Zb logo

  

   blogi   forum

Wiadomości

Komentarze / Blogi

Tomasz Nowak Tomasz Nowak

Kamera! Akcja! I nic nie widać

​Bytomski system monitoringu to 38 kamer non stop rejestrujących to, co dzieje się w najważniejszych punktach miasta, obraz… więcej >>>


Marcin Hałaś Marcin Hałaś

Dobra koalicja, a przynajmniej najlepsza

Od wyborów samorządowych Bytomiem rządzi koalicja KO-PiS, czyli Koalicji Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości. Co prawda magicy z… więcej >>>


Witold Branicki Witold Branicki

Krajobraz po historycznym spadku

​Na 760-lecie lokacji Bytomia na prawie niemieckim Ratusz oraz jego agendy, miejscowe instytucje i organizacje

przygotowały turnieje, imprezy,… więcej >>>


Jacek Sonczowski Jacek Sonczowski

Święto policji w teatrze “Rozbark”

​Policjanci z bytomskiego garnizonu spotkali się w Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu "Rozbark". Okazją było doroczne Święto Policji.… więcej >>>


Witold Branicki avatar

Witold Branicki - Komentarze
2013.05.03

Europa nie kraj…

Obserwuję usilne dążenie grup i osób, urzędów, instytucji, szkół do podwyższenia procentu Europy w polskości. Radosny eurotaniec przypomina propagandę ery "demoludów". Jedynie stolica prawdziwie wolnego świata przeniosła się z Moskwy do Brukseli. Zadaję więc pytanie, czy będąc patriotą, można jednocześnie pałać miłością do Stanów Zjednoczonych Europy? Na pierwszy rzut oka wydaje się to niemożliwe. Hymn UE bardziej pasuje do Międzynarodówki, niż do Mazurka Dąbrowskiego. Pal licho, gdyby Unia Europejska skupiła się na ekonomii. Pretendując do roli superpaństwa, to zbiurokratyzowane gremium stara się zlikwidować kraje stowarzyszone, narzucić im swoją wolę, prawa, mentalność. Wobec opornych stosuje ostracyzm. Patrz: Victor Orbán, czy, nie przymierzając - Jörg Haider. Opowiada się za równością, jednocześnie wyraźnie preferując ateizm oraz bezpodmiotowość jednostki i zbiorowości. Czy można więc na równi traktować krajowość i europejskość? Widocznie można. U nas za czasów zaborów nie brakło osób śliniących się na widok cesarskich wysokości. Także podczas PRL niejeden chwalił internacjonalistyczne, radzieckie "porządki" i dziś wspomina je z przysłowiową łezką w oku. Dlaczego więc tylko młodzi naiwni i starzy cwaniacy mieliby teraz gloryfikować dobrodziejstwa UE? Swoją drogą, ciekawe, co o kierunku rozwoju i metodach działania Unii powiedziałby sługa boży Robert Schuman, ojciec zjednoczonej Europy...


Artykuł był oglądany 6755 razy.   Komentarzy: 23
 • Ocena - 1.9231 13 głosów
   


Komentarze:

