Zb logo

  

   blogi   forum
PKO nowa odsłona

Wiadomości

Komentarze / Blogi

Tomasz Nowak Tomasz Nowak

Kamera! Akcja! I nic nie widać

​Bytomski system monitoringu to 38 kamer non stop rejestrujących to, co dzieje się w najważniejszych punktach miasta, obraz… więcej >>>


Marcin Hałaś Marcin Hałaś

Dobra koalicja, a przynajmniej najlepsza

Od wyborów samorządowych Bytomiem rządzi koalicja KO-PiS, czyli Koalicji Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości. Co prawda magicy z… więcej >>>


Witold Branicki Witold Branicki

Krajobraz po historycznym spadku

​Na 760-lecie lokacji Bytomia na prawie niemieckim Ratusz oraz jego agendy, miejscowe instytucje i organizacje

przygotowały turnieje, imprezy,… więcej >>>


Jacek Sonczowski Jacek Sonczowski

Święto policji w teatrze “Rozbark”

​Policjanci z bytomskiego garnizonu spotkali się w Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu "Rozbark". Okazją było doroczne Święto Policji.… więcej >>>


Marcin Hałaś avatar

Marcin Hałaś - Komentarze
2014.06.19

Naciągany jubileusz

​Świętowanie jubileuszu 760-lecia Bytomia to naciągana sprawa. Po pierwsze nie ma raczej w polskich samorządach tradycji obchodzenia "nieokrągłych" jubileuszy co 10 lat. Po drugie - jeśli miasto jest w kryzysie, a z tym się wszyscy zgodzimy, to trzeba zakasać rękawy i pracować, a nie festyny urządzać. Po trzecie wreszcie - jednym z zarzutów wobec odwołanego dwa lata temu prezydenta Piotra Koja było to, że zajmuje się puszczaniem pary w gwizdek i celebrowaniem "energii kultury". A teraz nowa władza weszła dokładnie w takie same buty, tyle że celebrowana kultura jest bardziej masowa i ludyczna.

Tak więc mamy jubileusz 760-lecia Bytomia oraz związane z nich "potrójne" Dni Bytomia. Pozostaję jednak z wrażeniem, że tak naprawdę wcale nie o jubileusz tu chodzi, ale o fakt, iż przypada on w roku wyborów samorządowych. A każda kolejna ekipa władzy w mieście pozostaje w przekonaniu (nie wnikam w to na ile słusznym), że jeżeli zorganizuje igrzyska - to kupi sobie tym trochę sympatii mieszkańców.


Artykuł był oglądany 36280 razy.   Komentarzy: 26
 • Ocena - 4.0909 22 głosów
   


Komentarze:

yossarian
napisał
20.06.2014
o 11:17
nr 1

Brawo Panie Redaktorze. Witamy po jasnej stronie Mocy!. mam nadzieję, że Bartyli juz nic nie pomoże - nawet naciagane jubileusze i “potrójne” Święto Miasta.

Tomasz Sobczak
napisał
20.06.2014
o 14:07
nr 2

Zauważyłem u siebie dziwne zjawisko w ostatnim czasie. Zgadzam się z tym, co pisze Pan Marcin Hałaś a nawet z Panem Nowakiem, kiedy pisze że potrzebni nam są Radni, którzy wiedzą co robi się w Radzie Miasta a nie brylują swoimi sukcesami w naprawach kawałków chodników, ( często w swoim obejściu ), załatwianiu sobie darmowego parkingu pod U.M. czy interwencji w sprawie piłkochwytów na boisku szkolnym. Raczej powinni skupić się na wytłumaczeniu wyborcom że sprawy załatwia się nieco inaczej, ponieważ w mieście pracuje kilka tysięcy osób zatrudnionych przez U.M. spółki miejskie czy placówki zależne.

