Zb logo

  

   blogi   forum

Wiadomości

Komentarze / Blogi

Tomasz Nowak Tomasz Nowak

Kamera! Akcja! I nic nie widać

​Bytomski system monitoringu to 38 kamer non stop rejestrujących to, co dzieje się w najważniejszych punktach miasta, obraz… więcej >>>


Marcin Hałaś Marcin Hałaś

Dobra koalicja, a przynajmniej najlepsza

Od wyborów samorządowych Bytomiem rządzi koalicja KO-PiS, czyli Koalicji Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości. Co prawda magicy z… więcej >>>


Witold Branicki Witold Branicki

Krajobraz po historycznym spadku

​Na 760-lecie lokacji Bytomia na prawie niemieckim Ratusz oraz jego agendy, miejscowe instytucje i organizacje

przygotowały turnieje, imprezy,… więcej >>>


Jacek Sonczowski Jacek Sonczowski

Święto policji w teatrze “Rozbark”

​Policjanci z bytomskiego garnizonu spotkali się w Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu "Rozbark". Okazją było doroczne Święto Policji.… więcej >>>


Tomasz Nowak avatar

Tomasz Nowak - Komentarze
2013.05.11

Pan minister straszy

Znają państwo Tomasza Tomczykiewicza? Pewnie nie, choć to wiceminister gospodarki odpowiedzialny za sprawy górnictwa, a jednocześnie szef Platformy Obywatelskiej w naszym regionie. Jeśli państwo nie słyszeli nigdy jak pan minister się wypowiada to, szczerze mówiąc, żadna strata. Można go bowiem słuchać przez pięć minut albo i dłużej i nie potrafić powtórzyć tego, co chciał powiedzieć. Tomczykiewicz posiadł bowiem tę idealną dla polityka cechę mówienia na okrągło, bez konkretów, ale za to z całą masą ładnie brzmiących komunałów (działaczy PO chyba specjalnie szkolą w tej dziedzinie). Ostatnio wiceminister znowu coś powiedział. W wywiadzie udzielonym Polskiej Agencji Prasowej ostrzegł, że kilka kopalń jest trwale nierentownych i w zasadzie trzeba by przemyśleć, czy ich nie zamknąć. Tomczykiewicz nie podał żadnych szczegółów, nie wymienił żadnej konkretej kopalni. Stwierdził jedynie, że chodzi o zaklady należace do Katowickiego Holdingu Węglowego oraz Kompanii Węglowej. Do tej ostatniej spółki należy jedyna bytomska kopalnia "Bobrek-Centrum". Czy zatem mamy się bać? Czy minister miał na myśli naszą ostatnią kopalnię, która przetrwała jego poprzedników likwidujących bez opamiętania i sensu bytomskie górnictwo? Nie wiemy, czy mamy się bać. Po co zatem pan minister powiedział to, co powiedział? Żeby zrobić wrażenie? Żeby sprawdzić nastroje? Żeby postraszyć i wkurzyć związkowców, co też mu się udało? A może po prostu nie dostał przekazu dnia (to takie zestawy wypowiedzi dla mediów, które otrzymują politycy PO) i dlatego tak sobie coś tam chlapnął?


Artykuł był oglądany 12234 razy.   Komentarzy: 21
 • Ocena - 2.7143 21 głosów
   


Komentarze:

Adrian
napisał
12.05.2013
o 00:41
nr 1

Rzecznikiem Kompanii Węglowej jest p. Madej i na jego komentarz będę czekał. P. red. Nowak jest w tym wpisie samozwańczym rzecznikiem związkowców z “Bobrka”. I w ##### ma potencjalną utratę miejsc pracy górników. Pisze tylko o związkowcach. Jestem synkiem po chasiokach szperającym a p.naczelny pisze: zaklady należace… co to sms do kumpla, czy oficjalna strona ŻB?

PP
napisał
12.05.2013
o 09:09
nr 2

Nowak schodzisz na psy , za chwile wazeliny zabraknie w Bytomiu.Napisz pajacu ile kopalnia placi miastu podatku a ile wynosi budżet miasta, ilu bytomian faktycznie w niej pracuje i jakie miasto ponosi koszty zwiazane ze szkodami gorniczymi.Nie jestem fanem Koja ale on te dane podal publicznie i to wcale tak różowo nie wygląda.Kopalnia to największy pracodawca miasta i należy miejsca pracy bronić  tylko trzeba to robić z klasą w sposób przyzwoity uwzględniając wszystkie aspekty sprawy.Łopatolodzy ###### trzęsą. CZEKAMY NA WYBORY.

