Zb logo

  

   blogi   forum

Wiadomości

Komentarze / Blogi

Tomasz Nowak Tomasz Nowak

Kamera! Akcja! I nic nie widać

​Bytomski system monitoringu to 38 kamer non stop rejestrujących to, co dzieje się w najważniejszych punktach miasta, obraz… więcej >>>


Marcin Hałaś Marcin Hałaś

Dobra koalicja, a przynajmniej najlepsza

Od wyborów samorządowych Bytomiem rządzi koalicja KO-PiS, czyli Koalicji Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości. Co prawda magicy z… więcej >>>


Witold Branicki Witold Branicki

Krajobraz po historycznym spadku

​Na 760-lecie lokacji Bytomia na prawie niemieckim Ratusz oraz jego agendy, miejscowe instytucje i organizacje

przygotowały turnieje, imprezy,… więcej >>>


Jacek Sonczowski Jacek Sonczowski

Święto policji w teatrze “Rozbark”

​Policjanci z bytomskiego garnizonu spotkali się w Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu "Rozbark". Okazją było doroczne Święto Policji.… więcej >>>


Marcin Hałaś avatar

Marcin Hałaś - Komentarze
2013.01.26

Chłopcom z Kroniki znów się upiekło

Centrum Sztuki Współczesnej "Kronika" ma swoje za uszami. Prowokacyjny fotomontaż, pokazujący Benedykta XVI jak krwawego "urywacza głów", zaprezentowany kilka dni przed wizytą papieża w Polsce. Projekcja filmu "Podziemne państwo kobiet", który można uznać za proaborcyjną agitkę.Włączenie się w lewacką akcję blokowania Marszu Niepodległości w Warszawie. Nie stanowi tajemnicy, że środowiska związane z ugrupowaniami, które wygrały wrześniowe wybory samorządowe - planowały dokonanie korekt w działaniach Kroniki. Nie chodziło o jej likwidację, czy "pacyfikację", ale o większe otwarcie na środowiska artystów bytomskich i publiczność inną niż wyznawcy tzw. "sztuki krytycznej". Teraz plany te zostały zawieszone na kołku. Finansowe bagno w Śląskim Teatrze Tańca sprawiło, że nowe władze musiały w pierwszym rzędzie zająć się problemami tej instytucji. A trudno - mówiąc terminologią militarną - "otwierać dwa fronty". Próby rozszerzenia profilu działalności "Kroniki" z pewnością zaowocowałyby dramatycznymi tekstami w "Gazecie Wyborczej" i listami "intelektualistów" typu Jacek Żakowski czy Magdalena Środa. Wszyscy pewnie krzyczeliby, że tępi gminni urzędnicy "zamachują" się na niezwykle cenną instytucję kultury. W ten sposób "chłopcom z Kroniki" znów się upiekło. I to jest prawdziwa sztuka - zapewne jedyna prawdziwa sztuka, jaką prezentuje CSW "Kronika".


Artykuł był oglądany 59741 razy.   Komentarzy: 70
  • Ocena - 2.1395 215 głosów
   


Komentarze:

PK
napisał
29.01.2013
o 11:52
nr 1

Widze, że duża część oponentów podchodzi do wpisu red. Hałasia zgodnie z zasadą: Nie ma tolerancji dla wrogów tolerancji! I tak trzymać grin

PK
napisał
29.01.2013
o 14:02
nr 2

PS: Beniamin Netanjahu z zakrwawioną kielnią w dłoni buduje mur, którego komponentem obok kamieni są głowy, ręce i nogi Palestyńczyków. Podpis: “Czy cementujący pokój będzie kontynuowany?” - za ten rysunek zamieszczony w “Sunday Times” przepraszają właściciel gazety Rupert Murdoch i sam autor Gerald Scarfe.

Cały tekst: http://wyborcza.pl/1,75248,13313218,Murdoch_przeprasza_Zydow_za_rysunek_w__Sunday_Times_.html#ixzz2JMiaYo1B

Jakoś Kronika nie przeprosiła za portret papieża Benedykta z urwaną głową pop piosenkarza

KD
napisał
29.01.2013
o 14:32
nr 3

jak można takie bzdury wypisywać? Widzę, że pan Hałaś nie pokusił się nawet o sprawdzenie informacji, które publikuje, godne pożałowania.

złymiś
napisał
29.01.2013
o 15:42
nr 4

“Chłopiec” Cichocki jest teraz dyrektorem programowym w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, to chyba wystarczy za rekomendację merytoryczną. Tam już nie sięga wątpliwa kompetencja pana Hałasia.

Wszyscy wymienieni “chłopcy” posiadają żony, biologiczne samice, więc kretyńska idea homo-spisku również odpada.

80% aktywności Kroniki jest finansowana poza jej miejskim budżetem, który obcinany wielokrotnie ledwie już starcza na koszty stałe. Bez pasji i osobistych poświęceń jej pracowników i pracowniczek dawno już Kronika musiałaby upaść.

Bytomscy artyści są reprezentowani często i stale.

Każda z tez Hałasia jest kłamstwem i manipulacją, jego działalność jest szkodliwa dla miasta, w którym mimo pozorów jest jeszcze co zepsuć.

