Zb logo

  

   blogi   forum

Wiadomości

Komentarze / Blogi

Tomasz Nowak Tomasz Nowak

Kamera! Akcja! I nic nie widać

​Bytomski system monitoringu to 38 kamer non stop rejestrujących to, co dzieje się w najważniejszych punktach miasta, obraz… więcej >>>


Marcin Hałaś Marcin Hałaś

Dobra koalicja, a przynajmniej najlepsza

Od wyborów samorządowych Bytomiem rządzi koalicja KO-PiS, czyli Koalicji Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości. Co prawda magicy z… więcej >>>


Witold Branicki Witold Branicki

Krajobraz po historycznym spadku

​Na 760-lecie lokacji Bytomia na prawie niemieckim Ratusz oraz jego agendy, miejscowe instytucje i organizacje

przygotowały turnieje, imprezy,… więcej >>>


Jacek Sonczowski Jacek Sonczowski

Święto policji w teatrze “Rozbark”

​Policjanci z bytomskiego garnizonu spotkali się w Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu "Rozbark". Okazją było doroczne Święto Policji.… więcej >>>


Tomasz Nowak avatar

Tomasz Nowak - Komentarze
2013.02.04

Czy Bytom się rozpadnie?

Jeśli sytuacja ekonomiczna Bytomia się nie poprawi, to już za siedem lat może dojść do secesji jego północnych dzielnic. Taką tezę zawarł w swym opisywanym przez nas w najnowszym wydaniu "Życia Bytomskiego" raporcie naukowiec z Uniwersytetu Śląskiego, dr Robert Krzysztofik. Chodzi mu głównie o Suchą Górę, Stolarzowice i Górniki, a więc części Bytomia przylepione do niego siłowo na zasadzie decyzji administracyjnych. Z raportu jasno wynika, że to dzielnice uznawane za bogatsze, a co za tym idzie "lepsze" od tych południowych. Sugestie Krzysztofika wydają się szokujące, ale takie absolutnie nie są. Przecież stolarzowiczanie i górniczanie o pójściu na swoje poważnie myśleli już w latach dziewięćdziesiątych minionego wieku. Powstało tam nawet stowarzyszenie głośno mówiące o secesji. Sami mieszkańcy wspomnianych dzielnic do centrum Bytomia mają daleko. Nie pojawiają się tam, jeśli naprawdę nie muszą. Znacznie bliżej im zresztą chociażby do Tarnowskich Gór. Na ich sentyment do Bytomia nie ma co liczyć. Jeśli nie dostaną konkretnych argumentów ekonomicznych, to bez wątpienia prognoza Krzysztofika się spełni. A co z Suchą Górą? Jej mieszkańcy coraz częściej zerkają w stronę pobliskiego Radzionkowa, który na razie prezentuje się im o wiele atrakcyjniej, niż Bytom. Pochodzący z Suchej Góry wiceprezydent Henryk Bonk musi się bardzo starać, jeśli jego sąsiedzi mają zapomnieć o Radzionkowie.


Artykuł był oglądany 55440 razy.   Komentarzy: 30
 • Ocena - 2.6667 39 głosów
   


Komentarze:

kijwmrowisko
napisał
05.02.2013
o 16:28
nr 1

Bytom marnieje gdyż solidarnościowa rewolucja zniszczyła istniejące w nim miejsca pracy / nazywając to pięknie restrukturyzacją  przemysłu/ a nie wybudowała nowych. Tego procesu nie powstrzyma najlepsza nawet rada miasta, czy najlepszy prezydent gdyż nie mają na to środków. Wojny wewnętrzne / np o jakiś elektronik / nic tu nie pomogą. Plucie na przeciwników nic tu nie da. Jeżeli nie pomoże Unia, lub “władza centralna” dalej będziemy mogli zadawać sobie pytanie ” A co z Suchą Górą”

