Zb logo

  

   blogi   forum

Wiadomości

Komentarze / Blogi

Tomasz Nowak Tomasz Nowak

Kamera! Akcja! I nic nie widać

​Bytomski system monitoringu to 38 kamer non stop rejestrujących to, co dzieje się w najważniejszych punktach miasta, obraz… więcej >>>


Marcin Hałaś Marcin Hałaś

Dobra koalicja, a przynajmniej najlepsza

Od wyborów samorządowych Bytomiem rządzi koalicja KO-PiS, czyli Koalicji Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości. Co prawda magicy z… więcej >>>


Witold Branicki Witold Branicki

Krajobraz po historycznym spadku

​Na 760-lecie lokacji Bytomia na prawie niemieckim Ratusz oraz jego agendy, miejscowe instytucje i organizacje

przygotowały turnieje, imprezy,… więcej >>>


Jacek Sonczowski Jacek Sonczowski

Święto policji w teatrze “Rozbark”

​Policjanci z bytomskiego garnizonu spotkali się w Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu "Rozbark". Okazją było doroczne Święto Policji.… więcej >>>


Marcin Hałaś avatar

Marcin Hałaś - Komentarze
2013.02.22

Mała ojczyzna, czyli Heimat?

Dzisiaj mała wewnątrzredakcyjna polemika. Czytelnicy "Życia Bytomskiego" odpowiadali właśnie w internetowej sondzie na pytanie: Czy Bytom jest dla Państwa małą ojczyzną? Niby odpowiedź wydaje się jasna i oczywista. A jednak mam wątpliwości - nie co do istoty rzeczy, ale w kwestii sformułowania. "Mała ojczyzna" to określenie wywiedzione z gruntu niemieckiego, odpowiednik słowa Heimat. W języku polskim istniało słowo ojcowizna (odnoszące się raczej do prywatnej własności ziemi) oraz "ziemia rodzinna". Mickiewicz pisał: "Kraj lat dziecinnych! On zawsze zostanie. Święty i czysty jak pierwsze kochanie" - nie było mowy o żadnej małej ojczyźnie, czy Heimacie. Bo inne były też uwarunkowania historyczne - ziemie polskie zjednoczył w XIV wieku Władysław Łokietek, Niemcy uległy zjednoczeniu dopiero w XIX wieku za Bisrmarcka. Zastanawiam się, czy jest sens, abyśmy dzisiaj przyswajali na grunt polski pojęcie "małej ojczyzny". To przecież taka kalka z niemieckiego. Wolę więc deklarować, że Bytom jest moim miastem rodzinnym - tu się urodziłem, wychowałem. Ojczyzna zaś jest w naszej tradycji jedna, bez podziału na "dużą" i "małą", czyli na Vaterland i Heimat.


Artykuł był oglądany 58697 razy.   Komentarzy: 62
  • Ocena - 3.5641 39 głosów
   


Komentarze:

Wesoły Romek
napisał
27.02.2013
o 22:10
nr 1

Tyle, że Polacy panie Henryku nie cieszą się w Niemczech takimi prawami jak Niwmcy w Polsce. Ja uważam, że powinniśmy traktować Niemców w Polsce jak Polaków traktują w Niemczech.

Janko Muzykant
napisał
27.02.2013
o 22:27
nr 2

Depardieu mówi że Czeczenia to jego “mała ojczyzna”.
Podaję za dzisiejszą GW. Jego heimaty to republiki postsowieckie a vaterland to rossija.
Wypijmy zdrowie Puttina ! Bez wodki etawo nie razbieriosz

JA
napisał
28.02.2013
o 00:15
nr 3

Marcin-twój lwów..to piękne miasto,ale Bytom piękniejsze.No cóż-to wy zrobiliście z Bytomia śmieć.Więc zastanówcie się co piszecie!!
J. Jendrzej!!!!!

Gość
napisał
28.02.2013
o 16:53
nr 4

“Wylot” dla Paczyny.
Prezydent Bartyla daje popis braku kompetencji i pomysłu na Miasto.

