Zb logo

  

   blogi   forum

Wiadomości

Komentarze / Blogi

Tomasz Nowak Tomasz Nowak

Kamera! Akcja! I nic nie widać

​Bytomski system monitoringu to 38 kamer non stop rejestrujących to, co dzieje się w najważniejszych punktach miasta, obraz… więcej >>>


Marcin Hałaś Marcin Hałaś

Dobra koalicja, a przynajmniej najlepsza

Od wyborów samorządowych Bytomiem rządzi koalicja KO-PiS, czyli Koalicji Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości. Co prawda magicy z… więcej >>>


Witold Branicki Witold Branicki

Krajobraz po historycznym spadku

​Na 760-lecie lokacji Bytomia na prawie niemieckim Ratusz oraz jego agendy, miejscowe instytucje i organizacje

przygotowały turnieje, imprezy,… więcej >>>


Jacek Sonczowski Jacek Sonczowski

Święto policji w teatrze “Rozbark”

​Policjanci z bytomskiego garnizonu spotkali się w Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu "Rozbark". Okazją było doroczne Święto Policji.… więcej >>>


Jacek Sonczowski avatar

Jacek Sonczowski - Komentarze
2014.07.30

Coś na bakier z tym sprzątaniem

​Od pewnego czasu z ust przedstawicieli służb gminnych słyszę zapewnienia, że w Bytomiu wreszcie jest czyściej. Nie do końca się z tym zgadzam. Pomijam śmiecenie fundowane nam przez naszych bliźnich, szczególnie po weekendach. Wystarczy chociażby udać się do parku, na Alejkę Marka Sienickiego, czy na ulicę Dworcową. Niektórzy ludzie po prostu nie potrafią trafić do kosza i tak już pewnie pozostanie. Do wielu właścicieli psów też mam zastrzeżenia, bo najwyraźniej przetrawiony przez czworonogi obiad traktują jak pożyteczny nawóz, nieważne czy leżący na trawniku, chodniku, czy też w piaskownicy, w której bawią się dzieci. Stanowczo jednak nie jestem w stanie znieść takiej sytuacji, jaka miała miejsce tuż pod oknami naszej redakcji. Przez trzy dni od momentu, kiedy opiszę te słowa leży na środku chodnika martwy ptak. Jest to młody gołąb, który zapewne wypadł z gniazda. Na trupie siedzi rój much, które natychmiast podrywają się, kiedy obok ktoś przechodzi. Zdechłego ptaka jakoś nikt ze służb porządkowych nie widzi, co mogłoby oznaczać, że nikt z takich pracowników nie przechodził tamtędy od kilku dni. Skoro więc nie przechodził, to jak takie miejsce ma być posprzątane? Ptak zapewne będzie tam leżał tak długo, aż całkiem zjedzą go muchy. Na temat czystości chodników nikt mi już jednak kitu nie wciśnie.


Artykuł był oglądany 126689 razy.   Komentarzy: 24
  • Ocena - 3.8947 19 głosów
   


Komentarze:

medyk
napisał
30.07.2014
o 19:34
nr 1

odpowiedzialna firma za oczyszczanie naszego miasta jest wieczorek dlatego tak wyglada jak wyglada, za poprzedniej firmy   bylo czysciej.

Adrian
napisał
02.08.2014
o 05:38
nr 2

Panie Sonczowski, od dłuższego czasu mam okazję czytać Pana proekologiczne lub dbające o czystość miasta wypowiedzi. Domyślam się, że to Pana “konik”. A co Pan ma do powiedzenia, jako dyżurny esteta/ekolog ŻB na temat “ogródka”, konkretnie chodzi mi o drukowanie 13 tyś. szt. ŻB, skoro sprzedaje się średnio 52% (maj 6772 szt.) Czy to nie jest hipokryzja? Ile papieru marnuje się, żeby pokazać się reklamodawcom?  http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/tygodnik-zamojski-na-czele-sprzedazy-tygodnikow-lokalnych-tygodnik-ostrolecki-z-najwiekszym-spadkiem Niestety reklama jest droższa od papieru, a pieniądz droższy od słowa.