Rafal
napisał
05.02.2013
o 21:38
nr 2

Bytom marnieje od kilkunastu lat. Rządy Piotra Koja starały się podnieść jakoś to miasto do góry jednak i tak zakonczylo się to fiaskiem. Owszem remontowano kamienice w centrum miasta-które najpierw sprzedano prywatnym inwestorom w kilku przypadkach osobom nie z Bytomia. Ale kultura w Bytomiu legła w tym czasie w totalnych gruzach. Więc tym samym hasło ENERGIA KULTURY się nie sprawdziło. Poprzednie rządy Krzysztofa Wojcika były jeszcze gorsze,Bytom wręcz burzono niż remontowano no i również sporo kamienic i terenów za rządów wójcika zostało sprzedanych w dodatku jakby tego było mało sporo terenów poszło pod supermarkety czy galerie. Efekt tego mamy taki że coraz ciężej w Bytomiu o prace i mieszkanie. A łatwiej możemy kupić alkohol papierosy czy inne używki. To najlepiej dowodzi temu że Bytom wpada w strefę zatracenia,niestety. I jako młody mieszkaniec miasta wątpie aby to kiedykolwiek się zmieniło i podejrzewam że nawet gdyby dać panu Bartyli kolejne 4 lata do rządzenia Bytomiem to miasto Bytom niestety nadal nie znalazło by się w gospodarczej czołówce miast polski. Bytom zajmie raczej ostatnie miejsce.

Imię i Nazwiska
napisał
05.02.2013
o 22:50
nr 3

Czy prywatyzacja budynkow jest zlem wg Pana

kovac2
napisał
06.02.2013
o 10:58
nr 4

to rzeczywiście ciekawy i jednostkowy przypadek zważywszy, że miasto jest częścią potężnej aglomeracji, której krwio-obieg powinien regulować i niwelować problemy poszczególnych komórek. Przecież pozornie mieszkańcy wszystkich miast aglomeracji mają podobne warunki rozwoju i mobilności zawodowej, kulturalnej, ekonomicznej i społecznej. Nie mozna wszystkiego tłumaczyć restrukturyzacją, przecież przeszliśmy ją wszyscy. Kopalnie zamykano i w Rudzie Śląskiej i w Chorzowie itd. Problemem jest brak zrównoważenia efektów transformacji rozwojem innych sektorów i brak strategii społecznej. Nie wiem kiedy i czy Bytom przyjął jakiś specyficzny dokument w tym zakresie…rzeczywiście przypadek zastanawiający. Mieszkam w Rudzie, ale cała moja rodzina pochodziła z Bytomia, miasto to darzyłem wielkim sentymentem, było dla mnie legendą dzieciństwa, miastem, w którym w latach 80- w przeciwieństwie do Rudy, był prawdziwy handel, rozrywka i historia (wtedy jeszcze nie utożsamiana przeze mnie w żadne sposób z przemysłem, który w sensie historycznym odkryłem później, a dzieki któremu łaskawym okiem i z szacunkiem spojrzałem na Rudę). Wiele lat potem zamieszkałem w Bytomiu, wytrzymałem 2 lata. Przez te dwa lata towarzyszyła mi obsesyjna myśl, żeby jak najszybciej zmienić miejsce zamieszkania. Tak brzydkiego, zaniedbanego, nieprzyjaznego, obcego śląskiemu etosowi kulturowemu miejsca wcześniej nie doświadczyłem. Przeżyłem swoisty szok kulturowy. Zero postaw obywatelskich, szacunku o swoje najbliższe otoczenie typu podwórko. Myślę, że problem jest głownie problemem społecznym, dla którego transformacja była jedynie wzmacniaczem, ale to pewnie nie miejsce na rozwijanie tych wątków. Rozkład kamienic rozpoczyna się w mieszkaniach, podwórkach, piwnicach i chlewikach, Lokatorzy mają ich stan tak samo w nosie jak zarządcy. Historii nie znają więc szacunku nie czują. proszę to potraktować jako krótki wpis człowieka, który jest z zewnątrz, a pobył trochę w środku i marudzi.