Adrian
napisał
20.06.2014
o 16:00
nr 3

W roku wyborczym nie takie rzeczy się dzieją w przyrodzie. Jest już np. romantyczna sesja zdjęciowa i wyznania w “brukowcu”.  http://www.fakt.pl/katowice/prezydent-bytomia-sie-zeni,artykuly,469274.html

Tomasz Andrys
napisał
20.06.2014
o 21:20
nr 4

Zapraszam radnych do spedzenia “uroczego wieczoru w czasie “Dni Bytomia” lub w czasie innych weekendowych wieczorów w okolicach tzw sportowego miasteczka w Parku Miejskim.  Straszna , bardzo głośna muzyka uniemożliwia odpoczynek mieszkańcom ulic Wrocławskiej, Chrzanowskiego itd.  Weźcie Panie i Panowie radni pod uwagę, że są w Bytomiu jeszcze i tacy mieszkańcy, którzy pracują, a w dni wolne chcą odpocząć. Do następnych wyborów!

Adam Tomaszewski
napisał
21.06.2014
o 18:20
nr 5

Nawet dla średnio rozgarniętego inteligenta „ energia kultury” była nie do przeskoczenia. …z ambicjami byłego prezydenta Bytomia. Doradzanie w marszałkowie nie jest chyba odpowiednim zajęciem dla odwołanego prezydenta. Kraków i Majchrowski zrozumieliby, co Koj miał na myśli, ja nie. Co tam Turnau, Grechuta, Nowicki i Sikorowski, bytomska energia kultury biła wszystkich na łeb, takie chyba było założenie.  Zgadzam się z szanownym redaktorem, że obecny prezydent pcha wózek z sianem pod nowe rozdanie. Ma tylko zdecydowanie lepszy pijar od Koja, który miał ambicje wychować bytomian jak pieski ” Pod Budą” lub uciec z innowiercami do „ Piwnicy Pod Baranami” Tylko w Bytomiu to Se Ne Da. Element ludyczny mi się podoba, lubię bardziej „ Wesele” Wyspiańskiego- Bartyli niż „ Zbrodnię i Karę” Koja- Dostojewskiego. Co na to budżet Bytomia? Prezio i skarbnik chyba wiedzą co robią…?
PS. Wolę Roberta Friedricha zobaczyć na żywo z Arką Noego niż przerabiać po raz kolejny „ energię kultury”, Polecam, Luxtorpeda „ Mambałaga”

 

Bytomianin
napisał
22.06.2014
o 09:52
nr 6

Przecież za PRL obchodziłem 900 lecie miasta Bytomia .Teraz 760?

Piotr Bruzda
napisał
25.06.2014
o 22:28
nr 7

Żeby tylko nie skończyło się jak w Będzinie.

Święto Miasta z Perfect i Markowską oraz ogniami sztucznymi za setki tysięcy, a miasto jest bankrutem.

Cóż wybory idą, trza robić igrzyska dla gawiedzi i kiełbasę darmową dać i przy okazji wyciąć konkurencję nieważne jakimi metodami (vide: Mariusz Janas).

Zapłacą i tak wszyscy mieszkańcy.
Po wyborach i ... na kacu.

Adrian
napisał
25.06.2014
o 23:19
nr 8

Bytomianinie, hasełka z czasów PRL są “wiecznie żywe” w pewnych głowach. Teraz mamy hasło “760 nowych miejsc pracy w Bytomiu (dla Bytomian?) na 760 lat istnienia miasta”  A ilu bytomian do końca roku znajdzie miejsca pracy w tych strefach gospodarczych? Za dwa lata można obchodzić bardziej okrągłą rocznicę “1050 lat chrystianizacji odwiecznie piastowskich ziem bytomskich”. Czy będzie obiecane 1050 kolejnych miejsc pracy dla nas, Bytomian?