Petrolanser
napisał
29.01.2013
o 15:55
nr 5

słowo tolerancja jest niczym więcej jak znoszę twoja obecność i tyle . albo się kogoś akceptuje albo nie.

MH
napisał
29.01.2013
o 16:13
nr 6

Re: złymiś Misiowi wszystko kojarzy się z homoseksualizmem? Określenie “chłopcy z Kroniki”, kiedy zostało ukute znaczyło chłopięcą niefrasobliwość, chłopięcy poziom patrzenia na sztukę, chłopięcą radość z zabawy (a piaskownicę finansuje gmina). Żadnego podtekstu “homo” w tym nie było.

Krzysztof Dobroń
napisał
29.01.2013
o 16:47
nr 7

“Centrum Sztuki Współczesnej “Kronika” ma swoje za uszami.”

Konkretnie to, że niektóre wystawy nie podobają się P. Hałasiowi. Mnie np. nie podobają się niektóre teksty P. Hałasia, ergo - P. Hałaś też ma swoje za uszami.

“Projekcja filmu “Podziemne państwo kobiet”, który można uznać za proaborcyjną agitkę.”

Wszystko “można uznać” za wszystko inne, zależy tylko jak prymitywny jest uznający. Np. teksty P. Hałasia “można uznać” za faszyzujące i na tej podstawie wysmażyć felieton, w którym z żenującym protekcjonalizmem nazywa się go chłopcem, prawakiem (może nawet prawiczkiem) i “publicystą”.

“Nie stanowi tajemnicy, że środowiska związane z ugrupowaniami, które wygrały wrześniowe wybory samorządowe - planowały dokonanie korekt w działaniach Kroniki.”

To, że środowiska związane z ugrupowaniami zwycięskimi w dowolnych wyborach natychmiast planują korekty we wszystkich możliwych obszarach, to rzeczywiście żadna tajemnica. Nie oszukujmy się jednak, że ludzie wyselekcjonowani negatywnie do zawodu polityka, niezależnie od opcji i szczebla, są w stanie skorygować cokolwiek poza sytuacją finansową własną i znajomych.

“Nie chodziło o jej likwidację, czy “pacyfikację”, ale o większe otwarcie na środowiska artystów bytomskich i publiczność inną niż wyznawcy tzw. “sztuki krytycznej”.”

Równie dobrze możnaby otworzyć Operę Śląską na środowiska artystów i publiczność inną niż wyznawcy tzw. “sztuki operowej”. Najlepiej na wyznawców śląskich szlagierów i Karin Stanek. Tych ostatnich jest przecież o rzędy wielkości więcej niż jakichś “melomanów”, na fanaberie których idą podatki ludu pracującego.

“W ten sposób “chłopcom z Kroniki” znów się upiekło.”

Niewykluczone, że P. Hałaś jakoś szczególnie lubi chłopców, ale o ile mi wiadomo w Kronice pracuje więcej kobiet niż mężczyzn.

“I to jest prawdziwa sztuka - zapewne jedyna prawdziwa sztuka, jaką prezentuje CSW “Kronika”.”

CSW, jak wskazuje nazwa, prezentuje SW. Nie mam żadnych wątpliwości, że urzędnikom i P. Hałasiowi wydaje się, że na sztuce w ogóle, a współczesnej w szczególności, znają się lepiej niż jacyś tam historycy sztuki, kuratorzy, czy inni chłopcy-lewacy. Przekonanie o “znaniu się na wszystkim najlepiej” to cecha właściwa wszystkim urzędnikom i prowincjonalnym publicystom.

Petrolanser
napisał
29.01.2013
o 17:07
nr 8

A krecik siedzi i zajada pączki:  ten tekst jest przykładem prostej manipu…  zeby pomniejszyć zainteresowanie klepnięcia przez radnych drogi do piachu Stt.  brawo mityczni Lwowiacy.

Zygmunt Potocki
napisał
29.01.2013
o 17:21
nr 9

chłopięce spojrzenie na sztukę współczesną to akurat jest atut, a nie zmęczone oko starca, ale Pan Hałaś wiele razy dał do zrozumienia, że na sztuce współczesnej się nie zna…

swoją drogą Ci chłopcy : Cichocki to uznany kurator, wystawiał dwukrotnie w Wenecji i jest wideryrektorem muzeum sztuki nowoczesnej w Warszawie

a Ruksza to ceniony historyk sztuki, który wystawiał akcjonistów wiedeńskich, zredagował ważne książki z historii sztuki w Polsce i jest twarzą przemian sztuki na Śląsku

obaj wykładali i wystawiali za granicą, reprezentowali polską kulturę od Nowego Jorku po wschodnią Europę;

co tu w ogole porównywać z prowincją;
jacy chłopcy?; c’mon

Ola Rabuś
napisał
29.01.2013
o 20:05
nr 10

No tak, ale jak się siedzi w bytomskim grajdołku i jest redaktorem jednej jedynej gazety od niepamiętnych lat, to albo się traci świeżość spojrzenia, albo kompleksy zaczynają ugniatać rozdęte EGO Redaktora. Z zadziwiającą prawidłowością Redaktor tępi właśnie tych, którzy osiągnęli sukces ogólnopolski i międzynarodowy, przy okazji kompromitując się całkowicie, jeśli idzie o znajomość sztuki współczesnej.