J.Jendrzej
napisał
03.05.2013
o 19:41
nr 1

Myślę,że temat który pan porusza jest długi jak rzeka. Państwowość,demokracja,ekonomia,religia,współistnienie czy podporządkowanie?
Jak sam Pan napisał ostracyzm,czyli sąd skorupkowy wprowadzono już w starożytnych Atenach,skazując na banicję ekstremalnych obywateli.
Niestety,nawet w demokracji jeśli chcemy współżyć i się utrzymać musimy umieć wybierać,wybierać wspólną drogę.Wybierać kierunek w którym idziemy.
W zbiorowisku wielu państw,które decydują się iść wspólną drogą ważne są aspekty ekonomiczne,światopoglądowe,ale także obronne!
Obrona państwowości i obrona narodu jak organu,jako grupy etnicznej.
W obecnym świecie,przy dominacji ekonomicznej Ameryki,a teraz coraz bardziej azji,Europa musi się bronić tworząc silną wspólnotę.
Nie,nie jesteśmy jeszcze w końcówce tworzenia Wspólnej Europy,ale przecież jak do tej pory,to Polska ekonomicznie dużo zyskuje.
Pewnie,że nie wszyscy zawsze są zadowoleni,że niektórzy ponoszą ofiary.Tylko czy naprawdę zjednoczenie Europy to nie najlepsze rozwiązanie.Może nie tak mocne jak w USA ich stanów,ale jednak zjednoczenie.
Tylko tak możemy konkurować z najsilniejszymi ekonomicznie w świecie.
Przecież nie chcemy być podporządkowani innym wielkim tego świata,lepiej c jak my jesteśmy jednym z wielkich!
A Robert Schuman chyba byłby zadowolony,że Europa w swym procesie integracyjnym jest tak daleko,chociaż do pełnego zadowolenia wszystkich jeszcze dalej!
Zaś z religią,z jej wartościami nie przesadzajmy.Nikt,żaden wyznawca jakiejkolwiek religii w Europie nie jest prześladowany.

Erwin Gąska
napisał
04.05.2013
o 11:22
nr 2

Panie J.J Tyle głupot ile w tym eseju nie czytałem dawno. “Dominacja ekonomiczna ameryki” “Żaden wyznawca religii ...w Europie….nie jest prześladowany” i tak dalej.

Europa jest elementem New World Order. Likwidacja religii. Eliminacja Państwa narodowych. Ogólny Bank Europejski ( czytaj ponad państwowy ). Waluta na siłę wspólna. I wszystko to rękami “wielkich”. Grupa Bildenberg jest tego wyrazem. Niech Pan wychwala UE ale niech przy okazji nie robi Pan wody z mózgu innym. Postawa Tuska jest jak najbardziej uległą tej grupie.

I nic tego nie zmieni. Obecna Ekonomia opiera się na gospodarce chińskiej, która już jest najsilniejsza na świecie. Są to przeciwnicy NWO, i chwała im za to. Kraj, który nie jest zadłużony w swoich bankach. Dlatego się rozwija. Ameryka jest już dawno z tyłu. I oby tak dalej.

J.Jendrzej
napisał
04.05.2013
o 14:11
nr 3

Panie Erwinie-pewnie w młodości oglądał Pan z zacięciem Gwiezdne Wojny,filmy o UFO i tym podobne-to po prostu widać!Już teoria New World Order jest typu Science Fiction.Pewnie,że wielkie korporacje międzynarodowe kierowane niestety przez Żydów to trend zagrażający naszemu światu,ale myślę,że wspólna Europa może się takim globalizmom przeciwstawić.I czyni to już z dużym skutkiem.
No,ale zostań Pan przy swych teoriach,ja jednak zostanę przy moich!
Wiem,nie chcemy Wspólnej Europy,tylko w milczeniu korzystamy z Euro,które tak chętnie z Europy przyjmujemy,głośno krzycząc-nam się należy-to Pana teoria.

Lolek
napisał
04.05.2013
o 16:30
nr 4

Panie JJ zamiast infantylnie wykpiwać wpis pana Gąski radzę trzy razy go przeczytać. A jak Pan dalej nie będzie w stanie pojąć tego co sykutant chce poprzez niego przekazać to proszę czytać do skutku.

PS gsyby na świecie żyli tylko tacy “naiwni” wysmiewacze spisków jak Pan, do dzisiaj wierzylibysmy,iż w Katyniu mordowali Niemcy, o pakcie Ribbentrop - Mołotow mówilibysmy jako - a jakże - spiskowej teorii, a ksiądz Popiełuszko byłby ofiarą ekstremy Solidarnościowe, bo tak orzekłaby władza. Spiski były, sa i bedą. i tylko ludzie baaardzo ograniczeni nie chca tego do wiadomości przyjąć.