Ireneusz Wika
napisał
24.08.2014
o 12:54
nr 3

Brawo Panie Jacku,
dziennikarskie rzemioslo starej szkoly. Tak trzymac.
Swietnie ze zajmuje sie Pan sprawami waznymi dla mieszkancow Bytomia. Bliska cialu koszula. Wielu panskich kolegow pseudozurnalistow pisze o Ukrainie,Strefie Gazy czy Iraku, o nas obchodza bomby w Palestynie czy Doniecku kiedy w Bytomiu chodniki zaslane sa TRUPAMI i ....nikt nie raeaguje, procz jednego wrazliwego dziennikarza “starej szkoly”. Prosze sie nie zrazac i smialo wytykac PRWDZIWE bolaczki czytelnikow. Brawo;)

Bytomianin
napisał
01.09.2014
o 13:35
nr 4

Proszę spojrzeć na Aleję Lgionów i Strzelców Bytomskich przy Szpitalu Zakaźnym.Rośnie na chodniku trawa zboże,śmieci moc.W okienkach przy poziomie piwnic,czy na wysokości 0,5 m od ziemi moc śmieci butele itd.Właściciel szpitala (Gmina) chyba powinna dawać inny przykład.Taka degrengolada tra od około 5 lat..Kiedyś sprzątanie było codziennie dziś..chyba nigdy.Gdzie jest Straż Miejska???

Leszek
napisał
19.09.2014
o 06:50
nr 5

Oczywiście służby miejskie mają swoje “za uszami” jeśli chodzi o sprzątanie. Niemniej Bytom to stajnia Augiasza, bo śmiecą jego mieszkańcy. A jak nie śmiecą sami - to nie reagują, kiedy sąsiad albo znajomy idzie z psem i nie sprząta po nim odchodów. Ludzie mają takie miasto, jakie sami tworzą...

Kobo
napisał
25.10.2014
o 23:19
nr 6

Mieszkam w UK i tu każdy śmieci jak tylko potrafi. Na drugi dzień po śmieciach ani śladu. Ponieważ ludzie wychodzą z założenia, że jak płacą to mogą śmiecić i ma być posprzątane. Firmy sprzątające też nie narzekają, wręcz przeciwnie. Tylko w Polsce sie narzeka. Oczywiście polacy niech płacą na sprzątanie, ale niech nie brudzą! Bo przez zaśmiecanie taka firma sprzątająca musi zatrudnić 100 osób kiedy by mogła zatrudnić 10 (na śmieciowe umowy) a zaoszczędzone w ten sposób pieniążki przeznaczyć na podróż dookoła świata dla pana prezesa.

Proponuje ograniczyć zakupy o połowę tego co kupowaliśmy dotychczas, zapewne pani sprzedawczyni będzie zachwycona. Dzięki nam pójdzie na bezrobotne. Ludzie szanujmy swoje miejsca pracy. Jeżeli jest brudno to trzeba zrobić larom, że jest nie posprzątane choć ta usługa została opłacona a nie przestać śmiecić. Płacę to żądam!

Adam
napisał
26.10.2014
o 16:18
nr 7

Do Pana Jacka Sączowskiego

Panie Jacku czy posiada pan wiedzę ile miasto płaci firmie Wieczorka za utrzymanie czystości w naszym mieście?

A jednak
napisał
27.10.2014
o 01:17
nr 8

I jak Panie Redaktorze? Podwórko przy Przemysłowej nadal nie jest posprzątane. A sprostowania, że żadnych pieniędzy na to podwórko z konkursu FIO nie będzie, bo konkurs dawno rozliczony nie chciał Pan zamieścić w ZB. Niestety, jak mieszkańcy nie zapłacą sami, to nic na tym podwórku zrobione nie będzie. I trzeba to napisać wprost. Placyk gospodarczy też powstał z pieniędzy Wspólnot.

Polak Bytomianin
napisał
03.11.2014
o 09:22
nr 9

Mamy w Bytomiu Straż Miejską powołaną podobno m.in. do takich celów. Więc panowie strażnicy zamiast warować przy fotoradarze i wypisywać mandaty za złe parkowanie powinni także zająć się osobami śmiecącymi w mieście i właścicielami psów, którzy nie sprzątają po swoich pupilach. Za to otrzymują pensje z naszych podatków.

Maria Zachariasz
napisał
03.11.2014
o 10:22
nr 10

Przez półtora roku walczyłam z sąsiadem, który wypuszczał psa /bez smyczy/ po nim nie sprzątał a pies załatwiał się i do tej pory to robi, pod balkonami, oknami,na trawniku itp./mieszkam na ;parterze/.Straż  zażądała abym dała wykaz o których godzinach i w których dniach ten pan wypuszcza psa.Trzeba dodać, że właściciel psa jest wujkiem posła .Uważał, że go nękam i podał mnie do prokuratora ale nic mu to nie dało.Mnie również bo pies dalej sobie biega gdzie chce.I gdzie tu szukać sprawiedliwości, poparcia?

 

Jacek Redo
napisał
11.11.2014
o 00:23
nr 11

Jak ja kocham te komentarze “... u nas w jUKeju…”

Idę jutro podpalić samochód, wybić albo ukraść batonika - przecież nie mogę pozwolić, by zwolniono choćby jednego policjanta.

Nie pytaj co rząd może zrobić dla Ciebie, powiedz, ile ty możesz naśmiecić dla dobra zakładu komunalnego.