Janko Muzykant
napisał
08.02.2013
o 20:01
nr 5

Z Bytomiem jest jak z ŻB. Połowa kresowiaków, połowa niemców. Hałaś - kresy, Nowak -niemcy. Bytom się wyludnia. ŻB spada sprzedaż. I te blogi i nowa strona internetowana na której teraz jesteśmy nie pomogą ŻB tak jak “krajcowany"prezydent nie pomoże Bytomiowi. Tak jak PiSowi nie pomoże : Szarama-kresy, Polaczek -niemcy. A szkoda bo PiS to miła partia. Bytom miłe miasto. Bartyla miły facet.
That’s life !
Bytom się nie rozpada. Bytom umiera.

Jędrzej Ciombor
napisał
11.02.2013
o 13:39
nr 6

Niestety prognozy dr Krzysztofika należy brać - moim zdaniem - najzupełniej poważnie; Bytom spełnia rzeczywiście większość kryteriów “miasta niepotrzebnego” i z każdym dniem coraz bardziej oddalają się od nas perspektywy odbudowy miasta, jeżeli w ogóle o czymś takim można mówić. Zainteresowanych odsyłam na strony projektu “Shrink Smart”, w ramach którego dr Krzysztofik prowadził badania, m.in. pod tymi adresami: http://www.us.edu.pl/zaglada-miast-projekt-shrink-smart-na-uniwersytecie-slaskim, http://www.shrinksmart.eu/, http://www.us.edu.pl/shrink-smart.
A tak na marginesie - zastanawiam się, w jakim stopniu nowe władze - po “puczu barowym” i śmiałym obaleniu poprzedniej ekipy - zdają sobie sprawę z ciężaru i nieopisanie wielkiej odpowiedzialności jaka spoczywa teraz na ich barkach…? Pozostaje chyba tylko… życzyć powodzenia.

Mieszkaniec Bytomia
napisał
12.02.2013
o 23:23
nr 7

Ogłosić Referendum !
Sucha Góra nie zasługuje na to, ażeby być dzielnicą Bytomia-miasta cudów dla rządzącej elity !
Chcemy do Radzionkowa-do mądrze zarządzającego Miasta, w którym zawszei nawszystko są pieniądze !
pzdr Suchogórzanin

Jacek Piekarek
napisał
13.02.2013
o 13:59
nr 8

Tu wina nie leży po stronie restrukturyzacji przedsiębiorstw itp. Wina leży po stronie bytomskich urzędników od lat 90. Jeżeli kamienica ma 100 lat i nigdy nie była remontowana, to choćby mieszkaliśmy w Poznaniu to ona się kiedyś zawalić musi. W bytomiu jest brud, syf i jest to najbrzydsze miasto w Polsce i tego nic nie zmieni. Już dawno z tego syfu uciekłem. Walące się kamienice, brudne elewacje budynków, psie ###### na każdym kroku, zaszczane bramy i podwórka, tak wygląda bytom i wina nie leży tu po stronie zamkniętej kopalni! W Tarnowskich Górach nie ma wielkiego przemysłu ani kopalń a miasto o niebo ładniejsze niż Bytom. Zobaczcie dworzec PKP to też wina zamkniętej kopalni? Kradli przez 20 lat kasę a teraz się dziwią, że bytom się wali. Ja jak sobie remontu w domu nie robił co dwa lata, to też by mój dom wyglądał jak nora. Młodzi uciekajcie z tego miasta bo tam przyszłości nie ma i nie będzie. Bytom - Bród, Smród, kiła i ubóstwo! Woda po 10 zł za m3 daje się we znaki w komunikacji miejskiej. Bytomianie śmierdzą choćby się tydzień nie myli.

PP
napisał
13.02.2013
o 14:24
nr 9

No i ta kopalnia która daje prace ale która sieje zniszczenie.
Czy więcej da zarobić czy przynosi strat.Dzisiaj rano znowu dała o sobie znać. Tu trzeba mądrego roztropnego gospodarza a nie karjerowicza.

