Zb logo

  

   blogi   forum

Wiadomości

Komentarze / Blogi

Tomasz Nowak Tomasz Nowak

Kamera! Akcja! I nic nie widać

​Bytomski system monitoringu to 38 kamer non stop rejestrujących to, co dzieje się w najważniejszych punktach miasta, obraz… więcej >>>


Marcin Hałaś Marcin Hałaś

Dobra koalicja, a przynajmniej najlepsza

Od wyborów samorządowych Bytomiem rządzi koalicja KO-PiS, czyli Koalicji Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości. Co prawda magicy z… więcej >>>


Witold Branicki Witold Branicki

Krajobraz po historycznym spadku

​Na 760-lecie lokacji Bytomia na prawie niemieckim Ratusz oraz jego agendy, miejscowe instytucje i organizacje

przygotowały turnieje, imprezy,… więcej >>>


Jacek Sonczowski Jacek Sonczowski

Święto policji w teatrze “Rozbark”

​Policjanci z bytomskiego garnizonu spotkali się w Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu "Rozbark". Okazją było doroczne Święto Policji.… więcej >>>


Marcin Hałaś avatar

Marcin Hałaś - Komentarze
2012.10.31

Marszałek czeka na dobre rady

Taka już jest zasada, że byli prezydenci miast zazwyczaj lądują miękko. Na przykład w naszym regionie dwóch z nich pracuje dziś na na kierowniczych stanowiskach w KZK GOP (Roman Urbańczyk - były prezydent Zabrza oraz Marek Kopel - były prezydent Chorzowa). Piotr Koj miał więcej szczęścia niż Krzysztof Wójcik, który po tym jak przegrał wybory prezydenckie w Bytomiu zarejestrował się w Urzędzie Pracy jako bezrobotny. Koja zatrudnił marszałek województwa śląskiego - obaj i Koj, i marszałek reprezentują tę samą partię, czyli Platformę Obywatelską. Koj będzie doradzał marszałkowi w kwestiach edukacji. I wszystko jest w porządku, gdzieś w tle pojawia się tylko drobne pytanie: ciekawe czy marszałek ma świadomość, że to właśnie na edukacji "przejechał się" Piotr Koj w Bytomiu. Można zaryzykować twierdzenie, że gdyby nie upór Koja w kwestii likwidacji (w dotychczasowej siedzibie i formule) "Elektronika" - do referendum by nie doszło. To polityka edukacyjna i likwidacja szkół w naszym mieście była kroplą, która przelała puchar społecznego niezadowolenia z rządów PO i Koja w Bytomiu. Ten zapisek wyjątkowo pozostawię bez pointy. Może ją sobie dopisać każdy z Czytelników.


Artykuł był oglądany 8850 razy.   Komentarzy: 9
 • Ocena - 4.6 10 głosów
   


Komentarze:

Robert Nowak
napisał
02.11.2012
o 19:05
nr 1

To ja dopiszę pointę pierwszy. Jakoś nie słychać żeby puchar goryczy miał być opróżniony przez nową władzę. Podobno zginęła im jakaś czarodziejska różdżka i to co przed wyborami było proste i możliwe stało się teraz niemożliwe. Być może różdżka jest zajęta czymś innym. Pewnie głównie obsadzaniem posad kierowniczych wyciąganymi z cylindra królikami. Po nasadzeniu na nowe stolce mają jeść jakieś konfitury przysługujące nowej władzy. Na razie naszych domów (żeby się nie zawaliły) mają pilnować górnicy, którzy równocześnie od dołu będą je podkopywać.  W Urzędzie Miejskim na swoim miejscu pozostał podobno tylko grzyb na ścianie.
No ciekawe rzeczy się dzieją. Szkoda tylko, że na stronie Urzędu Miejskiego nie można przeczytać jakie to świetlane wizje kierują tymi zmianami. Może trzeba poczekać aż wszystko będzie gotowe. Byle tylko na koniec nie okazało się ze jedyną osobą która coś wie jest pani na dole w okienku informacji. Z góry zaś dobiega mlaskanie zajadających się konfiturami…