Erwin Gąska
napisał
04.05.2013
o 17:17
nr 5

Dziękuję kolego Lolku.

Pan JJ jest naiwny jak dziecko. Co do UFO i Gwiezdnych Wojen nie wypowiadam się. Co do grupy Bildenberg i podobnych a jakże. Dam przykład: polska grupa “przedsiębiorców” BCC. Proszę sobie przeczytać w ich opracowaniach, biuletynach. Ostatnio wydany, w postaci WHO is WHO BCC przy większości nazwisk ma dopiski typu: członek loży masońskiej w…; kanclerz loży masońskiej w….., mistrz masoński stopnia….  To jest przypadek? Tak jak iż większość z tych światłych nie jest wyznania katolickiego, ba chrześcijańskiego? .  Pan JJ jest ignorantem. Wydaje mu się, iż dotacje UE na budowę dróg, oraz inne kwoty to deszcz dobrodziejstwa. Polska płaci do UE składkę, a otrzymuje pieniądze dopiero po spełnieniu pewnych warunków. Nie potrzeba do budowy dróg pieniędzy UE: kamień, podsypki, asfalt, beton mamy u siebie. Pieniądze te ( pusty pieniądz ) są używane do cichej wymiany międzynarodowej. Polska posiada społeczeństwo dość religijne i jest solą w oku “postępowców” promujących NWO. Co do ilości i zagrożeń: na świecie ginie najwięcej CHRZEŚCIJAN. Wykpiwa się krzyż i kult religijny. Mimo iż jestem ewangelikiem, wierzę w Boga, Jezusa. A w Polsce coraz częściej okazuje się, iż chrześcijaninowi wolno pluć w twarz. To są postawy dzisiejszego świata gdzie nie ma miejsca na Boga, flagę narodową, honor.

J.Jendrzej
napisał
04.05.2013
o 18:16
nr 6

Tak,tak-panowie.Polska nie potrzebuje wielkich pieniędzy na budowę dróg,nie potrzebuje na rolnictwo,nie potrzebuje na budownictwo przemysłowe.Wolimy chodzić ścieżkami,mamy dużo mieszkań,np.w Bytomiu.Nawet pustostany!!
Mamy też wielki potencjał przemysłowy,dzięki któremu będziemy się rozwijać.
Jeśli wszędzie chcecie widzieć spiski,to ja jednak wolę być naiwnym.lepiej mi się z tym żyje.
Przecież nikt nie neguje faktu,że układy istnieją,że w świecie biznesu nie ma dobroduszności,tylko…twarde reguły silniejszego,bardziej przebiegłego.
Taki jest nasz świat,Tylko nie będę we wszystkim szukał spisku,bo przecież bym zwariował.
Wolę jednak spokojnie sobie żyć i jak długo jeszcze mi będzie to dane-poznawać świat i korzystać z dobroci których długo nie miałem za żelazną kurtyną.
Już dosyć się nadenerwowałem tamtą sytuacją,a wyjazd za granicę nie był możliwy.Więc nie przytknę mojej ręki,by znowu uszczelniać granice i stwarzać społeczeństwo narodowe,by nie powiedzieć nacjonalistyczne.Niech mnie ręka Boża broni od tego.
A Boga kocham myślę nie mniej od Was,tylko jednak chyba trochę inaczej.On jest moim Panem i jednocześnie przyjacielem.
Zaciekłości i skakanie do oczu już za dużo widzę w telewizji polskiej.Wierzcie mi,że tutaj w Niemczech tego w takim stopniu nie ma.Nikt nie szuka winnego lub spiskowca.Ludzie wierzą,że wybrali dobrych polityków,by dbali o państwo w którym żyją!