A szkoda, bo taki z niego był dobrze zapowiadający się chłopiec, gdy w nimbie sławy zdolnego Poety przechadzał się korytarzami I LO.

Cóż, sława widać wybiera umysły o wiele bardziej subtelne i zróżnicowane, czego Redaktor do dziś sławie wybaczyć nie może…

Zygmunt Potocki
napisał
29.01.2013
o 20:32
nr 11

w poprzednim roku Kronika znalazła się wsród 7 galerii sztuki współczesnej w Polsce pośród 400 najlepszych galerii na świecie w nowojorskim przewodniku
http://www.newmuseum.org/artspaces/view/centre-for-contemporary-arts-kronika

było o tym latem głośno w prasie fachowej i nie tylko, bo pisał tez ziennik zachodni i wyborcza,
http://www.dziennikzachodni.pl/artykul/632285,bytomska-kronika-w-art-spaces-directory-jako-jedyna-ze,id,t.html
http://cjg.gazeta.pl/CJG_Katowice/1,104386,12270007,Sukces_slaskiej_instytucji_kultury__CSW_Kronika_w.html
oczywiscie w Życiu Bytomskim nie było nic o tym

to gorzkie, że prowincja chce zmarnować takie miejsce i takich ludzi, którzy mogą są jego wizytówką w świecie kultury

panK
napisał
29.01.2013
o 21:45
nr 12

tutu srutu
majtki z drutu

Marcin Hałaś
napisał
29.01.2013
o 21:46
nr 13

Re: Ola Rabuś. Jestem dziś także publicystą dwóch ogólnopolskich tygodników (Uważam Rze i Warszawska Gazeta), więc do bytomskiego grajdołka się nie ograniczam, chociaż go lubię grin

Re: Krzysztof Dobroń. Przykład z Operą Śląską nie jest dobry, bo samorząd woj, śląskiego posiada także teatr dramatyczny (im. Wyspiańskiego) i musicalowy (TR w Chorzowie). Samorząd Bytomia posiada tylko jedną instytucję tego typu - Bytomskie Centrum Kultury, więc od jego filii (Bo Kronika nie jest samodzielną instytucją) można oczekiwać mniej wąskiego sprofilowania.

Re: złymiś. Dla Pana być kompetentnym oznacza pisać pozytywnie o dokonaniach Kroniki. Zapewniam, że z wykształcenia i dorobku posiadam i konsekwencję i odwagę jasnego stwierdzenia: Król jest nagi, w Kronice sztuka miesza się z pseudoartystyczną hochsztaplerką z wyraźną przewagą tego drugiego.

Ola Rabuś
napisał
29.01.2013
o 22:56
nr 14

W takim razie, Redaktorze, uprawiaj swój prawicowy ogródek , niech i on będzie ogólnopolski - życzę sukcesów z całego serca!
Ale nie mieszaj w kulturze współczesnej, bo nie sądzę, aby studia kulturoznawcze dawały Ci kompetencje i uprawnienia do instrumentalnego traktowania kultury; nie otwieraj “frontów” i nie dokonuj “korekt”. Recenzuj sobie krytycznie do woli - takie Twoje prawo, ale nie przekraczaj granicy, za którą jest już tylko ideologiczna młócka.

Znasz to?: “Inne nurty w sztuce zwłaszcza awangardowe i eksperymentalne były zwalczane jako wynaturzenia. Artyści odmawiający podporządkowania się kanonom socrealizmu narażeni byli na represje”( Wikipedia).

Nie wątpię. Jesteś przecież wykształconym człowiekiem i wrażliwym humanistą.

Krzysztof Dobroń
napisał
29.01.2013
o 23:22
nr 15

Ja tam od instytucji mającej w nazwie sztukę współczesną oczekuję sprofilowania na sztukę współczesną, ale ja truskawki cukrem…

Erwin Baka
napisał
29.01.2013
o 23:25
nr 16

Czy to nonszalancja czy brak charakteru?

życie gliwickie
napisał
29.01.2013
o 23:52
nr 17

Może popracuje Pan trochę z uchodźcami? Albo poprowadzi przez kilka lat warsztaty dla dzieci z Bytomia, a potem znajdzie środki i wyda książkę której będą autorami i autorkami? Wolałby Pan zdobyć kilka nagród za działalność edukacyjną, wychowania do uczestnictwa w kulturze i sztuce, wydawnictwa? Z sukcesem zaprosi osoby: Żakowski, Krzywonos, Bugajski do Bytomia.
Kiedy już Pan to wszystko zrobi, proponuję wypowiadać się o wartości działań tej instytucji dla społeczności lokalnej.

