Zb logo

  

   blogi   forum

Wiadomości

Komentarze / Blogi

Tomasz Nowak Tomasz Nowak

Kamera! Akcja! I nic nie widać

​Bytomski system monitoringu to 38 kamer non stop rejestrujących to, co dzieje się w najważniejszych punktach miasta, obraz… więcej >>>


Marcin Hałaś Marcin Hałaś

Dobra koalicja, a przynajmniej najlepsza

Od wyborów samorządowych Bytomiem rządzi koalicja KO-PiS, czyli Koalicji Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości. Co prawda magicy z… więcej >>>


Witold Branicki Witold Branicki

Krajobraz po historycznym spadku

​Na 760-lecie lokacji Bytomia na prawie niemieckim Ratusz oraz jego agendy, miejscowe instytucje i organizacje

przygotowały turnieje, imprezy,… więcej >>>


Jacek Sonczowski Jacek Sonczowski

Święto policji w teatrze “Rozbark”

​Policjanci z bytomskiego garnizonu spotkali się w Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu "Rozbark". Okazją było doroczne Święto Policji.… więcej >>>


ZB 32 | 10.08.2020 | Środek życia | Edytor

Żyjemy w pięknym Bytomiu

​Opowieści przewodniczki. Kiedy Małgorzata Janota zaczyna opowiadać o bytomskich tajemnicach, miasto natychmiast nabiera kolorów, a mieszkańcy dotąd przechodzący obok szarych murów zaczynają dostrzegać ich urok. Na tym polega talent przewodnika potrafiącego ukazać piękno nudnego na pozór grodu nad Bytomką.
Artykuł był oglądany 1132 razy.

Cały artykuł dostępny będzie za tydzień.

 • Ocena - 0 0 głosów
   


Komentarze:

Michał Opara
napisał
13.08.2020
o 17:13
nr 1

Szanowna Pani Malgorzato

Z szacunkiem i z respektem, ale zadaniem przewodnika nie jest zaklinanie rzeczywistości.

Może kiedyś Bytom był piękny, ale napewno nie dzis. Prosze, niech Pani otworzy oczy i uda się gdziekolwiek w swiat, aby obiektywnie porownać jego optyke z naszym upadłym, splądrowanym i okradzionym przez Polske miastem.

Proszę zostawić wypowiedzi o pięknie Bytomia propagandzistom typu dzisiejszy Prezydent Miasta, albo też jego wspólnikom panom Janas lub Szarama.
Oni dla swoich stołkow potrzebują wpierac Bytomianom swoje wykalkulowane i oszukańcze kłamstwa, ale Pani? …jaki Pani ma w tym interes?

Bardzo proszę nazywać rzeczy po imieniu i nie insynuować nikomu własnych fałszywych estetycznych wyobrażeń.

Prosze spojrzeć do historii i wskazywać na tragiczne losy Bytomia oraz na początek jego upadku, gdy jako trofeum wojenne i łup zdobyczna z Jałty, stal sie dla PRL-u jedynym zródłem dewiz i środków na odbudowę Polski po wojnie, a zwłaszcza Warszawy.
Nasz Bytom został przez zbrodniarzy z PRL-u tak dotkliwie skaleczony i oszpecony, ze prawdopodobnie nie podniesie się już nigdy.
Rownież obecna Polska rękami swoich funkcjonariuszy dzielnie kontynuuje dzieło dewastacji Bytomia i nazywa je „rewitalizacją“.
To jest gigantyczny dramat naszego miasta!

Serce pęka jak się to widzi! Wyburzenia, gwałt na architekturze, bez cienia szacunku i respektu dla historii, ogólne ubóstwo i wyludnienie. To jest niegodne dzieło nowej Polski w naszym mieście.
…i jeśli Pani nazywa to pięknem? …no cóz. Proszę dalej „snuć swoje opowiesci“ i rozsławiać „urok szarych murów“ w zamordowanym Bytomiu.
Może ktoś to kupi, ale napewno nie prawdziwi Śląscy Bytomianie.