Robert Kowalski
napisał
02.11.2012
o 20:18
nr 2

Panie Nowak a ci dotychczasowi dyrektorzy, prezesi i kierownicy to wyjatkowej klasy specjaliści pracujący za frajer byli? Niby dlaczego bytom miał nadal utrzymywac ot np M. Gawola, opłacając go kwota 280 tysięcy rocznie? a 50 (tak, dobrze pan przeczytał - 50) kierowników w takim BPK to co? Wkład Koja i Po w poprawę gospodarki ściekowej? Desant gliwicki i rudzki z PO musi wrócic do siebie. Niech szukaja dobrze płatnych fuch w swoich miastach. My im juz w Bytomiu podziekowaliśmy - 16 czerwca.

Robert Nowak
napisał
03.11.2012
o 00:43
nr 3

Nie znam pana M.Gawola ani 50 wspomnianych kierowników ani też ile zarabiali. Czekam jednak z niecierpliwością na listę płac ludzi którzy ich zastąpili. Może taka lista powinna znaleźć się na stronie Urzędu wraz z kompetencjami którymi musieli się wykazać aby takie stanowisko uzyskać. Jawność i konkurencja czyni cuda. Może z czasem dochowalibyśmy się urzędników których mogliby nam pozazdrościć w okolicznych miastach a młodzież wiedziałaby czego ma się uczyć.
Wspomina pan o desancie z Gliwic i Rudy. Nie interesuje mnie skąd pochodzi desant ważne żeby był kompetentny (nie jestem kibicem czegokolwiek smile).
Pan Prezydent Bartyla zapewne już rozeznał się w kompetencjach ludzi których odwołał i powołał bez porównania lepszych. Dlaczego nie dał nam jeszcze szansy poddać tych zmian ocenie?
W obecnej sytuacji można sądzić, że jak pan napisał, nowy desant na kasę zastępuje poprzedni. Ja chętnie poznałbym cele i zadania postawione przed nowo wybranymi szefami, których poprzedni szefowie nie byli w stanie wykonać i trzeba ich było przesunąć do mniej wymagających zadań lub zwolnić.

Coś można przeczytać w Życiu Bytomskim. Mamy np. tekst o powołaniu nowego p.o. dyrektora szpitala. Poznajemy pokrótce jego sylwetkę i na koniec dowiadujemy się, że postawionym przed nim zadaniem jest ograniczenie długu szpitala. Bardzo dobrze. To ograniczenie długu ma nastąpić do czasu wyboru w konkursie nowego dyrektora? O ile? O tysiąc zł? Czy też cytując klasyka polskiego samorządu: “co ze mnie byłby za wójt gdybym ogłaszał konkurs i nie wiedział kto go wygra?”

Tymczasem na stronie Urzędu mogę przeczytać, że mam uważać w okolicach cmentarzy, no i że szkoła mi niestraszna, o ile jestem sześciolatkiem. Niczym nie różni się to od polityki informacyjnej poprzedniej ekipy.
Przypomina to sytuację z piosenki “po co babcię denerwować niech się babcia cieszy”.  Babcia tymczasem zgodnie z hasłem wyborczym Zwycięzców przebudziła się i oczekuje konkretów.
PS
Panie Kowalski proszę nie wmawiać mi że było tak źle, że teraz może być już tylko lepiej. Nie interesuje mnie czy poprzednicy byli “wyjątkowej klasy specjalistami”. Interesuje mnie kto jest ich następcami i poznanie przymiotów które pozwolą mi uznać, że są to właściwi ludzie na właściwym miejscu. Wiara w cuda czasami się sprawdza, zwłaszcza jak człowiek jest poważnie chory. Przeważnie jednak sprawdza się zdanie “miało być tak pięknie a jest jak zwykle”.