Zuza
napisał
02.07.2014
o 00:34
nr 9

Wam nigdy się nie dogodzi ludzie!!!!
Hołota pseudo inteligentów…

stały czytelnik
napisał
05.07.2014
o 15:03
nr 10

Psnie Marcinie,a co w tym waszym Bytomiu nie jest naciągane?
Mam nadzieję,że już niewielu ten mój post poczyta.
Osobiście waszą wschodnią kulturą,a może więcej, waszą techniczną kulturą jestem zniesmaczony.
Żyjcie sobie w tym moim Bytomiu,którego spartaczyliście.
Obiecaną kartkę wam wyślę,chociaż najlepiej bym….
Nie dokończę,bo mi mdło!

Pozdrawiam Pana

Adam Tomaszewski
napisał
05.07.2014
o 21:25
nr 11

Komentujemy w temacie kultury, tej wysokiej i niskiej. „stały czytelnik” bierze rozwód z Bytomiem, wnioskuję z wpisu. W obszarze rozwodów mój pogląd zamyka się w stwierdzeniu „ Nie jest sztuką się rozwieść, jest sztuką być razem” Chyba sentymenty mu powiędły, dobrze, że kartkę chociaż pośle. Nie jestem rodowitym bytomianinem, mieszkam tutaj od trzech lat, ponad trzy dekady mieszkałem w Tarnowskich Górach, od urodzenia. Kardynalny grzech, komentowali moją przeprowadzkę znajomi, opuszałem miasto gwarków z pewną dozą nieśmiałości… Nic się nie sprawdziło, mieszka mi się tutaj super. W Tarnowskich Górach imprezą przewodnią są zawsze „ Gwarki”, impreza ludyczna z piwem i krupniokiem, kiedyś z kotła kuchni polowej, dzisiaj z grilla. Zawsze ktoś ciekawy grał, raz Lady Pank, raz Dżem…było fajnie. W niedzielę był pochód, kiczowate stroje i kupa śmiechu. Nie było ciśnienia na „ energię kultury” i przerostu formy nad treścią, asem w rękawie był profesor Miodek i jego poprawna dykcja. Chociaż wychowałem się w rodzinie o śląskich tradycjach ( obowiązkowość, etos pracy, wiara w Boga) w kwestii gwary porzuciłem dawne przyzwyczajenia. Godanie po Śląsku sprowadza się dzisiaj do zmieniania „ A” na „O” bez respektowania innych form przynależności. Takie jest moje zdanie. Jako napływowy z innego miasta po prostu nie rozumiem
tej „ energii kultury” z roztańczoną lafiryndą w logo….Reasuma jest jednak pozytywna. Będę tu mieszkał, bo lubię…

Marcin Hałaś
napisał
05.07.2014
o 21:29
nr 12

Sz. Panie Adamie. Sympatyczny, pozytywny i krzepiący jest powyższy Pana wpis. Pozdrawiam.

Lolek
napisał
06.07.2014
o 10:08
nr 13

żenujące są te szwabskie wpisy gloryfikujące okres rządów niemieckich w Bytomiu. Wynika to zapewne z niewiedzy i przekonania opartego na infantylnych sentymentach, powstałych w wyniku pobieżnej i płytkiej fascynacji historia pisaną przez szlejzierów i innych volksów. W tamtym okresie to co działo sie w Bytomiu nie było niczym nadzwyczajnym. Rozwijał sie niemiecki Bytom, rozwijały sie polskie Katowice, nad morzem zaś rosła jak na drożdzach Gdynia. kto wie jak wyglądałaby dzisiaj Europa gdyby szwabom (także volksom ze Śląska) nie zachciało sie krwi, rzexi i mordów. Jeżeli ktos bredzi, że to Polska zniszczyła Śląsk, to niech zerknie na tereny po byłym NRD. Czy tamte tereny zniszczyli niemcy? Oczywiście nie. Bardak jest pokłosem niemal półwiecza rządów sowietników w tej części Europy. Ale to z kolei jest pokłosiem wojny wywołanej wspólnie przez Niemców i Sowietów. Drogie szlejzery zanim zaczniecie słomek wyszukiwać w oczach innych wyciagnijcie najpierw belkę z własnych.

