Wysoko ustawiona poprzeczka dla Czarnych

​Dżudo. Sezon nabiera rozpędu. Bytomscy zawodnicy startują w kraju i za granicą. Beata Pacut zdobywa formę na Igrzyska Olimpijskie. Liczna grupa jej klubowych koleżanek i kolegów szykuje się do Mistrzostw Europy.

• Wydanie: ZB_20_06
  • Data:
  • Artykuł był oglądany 1827 razy

Na 2020 rok spoglądamy przez pryzmat Igrzysk Olimpijskich. Krajowa czołówka walczy o miejsca w reprezentacji Polski do Tokio. Młodzież wybiega myślami cztery lata wprzód do IO w Paryżu i zaczyna gonić obecnych mistrzów.

Mówiąc o Igrzyskach w Tokio, mamy na myśli przede wszystkim dżudoczkę GKS Czarni Bytom Beatę Pacut (78 kg). Mimo wysokiego miejsca w kwalifikacjach olimpijskich (25. miejsce), nie może sobie pozwolić na chwilę luzu. Niedawno bytomianka przekonała się, jak trudno przedrzeć się na podium. Zmęczona intensywnymi przygotowaniami do sezonu, zajęła 7. miejsce w turnieju Grand Prix w Tel Awiwie. Spotkała się z dobrze sobie znanymi rywalkami. Z trudnością pokonała przedstawicielkę Uzbekistanu Nodirę Yuldashevę, plasującą się na 77. pozycji w olimpijskim rankingu. W drugiej rundzie Beata Pacut zmierzyła się z Niemką Anną Marią Wagner (7. lokata), której uległa na punkty.

Młodzież Czarnych także konkurowała w międzynarodowych zawodach. Podczas turnieju Reykjavik Judo Open na najwyższym stopniu podium stanęli Natalia Kropska (63 kg) oraz Paweł Drzymał (81 kg).

Później trzech dżudoków Czarnych uczestniczyło w turnieju Pucharu Świata w Sofii. Paweł Drzymał przed czasem przegrał z Azerem Arashem Aghaei. Kamil Grabowski (+100 kg) wygrał przez ippon z Ukraińcem Leonidem Gasyukiem. Następnie uległ Rosjaninowi Antonowi Krivobokovi. W repasażu rozprawił się z Hiszpanem Irinelem Vasile Chelaru Grigorasem. Ostatecznie został sklasyfikowany na 5. pozycji, ponieważ przegrał starcie o 3. lokatę z rosyjskim dżudoką Alexandrem Ahalimovem, który w pierwszej rundzie zwyciężył Dominika Majowskiego.

Identycznej kategorii turniej kobiet odbył się w portugalskiej miejscowości Odivelas. Paulina Dziopa (78 kg) odpadła z zawodów po porażce z Francuzką Vanessą Dureau. Natalia Kropska przed czasem wygrała z Hiszpanką Laurą Vazquez Fernandez. Przegrała z kolejną reprezentantką Hiszpanii Vladą Kopnyayevą oraz w repasażach nie sprostała Fince Emilii Kanervie. Polka zajęła 7. miejsce.

O komentarz do występów bytomskich dżudoków zwróciliśmy się do trenera seniorów i juniorów GKS Czarni Przemysława Matyjaszka, który wyjaśnił: – Po ciężkim obozie w Zakopanem nasi zawodnicy jeszcze nie błyszczeli. Z formą młodzieży celujemy w Mistrzostwa Europy. W Reykjaviku Polski Związek Judo testował młodych zawodników. Poradzili sobie, wygrali rywalizację. Tydzień później Natalia i Paulina poleciały na Puchar Świata do Odivelas. Kamil, Paweł i Dominik startowali w Sofii. Po ubiegłorocznych poważnych kłopotach z kręgosłupem i złamaniu nogi, Paulina wraca do dawnej formy. W Tel Awiwie Beata zaliczyła pierwszy w tym roku test. Jeszcze odczuwała trudy zgrupowania. Szczyt formy szykujemy na Igrzyska Olimpijskie. W zeszłym tygodniu Beata, Natalia i Paweł przebywali na campie w Belgii. Stamtąd Beata udała się do Paryża na zawody Grand Slam. Nie oczekujemy od niej rewelacyjnego wyniku. Bardziej zależy nam na tym, żeby sparowała z silnymi przeciwniczkami.

Potem mamy w terminarzu Puchar Świata w Bratysławie. Wystartują Ewa Konieczny, Natalia Kropska i Paulina Dziopa. Ewa walczy o miejsce w reprezentacji Polski na majowe Mistrzostwa Europy seniorek w Pradze. Natalia i Paulina, jako młode zawodniczki, mają zdobywać doświadczenie. Gdyby wystrzeliły z formą, to trener kadry narodowej poda im pomocą dłoń. Będzie je nominował do składu reprezentacji.

Poza tym Paulina weźmie udział w ME młodzieży i Natalia w ME juniorek. Tymczasem tydzień po turnieju w Bratysławie mamy Puchar Polski juniorów w Opolu. Z Czarnych wystartuje około 10 osób. W ostatnich dniach lutego czeka nas Puchar Świata (European Open) w Warszawie. Powołania dostali: Ewa Konieczny, Natalia Kropska, Paulina Dziopa, Daria Tymann, Paweł Drzymał, Kamil Grabowski, Sebastian Gwóźdź, Dominik Majowski i Patryk Walczyk. Sebastian na razie nie osiągnął na Mistrzostwach Polski spektakularnych wyników, ale to bardzo utalentowany chłopak. Na początku roku zajął 2. miejsce na Pucharze Polski seniorów. Udało mu się pokonać gwiazdę reprezentacji Damiana Szwarnowieckiego. Otrzymał więc szansę sprawdzenia się na międzynarodowych zawodach.

Miłośnikom bytomskiego dżudo nie braknie w tym roku wyjątkowych wrażeń, może nie tylko sportowych. Zarząd GKS Czarni zwołał na 20 lutego Zwyczajne Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Członków Klubu. Zgromadzenie rozpocznie się o godz. 17 w siedzibie klubu przy ul. Łużyckiej 90.