Sebastian
napisał
13.02.2013
o 18:30
nr 10

Niestety muszę zgodzić się z przedmówcą. Bartyla nie ma przygotowania do rządzenia miastem…. właściwie to nie ma ani przygotowania ani doświadczenia do rządzenia czymkolwiek. Stan w jakim pozostawił Polonię Bytom świadczy o jego nieudolności.

domin
napisał
14.02.2013
o 17:32
nr 11

No faktycznie się rozpadnie,,w pierwszej kolejności Bytom został zbałamucony a teraz władza kochana nasza wbije ostatni gwóżdż do trumny,viva Polonia

lubie bytom
napisał
15.02.2013
o 00:39
nr 12

a ja lubie to miasto i widze wiele pozytywów , ciągłe narzekanie ŻB obraża tych inwestorów , którzy wyremontowali tu wiele kamienic, firm jak AGora , które zainwestowały milony w zmianę wizerunku miasta, czy chociażby ARMADY z kapitalnym projektem rewitalizacji terenów pokopalnianych (kto nie był na polu golfowym , zasuwać !!!). Obraża tych pasjonatów , którzy pokazują to miasto pozytywnie. Utrudnia i opóźnia nieuniknioną odmianę wizerunku Bytomia .Siedzenie , marudzenie i utyskiwanie na tych co coś robią - jesteście kłodą pod nogi pozytywnych zmian .

Marcin Hałaś
napisał
15.02.2013
o 00:48
nr 13

Tak: jesteśmy wrogami klasowymi, sabotażystami, sypiemy piasek w tryby i wkładamy kij w szprychy. A tak poważniej: pozytywnych publikacji o Bytomiu jest na naszych łamach więcej. Proszę przeprowadzić w tym zakresie rzetelną kwerendę.

Gubernator Suchej Góry
napisał
04.03.2013
o 20:19
nr 14

za parę lat będziemy sami sobie gospodarzami i to pewne ze bardzo dobrymi.

oberschlesier
napisał
21.03.2013
o 12:50
nr 15

bytom tak niedawno temy Stadt Beuthen za niemca było juz pod specialnym parasolem niewolno byo fedrowac a po 1945 gdu przyszła polska kolonizacja slonka jechali i jadom do dzis na zawał i jak to ma wytrzymac pytom gorole

schlesier
napisał
21.03.2013
o 12:52
nr 16

żeby zrozumieć różnicę między Polską a Niemcacmi wystarczy odwiedzić miasto Bytom. Jeszcze nie tak dawno był to Stadt Beuthen. Było to najbogatsze miesto przemysłowe Niemiec. W którym swoje najważniejsze zakłady miało najpotężniejsze imperium przemysłowe Europy- Godulla, należące do najbogatszej kobiety świata, Joanny Gryzik von Schomberg (z Szomierek) Godulla. W miescie tym działały takie zakłady przemysłowe jak dumny, górujący nad miastem Kraftwerk Oberschlesien- Elektrownia Górny Śląsk (Szombierki)- jedna z nawjiększych i najnowocześniejszych wtedy elektrowni Europy. Oraz Kopalnia Hohenzollern- (Szombierki). Jako pierwszy duży zakład przemysłowy świata została ona zelektryfikowana w roku 1882. W tym roku pod ziemią w niej jeździły już elektryczne składy kolejowe. Ogólnie w mieście tym znajdowało się kilkadziesiąt dużych zakładów przemysłowych, kopalń, hut, elektrowni, zakładów technicznych i innych. Największych i najnowocześniejszych w całych Niemczech. W większości należały do Hrabiny Joanny. Miasto było piękne, bogate i zadbane. Wystaczy zwiedzić je dziś. Obraz jest przerażający. Większość zabytkowego starego miasta wyburzone, w tym reprezentacyjna dzielnica Boulevard. Reszta lezy w ruinie. Przemysł prawie w całości zlikwidowany. Bezrobocie sięga 25%. Liczba ludności zmniejszyła się z 220 tys. do 160 tys. Najwspanialsze zabytki techniki w Europie, jak kopalnia Hohenzollern, leżą w ruinie. Buszują po nich złomiarze. Miasto wyglada jak po długiej, wyniszczającej wojnie. Buszują po nim szczury, łażą żule. Tak wygląda wspaniały niegdyś i dumny Śląsk po 68 latach kolonializmu polskiego…           