Petrolanser
napisał
06.07.2014
o 12:09
nr 14

“Drogie szlejzery zanim zaczniecie słomek wyszukiwać w oczach innych wyciagnijcie najpierw belkę z własnych.”  Co najwyżej pyrlik mogę wyciągnąć z oka . Problem w tym , że wyleje się za dużo i chop tego nie wytrzyma. Kto w Bytomiu ciągle gloryfikuje swoją przeszłość i to centralnie na rynku organizując sobie imprezy z miejskiej kasy? Przypomnij, kiedy ostatnio urządziły sobie Śląską  (podszytą opcją niemiecką) manifestację z przyśpiewkami diaspora bytomskich hanysów. Mityczni kresowiacy mają się za coś więcej niż Polacy to są potomkowie założycieli RP istoty bez wad, przepełnione dobrocią pozbawione chciwości , zazdrości itd.

Lolek
napisał
06.07.2014
o 19:53
nr 15

non stop odbywa sie gloryfikacja niemieckiej przeszłości miasta. Ot jak chociazby ostatnio, nadanie imienia Bruninga, przeciętnego burmistrza, tyle, że Niemca, skwerowi przed Urzedem Miejskim. Co dalej? Pomnik? ulica? rondo?

stałyczytelni
napisał
07.07.2014
o 12:55
nr 16

Lolku-powiedz mi krajanie zza Buga-a jak ty siebie określisz.
Obrażać potrafisz,a w głowie…
Szlyjzery,szwaby,volksdeutsche.
Uważasz siebie za światowego człowieka?
No cóż-taka kultura!!!!!!!!!

stały czytelnik
napisał
07.07.2014
o 13:49
nr 17

Wyjaśnił Pan,Panie Marcinie już czytwlnikom,że 760 lecie Bytomia to dziwna i naciągana rocznica.
Dziwi mnie,że na temat 900 lecia Bytomia milczycie jak grób.Wstydzicie się waszych ojców?
Ci napochali-jakby Ślązak powiedział.
Jeśli Pan,jako redaktor bytomskiej gazety tego nie uczyni,przyrzekam,że ja to zrobię.
To był wasz idiotyczny blef.Obok wielu innych.
Dlaczego nie czyścicie naszej historii,tylko brniecie w kłamstwach?
No-niech mi Pan odpowie!

stały czytelnik
napisał
07.07.2014
o 14:21
nr 18

Lolep pewnego dnia się zamyślił nad samym sobą
Bo przecież w dziwnym świecie żyje,świecie obłudy?
A czy on jeszcze o tym wie,kiedy w niej wyrósł?
Kultura ludzka ta zabużańska i ta śląska,inne,
Ale przecież pełne wartości pięknych i wspaniałych
Tylko Lolek wyrósł i wychował w tej przeklętej świadomości,
Które chyba wyssał z mlekiem matki
ŻE ONI ZBAWICIELE TEGO PADOŁA,BYTOMIA
I żyjąc w tym swoim przekonaniu wymachuje szabelką
Nie wiedząc,że żyje w dobie atomów!
Bo wieś nowogródzka i te inne ukraińskie
Pachniały sielanką i sarmacką...głupotą”!

Marcin Hałaś
napisał
07.07.2014
o 15:32
nr 19

Re: Stały Czytelnik. Nigdy nie pisałem o jubileuszu 900-lecia Bytomia/Beuthen, być może gdzieś wspomniałem o tym jako o propagandowej hucpie komunistów. Mój ojciec też o tym nie pisał grin Więc pomylił Pan adres, niestety.