Administrator
napisał
28.02.2013
o 22:33
nr 5

Autor wpisujący komentarze jako Gość - nr IP 87.206.92.140

Gość
napisał
28.02.2013
o 22:56
nr 6

Administrator - o co chodzi?

Gość
napisał
28.02.2013
o 22:59
nr 7

Po prostu banujecie mnie na tematach. Ale jazdaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa . No ciekawe co będzi dalej.

Gość
napisał
28.02.2013
o 23:07
nr 8

To kompromitacja Prezydenta Bartyli. Choć byście zrobili 1000 wywiadów (każdy wie, że to byłyby wywiady wspierające obecną władzę) to i tak wiadomo o co chodzi. Trzeba dać pieniądze marnym kopaczom z Polonii - miejskie - nasze - pieniądze. Bartyla - nie ma zgody byś utrzymywał ten polonijny grajdół z naszych pieniędzy - niech łoży SYNKRET.

J.Jendrzej
napisał
28.02.2013
o 23:22
nr 9

Czytam i niedowierzam.Czy naprawdę administrator podaje IP respondentów?Rozumiem,gdy facet wykracza poza przyzwoitość norm społecznych,nie rozumiem natomiast,gdy chce administrator na tym wygrać swe nijakiego rodzaju racje.Z przestrogi jednak i zażenowania sytuacjąi podaję moje Ip84.62.142.231,bo nie chcę administratorowi dać szansę,by także mnie tak lekceważył!!
No no-Panie ADMINISTRATORZE-nerwy zawodzą.Czasami prawda jest straszna,a może co pisze gość nie jest prawdą???Radzę nerwy trzymać na wodzy.Czasy narzucania już za nami!!!Jesteśmy naprawdę już w DEMOKRACJI!!!!Nie wierzy PAN????

J.Jendrzej
napisał
01.03.2013
o 00:56
nr 10

będąc naprawdę uczuciowo związanym z Bytomiem,nie umiem czytać tak beznadziejnych postów,...jak Lolka-pisze on:
a za co mamy kochać Niemców? Za podkopanie Bytomia kopalniami? za spalenie synagogi? za II wojnę światową? za obozy pracy? za mordowanie tych bytomian, którzy nie dość mocno kochali adolfka? Za volklistę?Jak komyś źle: granica otwarta. Erika i Angela przytulą do serca.

Więc pytam cię Lolku-a za co my którzy jesteśmy solą tej ziem-mamy kochać was??-ZATRYB BARANIE!!!

Administrator
napisał
01.03.2013
o 09:49
nr 11

Re: J. Jendrzej. Niektóre fora (np. Gazeta Wyborcza) przy każdym poście umieszczają IP. Osoba pisząca jako gość napisała kilka postów w ewidentny sposób naruszające nie tylko dobre obyczaje (zostały one skasowane). Stąd upublicznienie IP. Wbrew pozorom - Internet to jest przestrzeń, w którym każdy może do woli bluzgać pod ochroną całkowitej anonimowości.

Henryk C.
napisał
01.03.2013
o 10:54
nr 12

Teraz moja ostatnia uwaga do tematu “Heimat”.
Ostatnie wpisy nie mają nic wspólnego z tematem i są żenujące.
Czyżby Polacy nie byli już w stanie dyskutować, a tylko się wykłócać i obrzucać obelgami, jak to ma miejsce w Sejmie i mediach ?
Można mieć odmienne zdanie, ale trochę kultury byłoby już na miejscu.