Pozdrawiam Panią
Michał Opara

Chłopski rozum
napisał
18.08.2020
o 15:29
nr 2

Przez długie lata liczni miłośnicy historii Bytomia począwszy od prof. Drabiny przez red. Hałasia do red. Lekszyckiego snuli mit że Bytom jest piękny, że to “mały Wiedeń”, “Lwów na wygnaniu” i tak dalej. Wreszcie warto sobie powiedzieć: stop tym bujdom które niewątpliwe łechtają próżność elit miasta (bo samym mieszkańcóm chodzi raczej o to żeby klatka schodowa była wyremontowana częściej niż raz na 60 lat). Bytom nie ma nic wspólnego z Wiedniem ani Lwowem (jeżeli już to jest raczej wielkości Stryja). Jest małym miastem, kiedyś z klimatem teraz zdewastowanym i zniszczonym że żal patrzeć. A np. secesji to tak naprawdę tutaj tyle co kot napłakał więc hasło o “secesyjnym Bytomiu” to kolejna bujda.

J Jendrzej
napisał
19.08.2020
o 07:59
nr 3

Lubię Cię Opara-po prostu ktoś tu w tym naszym śląskim mieście pisze prawdę.
Potomkowie komunizmu chcą nam wszystkim wmówić.że “ściana wschodnia”-to serce Polski.
Jeśli oni są sercem,to my chyba #####???
Kultura kresów to ważne osiągnięcie kultury wschodu,nie ZACHODU!!!
Pomyślcie co by było,gdyby to Austriacy nie dotarliby do Lwowa?
A tak naprawdę-to ja się ciągle czuję intruzem w moim Bytomiu,o który mój dziadek walczył.O polski heimat.
Zresztą On,podobnie jak Kutz przewraca się do tej pory w swoim grobie!

J Jendrzej
napisał
20.08.2020
o 17:37
nr 4

Moja piwnica, choć niezbyt duża i nieco przepełniona, jednak nie zagracona, kryje mnóstwo przedmiotów mających swą historię, przedmiotów, na widok których moje wspomnienia wracają, rysując niezapomniane obrazy mojej młodości, mego dzieciństwa, mego dorosłego życia.

Najczęściej idę do piwnicy, by zaopatrzyć dom w składowane tam napoje chłodzące. Ale, jeśli chcę coś w domu zrobić, upiększyć lub pomalować ściany, to idę do piwnicy, by zaopatrzyć się w narzędzia. A wtedy niespodziewanie wpada mi coś do ręki, co momentalnie uruchamia mą pamięć. Wracają wspomnienia mające czasem luźny związek z tym przedmiotem, jednak tak wyraźne, że myślisz, że to miało miejsce dopiero wczoraj.

Dzisiaj niespodziewanie wpadł w moje ręce nóż. Ostry nóż wykonany przez mego ojca z twardej stali. Ile dziesiątek lat mi już służy? I chociaż kupiłem sobie inne, o podobnych funkcjach, to jednak tego jednego, jedynego nie oddałbym nikomu. To dzieło mego ojca. Od razu widzę Jego postać, gdy jako dziecko obserwuję go z wielkim respektem i uwagą.
Mój ojciec, podobnie jak moje siostry i ja, urodził się w Łagiewnikach. W familokach. W miejscowości od lat związanej z przemysłem. To właśnie kopalnia „Łagiewniki” (poprzednio „Florentine”) i huta „Hubertus” (późniejsza huta „Zygmunt”) wyraźnie wyznaczały kierunki rozwoju Łagiewnik. Druga połowa dziewiętnastego i początek dwudziestego wieku wywarły decydujący wpływ na późniejszy kształt i rozwój Łagiewnik.

Tak zaczynałem mą opowieść o moich Łagiewnikach spisaną przez mego przyjaciela Krzysia.