Robert Kowalski
napisał
03.11.2012
o 13:17
nr 4

Jak to się nam nagle arbitrów namnozyło w mieście. Koj rzadził 6 lat i zaden z nich nie domagał sie ani kompetencji ani listy płac. nikomu nie przeszkadzał np omnibus A. Kocot ciągnący na trzech fuchach (w BPK, ZBM i Polonii). Gdzie Pan byłes wczesniej Panie Nowak? Zahibernowany Pan byłeś?

Robert Nowak
napisał
05.11.2012
o 01:12
nr 5

Ja akurat byłem w Świętokrzyskiem. I nie słyszałem tam że żeby być arbitrem w kwestiach polityczno-samorządowych trzeba mieć jakieś specjalne kwalifikacje. Nawet nie trzeba osiągnąć jakiegoś wieku wiec np. 7 latek może wypowiedzieć się na dowolny interesujący go temat. Jest to bardzo słuszne bo skoro wójtem czy prezydentem może być każdy to każdy może patrzeć im na ręce,  zwłaszcza że odczuwa ich działania na własnej skórze. Dlatego należy życzyć Bytomiowi żeby miał tylu arbitrów co mieszkańców (od niemowląt po stulatków).

Marcin Hałaś
napisał
05.11.2012
o 09:39
nr 6

PS Pointę dopisali koledzy z “Gazety Wyborczej”: Platforma to świetne biuro pośrednictwa pracy. Dla kolegów:
http://katowice.gazeta.pl/katowice/1,35063,12795439,Platforma_to_swietne_biuro_posrednictwa_pracy__Dla.html

Ryszard Drozd
napisał
05.11.2012
o 12:31
nr 7

Panie Nowak albo Pan nie czytał dzisiejszego ŻB , albo rżniesz Pan głupa. Co zrobili byli prezesi -założyli związek zawodowy Sierpień 80 z pensjami po 19,-tys.zł.Kierownicy wypowiedzenia 6-co miesięczne , wielu po zdjęciu ze stanowisk na L-4 . I co ma teraz zrobić Nowy Prezydent Bartyla ? PO podkłada Mu świnię na każdym kroku i czyni to w majestacie prawa.

Grzegorz Kurpanik
napisał
05.11.2012
o 17:52
nr 8

Drodzy Panowie! Zasadniczo wszyscy macie rację. Bo jest faktem, że Piotr Koj dostał niestresujące zajęcie głównie dlatego, że był prezydentem. Podobnie było z prezydentami innych miast, albo innymi urzędnikami na eksponowanych stanowiskach, którzy tracili posady - zwyczajnie dostawali nowe, już niekoniecznie ze społecznego mandatu: KZK GOP, NIK, przeróżne spółki skarbu państwa i inne przechowalnie. Niezależnie od partii jaką zasilali lub jakiej służyli. To jest jedna strona medalu i Pan Marcin ma rację, że odsyła do Gazety Wyborczej, bo prywata, nepotyzm i kolesiostwo zawsze powinny być piętnowane (napiszę to jeszcze raz dużymi literami, żeby nie zarzucono mi, że bronię byłego prezydenta: PRYWATA, NEPOTYZM I KOLESIOSTWO ZAWSZE POWINNY BYĆ PIĘTNOWANE). A druga strona medalu jest taka, że zmieniła się władza, ale zasady obsadzania stanowisk niekoniecznie. Jak zauważył Pan Robert - starej władzy “już w Bytomiu podziękowaliśmy - 16 czerwca”. Ale czy podziękowaliśmy też tej zasadzie, że wygrany bierze łupy (rady nadzorcze, zarządy spółek miejskich)? Sądząc po nominacjach prezydenta Barytli - raczej nie. Nie ma najmniejszego sensu wypominania błędnych decyzji personalnych byłemu prezydentowi Kojowi, jeśli w tej chwili jego następca robi to samo. Chciałbym znać kwalifikacje nowych członków zarządów i rad nadzorczych i wiedzieć jakie mają wymierne sukcesy w biznesie. Chciałbym także wiedzieć jakimi kryteriami kierował się prezydent Bartyla dokonując ostatnich roszad, bo nie sądzę, żeby w tak ekspresowym tempie odbyły się jakieś konkursy. Jakie np. kwalifikacje ma działacz związkowy Grzesik do tego by przewodniczyć radzie nadzorczej ZBM?
Chciałbym, żeby tym razem było inaczej. A Wy Panowie?