Marcin Hałaś
napisał
30.01.2013
o 09:44
nr 18

Najważniejsze zdanie mego wpisu brzmiało: Nie chodzi o jej likwidację, czy “pacyfikację”, ale o większe otwarcie na środowiska artystów bytomskich i publiczność inną niż wyznawcy tzw. “sztuki krytycznej”

Ataki na mój wpis zamieszczone powyżej, łącznie z niemerytorycznymi atakami ad personam najdobitniej dowodzą, że istnieje oczekiwanie, aby “Kronika” nadal była prywatnym folwarkiem grupy, którą umownie nazwałem “chłopcami z Kroniki”. A próba wszelkiej dyskusji o jej działalności traktowana jest jak zamach na wartości najwyższe. Niestety, to zmusza także mnie do ostrzejszego postawienia sprawy: samorząd Bytomia powinien się zastanowić, czy należy dalej finansować “zabawy i fanaberie chłopców (i dziewcząt) z Kroniki”.

Zygmunt Potocki
napisał
30.01.2013
o 11:24
nr 19

Panie Hałaś,
to Pan ma wyraźne problemy z czytaniem ze zroumieniem i odcedza z wpisów jej odbiorców (tak, sztuka współczesna ma takich), to co mu wygodne;
jakoś pominął Pan fakt, że wspomniano tu o częstej współpracy środowiskowiej; wystawy: Surowca (wie Pan w ogóle o takim artyście z Bytomia?), Ritszela, Smandka, Tobisa, Buczka, Bazowskiej, Kobylarza, Lewczyńskiego i innych (czy to nie lokalni artysci?, jakie więc otwarcie)

poza tym, tzw. “sztuka krytyczna” się już dawno skończyła (jakoś 10 lat temu), nie zauważył Pan tego?

uroił Pan sobie rzekome “ataki” na swój wpis , a wcześniej zaatakował instytucję, o której ma Pan słabe pojęcie i ocenia ją Pan nawet nie sprawdzając i przyjmując gotowe zdanie (zapomniał Pan, że ocen dojrzały dziennikarz nie wydaje bez sprawdzenia źródeł)

Kronika, która większość pieniędzy pozyskuje z zewnątrz, jakoś nie miałaby skąd finansowac “fanaberii”;
wie to każdy kto z nimi współpracował albo przynajmniej bywa na wydarzeniach bo to bezpretensjonalna ekipa

ps. proszę się nie dziwić, że ktoś czyni Panu czasem osobiste uwagi; ktoś tak pełen zlości i namolnego schodzenia (Pan pisząc o innych sprawach często i tak schodzi na “chłopców z Kroniki”) sam się prosi
ps2. gwoli dziennikarskiej jakości - te teksty stają się już nudne i nie do czytania. Wymyśl Pan jeszcze parę innych tematów, np. zapytaj , co stało się z Markiem Meschnikiem w nowej formule muzeum - juz jedno źrodło sztuki wspołczesnej w Bytomiu zarżnieto, teraz chcecie drugie ?

makarena
napisał
30.01.2013
o 13:35
nr 20

całkowicie odciąć finansowanie z budżetu. wystawić lokal kroniki na sprzedaż (można postawić warunek, że nabywca zorganizuje tam galerię).  w prywatnej galerii niech sobie i ściany kałem wymalują. pogonić lewactwo.

N. Laskowska
napisał
30.01.2013
o 15:06
nr 21

“Gratuluję” “chłopcom” z życia bytomskiego wyjątkowo dużych klapek na oczach i ciasnych umysłów. Dla was zdaje się, najlepsze byłoby spalenie wszystkiego co jest odmienne od waszego JEDYNIE SŁUSZNEGO sposobu myślenia i życia.

pg
napisał
30.01.2013
o 15:15
nr 22

Drogi autorze, jeżeli się czegoś nie rozumie, to zwyczajnie nie wypada tego komentować, a tym bardziej próbować krytykować. Efekt takich prób jest groteskowy. Oczywistym faktem jest, iż nowy Prezydent Wszystkich Kiboli, który wywodzi się z jednostki kultury wysokiej - klubu piłkarskiego Polonia Bytom, nie zrozumie sztuki krytycznej. Jest jednak tylko “gminnym urzędnikiem” jak to zostało powiedziane w powyższym tekście. Niech nie próbuje udawać, iż wie czym kultura współczesna jest. Niech ratuje górnictwo, Karb i szkolnictwo, w ramach “kultury” pójdzie czasem do Opery Śląskiej, a od Kroniki najzwyczajniej świecie niech się...odczepi. To smutne, iż dziennik miejski, tego miasta - pustyni intelektualnej, miast wspierać takie miejsca jak Kronika, szerzy szarą, smutną, jedyną słuszną propagandę “antylewacką”. Bytom ma opinię getta, a wy nie pomagacie z tym stereotypem walczyć. Pytanie, walczyć czy emigrować jak większość?

piki
napisał
30.01.2013
o 16:11
nr 23

Dobre, prezydent ma sie od Kroniki odczepić, ale dawać na nią kasę. Ot logika wyrwigroszy

pg
napisał
30.01.2013
o 16:35
nr 24

Prezydent nie “daje” jej z własnego konta. Nie żyjemy w putinogrodzie. Prezydent jest urzędnikiem, takim jak każdy inny, a urząd miasta ma obowiązek wspierać jednostki kultury. Problem zaczyna się gdy politycy, zwłaszcza tak dramatycznie niskiej ligi, jak ci samorządowi, bytomscy, zaczynają w jej odniesieniu politykować. W tym mieście nie ma elity politycznych, są kacyki, niech robią swoje i zwyczajnie nie przeszkadzają, to już będzie sukces.