Wiele mych powojennych wspomnień dotyczy Łagiewnik i Bytomia,który dla mnie był i jest niestety dzięki działaniom intruzów pięknym miastem.
Czy kocham mój Bytom.Kocham,bo to MOJE MIASTO!

J Jendrzej
napisał
21.08.2020
o 04:24
nr 5

Firefox wykrył możliwe zagrożenie bezpieczeństwa i nie załadował witryny zyciebytomskie.pl. Jeśli odwiedzisz tę witrynę, osoby atakujące mogą próbować kraść hasła, wiadomości e-mail lub dane karty kredytowej.

Co możesz z tym zrobić?

Najprawdopodobniej witryna powoduje problem i nic nie możesz na to poradzić. Możesz powiadomić administratora serwisu o problemie.

To czynię
Jednocześnie proszę o przyjazne traktowanie mej osoby.bo nie myślcie,że jestem bezbronny!

J Jendrzej
napisał
23.08.2020
o 21:01
nr 6

Już wiem kto miesza i próbuje zastraszać.
Czy ADMINISTRATOR wie.Jeśli nie-to podpowiem,chociaż mam przekonanie,że wie.

J Jendrzej
napisał
23.08.2020
o 21:33
nr 7

Łagiewniki otoczone były polami uprawnymi. Gospodarze, których liczba była wówczas niemała, uprawiali je, a folwark (nazywany przez nas „Dworem”), kiedyś prywatny, ale teraz, po drugiej wojnie światowej, jak zresztą wszystko inne, upaństwowiony, posiadał znaczne ilości krów mlecznych, które stadami wypędzane były na pastwiska.

Poza tym większość mieszkańców posiadała skrawek pola, który uprawiała, by wyżywić świnie, gęsi czy kury hodowane w chlewach. Chlewiki stanowiły nieodłączny element familoków. Każda rodzina posiadała swój, własny.
Praca i zabawy

Zabawki, rowerki, komputery, komórki, konsole i inne niezliczone atrybuty, przedmioty zabaw dzisiejszej młodzieży, dzieci! Jakże inne były nasze! Kupić? Po co? Skąd zresztą wziąć pieniądze? Te, które były mama skrupulatnie rozplanowywała, przeznaczała na zupełnie inne, dużo ważniejsze zakupy. Pięcioro gęb do wyżywienia, ubrania, obuwie. A przecież dom też musiał wyglądać przyzwoicie. Mama co prawda nie pracowała (małe dzieci), ale ile ona się naszyła! Po nocach, bo wówczas było cichutko, spokojnie. Ojciec spał zmęczony po swojej, nierzadko szesnastogodzinnej, dniówce w hucie, gdzie jako tokarz na potężnych wytaczarkach obrabiał części do młotów parowych, czy innych urządzeń wytwarzanych przez hutę. My, dzieci, również pogrążeni byliśmy w głębokim śnie, a ona kroiła materiały zakupione przez sąsiadki, zszywała na maszynie do szycia firmy Singer o napędzie nożnym, by dorobić do pensji ojca.
 • pozostałe artykuły z wydania nr 3

  Nastolatki i śmierć. 14-latek zabił 13-latkę

  ​Tragiczny finał poszukiwań. Nie żyje będąca w ciąży 13-letnia Patrycja, której zaginięcie zgłosili w miniony wtorek rodzice. Ciało dziewczynki z licznymi ranami zadanymi nożem znaleziono na nieużytkach w Piekarach Śląskich.…

  więcej >>>
  2021.01.17 | Życie miasta | Edytor

  Zima ostro zaatakowała

  ​Ale napadało. Takiej zimy, jaka zaatakowała nas w minionym tygodniu nie było od dawna. Bytom i Radzionków utonęły pod śniegiem, a na ulicach i chodnikach zrobiło się ślisko. Paraliżu jednak…

  więcej >>>
  2021.01.17 | Życie miasta | Edytor

  Izba wytrzeźwień w czasie pandemii

  ​Pijanym nikt nie odpuszcza. Izba Wytrzeźwień, to miejsce, do którego nikt nie trafia dobrowolnie. Pandemia koronawirusa przysporzyła personelowi tej placówki dodatkowych problemów.