J.Jendrzej
napisał
03.03.2013
o 00:41
nr 13

Długo zastanawiałem się nad tym,czy panu(a może lepiej Herr Cebulla) odpisać.
Ale ponieważ ostatnie wpisy,to przede wszystkim moje-więc czuję się zobligowany do odpowiedzi…
Ponieważ obydwaj mieszkamy w jednym kraju,więc realia życia mamy podobne.Tylko ja czuję się naprawdę Polakiem i tego nigdy się nie wyrzeknę!!
Kiedyś obydwaj pisaliśmy na tych samych forach-ale to historia.
Jednak według mego odczucia my POLACY na polskich forach możemy się nawet kłócić.Myślę,że to nasza kultura i tej proszę nam nie wytykać.Natomiast Pana kultura jest kiepska.Wie Pan dlaczego???BO PAN NAS KRYTYKUJE JAKO OBCOKRAJOWIEC!!!!A JA JAKO OBCOKRAJOWIEC W NIEMCZECH nie próbuję krytykować autochtonów,chociaż piszę na niemieckich forach.Nie odważyłbym się,chociaż mam wiele obiekcji.Więc proszę na naszych forach już więcej nie pisać o braku kultury.Pouczaj Pan swoich.Bo ja tego u WAS nie robię!!!
Jestem wdzięczny za tolerowanie mnie w Niemczech,mam wśród Niemców wielu przyjaciół,tylko…oni są zupełnie inni od pana!

PK
napisał
03.03.2013
o 11:21
nr 14

Bo najgorliwsi są neofici. Najlepsze, że tych “Szlejserów”, którzy robią za wielkich Niemców - często Niemcy bynajmniej nie uważają za Niemców, lecz Polaczków, pokazywał takie przykłady Andrzej Klamt w filmie “Podzielona klasa”. Ktoś powie - gorzki los Ślązaka, jak mu odpowiem: los przechrzty. Nie da się ukryć, że Ślązacy to polska grupa etniczna, co widać w ich gwarze, swego rodzaju “formie przetrwalnikowej” staropolszczyzny. Na Śląsku i owszem - Niemców było wielu, tworzyli rozwój tych ziem, tyle że byli to Niemcy napływowi, którzy tu się osiedlali od XV wieku. W 1945 ewakuowali się w głąb Rzeszy, w Bytomiu pozostali Ślązacy. Inna sprawa, że fakt, iż dziś wielu Ślązaków chce czuć się Niemcami lub Ślązakami z narodowości - to zasługa komunistycznego państwa.

J.Jendrzej
napisał
06.03.2013
o 19:57
nr 15

Mój komentarz tym razem chciałbym odnieść do człowieka,bez twarzy podpisującym się PK.Szanowny Panie-pewnie w pana słowach jest trochę prawdy,tylko…Szlejzer-to dziwne,pewnie obraźliwe określanie Ślązaków.
Więc proszę nie obrażać ludzi tej ziemi.Obojętnie,czy niemieckiego,czy polskiego pochodzenia .Słowa ,jeśli już mają zabarwienia polityczno-etniczne,naprawdę trzeba ważyć.Osobiście chciałbym w pana stronę skierować swoją maksymę!Jeśli nie jesteś Ślązakiem,jeśli nie znasz z autopsji reali życia tutaj przynajmniej ostatnich dziesięcioleci-uważaj co piszesz-nim obrazisz!!No i jeszcze jedno-najpierw poparz na siebie,co ty zawaliłeś na tej ziemi!!!

Waldemar M
napisał
14.03.2013
o 08:46
nr 16

Panie Marcinie stwierdzenie o neofitach nie do końca jest w porządku.Dla mnie heimat to nie do końca to samo co mała ojczyzna.Ja wolę określenie “swojskość” czyli miejsce gdzie czuję się swój.

lolo
napisał
15.03.2013
o 17:50
nr 17

to wszystko jest niewazne gdy ludzie zyja w dostatku, i rownosci. Gdy to jest zachwiane pojawiaja sie tego typu dyskusje. Uszanujmy sie nawzajem, a jast mozliwosc poprawy !!!

Pytaj nik
napisał
30.04.2013
o 20:35
nr 18

Jeżeli, ktoś chce przeczytać wspomnienia i refleksje p. Jendrzeja to proszę ‘wchodzić” przez zajawkę artykułu “Czy Polska ma dług wobec Bytomia?” Przez komentarze ni chu chu (som żech sie na to chycioł).