Jacek Redo
www.jacekredo.pl

A jednak
napisał
13.11.2014
o 11:36
nr 12

No faktycznie, historia podwórka przy Przemysłowej ma ciąg dalszy. Dzisiaj wycięto kolejne drzewa. Bardzo “dziękujemy” pewnemu stowarzyszeniu, od którego nieudolnej działalności wszystko się zaczęło. Miało być tak pięknie, a za chwile na podwórku będzie klepisko rozjeżdżane przez parkujące wszędzie samochody. Brawo, więcej takich inicjatyw, a Bytom na pewno będzie piękniejszy

bytomianka
napisał
02.12.2014
o 01:44
nr 13

wystarczy policzyć ile koszy na śmieci znajduje się na odcinku między ul. Kolejową, a Niedźwiadka- Okulickiego , naliczyłam 2 .Nawet psiej kupy nie ma gdzie wyrzucić .
Może zamiast dziwnych budowli zrobionych z kwiatów np kosze, ptaki ?ustawianych przy dworcu kolejowym, UM lepiej byłoby zasiać iglaki byłoby ładniej , trwalej i taniej. A śmieci z braku koszy należy schować do kieszeni ,żeby nie śmiecić , to dobry pomysł

Stanisław Emeryt
napisał
02.12.2014
o 14:00
nr 14

Mieszkam na osiedlu Miechowice. Akurat mój blok ocieplono. I budowlańcom nie przeszkadzały drzewa i krzewy rosnące obok budynku. A po zakończonym procesie ocieplania zaczęły znikać drzewa rosnące dotąd wokół budynku. Wycięto świerki, sosny, bez, krzewy tworzące żywopłot od strony ulicy Reptowskiej. Pod piłę poszły drzewa posadzone wokół budynku jak i te rosnące z dala – np. obok parkingu pomiędzy budynkami nr 58 a 72. Tworzy się jakaś pustynia. Telefonowałem do właściciela (SM Miechowice) i dowiedziałem się, że za wszystko odpowiada Wydział Ekologii.

Stąd pytanie : czy nikt nie panuje nad wycinaniem kolejnych drzew na osiedlu Miechowice? Kto dopuścił do dalszej dewastacji szaty roślinnej na osiedlu ? Czy są „planowane” dalsze wycinki ? Jakie argumenty przemawiały za wycinką ozdobnych drzew , np. krzew bzu przy ulicy Stolarzowickiej 60 ?  Po co wycięto wiele „normalnych” drzew by posadzić tam dziwolągi typu GMO i krzewy bukszpanu ? Czy Wydział Ekologii wie o tej drażliwej sytuacji ? Ile pieniędzy wpłynęło do kasy Urzędu z tytułu wycinki drzew i krzewów? Kto zatwierdził te decyzje ?

Pomijam tu rabunkową wycinkę drzew w Ostoi Miechowickiej – chodzi mi tylko o to, że osiedlu Miechowice wycinane są kolejne drzewa i tworzy się bezdrzewna pustynia.

Czy nikt nad tym nie panuje ?

Cosmopolitan
napisał
14.12.2014
o 16:33
nr 15

Do Jacka Redo

Widać, że jesteś politykiem bo masz pustkę we łbie. Mam nadzieję, że nie dostałeś się do rady miasta. Bo była by to katastrofa. A jak się dostałeś, to grzeczniej bo m.in. ja ci płacę!

Jacek Redo
napisał
14.12.2014
o 21:37
nr 16

Lotny twój komentarz. Sprawdź, chyba potrafisz.

P.S. Nie startowałem do “rady miasta”, w Bytomiu nie ma takiego organu. Ale przecież to wiesz, prawda?

Lolek
napisał
15.12.2014
o 22:35
nr 17

Jak to nie ma? Otóż w Bytomiu jest właśnie Rada Miasta.

Jacek Redo
napisał
19.12.2014
o 09:52
nr 18

Jest rada miejska, ale jak widać to bez różnicy.

Lolek
napisał
20.12.2014
o 11:41
nr 19

Rada Miejska to jest np w Tarnowskich Górach i innych miastach nie będących miastem na prawach powiatu. W miastach będących jednoczesnie jednostka powiatową - jak Bytom, mamy Radę Miasta.

Adam
napisał
20.12.2014
o 13:34
nr 20

I jakie ma to znaczenie? Jeżeli nie potrafiłeś się Jacku Redo domyśleć o co chodzi, to świadczy to tylko o tym, że jesteś typowym polskim politykiem.

Jacek Redo
napisał
21.12.2014
o 20:52
nr 21

Lolku, odwrotnie, wejdź na www.bip.um.bytom.pl

Adamie, typowego polskiego polityka ktoś wybiera, ktoś typowy. Swoją droga fajnych masz znajomych.