Pozdrawiam Was wszystkich

Adrian
napisał
04.05.2013
o 22:56
nr 7

Jak można porównać Moskwę do Brukseli? Ja nie zapomniałem co to jest blok wschodni i wiem czym się różni od wolnej, demokratycznej Europy. Cieszę się, że Polska jest w UE, że czerpiemy z tego faktu same korzyści. Demoracja nie jest idealnym ustrojem ale jest jakiś lepszy, doskonalszy…

piki
napisał
04.05.2013
o 23:30
nr 8

Tak, Bruksela jest znacznie subtelniejsza od Moskwy. Jednak co Europa to Europa, he he he

Lolek
napisał
05.05.2013
o 09:34
nr 9

Czerpiemy same korzyści :D Same samiuśkie. Frjerzy za frajer obsypują nas miliardami euro nic w zamian nie biorąc smile Nawet głupie stocznie pozwolili nam - tak jak Niemcom - uratować

Erwin Gąska
napisał
05.05.2013
o 09:49
nr 10

Ja Panie JJ jestem za porządkiem. Jako autochton ( nie mieszkam w Niemczech, choć mogę ) nie wypowiadam się jednak z daleka o problemach innych. W Niemczech uporządkowano tematy, ale nie znaczy że ich nie ma. W Polsce polityka to bagno. W Bytomiu same lewusy u władzy. Wszyscy patrzą jak tylko się nachapać. Nie ma nic dziwnego że się potem Bytom wykpiwa. Nikt nie pracuje tylko udają.
W tym jest problem, w mentalności. W małostkowości, chamstwie i olewatorstwie. Jestem za szwedzkim modelem rozwoju: sprawiedliwie. I to nie ma nic wspólnego z socjalizmem, tylko większość tych debilnych mózgów nie rozumie. Wolą się kłócić.

Daniel Lekszycki
napisał
06.05.2013
o 15:39
nr 11

Gdyby nie UE, to Bytom byłby jeszcze w gorszej sytuacji, niż jest. Polacy chyba zapomnieli jak wyglądał kraj przed 2004 rokiem. Pieniądze, które zyskaliśmy przez te kilka lat dały nam ogromnego kopa. Jeżeli coś wyszło źle, to nie przez Unię, ale nas samych, Polaków.

Pisanie o zacieraniu różnic między krajami już w ogóle jest skrajnym idiotyzmem. Unia bardzo aktywnie wspiera lokalną specyfikę. To bardziej rząd polski unicestwia wszelkie przejawy regionalizmów, niż Bruksela.

Adrian
napisał
06.05.2013
o 23:47
nr 12

Panowie, nie widzicie za czyje pieniążki zmienia się Bytom i Polska? Za czyje pieniądze buduje się pobliskie autostrady, za czyje pieniądze Tramwaje Śląskie modernizują ul.Moniuszki, Jagiellońską, Katowicką. Za czyje pieniądze miała powstać becetka? Dużo wymieniać przykładów, każdy to widzi. A propos, PEC 25.04. zrobił imprezę “inauguracyjną” w Operze Bytomskiej dla “notabli” bytomskich za pieniążki unijne. Redaktorki wyżerka nie smakowała? Jakoś cisza. Red. Nowak, swego czasu, pisał o bezsensowności wydawania kasy na tabliczki informujące za czyje pieniądze przeprowadzane są remonty, modernizacje. Mnie kwota MILIONA DWUSTU SZEŚĆDZIESIĘCIU TYŚ. boli tak wydawana, jak w przypadku PEC-u, na imprezki w celu “uświadomienia” kto jest płatnikiem netto i beneficjentem… ale widać jest potrzeba.

de.generat
napisał
07.05.2013
o 00:44
nr 13

Lolek, pan J.J. jest dyskutantem, a kto to jest według ciebie sykutant? Kolejna przypadkowa palcówka (literówka). Jak piszesz to trzymaj palce na klawiaturze. A potem w dziurawych kieszeniach.