  więcej >>>
  2021.01.17 | Życie miasta | Edytor

  Wielkie zainteresowanie szczepieniem na COVID-19

  ​Zapisujemy się. 15 stycznia rozpoczęły się zapisy do Narodowego Programu Szczepień Ochronnych. Okazało się, że bytomianie i radzionkowianie są bardzo zainteresowani, by zaszczepić się przeciwko COVID-19. 

  więcej >>>
  2021.01.17 | Życie miasta | Edytor

  Wybuch przy Katowickiej: śledztwo umorzone

  ​Kulisy tragedii. Prokuratura umorzyła śledztwo mające wyjaśnić, czemu w bytomskiej kamienicy przy ulicy Katowickiej 37 doszło do tragicznego w skutkach wybuchu gazu. Ustalenia są bolesne: to mieszkająca tam…

  więcej >>>
  2021.01.17 | Życie miasta | Edytor

  Piwnice Gorywodów na sprzedaż. Wszystko przez obostrzenia

  ​Wyznania restauratora. – Nie będę dłużej kopał się z koniem i walczył z bzdurnymi przepisami – mówi właściciel bytomskich Piwnic Gorywodów Krzysztof Dzicher. Obostrzenia pandemiczne pozbawiły go dochodów i zmusiły…

  więcej >>>
  2021.01.17 | Życie miasta | Tomasz Nowak

  Nie porozmawiali o przyszłości EC Szombierki

  Co się dzieje z kostką? Po raz kolejny nie doszło do rozmów władz Bytomia z przedstawicielami spółki Rezonator, a więc właścicielem Elektrociepłowni Szombierki. Ci ostatni nie stawili się bowiem…

  więcej >>>
  2021.01.17 | Życie miasta | Edytor

  Nie nudzili się podczas ferii

  ​Karb. Pedagodzy z Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 w Karbiu mimo pandemii zaplanowali ciekawe ferie dla swoich podopiecznych. Atrakcji było mnóstwo, chociaż nie obyło się bez ograniczeń. 

  więcej >>>
  2021.01.17 | Życie dzielnic | Edytor

  Zasypali alejkę solą, sanki nie przejadą

  ​I po co? Nasi czytelnicy odwiedzający ze swymi pociechami okolice alei Marka są zdziwieni. Nie potrafią zrozumieć, czemu pracownicy Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów wysypali sól w miejscu, w którym…

  więcej >>>
  2021.01.17 | Życie miasta | Edytor

  Ślubów kościelnych coraz mniej

  ​Ale więcej jubileuszów. Bytomianie biorący ślub coraz rzadziej decydują się złożyć przysięgę w kościele, ograniczając się do ceremonii w Urzędzie Stanu Cywilnego. Przybywa natomiast par świętujących imponujące jubileusze…

  więcej >>>
  2021.01.17 | Życie miasta | Edytor

  Senior dzwoni i odbiera, a potem rozmawiają

  ​Pomoc przez telefon. „Halo Aktywni60+” to prowadzony przez seniorów i stworzony z myślą o seniorach nowatorski projekt realizowany od kilku miesięcy w naszym mieście. Sprawdził się świetnie.

  więcej >>>
  2021.01.17 | Środek życia | Edytor

  Opera na czas karnawału

  ​Zostają w sieci. Miały być w internecie i na żywo, ale po przedłużeniu koronawirusowych obostrzeń na razie będą dostępne tylko w pierwszym z tych miejsc. Karnawałowe propozycje przygotowane przez bytomską Operę…

  więcej >>>
  2021.01.17 | Środek życia | Edytor