HS
napisał
30.01.2013
o 16:44
nr 25

Jak dobrze, że istnieją tacy dziennikarze jak Marcin Hałaś. Inaczej skąd historycy sztuki, kuratorzy i wszyscy odbiorcy dowiedzieliby się, że to co uważają za sztukę nie jest sztuką? Po co nam historycy, teoretycy i krytycy sztuki? Wszak istnieje inna (wyższa) instancja rozstrzygająca co można uznać za dzieło sztuki a co nie - Hałaś. Co więcej owa instancja jest jedyną słuszną. Wszyscy którzy do tej pory chodzili do galerii muszą przejrzeć na oczy - to co oglądali nie miało nic wspólnego ze sztuką! Dziękuję Panu za głęboki tekst,który mnie oświecił! Nie wiem tylko po co zmarnowałam 5 lat na studia z historii sztuki, skoro byle laik może pretendować do roli “eksperta” w dziedzinie o której, jak widać, nie ma pojęcia.

Tyż makarena
napisał
30.01.2013
o 18:00
nr 26

Podziwiam Pana Panie Marcinie. Cierpliwość w dyskusji z różnymi HS,pg,i innymi Kurpanikami stawia Pana na wysokim miejscu w rankingu odporności na czytanie bzdur.  Bardzo proszę o podanie jaki koszt w ciągu roku ponosi miasto na utrzymanie Kroniki (czynsze,płace). Interesuje mnie też wartość lokalu przez nich zajmowanego. Sądzę że się im nie upiecze bo gdyby wpisów na forum było 5 a nie 50 to może mieliby szanse

Marcin Hałaś
napisał
30.01.2013
o 18:27
nr 27

Re: HS. Droga Pani, jak Pani wie z historii sztuki np. akademicy odmawiali impresjonistom talentu i umiejętności (“Nie maluje się słońca szpinakiem”), co bynajmniej nie oznacza, iż byli oni (akademicy) pozbawieni kompetencji w obszarze sztuki. Spór rozstrzygnęła historia. Myślę, iż także dyskurs mojej wrażliwości estetycznej vs. wrażliwość “chłopców z Kroniki” kiedyś znajdzie rozstrzygnięcie.  Myślę jednak, a i wielu teoretyków i praktyków sztuki tak uważa, że nie mamy tu do czynienia z przełomem na miarę dawnych rewolucji w sztuce.

“Tyż makarena” - dziękuję za miły głos wsparcia grin

Imię i Nazwisko
napisał
30.01.2013
o 19:45
nr 28

P.Hałaś-tak chciałoby się zaistnieć w kraju,mieć swoje pięć minut,ww.prasa to jeszcze mało a TVP(może zaproszą),pokazać tym “intelektualistom”(patrz wyżej)prawdziwego intelektualistę,może KRONIKA jest tym sposobem,będzie o mnie głośno,o przepraszm zapomnieliśmy o dostojnikach kościelnych też pomogą.Przepraszam ww.,ja wiem przecież tu się rozchodzi o prawdziwą sztukę,o artystów z Bytomia.Jak się ma taką sztukę przed sobą.....

Piotr Piotrowicz Piotroyewski
napisał
30.01.2013
o 20:19
nr 29

Obawiam się, że Pan redaktor wyruszył na błędną krucjatę jak Don Kichot dosiadający osiołka. Nie mówię tego złośliwie, tylko oceniając z boku ów spór.

W Bytomiu likwidować kulturę, to brzmi groteskowo… Wystarczy otworzyć okno w redakcji Życia. Na bytomskich ulicach stale słyszy się przekleństwa. Ludzie są niekulturalni, mało powiedziane. Nierzadko chamscy i prymitywni.

Kronika nie jest strupem na zdrowym ciele miasta tylko odwrotnie. Ale oczywiście można walczyć z “wiatrakami z Kroniki” i wcielać w życie ideały średniowiecznego rycerza.

zofia
napisał
30.01.2013
o 21:04
nr 30

“Dobry gust to najoczywistsze źródło niepewności.
Ludzie, którzy mają dobry gust, ochoczo kupują stare szaty cesarza. Dobry gust to pierwsze schronienie nietwórczych.
To ostatnia linia oporu(...) “

Ci, co działają autentycznie, działają naprawdę i wartościowo.

Wowa
napisał
31.01.2013
o 00:01
nr 31

Moje pokolenie pamięta “Pyrlik”. I MULIMARE. Od 1967 do 1972. Miasto kasy nie dawało. Bojko i chłopcy z Sikorskiego zdobywali ją w prosty sposób. Na imprezach zamkniętych bywali dyrektorzy kopalń i nomenklatura. Funkcje “hostess” spełniały co chętniejsze “studentki”.  Wódka lała się strumieniami-ale kasa była olbrzymia.  Pyrlik wyhodował SBB i Skrzeka (Antymos Apostolis grał pięknie), Asia Bartel   tworzyła kabaret (marny). Na Uniwersytecie pisano prace magisterskie o bytomskim klubie.Co miesiąc była Piwnica z Długoszem i Demarczyk. Osobiście załatwiałem przyjazd Elity z Kaczmarkiem. Chciało się żyć i kochać. Teraz chce się rzygać na STT ,Kronikę i całą resztę. A może to starość..........