Ginter Duda
napisał
26.02.2015
o 13:25
nr 22

Ciekaw jestem czy te komentarze kogoś przez nas wybranego interesują, wokół Urzędu Miasta i na rynku jest czysto a reszta na obrzeżach nikogo nie interesuje a apele czy prośby o pomoc są ignorowane i lekcewarzone.

Jan Swo
napisał
04.03.2015
o 11:44
nr 23

Sami jesteśmy winni za brud i śmieci w naszym mieście.

trochę zawiedziony.
napisał
20.03.2015
o 12:35
nr 24

Muszę powiedzieć, że BPK wprowadza w błąd klientów. Na stronie głównej zachęca do wpięcia kanalizacji przydomowych do sieci i kusi dopłatami z tytułu zwrotu części poniesionych wydatków dla tych którzy podłączą się do sieci.
Jednakże później okazuje się , że te dopłaty zostały wstrzymane i o tym dowiadujemy się po fakcie w momencie składania wniosku. 
Informacja o tym także znajduje się na stronie BPK ale dotarcie tam jest baaaardzo zawiłe. Niespójność tych informacji jednak źle świadczy o Przedsiębiorstwie.
Zastanawiającym jest także fakt, że od czasu zakończenia prac dot. kanalizacji w Stolarzowicach, na które wykonawca podobno udzielił gwarancji ,  nikt nie kontroluje stanu dróg na ktorych pęka asfalt z powodu niewłaściwego podłoża, zapadają się studzienki,  zapadają się i deformują  krawężniki przy wjazdach na posesje. Czyżby inspektorzy nadzoru BPK nie mieli pojęcia o takich skutkach źle wykonanych prac?
A może komuś zależy by sprawę zamieść pod dywan tak by okres gwarancji pomyślnie dobiegł końca .
A swoją drogą  może byłby to ciekawy temat dla redaktorów Życia Bytomskiego o ile zechcą  ???

starsze wpisy

Święto policji w teatrze “Rozbark”

​Policjanci z bytomskiego garnizonu spotkali się w Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu "Rozbark". Okazją było doroczne Święto Policji. Komendant śląskiej… więcej >>>

2017.07.09


Bezrobocie jest, czy go nie ma

​Informacja o 16 procentowym bezrobociu w Bytomiu może szokować przybysza z zewnątrz, jednak niestety nie mnie. W moim odczuciu bezrobocie… więcej >>>

2016.10.30


Koniec przytulania, czas naprawiania

Odwiedził mnie czytelnik zaszokowany rozbieżnością pomiędzy tym, co się mówi, a tym, jakie są realia. Jak stwierdził, na każdym kroku… więcej >>>

2015.05.15


Bytom zamarł w oczekiwaniu

Mam wrażenie, że w oczekiwaniu na wyniki listopadowych wyborów samorządowych życie w naszym mieście jakby zwalnia. Nie myślę o imprezach kulturalnych w… więcej >>>

2014.05.05


Mimo wszystko sprzedawać

Zatelefonowała do mnie czytelniczka żaląca się na kiepskie warunki mieszkaniowe w nie remontowanym od lat budynku będącym w gestii… więcej >>>

2014.04.09


Obym był w błędzie

więcej >>>
2014.02.25

Nic tylko pożyczać

więcej >>>
2014.02.05

Koniec bałaganu w śmieciach?

więcej >>>
2013.09.13

Czemu wodzą nas za nos?

więcej >>>
2013.07.16

Dla kogo ten NFZ

więcej >>>
2013.07.02

NIECO ZANIEDBANY PARK

więcej >>>
2013.06.04

Śmieci, czyli wielki problem

więcej >>>
2013.05.09

Śmieci, czyli wielki problem

więcej >>>
2013.05.09

Teatr nie może upaść

więcej >>>
2013.01.15

Bez cudów

więcej >>>
2013.01.08

Styczeń 2013:

więcej >>>
2013.01.06

L-ki paralizują miasto

więcej >>>
2012.12.11

Pan posiedzi, my zapłacimy

więcej >>>
2012.10.24

Drogi leżą odłogiem

więcej >>>
2012.10.12

Drogi leżą odlogiem

więcej >>>
2012.10.12OGŁOSZENIA
DROBNE

W PONIEDZIAŁEK
W GAZECIE
W ŚRODĘ
W INTERNECIE!*

*za 15% dopłatą

02 lutego 2023

imieniny:
Marii, Miłosława

Galeria Tomenki

Nasze akcje

  • Panteon bytomski

    Cykl artykułów o ludziach, którzy na przestrzeni wieków zasłużyli się dla Bytomia. więcej >>>

Redakcja