Lolek
napisał
07.07.2014
o 17:19
nr 20

stały czytelniku, Ty chyba masz pewien problem z gradacją. To nie ja a szlejzery non stop odwołują sie tutaj do przeszłości. Nie ja, a potomkowie volksów wymachują szabelką kierując ją w strone tych, którzy w wyniku wywołanej przez nich wojny cierpieli naprawdę. To, że wypedzono Polaków ze Lwwowa, Wilna i innych pieknych miast Kresów RP to własnie ich - niemieckiej działalności - wina. Powtórze raz jeszcze: Gdyby Niemcy wraz z Sowietami nie rozpętały II wojny światowej, ja żyłbym dzisiaj we Lwowie a szlejsery - być może, gdyby nie został poświęcony pod wydobycie wegla - w Bytomiu. Kto sieje wiatr burzę zbiera. ...sam tego chciałeś Grzegorzu Dyndało.

stały czytelnik
napisał
10.07.2014
o 17:08
nr 21

A wie Pan,Panie Marcinie-ja wierzę Panu,tlko tego-Niemcy odzyskują Oberschleisen-nie wybaczę Panu.
Bo Lolka to już dawanio ignoruję-to SARMATA

Lolek
napisał
11.07.2014
o 09:48
nr 22

Nie masz argumentów - ignoruj. To dobre posunięcie. Taka samoobrona przed samokompromitacją smile

Tak Panie Lolku-Marcinie
napisał
11.07.2014
o 18:01
nr 23

Pan ma rację!
DLA MNIE ŻAŁOSNE I NIE GODNE REDAKTORA!

Adam Tomaszewski
napisał
11.07.2014
o 23:33
nr 24

Szkoda, że piszący powyżej odeszli od głównego wątku, temat był ciekawy i rozwojowy. Od kultury ludycznej wolą jednak zachowania ludyczne o gustach się nie dyskutuje. Można było się pospierać w temacie pop-kultury Bartyli i tzw. kultury elitarnej Koja. Z tą pierwszą związane są pieniądze z tą drugą pieniądze i uznanie salonu. Ja wolę pop-kulturę, salony są dla degustatorów kubańskich cygar….Ale skoro odeszliśmy od głównego tematu, ja też pozwolę sobie na odrobinę prywaty. Zelektryzowała mnie dzisiaj wiadomość dotycząca spoliczkowania przez Janusza- Korwin Mikkego Pana Michała Boniego.  To jest wersja oficjalna. Nieoficjalnie, wiadomość ta bardzo poprawiła mi dzisiaj humor. Chociaż brzydzę się przemocą w sposób niewytłumaczalny dla siebie samego uznałem, że postawa JKM jest sprawiedliwa społecznie. Do godziny 15.30 miałem jednak pewne dylematy, że tak nie można, że gdzie kultura polityczna, itp…Jednak, gdy zobaczyłem Boniego w moim prywatnym telewizorze z miną udręczonego srającego kotka, tą kupę nieszczęścia, która podpisała glejt o współpracy z bezpieką tą walnąłem „ laciem” w telewizor. JKM ma chyba lepszego speca od pijaru, niż Tymochowicz. Tymochowicz by tego nie wymyślił, chyba, że sam JKM kreuje swój wizerunek, jeżeli tak ma dzisiaj plusa u wielu, wielu moich znajomych, dla których policzek Korwina jest pryszczem wobec arogancji i cynizmu nagranych….

A co wy o tym
napisał
14.07.2014
o 20:10
nr 25

Tak piszą o Bytomiu:
Liderem wyludnienia w skali Polski jest Bytom, z którego w czasie dekady ubyło 23,5 proc. ludności. Drugie miejsce w tym rankingu zajmuje Ruda Śląska - minus 14,7 proc. mieszkańców, a trzecie Sosnowiec skąd ubyło 14,6 proc. mieszkańców. Jak widać są to miasta, w których de facto upadł tradycyjny przemysł. Tylko trochę lepsze wskaźniki mają Gliwice i Katowice - kolejno 13,1 proc. oraz 13,4 proc. W najlepszej sytuacji jest Bielsko-Biała, bo tu liczba ludności zmalała zaledwie o 3,7 proc.