Eriwn Gąska
napisał
07.05.2013
o 08:59
nr 14

Kolego Adrianie, proponuję ograniczyć zachwyt na pieniążkami z UE. Jak pisałem, najpierw Polska daje składkę, bo musi, potem część pieniędzy dostaje w ramach dopłat i funduszy. W Bytomiu mieszkam od urodzenia.  Moja rodzina wcześniej. Zapewniam, iż miasto wyglądało kiedyś lepiej i czyściej. Było zadbane, było perełką architektury. W Bytomiu ostatnich 20 lat zrobiono tak niewiele, że płakać się chce. Proszę nie piać z zachwytu na temat torowisk, które dawno miały być wymienione jak w cywilizowanym świecie. Zresztą, gdyby nie idiotyczne wydatki w kwotach liczonych w miliony ( pseudo sprzątanie miasta ) miasto mogło by wyremontować spokojnie kilka obiektów. Finansowanie remontów i inwestycji z UE jest potrzebne i dobrze że się dzieje. Ale gdyby w kraju nie pozamykano tylu hut, cementowni, moglibyśmy być Klientem wewnętrznym dla NASZYCH firm, a nie firm spoza Polski, które to ewidentnie zalewają rynek. Bytom nie ma gospodarza, który nad wszystkim by zapanował. PO jest już medialnym manekinem i mało kto wierzy w jej słowa. Dlatego póki co w Bytomiu nie się nie dzieje i dziać nie będzie. Tramwaje czy drogi są elementem każdego nowoczesnego państwa, czymś normalnym i potrzebnym. Niech się więc budują. Za budowę odpowiadają twory nie mające nic wspólnego z Bytomiem czy innymi miastami, a wykonujące prace w ramach modernizacji infrastruktury. Są to programy rządowe i regionalne.  Z nieprzymuszonej inicjatywy miasta BYTOM za Koja nie zrobiono nic szczególnego. Wiele spraw spartolono, do dziś mamy czkawkę. Bytom potrzebuje kilkuset milionów na odbudowę podstawowych elementów miasta. Do tego dochodzi poszukiwanie inwestorów i obniżanie bezrobocia. Kolejne obszary znajdujące się tylko na papierze. Jeśli w mieście Rada Miejska jest wiecznie skłócona jak małe dzieci, to nie ma się co dziwić iż miasto Bytom w rankingach spadło na samo dno. Za to w ilości psiego stolca na chodnikach zdobyło pierwsze miejsce.

Pozdrawiam.

Lolek
napisał
07.05.2013
o 09:21
nr 15

Tak Danielu dostaliśmy olbrzymiego kopa. Kopa w d… ja pamietam jak wyglądała polska przed 2004 rokiem i prawde powiedziawszy nie widzę zbyt dużej jakosciowej różnicy. Nic nie stało na przeszkodzie, aby ta kasę, którą wpłacamy na przeróżne składki do UE, na wypłaty diet dla europarlamentarzystów, na pokrywanie opłat za ich biura i przeloty etc… przeznaczyc na dofinansowanie budowy np. dróg. Nauczono Polaków postawy dziada proszalnego, przekonanego, że jak unia nie da to niczego nie będzie (by Kononowicz) w tak nie jest. ludzie zacznijcie być w końcu optymistami przekonanymi o WŁASNYCH mozliwościach. Zrozumcie; dzisiaj nikt nikomu nic za darmo nie daje. pamiętacie polskie Stocznie? Czy ich likwidacja to przypadek? Niemcy moga dotować swój przemysł, Polacy nie. To także wliczcie do rachunku korzysci i strat, jakie przyniosło nam wstapienie do UE. Liczcie i wierzcie w siebie bo trudne czasy nadchodzą.

Daniel Lekszycki
napisał
07.05.2013
o 10:30
nr 16

Lolek, a ile było dróg szybkiego ruchu przed 2004 rokiem? Teraz wciąż nie jest ich wiele, ale budowa szkieletu komunikacyjnego kraju OGROMNIE przyśpieszyła dzięki funduszom unijnym. Popatrz na mapy, a później się wypowiadaj. Za oszczędności na dietach poselskich na pewno byśmy tego nie zrobili. Jeden km autostrady to ok. 40 mln zł - żeby uzbierać na A1, A2 i resztę A4 musielibyśmy chyba zlikwidować całą administrację państwową, a nie tylko diety i delegacje europosłów.