schlesier
napisał
21.03.2013
o 12:53
nr 17

to powiedział brytyjski premier Lloyd George w trakcie konferencji pokojowej w Wersalu. Dokładnie powiedział to tak: Oddać Polakom śląski przemysł to jak dać małpie zegarek. Prawda że sprawdziło się co do joty? Źródło: M. Howard, The Legacy of the First World War, w: Paths to War: New Essays on the Origins od the Second Word War, ed. by R. Boyce and E.M. Robertson, Macmillan, London 1989, s. 46.

Marcin Hałaś
napisał
21.03.2013
o 13:06
nr 18

Jerzy Gorzelik lubi odwoływać się do parafrazy powiedzenia brytyjskiego premiera Davida Lloyda George’a „Dać Polsce Górny Śląsk, to jak małpie dać zegarek”. Gorzelik współcześnie dopowiada: „Po 80 latach widać, że małpa zepsuła zegarek”. Jest w tym element cynicznego kłamstwa – Gorzelik to wykładowca akademicki, historyk sztuki, więc zapewne „wciska ciemnotę” świadomie. Po pierwsze: Polska nie zepsuła zegarka, w czasach II Rzeczypospolitej Śląskowi przyznano autonomię (własny sejm i skarb), a region ten należał wówczas do najlepiej i najszybciej rozwijających się w całej Polsce (obok Gdyni). Po drugie: jeżeli po 1945 roku rzeczywiście „popsuto zegarek”, co zaowocowało poczuciem tzw. śląskiej krzywdy, to winne było komunistyczne państwo, a nie suwerenne państwo polskie.

Lolek
napisał
22.03.2013
o 09:32
nr 19

Schlesier Twoja propaganda nie wytrzymuje ognia krytyki. Skoro ci Niemcy sa tacy wspaniali to powiedz mi dlaczego ta część, która zwała sie przez lata NRD wygląda dzisiaj jak wygląda? Dlaczego nie rozwinęła sie tak jak Niemcy Zachodnie? Wiem, że to nie pasuje do Twojej antypolskiej propagandy ale prawda wygląda inaczej niz piszesz. To nie Polska i Polacy “zepsuli zegarek” . ten zegarek został zepsutu - tak jak i cała Polska ale przeciez i ta częśc Niemiec, która była “Republika Demokratyczną” - przez sowieciarzy. Przez komunistów, których państwem była Rosja Sowiecka. Tak, że daruj sobie swoje schlesierowskie przemowy i nie judź. Bo jeszcze przyjdzie ktos i zapyta dlaczego w Bytomiu nie ma pieknej synagogi i kto ja spalił?
PS Twierdzenie o 68 latach kolonializmu polskiego w momencie kiedy od roku 1945 pomimo zakończenia wywołanej - także przez różnych Schlesierów - II wojny światowej Polska znajdowała sie pod ścisłą okupacja sowiecka dowodzi albo prostoty umysłowej albo zaczadzenia rewizjonistyczna propagandą. Mówiąc krótko: gdyby ci potomkowie dumnych rodów, imperió przemysłowych etc…. nie wywołali wojny Bytom zapewne do dzisiaj byłby zwany Beuthen. Kto sieje wiatr zbiera burze, pamietaj o tym.

zygfr aloot
napisał
18.11.2013
o 19:20
nr 20

nie ma nadzieji-wojny iie bedzie! no i h—j z tym!!!

