Zb logo

  

   blogi   forum

Wiadomości

Komentarze / Blogi

Tomasz Nowak Tomasz Nowak

Kamera! Akcja! I nic nie widać

​Bytomski system monitoringu to 38 kamer non stop rejestrujących to, co dzieje się w najważniejszych punktach miasta, obraz… więcej >>>


Marcin Hałaś Marcin Hałaś

Dobra koalicja, a przynajmniej najlepsza

Od wyborów samorządowych Bytomiem rządzi koalicja KO-PiS, czyli Koalicji Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości. Co prawda magicy z… więcej >>>


Witold Branicki Witold Branicki

Krajobraz po historycznym spadku

​Na 760-lecie lokacji Bytomia na prawie niemieckim Ratusz oraz jego agendy, miejscowe instytucje i organizacje

przygotowały turnieje, imprezy,… więcej >>>


Jacek Sonczowski Jacek Sonczowski

Święto policji w teatrze “Rozbark”

​Policjanci z bytomskiego garnizonu spotkali się w Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu "Rozbark". Okazją było doroczne Święto Policji.… więcej >>>


Marcin Hałaś avatar

Marcin Hałaś - Komentarze
2014.05.26

Czy leci z nami Pilot?

​W wyborach do europarlamentu Polskie Stronnictwo Ludowe otrzymało (to dane z poniedziałkowego poranka) około 7 procent głosów. Nie jest to dobra wiadomość - albowiem współczesne PSL to partia "pieczeniarzy", za stanowiska gotowa wekslować każdy układ rządzący. Byli wiernymi koalicjantami postkomunistów z SLD, teraz pozostają równie wiernym wasalem Platformy Obywatelskiej. Cóż, tekstem najlepiej opisującym strategię działania PSL Pawlaka i Piechocińskiego wciąż pozostaje napisana jeszcze w 1895 roku nowelka Stefana Żeromskiego "Rozdziobią nas kruki, wrony".

W tym kontekście dziwne wydaje się tak mocne poparcie, jakiego w wyborach do parlamentu europejskiego udzielił prezydent Bytomia Damian Bartyla PSL-owskiemu kandydatowi Andrzejowi Pilotowi. Po pierwsze: startujący z siódmego miejsca listy PSL na Śląsku Pilot nie miał żadnych szans na mandat eurodeputowanego. Po co więc było wspierać kandydaturę skazaną na porażkę? Po drugie - elektorat Bartyli jest raczej prawicowy, bliżej mu do PiS niż do PO. Dla takich wyborców popieranie kandydata partii, która weksluje wszystkie decyzje Donalda Tuska pozostaje tyleż niezrozumiałe, co irytujące. Używając piłkarskiej terminologii: angażując się w kampanię Pilota - Damian Bartyla znowu "zakiwał się na śmierć".

PS Po podliczeniu głosów okazało się, że w Bytomiu na Pilota głosowało 307 obywateli. Tyle, że jest to porażka prezydenta Bartyli, a nie pana Pilota, o którym - gdyby nie Bartyla - nikt by w Bytomiu nie słyszał. Prezydent nie dość, że się zakiwał - to jeszcze upadł twarzą na murawę.

PS 28 maja:  Chyba ta piłkarska pointa była mało delikatna. Mogłem napisać, że prezydent chciał wzlecieć szybowcem wysoko, ale poleciał z takim pilotem, że wyrżnęli w trawę. Jaka piękna katastrofa, mówiąc słowami Zorby.


Artykuł był oglądany 40004 razy.   Komentarzy: 18
 • Ocena - 4.3333 24 głosów
   


Komentarze:

Alex
napisał
26.05.2014
o 09:35
nr 1

A jak tam Krystyna Szumilas, dzięki której nasza pani radna miała zostać posłanką?

Chłopski rozum
napisał
26.05.2014
o 14:51
nr 2

Szumilas poszła w las i szumi, więc nasza radna sejm może pooglądać w TV.

Grzegorz Kurpanik
napisał
26.05.2014
o 18:20
nr 3

1. Lepiej (na pewno estetyczniej) wygląda symbioza PO z PiS niż niegdysiejszy mezalians PiS z Samoobroną (zakończony zresztą wydymaniem partnera przez “prawych i sprawiedliwych”).

2. Logika wskazuje, że partia z poparciem na poziomie +/- 10% musi się pod kogoś podczepić, by współrządzić (rządzenie ewentualnie współrządzenie, gdyby Pan nie wiedział, jest celem każdej partii politycznej). Czy również Pana komentarz byłby tak złośliwy, gdyby PSL był koalicjantem Prawa i Sprawiedliwości.

3. Muszę zaprotestować przeciwko nazywaniu PSL-u “wasalem” Platformy. To poniżające - również dla elektoratu tej partii. A obiektywnie: bez tego koalicjanta najprawdopodobniej PO nie byłaby w stanie rządzić.