J.Jendrzej
napisał
07.05.2013
o 11:30
nr 17

Erwin Gąbka napisał:
Ja Panie JJ jestem za porządkiem. Jako autochton ( nie mieszkam w Niemczech, choć mogę ) nie wypowiadam się jednak z daleka o problemach innych.


To jak Pan myśli,panie Gąbka-źle robię,że wypowiadam się o problemach Bytomia?
No cóż,nie wiedziałem,że taka etyka społeczna obowiązuje.W Polsce,gdy jeszcze tutaj mieszkałem nie wytykano mi mych poglądów aż tak zanadto(może niektórzy???Ale chyba Pan do nich zaliczać się by nie chciał!!!)
Dla mnie teraźniejsza Polska ma wielką szansę.Bytom też,Tylko trzeba się upominać.TAK-I O BYTOM.A niby dlaczego dotacje europejskie dla Bytomia nie powinny być znaczące?Bo Warszawa o Bytomiu zapomniała??
A odpowiadając na pytanie Lolka-dlaczego zlikwidowano stocznie polskie,a niemieckie nie całkowicie-jak myślisz Lolku-zrobiło to EU???
Dla mnie likwidacja przemysłu ciężkiego na Śląsku była zbyt pochopna.Pytaj Pan NOWOBOGACKICH POLSKICH-chyba odpowiedzą!
KPINA JEDNA-to patriotyczne podejście rządzących po zmianie ustroju i prywatyzacja-dla dobra tych NOWOBOGACKICH!!!
Pewnie,że najlepiej powiedzieć,temu winna jest Wspólna Europa.
Mecyje jedne i zakłamanie.


Pozdrawiam

Erwin Gąska
napisał
07.05.2013
o 12:17
nr 18

Kolego JJ. Chorwacja ma wejść do UE w tym roku. Państwo po wojennej zawierusze. A zobaczcie jak wygląda. Jakie ma autostrady. Jaki porządek.

I co, dostali to od UE? Nie. Zrobili sami. Dobrze zorganizowali się, nie kłócili. U nas przez lata transformacji wyrżnięto przemysł na zasadzie zwykłych kombinacji. Mówią o tym już wszyscy bez ogródek, tylko nie PO. Wczoraj w TV Katowice w czasie rozmowy o Hutach i Stoczniach wszyscy zgodnie stwierdzili że bandytyzm gospodarczy doprowadził  do tego stanu. Oczywiście braki w zarzadzaniu robią też swoje. Do władzy dorwali się kombinatorzy. Popatrzcie co stało się z Kolejami Śląskimi. Prezesi kombinatorzy, lewe spółki. Matusewicz musiał odejść. Niestety lata zaborów, wojen i komuny zrobiły swoje.  Tego czego nie zrobiono jak w Anglii czy Szwecji przez lata, u nas próbuje się zrobić w jednym pokoleniu. Czyli nakraść jak najwięcej. Akurat Europa nie jest temu winna, ale opowiadanie o Wspólnej Europie to mrzonki. Każdy kraj ma swoje interesy, a Polska położona centralnie u boku sowietów, zawsze będzie miała problemy. Dlatego jeśli nie będzie silna wewnętrznie, upadnie znowu. Niemcy są dobrze zagnieżdżone w instytucjach UE. Na dobra sprawę Niemcom nie jest potrzebna polska gospodarczo tylko buforowo. Ani Anglikom przez myśl nie przejdzie aby bratać się z Niemcami i Francją. Europa trzyma się dzięki powiązaniom kapitałowym; w wypadku poważniejszych turbulencji ( przykład Grecji ) rozpadnie się na nowo. Mając na myśli nie wypowiadanie się o sprawach innych ( np. polityka niemiecka )  nie chcę wtrącać się  w sprawy ogólnie znane: i co napiszę że UE tak naprawdę to Niemcy? No bo tak jest. Portugalia to peryferia. Włochy południowe bieda lepsza niż w Białymstoku. Europa to Niemcy, Francja, Holandia, Austria, Szwajcaria. Im dalej od centrum tym gorzej. Dlatego bogaci będą dalej bogaci a biedni biedni. Fundusze europejskie pomagają budować Polskę ale strumień ten gaśnie. Ile przybyło hut, kopalni, dużych firm dzięki funduszom UE? Kilka i to w skali mikro. Polska w zamierzeniu miała być rynkiem zbytu towarów i szlus. Dlatego zamknięto całe gałęzie przemysłu. Potencjał Polski był zagrożeniem. Dlatego mamy pozamykane stocznie. Tego typu działania były i są zorganizowane. Kiedy zagranicznemu inwestorowi się nie spodoba, zamknie zakład i ucieknie. To nie tylko kapitalizm, to ochrona sowich interesów narodowych! Fiat pokazał jak się to robi.