Petrolanser
napisał
31.01.2013
o 00:32
nr 32

“Jestem dziś także publicystą dwóch ogólnopolskich tygodników (Uważam Rze i Warszawska Gazeta), więc do bytomskiego grajdołka się nie ograniczam, chociaż go lubię”. .Doprawdy liczba publikacji jest oszałamiająca w jednej 7 i to z tego miesiąca większość komentarzy 0 a w Waw-gazecie 3 i tyż zero panie red. nu ładnie gdy pan to napisał.
serce zadrżało.

MH
napisał
31.01.2013
o 09:26
nr 33

Petrolanser, warto czytać papierowe wydania, “Warszawska” np. większości tekstów nie umieszcza w necie, w tym mojej stałej cotygodniowej rubryki “Kroniki tygodnia: ziarna i plewy”. Wystarczy też przeczytać “stopki” obu tygodników. Ale to było tylko gwoli odpowiedzi koleżance z (jak mniemam) I LO, Twoich kolejnych rewelacji już raczej nie będę komentował.

Wesoły Romek
napisał
01.02.2013
o 00:01
nr 34

Jak się tak bardzo chłopcom i dziewczynkom z Kroniki Bytom nie podoba, jesli tak na niego narzekaja to przecież nikt ich na siłę w tej niedoinwestowanej Kronice nie trzyma. A spójrzcie jak nagle zaprzestali zapraszać tam lewaków. Ani Żakowski ani Środa ani nawet Krzywonos nie wita w nasze skromne progi (za nasze pieniądze) poopowiadać dzieciom troche frazesów i glodnych, lewackich kawałków.

Krzysztof Dobroń
napisał
01.02.2013
o 03:37
nr 35

Wesoły Romek jest zapewne jednym z - jak ich nazywa red. Hałaś - przedstawicieli publiczności innej niż wyznawcy tzw. sztuki krytycznej, którzy podczas spotkania ze wspomnianym Żakowskim z oddali lżyli dzieci słowami, wśród których “lewak” było jednym z przyjemniejszych. Czekając na okazję do kolejnej tak spektakularnej akcji, zawsze możesz, Romusiu, iść se pokrzyczeć za moje pieniądze na mecz Polonii.

Wesoły Romek
napisał
01.02.2013
o 09:17
nr 36

Krzysiu a te “informacje” o “lżeniu dzieci” to skąd zaczerpnąłeś? Z Gazetki Wyborczej? Czy też jestes tak ograniczony, iz nie potrafisz zrozumieć, iz pikieta pod Kroniką zorganizowana było w proteście przeciwko wykorzystywaniu miejskiej jednostki (funkcjonującej za pieniądze wszystkich bytomskich podatników - nie tylko tych kilku wyznawców oszołomskiego lewactwa) dla celów jednej, skrajnej opcji politycznej? Nie zasłaniajcie sie dzisiaj dziećmi. Spotkania z Zakowskimi czy Środami, indoktrynacja od małego może doprowadzic je tylko w jedno miejsce. W to którego symbolem jest Pawka Morozow, bliski zapewne z powoód ideowych chłopcom i dziewczynkom z K.

Zygmunt Potocki
napisał
01.02.2013
o 10:17
nr 37

jakie tylko lewactwo?, jakoś nie zauważyło ŻB kiedy Kronika pokazaywala Jacka Adamasa, który stoi raczej po drugiej stronie i nie ma szans wystawiać w większości galerii;
a pisała o tym i Gazeta Polska i w Polsce było głośno
http://niezalezna.pl/31858-artysta-o-smolensku
http://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/tworca-puzzli-smolenskich-to-dla-mnie-nie-jest-zab,1,5214577,wiadomosc.html

znowu: trochę rzetelności i spojrzenia na całość faktów redaktorzy

N. Laskowska
napisał
01.02.2013
o 12:19
nr 38

Jeśli Kościoły budują świetlice dla dzieci to nikt nie ma o to pretensji “bo będą od małego indoktrynowane”,  każdy raczej się cieszy, że będą miały co robić po szkole. Dlaczego Kronika Idei dla dzieci dla Was nie jest takim miejscem? Przecież jakbyście poprzeglądali program, to można zauważyć, że byli zapraszani różni goście, od dziennikarzy, przez artystów z różnym światopoglądem, znani i nie. I nie chodziło o politykę. Poza tym, rodzice tych dzieci nie mają do nikogo pretensji, nikt ich też tam silą nie zaciąga!!! Co za zaślepienie. To Wy mieszacie w to politykę i nikt więcej.