4. Poparcia kandydatowi PSL udzielił Damian Bartyła jako osoba prywatna (znana szerzej ze względu na pisatowane obecnie stanowisko). Być może było to działanie szczere i niekoniunkturalne, ale z pewnością było świadome. Ja również głosowałem na kogoś,  kto poniósł porażkę, ze świadomością, że mój kandydat ma marne szanse na wygraną. Po prostu należy uszanować cudze wybory.

Na pytanie “Czy leci z nami Pilot?” odpowiadam: “Tyle Hałasia o nic”

Grażyna
napisał
27.05.2014
o 11:46
nr 4

Jestem ciekawa kto podpowiedział Pilotowi, że wspólna focia z Bartylą poprawi mu wyborczy wynik. Wyszło żenująco słabo i śmiesznie. Ludziom w pamięci pozostanie dwóch gości w kaskach, którzy razem zrobić mogą wcale nie więcej niż osobno.
Żal, panowie, Żal…

ByQ
napisał
27.05.2014
o 11:57
nr 5

Następnym razem niech Pilot udziela poparcia Bartyli. To ma szansę tak zadziałać !

Kleinfeldowski
napisał
27.05.2014
o 16:15
nr 6

oj tam, oj tam, Marek Plura startował jeśli mnie pamięć nie myli z 5 pozycji i dostał się - więc to chyba nie tak że jak się startuje z 7 to jest się przegranym.

Różnica polega na ty że Plura miał coś do zaoferowania,  jego pracę i działania widać było grubo przed wyborami w akcjach związanych ze ŚLĄSKOŚCIĄ  w szerokim tego słowa znaczeniu min. z pielęgnowaniem gwary śląskiej
Więc przyjęcie kryterium pozycjonowania na liście jako gwarancji sukcesu wyborczego wydaje mi się mylne - ludzie nauczyli patrzeć na kandydatów pod kątem ich działalności

Gość
napisał
27.05.2014
o 18:45
nr 7

No cóż - myślę, że kolejny raz Prezydent Bartyla pokazał co jest wart.  A tak na marginesie - ciekawe co ŻB wybierze z komentarzy do opublikowania. Panowie MH, TN, i WB - no co wybierzecie ?

Adrian
napisał
28.05.2014
o 01:09
nr 8

Można mieć już tylko nadzieję, że ktoś podpowie Prezydentowi, żeby włączył automatycznego pilota i bezpiecznie wylądował łapiąc grunt pod stopami. Żeby w końcu przestał bujać w obłokach, przestał obiecywać, oznajmiać dziwne pomysły, snuć plany, które są tylko mrzonkami. Miasto Bytom nie jest piaskownicą, w której można wbijać bezsensowne “pierwsze łopaty”, paradować w niebieskim kasku inwestora i dalej nic. Bawić się w gierki i zadawać się z obrażalską dziewczynką, która wymusza zabawki mówiąc: ty mi daj, bo mam pomysł na zabawę, a jak nie to powiem, że twoi koledzy są niefajni… dziecinada.

A ja jutro polecę z pilotem
napisał
28.05.2014
o 08:40
nr 9

Zaściankowość mego miasta,czy za duże aspiracje.
Proponuję zamiast zajmowania się Parlamentem Europejskim(w Brukseli byłem-piękne miasto,ale cholernie zatłoczone-korki)zajęcie się dworcem bytomskim.
Koszula zawsze bliższa ciału.A dworzec to jednak wizytówka miasta,bo jak cię widzą,tak cię piszą.
Pilot jutro ze mną wystartuje,ale w przestrzenie powietrzne.
Z 11 tysięcy metrów ten świat wygląda zupełnie inaczej.
Obiecuję widokówkę Redakcji-niestety bez podpisu pilota.
Po prostu go nie znam,chociaż,pewnie gdybym go poprosił o autograf-otrzymałbym go.
No ,tylko w samolocie nie będę jeszcze miał widokówki,więc musi Wam wystarczyć tylko mój podpis.
Stały czytelnik.

?
napisał
28.05.2014
o 21:04
nr 10

Czy oszalał licznik oglądalności tego bloga? Rano 500, teraz ponad 1200. Wici o twarzy na trawce jakieś poszły?

Marcin Hałaś
napisał
28.05.2014
o 21:40
nr 11

Autorowi jeno serce rośnie. Choć chyba ta piłkarska pointa była mało delikatna. Mogłem napisać, że prezydent chciał wzlecieć szybowcem wysoko, ale leciał z takim pilotem, że wyrżnęli w trawę. Jaka piękna katastrofa, mówiąc słowami Zorby.

Adrian
napisał
28.05.2014
o 22:58
nr 12

Dzięki za reakcję. smile Proszę o więcej bezkompromisowych wypowiedzi.

Lokiz
napisał
29.05.2014
o 09:27
nr 13

Używając słów klasyka i nie odchodząc od piłkarskiej terminologii, powiem jedno: “Panie Turek, kończ pan ten mecz!”

Chłopski rozum
napisał
29.05.2014
o 11:42
nr 14

oj, Turek jeszcze dużo kawy zgryzie nim skończy mecz.