Pozdrawiam.

Lolek
napisał
07.05.2013
o 12:48
nr 19

Widzę Danielu, że nie potrafisz zorzumiec prostego przekazu mojego wpisu: Unia nie daje nam niczego za darmo. Aby stocznie niemieckie mogły funkcjonować my musielismy zlikwidować stocznie w Szczecinie. Policz sobie jaki to koszt dla Polski. A to nie jednostkowy przypadek. Gdyby nie gospodarczy bandydtyzm zapoczątkowany przez późniejszych eurofilów z UD/UW/SLD czy PO Polska dzisiaj byłaby zupelnie innym krajem. Zlikwidowano wszystko co tylko mozna było zlikwidować i zrobiono z nas dziadów, którzy jedynej nadziei upatrywać muszą w ochłapach z UE. A o kosztach budowy 1 km autostrady lepiej nie piszmy, sa tak nadmuchane także ze względu na idiotyczne przepisy, jakimi musimy sie kierować dzieki wejściu Polski do tego nowego Związku Socjalistycznych Republik Europejskich.

J.Jendrzej
napisał
07.05.2013
o 13:03
nr 20

Panie Erwinie-spróbuj mi pan odpowiedzieć na pytanie??Dlaczego kopalnię węgla Budryk w Ornontowicach,najnowocześniejszą w Polsce przyłączono do Zjednoczenia(gwarectwa,korporacji) rybnickiej.Przecież była cały czas w Zabrzańskiej Korporacji.
Przypadek,zamydlanie oczu,czy świadome przekręty podczas prywatyzacji??
A mówi się,że górnictwo nie podlega prywatyzacji.Ile kosztowała budowa tej mającej wielkie perspektywy kopalni,a za ile ją częściowo sprywatyzowano?????
A górnictwo miedzi???

J.Jendrzej
napisał
07.05.2013
o 13:12
nr 21

Wiesz co Lolku-stocznie europejskie to mały Pikuś,na którego dajesz się nabierać.Widocznie ktoś tak Cię naprowadza.Stocznie niemieckie to teeż nic znaczący przemysł-zrozum wreszcie,a spójrz w inną stronę!!!

Erwin Gąska
napisał
07.05.2013
o 14:04
nr 22

Budryk wciskano do JSW by poprawić ogólny bilans. Kopalnia miała wysokie dochody, a to się nie podobało mądralom JSW, które mimo infrastruktury słabo sobie radziło. Typowo polskie podejście.  I tyle.

A teraz pytanie do JJ. Dlaczego niemieckie firmy wolą kupić węgiel z Ekwadoru? Przecież mają za odrą z polski.