Czytaj więcej: http://www.dziennikzachodni.pl/artykul/3504929,liderem-wyludnienia-w-skali-polski-jest-bytom-na-drugim-miejscu-jest-ruda-slaska,id,t.html

lwowski hanys
napisał
16.07.2014
o 16:28
nr 26

Widzę ze prędko się nie pogodzicie.
Banda PO to wie. No to “ch..j , #### i kamieni kupa”
 • starsze wpisy

  Dobra koalicja, a przynajmniej najlepsza

  Od wyborów samorządowych Bytomiem rządzi koalicja KO-PiS, czyli Koalicji Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości. Co prawda magicy z obu stron… więcej >>>

  2019.03.31


  O przepływach elektoratu

  ​Przepływy elektoratu...

  O tym się zawsze pisze przed drugą turą. A jak może to wyglądać w Bytomiu? Niewątpliwie większą nadzieję… więcej >>>

  2018.10.31


  Jaka koalicja po wyborach? - cz. 2

  ​Zastanawiałem się tutaj, jaką koalicję w Radzie Miejskiej ma szansę stworzyć Mariusz Wołosz. Pozostaje dopowiedzieć z kim mógłby "zmontować" koalicję… więcej >>>

  2018.10.26


  Jaka koalicja po wyborach?

  ​Koalicja Obywatelska w Bytomiu ma 9 radnych. Wszyscy zastanawiają się z kim Mariusz Wołosz zawrze koalicję w razie zwycięstwa w… więcej >>>

  2018.10.24


  Domki z kart

  ​Niemal równy rok temu pisałem w tym miejscu w komentarzu "Bartyla może wszystko" następujące złowa:  "Kredyt na 225 milionów i… więcej >>>

  2017.04.25


  Bartyla wszystko może

  więcej >>>
  2016.05.01

  Kobyliński, czyli polityczny oszust

  więcej >>>
  2016.01.13

  Raport powyborczy

  więcej >>>
  2015.11.07

  Radni nadstawiają tyłka?

  więcej >>>
  2015.08.29

  Pijar Bartyli nawala

  więcej >>>
  2015.07.07

  Kremacja? Nie, dziękuję.

  więcej >>>
  2015.05.16

  Papierowy przewodniczący, figowa Rada

  więcej >>>
  2015.03.29

  Kto chce zamknąć KWK Bobrek-Centrum

  więcej >>>
  2015.01.12

  Rozdarte fotografie. Deja vu

  więcej >>>
  2014.11.26

  4 powody sukcesu Bartyli

  więcej >>>
  2014.11.18

  Dezerter?

  więcej >>>
  2014.11.13

  Ostatnia prosta. Brzezinka i Bonk biegną z garbem. Orka na polu minowym

  więcej >>>
  2014.11.01

  Pomidory Bartyli

  więcej >>>
  2014.09.15

  Kto na prezydenta? Oczywiste!

  więcej >>>
  2014.09.13

  Wejście Bonka

  więcej >>>
  2014.08.25

  Laurka dla Wójcika

  więcej >>>
  2014.07.16

  Sado-maso?

  więcej >>>
  2014.06.02

  Czy leci z nami Pilot?

  więcej >>>
  2014.05.26

  Łapanka na laureata

  więcej >>>
  2014.05.06

  Nowa świecka tradycja

  więcej >>>
  2014.04.27

  Strona 1 z 6    OGŁOSZENIA
  DROBNE

  W PONIEDZIAŁEK
  W GAZECIE
  W ŚRODĘ
  W INTERNECIE!*

  *za 15% dopłatą

  08 grudnia 2022

  imieniny:
  Marii, Światozara

  Galeria Tomenki

  Nasze akcje

  • Panteon bytomski

   Cykl artykułów o ludziach, którzy na przestrzeni wieków zasłużyli się dla Bytomia. więcej >>>

  Redakcja