Wesoły Romek
napisał
01.02.2013
o 12:20
nr 39

Panie Zygmuncie próbuje Pan zagadać temat starą i nie działająca juz sztuczka propagandową. To że JEDEN RAZ pokazano twórce kojarzonego “z druga stroną” i że JEDEN RAZ zaproszono tam kiedys polityka także nie związanego z lewica nie oznacza, iz Kronika jest pluralistyczna. To tak jak kto inny zaprosiłby 25 polityków prawicy i raz jeden kogos od palifiuta i starał sie, pwoołując na owego jednego - wykazywac swoja otartośc i równe traktowanie. Troche rzetelności Panie Zygmunice i spojrzenia na całość faktów a nie manipulowania.

Wesoły Romek
napisał
01.02.2013
o 12:22
nr 40

Pani N. prosze więc wymienić tych gości związanych z prawicą. Ja pamietam tylko tych lewicowych: dziennikarza Polityki, Żakowskiego, Środę, Krzywonos…  raz jeden kilka ładnych lat temu zaproszono tam Migalskiego - jeszcze jako politologa. Chetnie poznam kilka nazwisk prawicowców goszczących w kronice.

Petrolanser
napisał
02.02.2013
o 01:36
nr 41

“My podatnicy utrzymujemy to coś dla kółek wzajemnej adoracji. Kółka
udają, że to wielka sztuka i ciągle nie ma dziecka, które
zakrzyknie: “król jest nagi”.  cyt.2008r Ciekawe kto radnemu włożył te słowa na ostatniej sesji też padl cyt.“krol jest nagi”  .
a to kolejny komentarz z 2008r. Pamiętajmy, że instytucja promowało również miasto. Jedyne instytucje, które
poprzez swoją działalność promowały Bytom to Kronika i Śląski Teatr Tańca.
Myślę, że bytomscy fundamentaliści z Życia Bytomskiego powinni teraz zabrać się
za STT. wtedy i smutni malarze, i smutni dziennikarze i smutni tancerze będą
wreszcie weseli i pewni, że nie stracą pracy. Bo o Bytomiu poza nimi nie napisze
już nikt- chyba, że uzna marazm i brud, w którym tonie to miasto za rzecz godną
uwagi. Szkoda, że bytomscy “krzyzowcy” nie skupią się bardziej na piętnowaniu
ludzi, dzieki którym kulturowy pejzaż bytomia jest systematycznie niszczony.
Myślę o kop. Rozbark, niestniejącym browarze, szybie Krystyna, parowozowni itp.
Widać są to elementy kulturowo im obce”  panie Hałaś ,sraniewbanie a nie interes Polski są dla pana ważne. pozdrawiam.          http://forum.gazeta.pl/forum/w,760,75272041,,Dyrektor_Kroniki_zmeczony_walka_w_Bytomiu.html?v=2

Robaczek-gdzie żyjemy
napisał
02.02.2013
o 17:44
nr 42

http://sphotos-h.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/481028_358457770928324_1639821885_n.jpg

N. Laskowska
napisał
07.02.2013
o 01:07
nr 43

http://www.kronika.org.pl/edukacja/swietlica-sztuki/483-kronika-idei-dla-dzieci-czyli-rozmowa-z-janem-mel-o-tolerancji proszę poczytać, potem pomyśleć, potem napisać sobie na karteczce swoje wnioski… a zapomniałam ze i tak będą wypełnione jadem, mimo wszystko życzę samych cudowności, szczególnie miłości.

Lolek
napisał
07.02.2013
o 20:14
nr 44

Pani N. miała Pani wymienić tych różnych gości z prawicy. Czyzby miała Pani z tym problemy? No to może wypadałoby przeprosić za manipulowanie czytelnikami?

Ewa Zielińska
napisał
24.02.2013
o 20:01
nr 45

Po pierwsze, chce Pan dostępu do galerii z prawdziwego zdarzenia? Czas zdobyć odpowiedni poziom i stać się profesjonalistą, który orientuje się we współczesnej sztuce.

Nie widzę problemu z zakładaniem galerii, proponuję to co zawsze - szantaż medialny z Pana strony, a potem to już droga prosta - trochę ruchu Panu się przyda - założyć stowarzyszenie i biegać, może być również dosłownie dla poprawy kondycji. Ja lubię kronikę i to co tam wystawiają i dla mnie Pana propozycja jest psuciem tego miejsca.

Po drugie, może i Biuro Promocji i Muzeum nie jest w stanie Państw zadowolić, ale w Beceku jest już galeria, galeria nieźle wyglądająca jest w Agorze, proszę się tam zgłosić. A nie psuć Kroniki.  Ja rozumiem, że to ta typow Polska mentalność - sąsiad ma krowę to ja ją mu zatłukę, ale czy zawsze musi tak być? Może niech pan jednak podniesie pupę i założy galerię - stowarzyszenie i zdobywa środki od miasta, co to za problem? będzie sobie tam pan wystawiać co chce.

Ewa Zielińska
napisał
24.02.2013
o 20:08
nr 46

chłopcy z żb też się nieźle bawią z naszej kasy, łasi są na ogłoszenia z UM, a jak się wam ich nie da, to nagle zmiana frontu i najazd na władzę,

powinno się skończyć z tą waszą prywatną piaskownicą

a tak swoją drogą chłopczyku, przestałbyś się bać i zaczął podpisywać na facebooku z prawdziwego imienia i nazwiska podobnie na innych forach, bo to wstyd ta duży chłopczyk a taki tchórzliwy

Edek z Fabryki Kredek
napisał
24.02.2013
o 20:27
nr 47

Pani Ewo a dlaczego to nie chłopcy z kroniki mają ruszac pupe i zakładać stowarzyszenie? Kronika to nic specjalnego, czas ją odzyskać dla miasta. Krytyka Polityczna niech finansuje sie sama.