Barbara
napisał
29.05.2014
o 12:48
nr 15

Witam serdecznie informuję,że od pewnego czasu leczę się w w Akademickim Centrum Stomatologii i Medycyny Specjalistycznej w Bytomiu na Pl.Akademickim otóz każdy pacjent jest praktycznie zmuszany do zakupu obuwia ochronnego nie wiem na jakiej podstawie skoro zostalo już dawno w szpitalach nawet wycofane.Rozumie że ktoś musi sobie kieszenie napełnić bo inaczej tego nie jestem w stanie pojąć. W ciągu jednego dnia jest masa pacjęntów pomnóżmy razy 5 dni w tygodniu a potem w miesiącu i roku no to nazbiera sie troche.Bardzo prosze o informację jakie państwo w Redakcji macie zdanie w związku z tym.. Z góry dziękuje za informacje.

hilary gwint
napisał
31.05.2014
o 10:26
nr 16

Pilota wydymali…

...
napisał
11.06.2014
o 11:30
nr 17

Nie tylko leci z nami pilot, jest i p. pilotka w BPK http://bip.bpk.pl/wladze-spolki/  http://www.infoveriti.pl/osoba-krs/Pilot-Katarzyna-Monika/982e9cc2da39282b17e53863398b40c6.html http://miejsca.katowice.gazeta.pl/miejsca_katowice/161818134/Bp+Service+Center+Katarzyna+Pilot,+Andrzej+Pilot+s.j./miasto-Tarnowskie+Góry/p/

...
napisał
11.06.2014
o 11:49
nr 18

“Katarzyna Pilot (żona działacza Polskiego Stronnictwa Ludowego i wicestarosty tarnogórskiego Andrzeja Pilota)”  http://zyciebytomskie.pl/index.php/ZB/arch_art/poleciay-gowy-w-spokach-miejskich
 • starsze wpisy

  Dobra koalicja, a przynajmniej najlepsza

  Od wyborów samorządowych Bytomiem rządzi koalicja KO-PiS, czyli Koalicji Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości. Co prawda magicy z obu stron… więcej >>>

  2019.03.31


  O przepływach elektoratu

  ​Przepływy elektoratu...

  O tym się zawsze pisze przed drugą turą. A jak może to wyglądać w Bytomiu? Niewątpliwie większą nadzieję… więcej >>>

  2018.10.31


  Jaka koalicja po wyborach? - cz. 2

  ​Zastanawiałem się tutaj, jaką koalicję w Radzie Miejskiej ma szansę stworzyć Mariusz Wołosz. Pozostaje dopowiedzieć z kim mógłby "zmontować" koalicję… więcej >>>

  2018.10.26


  Jaka koalicja po wyborach?

  ​Koalicja Obywatelska w Bytomiu ma 9 radnych. Wszyscy zastanawiają się z kim Mariusz Wołosz zawrze koalicję w razie zwycięstwa w… więcej >>>

  2018.10.24


  Domki z kart

  ​Niemal równy rok temu pisałem w tym miejscu w komentarzu "Bartyla może wszystko" następujące złowa:  "Kredyt na 225 milionów i… więcej >>>

  2017.04.25


  Bartyla wszystko może

  więcej >>>
  2016.05.01

  Raport powyborczy

  więcej >>>
  2015.11.07

  Radni nadstawiają tyłka?

  więcej >>>
  2015.08.29

  Pijar Bartyli nawala

  więcej >>>
  2015.07.07

  Kremacja? Nie, dziękuję.

  więcej >>>
  2015.05.16

  Papierowy przewodniczący, figowa Rada

  więcej >>>
  2015.03.29

  Kto chce zamknąć KWK Bobrek-Centrum

  więcej >>>
  2015.01.12

  Rozdarte fotografie. Deja vu

  więcej >>>
  2014.11.26

  4 powody sukcesu Bartyli

  więcej >>>
  2014.11.18

  Dezerter?

  więcej >>>
  2014.11.13

  Ostatnia prosta. Brzezinka i Bonk biegną z garbem. Orka na polu minowym

  więcej >>>
  2014.11.01

  Pomidory Bartyli

  więcej >>>
  2014.09.15

  Kto na prezydenta? Oczywiste!

  więcej >>>
  2014.09.13

  Wejście Bonka

  więcej >>>
  2014.08.25

  Laurka dla Wójcika

  więcej >>>
  2014.07.16

  Naciągany jubileusz

  więcej >>>
  2014.06.19

  Sado-maso?

  więcej >>>
  2014.06.02

  Łapanka na laureata

  więcej >>>
  2014.05.06

  Nowa świecka tradycja

  więcej >>>
  2014.04.27

  Lekcja języka boniego

  więcej >>>
  2014.04.22

  Strona 1 z 6    OGŁOSZENIA
  DROBNE

  W PONIEDZIAŁEK
  W GAZECIE
  W ŚRODĘ
  W INTERNECIE!*

  *za 15% dopłatą

  24 marca 2023

  imieniny:
  Marka, Gabriela

  Galeria Tomenki

  Nasze akcje

  • Panteon bytomski

   Cykl artykułów o ludziach, którzy na przestrzeni wieków zasłużyli się dla Bytomia. więcej >>>

  Redakcja