Redakcja
napisał
30.04.2013
o 20:42
nr 19

Tak, coś nam siadło, a webmaster na majówce. Przepraszamy za niedogodności.

He,he
napisał
02.05.2013
o 02:19
nr 20

Panie redaktorze,czy o pyrliku gdy pisano-też była majówka.Nie manipulujcie!
Do tej pory tam nie wejdziesz!

Red.
napisał
02.05.2013
o 08:15
nr 21

Można tam wejść do tych komentarzy, ale najpierw wchodząc na artykuł, którego dotyczą. Nie działa tyko wejście przez linki “najnowsze komentarze” i dotyczy to komentarzy do 2 artykułów.

jan winnuk
napisał
14.06.2013
o 12:31
nr 22

ja,ja ja- ratatatatata pif paff.

starsze wpisy

Dobra koalicja, a przynajmniej najlepsza

Od wyborów samorządowych Bytomiem rządzi koalicja KO-PiS, czyli Koalicji Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości. Co prawda magicy z obu stron… więcej >>>

2019.03.31


O przepływach elektoratu

​Przepływy elektoratu...

O tym się zawsze pisze przed drugą turą. A jak może to wyglądać w Bytomiu? Niewątpliwie większą nadzieję… więcej >>>

2018.10.31


Jaka koalicja po wyborach? - cz. 2

​Zastanawiałem się tutaj, jaką koalicję w Radzie Miejskiej ma szansę stworzyć Mariusz Wołosz. Pozostaje dopowiedzieć z kim mógłby "zmontować" koalicję… więcej >>>

2018.10.26


Jaka koalicja po wyborach?

​Koalicja Obywatelska w Bytomiu ma 9 radnych. Wszyscy zastanawiają się z kim Mariusz Wołosz zawrze koalicję w razie zwycięstwa w… więcej >>>

2018.10.24


Domki z kart

​Niemal równy rok temu pisałem w tym miejscu w komentarzu "Bartyla może wszystko" następujące złowa:  "Kredyt na 225 milionów i… więcej >>>

2017.04.25


Gorzej niż kompromitacja

więcej >>>
2013.06.28

Koniec gry bez szans

więcej >>>
2013.06.20

Pytajcie senatora

więcej >>>
2013.06.08

Powtórne odkrycie rozbarskiej Ameryki

więcej >>>
2013.05.28

Teatralna zbrodnia

więcej >>>
2013.05.21

Złota różdżka Serafina

więcej >>>
2013.05.11

Szkocka whisky i polska flaga

więcej >>>
2013.05.02

O sile inercji i różnicy między DSD a ŚTT

więcej >>>
2013.04.28

Gorzelik zrezygnował. Co to znaczy dla Bytomia?

więcej >>>
2013.04.22

Suberbohater ze swastyką

więcej >>>
2013.04.21

Elbląg powtórzył wariant bytomski

więcej >>>
2013.04.15

Mała manipulacja - dlaczego nie?

więcej >>>
2013.04.14

Aktorzy godni wyklaskania

więcej >>>
2013.04.06

Zapraszam na papierowe łamy

więcej >>>
2013.03.22

Uścisk dłoni - z dystansem

więcej >>>
2013.03.18

Zostawcie łamagę w spokoju

więcej >>>
2013.03.11

Bartyla, gdzie masz czapeczkę?

więcej >>>
2013.03.01

Taniec w poście

więcej >>>
2013.02.13

Tempus fugit

więcej >>>
2013.02.03

Chłopcom z Kroniki znów się upiekło

więcej >>>
2013.01.26

Strona 3 z 6  OGŁOSZENIA
DROBNE

W PONIEDZIAŁEK
W GAZECIE
W ŚRODĘ
W INTERNECIE!*

*za 15% dopłatą

04 czerwca 2020

imieniny:
Kwiryny, Franciszka

Galeria Tomenki

Nasze akcje

  • Panteon bytomski

    Cykl artykułów o ludziach, którzy na przestrzeni wieków zasłużyli się dla Bytomia. więcej >>>

Redakcja