Grzegorz Kurpanik
napisał
06.11.2012
o 09:03
nr 9

Jak to ładnie, że Pan Marcin powołuje się w końcu na Gazetę Wyborczą. Ja akurat tam polecam artykuł Kazimierza Kutza dotyczący naszego miasta: http://katowice.gazeta.pl/katowice/1,35063,12696528,Kazimierz_Kutz__Wielkopanska_skala.html
 • starsze wpisy

  Dobra koalicja, a przynajmniej najlepsza

  Od wyborów samorządowych Bytomiem rządzi koalicja KO-PiS, czyli Koalicji Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości. Co prawda magicy z obu stron… więcej >>>

  2019.03.31


  O przepływach elektoratu

  ​Przepływy elektoratu...

  O tym się zawsze pisze przed drugą turą. A jak może to wyglądać w Bytomiu? Niewątpliwie większą nadzieję… więcej >>>

  2018.10.31


  Jaka koalicja po wyborach? - cz. 2

  ​Zastanawiałem się tutaj, jaką koalicję w Radzie Miejskiej ma szansę stworzyć Mariusz Wołosz. Pozostaje dopowiedzieć z kim mógłby "zmontować" koalicję… więcej >>>

  2018.10.26


  Jaka koalicja po wyborach?

  ​Koalicja Obywatelska w Bytomiu ma 9 radnych. Wszyscy zastanawiają się z kim Mariusz Wołosz zawrze koalicję w razie zwycięstwa w… więcej >>>

  2018.10.24


  Domki z kart

  ​Niemal równy rok temu pisałem w tym miejscu w komentarzu "Bartyla może wszystko" następujące złowa:  "Kredyt na 225 milionów i… więcej >>>

  2017.04.25


  Bartyla wszystko może

  więcej >>>
  2016.05.01

  Kobyliński, czyli polityczny oszust

  więcej >>>
  2016.01.13

  Raport powyborczy

  więcej >>>
  2015.11.07

  Radni nadstawiają tyłka?

  więcej >>>
  2015.08.29

  Pijar Bartyli nawala

  więcej >>>
  2015.07.07

  Kremacja? Nie, dziękuję.

  więcej >>>
  2015.05.16

  Papierowy przewodniczący, figowa Rada

  więcej >>>
  2015.03.29

  Kto chce zamknąć KWK Bobrek-Centrum

  więcej >>>
  2015.01.12

  Rozdarte fotografie. Deja vu

  więcej >>>
  2014.11.26

  4 powody sukcesu Bartyli

  więcej >>>
  2014.11.18

  Dezerter?

  więcej >>>
  2014.11.13

  Ostatnia prosta. Brzezinka i Bonk biegną z garbem. Orka na polu minowym

  więcej >>>
  2014.11.01

  Pomidory Bartyli

  więcej >>>
  2014.09.15

  Kto na prezydenta? Oczywiste!

  więcej >>>
  2014.09.13

  Wejście Bonka

  więcej >>>
  2014.08.25

  Laurka dla Wójcika

  więcej >>>
  2014.07.16

  Naciągany jubileusz

  więcej >>>
  2014.06.19

  Sado-maso?

  więcej >>>
  2014.06.02

  Czy leci z nami Pilot?

  więcej >>>
  2014.05.26

  Łapanka na laureata

  więcej >>>
  2014.05.06

  Strona 1 z 6