Zofia
napisał
07.04.2013
o 13:32
nr 48

Mój Boże, gdyby miałby Pan Redaktor nieograniczoną władzę, zniszczył by Pan jakąkolwiek samodzielną myśl- zapanowałby klimat jak w czasach PRL-u. Zarzuca Pan Kronice jednostronność w wyborze prezentowanej sztuki, ale sam Pan marzy o takiej jednostronności. Obok Kroniki mogą funkcjonować inne galerie-różnorodność jest najlepsza.
I proszę więcej nie pisać o “proaborcyjnych agitkach”. Nie ma Pan ani moralnego prawa ani życiowych doświadczeń, żeby móc osądzać drugich, poprzez używanie takich pejoratywnych określeń. Jest Pan miejskim dziennikarzem, którego obowiązkiem jest rzetelne przekazywanie informacji oraz dbanie o wizerunek miasta. Reszta, w tym Pańskie prywatne poglądy nie interesują mnie.

Lolek
napisał
07.04.2013
o 18:48
nr 49

Pani Zofio, Halo tutaj Ziemia. A dlaczego to obok utrzymywanej z miejskiej kasy - kroniki moga istniec inne (w domysle utrzymujące sę za swoje)? A może to obok nowej, pluralistycznej Kroniki powinna zacząć utrzymywac się za swoje galeria Krytyki Politycznej? Dlaczego mam utrzymywac z moich podatków monopol lewacki, który uwił sobie gniazdko na Rynku?  Niech Pani spojrzy jaka cisza zapadła gdy poprosiłem o wykaz tych gości o innej niz lewackim zapatrywaniu na świat. Chce Pani różnorodności? ja też. W tym celu właśnie trzeba spluralizować Kronikę.

ivo
napisał
24.07.2013
o 22:47
nr 50

a ktoz to ten wesoly romek ? to jakis niezly wesolek i niezle zakrecony - czyzby na kole ???? ech, smieszni sa ci dokola obecnej wladzy. bardzo uwrazliwieni i tacy duchowo inteligentni. buahaha

starsze wpisy

Dobra koalicja, a przynajmniej najlepsza

Od wyborów samorządowych Bytomiem rządzi koalicja KO-PiS, czyli Koalicji Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości. Co prawda magicy z obu stron… więcej >>>

2019.03.31


O przepływach elektoratu

​Przepływy elektoratu...

O tym się zawsze pisze przed drugą turą. A jak może to wyglądać w Bytomiu? Niewątpliwie większą nadzieję… więcej >>>

2018.10.31


Jaka koalicja po wyborach? - cz. 2

​Zastanawiałem się tutaj, jaką koalicję w Radzie Miejskiej ma szansę stworzyć Mariusz Wołosz. Pozostaje dopowiedzieć z kim mógłby "zmontować" koalicję… więcej >>>

2018.10.26


Jaka koalicja po wyborach?

​Koalicja Obywatelska w Bytomiu ma 9 radnych. Wszyscy zastanawiają się z kim Mariusz Wołosz zawrze koalicję w razie zwycięstwa w… więcej >>>

2018.10.24


Domki z kart

​Niemal równy rok temu pisałem w tym miejscu w komentarzu "Bartyla może wszystko" następujące złowa:  "Kredyt na 225 milionów i… więcej >>>

2017.04.25


Nowa świecka tradycja

więcej >>>
2014.04.27

Lekcja języka boniego

więcej >>>
2014.04.22

Wielki Post bez postu

więcej >>>
2014.03.29

Kultura, czyli polityka

więcej >>>
2014.03.24

Priorytety

więcej >>>
2014.02.28

Złotych (?) myśli kilka (aktualizacja)

więcej >>>
2014.02.06

Referendum - kto za tym stoi?

więcej >>>
2014.01.26

Sprytniejsi od Koja

więcej >>>
2013.12.29

Wiersz wigilijny

więcej >>>
2013.12.23

Bajka o dzierżawie kury

więcej >>>
2013.12.15

Przeprosić Komendanta!

więcej >>>
2013.11.19

“Precz z komuną” - zapraszam do lektury

więcej >>>
2013.11.03

Aktualizacja: do kiedy Bartyla utrzyma prezydenturę?

więcej >>>
2013.10.23

Uczciwe “machniom”

więcej >>>
2013.10.15

Oświadczenie majątkowe

więcej >>>
2013.10.12

Posłowie nie wyjdą w pole

więcej >>>
2013.09.21

Więcej Śląska!

więcej >>>
2013.08.16

Gra pozorów

więcej >>>
2013.08.11

Przerwa urlopowa :-)

więcej >>>
2013.07.20

Brzezinka - poseł o znamionach polskości

więcej >>>
2013.07.14

Strona 2 z 6