Adam
napisał
17.11.2016
o 06:29
nr 21

Mieszkam w Bytomiu od urodzenia, i przyznam, że nie czuje się w tym mieście dobrze. Czuję się bardziej jako intruz. Pół roku temu przechodziłem chodnikiem przy placu Wolskiego, przede mną spadł dość duży kawałek tynku z kamienicy. Nieopodal stali strażnicy miejscy, powiedziałem im to, ale oni rozłożyli ręce twierdząc, że to nie ich praca się tym zajmować. Pół roku później o godzinie 2 w nocy przechodziłem przez jezdnie (ul, powstańców warszawskich koło Moniuszki) nic nie jechało, cisza jak makiem zasiał. Niestety w pobliżu stał patrol policji którego nie widziałem, nagle podjeżdża do mnie i daje mi mandat 100 zł za przejście w niedozwolonym miejscu. Tak się o to Policjanci martwią o bezpieczeństwo Bytomian. Spadający tynk cię nie zabije, ale samochody widmo owszem

Filip
napisał
13.09.2017
o 00:27
nr 22

Panie Adamie!
Jestem Policją rozgoryczony. Przykro to pisać, ale zachowują się częściej jak najemnicy, a nie jak służba publiczna. Dresów się boją, uwagi im nie zwrócą. Ale do poczciwego człowieka często się stawiają. Za komuny było chyba lepiej - niestety

Zuza
napisał
29.11.2017
o 00:54
nr 23

Niestety popieram powyższe spostrzeżenia dot. POLICJI, która częściej zachowuje się jak MILICJA.

cider
napisał
02.06.2018
o 16:05
nr 24

oddajcie nasze rozkradzione radzionkowskie ziemie! złodzieje

Latający Ślązak
napisał
02.06.2018
o 22:18
nr 25

RE: Cider, czy możesz jaśniej? Jakie ziemie, kto komu i kto jest złodziejem?

cider
napisał
03.06.2018
o 08:18
nr 26

Vitor, Stroszek, Sucha Góra, Sójcze… zagłęb się w temat i poczytaj

cider
napisał
03.06.2018
o 08:23
nr 27

wystarczy wpisać w Wikipedię te nazwy i już wszystko będziesz wiedział

Latający Ślązak
napisał
04.06.2018
o 21:15
nr 28

RE: Cider, widzę, że Twoja wiedza historyczna zaczyna się od utworzenia Księstwa Radzionkowskiego w drugiej połowie XX wieku, za czasów stalinizmu.

Poważniej. to nie lubię prymitywów piszących w necie obelgi typu: “oddajcie nasze rozkradzione radzionkowskie ziemie! złodzieje”, bez uzasadniania i obrażające bytomian.

Zaczynając od średniowiecza ziemie te nazywane są bytomskie (podpowiedź “Księstwo Bytomskie” - przy dużej rozdzielczości, na późniejszych mapach znajdziesz wieś Radzionkau).

O kompleksach małomiasteczkowych nie napiszę, wszak wstąpiliście jako miasto do “Metropolii”.
“Odnawiacie” historyczny rynek radzionkowski i ponoć macie już dostęp do morza.

Oburzony
napisał
06.06.2018
o 21:15
nr 29

Kondycja całego Bytomia, a tym samym odczucia jego mieszkańców w głównej mierze zależą od władz lokalnych. To na nich spoczywa obowiązek dbania o zdrowie, życie, a nawet dobre samopoczucie wszystkich mieszkańców. Nie może być tak, że ciągle wybiera się te same twarze i ciągle daje się im szanse, bo ma się nadzieję, że tym razem się uda. Jak długo jeszcze będziemy czekać na to, żeby chciało nam się żyć w tym mieście? Jak długo jeszcze będziemy się wstydzić za to, że w innych miastach jakoś udaje się dobrze zarządzać, a w Bytomiu nie? Jakoś nie czytałem nigdzie aby ludziom z innych miast przychodziły do głowy takie absurdalne pomysły jak secesja części miasta! Ludzie weźmy się w końcu w garść i dajmy w następnych wyborach czerwone kartki WSZYSTKIM dotychczasowym samorządowcom. Nasze dzieci powinny czuć się w mieście bezpiecznie, nam nie powinno się pod nosem tworzyć wysypisk i tak jak wcześniej napisano nie powinniśmy chodzić dwa metry od ścian budynków żeby nas przypadkiem spadający tynk nie zabił.