J.Jendrzej
napisał
07.05.2013
o 17:05
nr 23

Węgiel u Latynosów wydobywany prawie odkrywkowo musi byś tani.
Ale przecież ekonomii socjalizmu(bardzo gruba wówczas książka) uczyłem się przed prawie sześćdziesięciu laty.Ekonomia Kapitalizmu,to w porównaniu z tą pierwszą była bardzo cieniutka książka!Jednak zrozumiałem już wówczas zasady tej drugiej w mgnieniu oka,zaś tej pierwszej nie mogłem zrozumieć.
Tak,zasady zdrowego handlu są nieubłagane-Panie Gąbka.Wówczas i teraz.
I każde zakłócenie tych relacji prowadzi do wypaczeń,krachów i pretensji!
Zaś kumoterstwa,prywata to najgorsze z czym można się spotkać
Ale jak widzimy-węgiel polski skutecznie się broni,bo wydobycie przecież wzrasta!
 • starsze wpisy

  Krajobraz po historycznym spadku

  ​Na 760-lecie lokacji Bytomia na prawie niemieckim Ratusz oraz jego agendy, miejscowe instytucje i organizacje

  przygotowały turnieje, imprezy, spektakle, zabawy.… więcej >>>

  2014.06.01


  Prezydentowi przegrzała się głowa

  ​Dobrze większości wiadomo, że z

  obecnie panującym przy Parkowej 2 wiązałem i nadal wiążę nowe nadzieje dla

  Bytomia. Pupil zmiótł… więcej >>>

  2014.04.28


  W sprawie Damiana B.

  Przepraszam, zwłaszcza miłego „Gościa”, za zwłokę w komentarzu w sprawie eksprezesa Polonii Damiana B., obecnie prezydenta Bytomia. Dopiero teraz mogłem… więcej >>>

  2013.10.24


  Pierwsze zwycięstwo hokeistów!

  Dopiero w 14. kolejce Polskiej Hokej Ligi Polonia Bytom wygrała pierwszy mecz w sezonie. Pokonała w Nowym Targu Podhale 6:3… więcej >>>

  2013.10.22


  Tramwaj do Miechowic?

  Prawie codziennie podążam ulicami Świętochłowicką i Łagiewnicką. Tam i z powrotem. Z zadowoleniem rzucam okiem na budowę torowiska tramwajowego do… więcej >>>

  2013.09.30


  Ja kontra Bartyla…

  więcej >>>
  2013.09.17

  Rocznica

  więcej >>>
  2013.07.16

  Puknij się w logo!

  więcej >>>
  2013.07.15

  Góry w rękach biurokratów

  więcej >>>
  2013.07.13

  Bytomskie inwestycje

  więcej >>>
  2013.06.11

  Brud i nieporządek nie bez naszej winy

  więcej >>>
  2013.04.29

  Czekam na nowe porządki…

  więcej >>>
  2013.01.02

  Dyrektorzy OSiR na cenzurowanym?!

  więcej >>>
  2012.11.26

  Naturalne rozwiązanie problemu

  więcej >>>
  2012.10.24

  Ratusz przy Piekarskiej?

  więcej >>>
  2012.10.24

  Dla kogo ten basen?

  więcej >>>
  2012.10.11

  Trzeba zjeść tę żabę!

  więcej >>>
  2012.10.09

  Szarak milszy od człowieka

  więcej >>>
  2012.09.17

  Gwiżdżę na rzeczywistość

  więcej >>>
  2012.09.10

  2007? To był rok!

  więcej >>>
  2012.09.03

  Warto pomarzyć

  więcej >>>
  2012.08.27

  Ciekawiej za miedzą

  więcej >>>
  2012.08.20

  Kocham „cepelię”!

  więcej >>>
  2012.08.13

  Sędzio! Sądź się sam!

  więcej >>>
  2012.08.06  OGŁOSZENIA
  DROBNE

  W PONIEDZIAŁEK
  W GAZECIE
  W ŚRODĘ
  W INTERNECIE!*

  *za 15% dopłatą

  25 października 2020

  imieniny:
  Darii, Wilhelminy

  Galeria Tomenki

  Nasze akcje

  • Panteon bytomski

   Cykl artykułów o ludziach, którzy na przestrzeni wieków zasłużyli się dla Bytomia. więcej >>>

  Redakcja