

Czy pieniądze na remont poszły z puli przeznaczonej na rewitalizacje miasta?
Jeżeli tak, to pozostaje tylko zapłakać. Widać, nie ważne są stropy wpadające ludziom do mieszkań. Dzięki tym remontom kościołów będziemy się mogli modlić o zdrowie dla tych którzy je utracili w walących się budynkach, którzy połamali nogi na dziurawych chodnikach. Będziemy mieli piękne kościoły a jednocześnie będziemy czytać w ŻB o wielkich inwestycjach szpitali jak np. zakup nowego materaca…

Marcin Hałaś
napisał
29.03.2018
o 22:12
nr 11

Re: Adam. Nie, nie ma finansowania tej inwestycji ani z budżetu gminy, ani z OSI. Są środki unijne z funduszy na zachowanie dziedzictwa kulturowego.

Zuza
napisał
31.03.2018
o 00:29
nr 12

Adasiu jesteś impotentem, dlatego tak żałośnie jojczysz frustracie jeden buhaha, lejesz jad na kościół i kobiety - masz z nimi problem he he, widocznie tak, skoro mnie ciągle obrażasz. Jesteś żałosnym robakiem co pełza i napawa obrzydzeniem.

Adam
napisał
31.03.2018
o 15:37
nr 13

Zuziu bycie dla ciebie impotentem i pełzającym robakiem jest nobilitacją wink
 • pozostałe artykuły z wydania nr 16

  Za dwa lata Radzionków będzie miał Rynek

  ​Cegły zabezpieczone. Dobiegają końca prace związane z przygotowaniem terenu pod budowę pierwszej części radzionkowskiego Rynku. Całość powinna być gotowa za dwa lata. 

  więcej >>>
  2018.04.13 | Życie miasta | Edytor

  Ania Lenkiewicz Bytomianką Roku

  ​Społeczniczka w mundurze. Tegoroczna laureatka plebiscytu Bytomianka Roku na co dzień chodzi w granatowym mundurze policyjnym, jednak to, co od ponad 10 lat swoje służby robi dla innych,…

  więcej >>>
  2018.04.13 | Życie miasta | Edytor

  BPK działa od ćwierć wieku

  ​Woda, ścieki i odpady. Bytomskie Przedsiębiorstwo Komunalne funkcjonuje już od 25 lat. Jubileusz miejskiej spółki obchodzono podczas gali zorganizowanej w restauracji „Świetlik”.

  więcej >>>
  2018.04.13 | Życie miasta | Edytor

  Radny, prezydent, Pinokio i sąd

  ​Urządzili pikietę. Bytomski Sąd Rejonowy rozstrzyga, czy radny Mariusz Wołosz znieważył prezydenta Damiana Bartylę, nazywając go Pinokiem. Jedna rozprawa za nami, kolejna 9 maja. 

  więcej >>>
  2018.04.13 | Życie miasta | Edytor

  Pijany potrącił rowerzystę i uciekł

  ​Dramat w Miechowicach. Pijany 32-latek siedzący za kierownicą renaulta megana potrącił rowerzystę i uciekł z miejsca przestępstwa. Sprawca miał ponad 2,5 promila alkoholu. Jego ofiara walczy o życie w szpitalu.

  więcej >>>
  2018.04.13 | Ciemna strona życia | Edytor

  Pociągiem do Gliwic po nowych torach

  ​Wielkie zmiany. Wszystko wskazuje na to, że już w przyszłym roku znowu będziemy mogli dojechać z Bytomia do Gliwic pociągiem. Co więcej, podróż przebiegnie szybko i komfortowo, bo wagony…

  więcej >>>
  2018.04.13 | Życie miasta | Edytor

  Anny Popek powroty do Bytomia

  ​Podróże nie tylko sentymentalne. Podczas niedawnego Koncertu Bytomianek, jaki odbył się na scenie Opery Śląskiej, dyplom honorowego członkostwa w Lidze Kobiet Nieobojętnych otrzymała znana dziennikarka i prezenterka telewizyjna…

  więcej >>>
  2018.04.13 | Środek życia | Marcin Hałaś

  Młodzi zdolni na afiszu

  ​Konkurs piosenki. Już po raz dziewiętnasty odbył się finał Międzyszkolnego Konkursu Piosenki „Jeśli potrafisz, pchaj się na afisz”.

  więcej >>>
  2018.04.13 | Życie miasta | Edytor

  Książka stworzona z potrzeby serca

  ​Z pomocą kościołowi. Właściciel radzionkowskiego Muzeum Chleba Piotr Mankiewicz nie raz dał dowód wielkiej miłości do Górnego Śląska i jego tradycji. Stworzona przez niego książka „Nasz Śląsk. Bytom…

  więcej >>>
  2018.04.13 | Życie dzielnic | Tomasz Nowak

  Malowana lala wiecznie żywa!

  ​Śpiewali piosenki Karin Stanek. Karin Stanek powróciła w kilkudziesięciu odsłonach i interpretacjach. Wszystko podczas II Miejskiego Konkursu Piosenki Bytomskiej, który odbył się w poniedziałek 9 kwietnia.

  więcej >>>
  2018.04.13 | Środek życia | Edytor

  Nagrodzony za drona

  ​Młody i zdolny. Kolejny sukces ucznia szombierskiego Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących Nikodema Bartnika. Tym razem znalazł się on w gronie finalistów ogólnopolskiego konkursu „Elektronika: by żyło się łatwiej”. 

  więcej >>>
  2018.04.13 | Środek życia | Edytor

  Wiosenne otwarcie arboretum

  ​Centrum. Duchy czające się tu i ówdzie w bytomskim ogrodzie roślin egzotycznych przywitały tych gości, którzy zdecydowali się wziąć udział w wiosennym otwarciu arboretum i oranżerii przy ulicy Tarnogórskiej.

  więcej >>>
  2018.04.13 | Życie dzielnic | Edytor
  OGŁOSZENIA
  DROBNE

  W PONIEDZIAŁEK
  W GAZECIE
  W ŚRODĘ
  W INTERNECIE!*

  *za 15% dopłatą

  22 kwietnia 2018

  imieniny:
  Kai, Leonii

  Bytom
  17°C

  Ciśnienie: 1015 hPa

  Galeria Tomenki

  Nasze akcje

  • Panteon bytomski

   Cykl artykułów o ludziach, którzy na przestrzeni wieków zasłużyli się dla Bytomia. więcej >>>

  Redakcja