asfasfwwrywryh
napisał
06.08.2018
o 13:00
nr 30

Bytom to Odbytom.
 • starsze wpisy

  Kamera! Akcja! I nic nie widać

  ​Bytomski system monitoringu to 38 kamer non stop rejestrujących to, co dzieje się w najważniejszych punktach miasta, obraz przekazywany na… więcej >>>

  2016.08.20


  Kto będzie chciał referendum w sprawie PEC?

  ​Wygląda na to, że opozycja wraz ze związkowcami z Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej będzie za wszelką cenę starała się doprowadzić do… więcej >>>

  2016.04.13


  Jak pomagać bezrobotnym?

  Dziwne to nasz państwo. Najpierw konsekwentnie utrzymując idiotycznie wysokie podatki i rozbudowaną biurokrację przyczynia się do wysokiego bezrobocia, a potem… więcej >>>

  2016.01.12


  Twierdza padła, co dalej z PO?

  ​Przez wiele lat Bytom był twierdzą Platformy Obywatelskiej.Wygrywała tu ona wybory samorządowe i rządziłaby pewnie po dziś dzień, gdyby nie… więcej >>>

  2015.11.03


  Z Parkowej na Wiejską

  ​Tego jeszcze nie było. Być może aż sześciu bytomskich radnych spróbuje przesiąść się z ław w Ratuszu przy ulicy Parkowej… więcej >>>

  2015.08.21


  Kogo kochają bytomianie?

  więcej >>>
  2015.05.15

  A kto umyje kamery?

  więcej >>>
  2015.04.25

  Daj grosik na lwa

  więcej >>>
  2015.04.07

  Burmistrz nareszcie doceniony, ale schowany

  więcej >>>
  2015.01.26

  Wymagajmy od rządzących!

  więcej >>>
  2014.10.20

  Kupujemy elektrociepłownię, czy nie kupujemy?

  więcej >>>
  2014.09.01

  Rada nie nadaje w sieci

  więcej >>>
  2014.07.07

  Rządzący jak zwykle zdali egzamin

  więcej >>>
  2014.06.16

  Spadek i wybory

  więcej >>>
  2014.06.01

  Superbohaterowie, czy supermegalomani?

  więcej >>>
  2014.05.17

  Unia ściągnęła nas z drzew

  więcej >>>
  2014.05.05

  Ciągłe wciskanie kitu

  więcej >>>
  2014.04.23

  Przyjaciel przedsiębiorców

  więcej >>>
  2014.03.28

  Podatek pod psem

  więcej >>>
  2014.03.23

  Metropolia przedwyborcza

  więcej >>>
  2014.02.25

  Co z tym basenem?

  więcej >>>
  2014.02.07

  Referendum przedwyborcze

  więcej >>>
  2014.02.03

  Referendum przedwyborcze

  więcej >>>
  2014.02.03

  Gańba, panie senatorze

  więcej >>>
  2014.01.19

  Kilka słów o manipulatorach

  więcej >>>
  2014.01.13

  Strona 1 z 4    OGŁOSZENIA
  DROBNE

  W PONIEDZIAŁEK
  W GAZECIE
  W ŚRODĘ
  W INTERNECIE!*

  *za 15% dopłatą

  01 czerwca 2020

  imieniny:
  Justyna, Anieli

  Galeria Tomenki

  Nasze akcje

  • Panteon bytomski

   Cykl artykułów o ludziach, którzy na przestrzeni wieków zasłużyli się dla Bytomia. więcej >>>

  Redakcja