Lolek
napisał
12.05.2013
o 10:44
nr 3

Koj te dane podał i co? jaki porażający efekt ujawnienia tych materiałów my mieszkańcy Bytomia ujrzeliśmy? Co sie zmieniło? G… zrobił przez lata swoich rządów a teraz próbuje kreować się na męża opatrznościowego miasta. Ciut za późno.

A z innej beczki: czecie na wybory? a ilu was tam czeka? I coc checie zrobic podczas tych wyborów?

PP
napisał
12.05.2013
o 11:32
nr 4

Teraz też sie nic nie zmienia i nie zmieni a wybory są po to by takiej zmiany dokonać i nie ma innej możliwości. Puki co miasto nie ma szczęścia do żadnej władzy a i ta jest łopatologicznie przygotowana do rządzenia wiec czekamy na nowe wybory.

Erwin Gąska
napisał
12.05.2013
o 13:21
nr 5

Hasła Tomczykiewicza to kolejny bełkot puszczony w eter. Rządząca partia nie po raz pierwszy pokazuje swoje chore oblicze: jej żołnierze wygadują farmazony. Tomczykiewicz jest jak Grudzień: patrzcie jak mówi i co sobą prezentuje. Tylko w PO mamy takich jasnowidzów. To nie redaktor Nowak jest pajacem tylko wspomniany wyżej jasnowidz.  Pisałem już wcześniej, iż wskutek eksploatacji górniczej szkody górnicze będą i już. Czasami zawalają się chodniki zamknięte 80 lat temu - drewniane sztomple w końcu gniją i wszystko się wali.
Kopalnia to praca: pieniądze na chleb i życie. Tak głupie i nieodpowiedzialne wypowiedzi tylko mógł wymyślić członek PO. Zajechali kraj we wszystkim. W następnych wyborach powinno się tego typa wywieźć na taczce.

Anna
napisał
12.05.2013
o 17:08
nr 6

Zakłada Pan, że nie mamy telewizora, nie czytamy gazet i nie mamy dostępu do internetu. Zadaje nam Pan pytanie i sam na nie odpowiada, a potem oświeca nas- ciemny lud kim jest Tomasz Tomczykiewicz.
Myśli Pan, że ma do czynienia z ignorantami, no ale cóż- każdy sądzi po sobie. Bo jak nazwać osobę, która parę tygodni wcześniej zadała pytanie o cel montażu tablic pamiątkowych przy zakończonych inwestycjach, dofinansowanych z UE.
Nie pofatygował się Pan by sprawdzić wymogi UE i tego, że tablice te, jako niezbędne dla danej inwestycji, są także jej kosztem kwalifikowalnym,
Istnieje też druga opcja, że wie Pan o tym doskonale, tylko chciał wywołać sensację wśród ciemnego ludu, że znów został okradziony.
A to już jest arogancja.

PP
napisał
12.05.2013
o 19:24
nr 7

Jedno i drugie.Szukanie sensacji by się wykazać a przy okazji wchodzić do d….... łopatologom - czytaj władzy miasta.

Lolek
napisał
12.05.2013
o 19:44
nr 8

Pani Anno w Bytomiu w ostatnich wyborach parlamentarnych niemal 50% bytomian poparło PO. To nie jest szczyt ignorancji?

Adrian
napisał
12.05.2013
o 22:11
nr 9

Cytując p. Nowaka: “A może po prostu nie dostał przekazu dnia (to takie zestawy wypowiedzi dla mediów, które otrzymują politycy PO) i dlatego tak sobie coś tam chlapnął?” Pan redaktor doskonale wie co to “przekaz dnia” i korzysta z “zestawów wypowiedzi”. Tylko nastąpiła zamiana ról, dziennikarz ŻB pisze (mówi) słowami polityków z BiS, związkowców z “S”, rady nadzorczej ZBM i ratusza (ale to 4 w jednym) a ci z ratusza myślą za redaktora.

Adrian
napisał
13.05.2013
o 00:15
nr 10

Jest też druga opcja. Naczelny nie dostaje instrukcji, a tylko lizusuje. Oba warianty są nie do przyjęcia dla garstki ludzi myślących o Bytomiu jako dziedzictwie. Czy wszyscy muszą myśleć tylko o korycie, mając w 4 literach spuściznę...

Adrian
napisał
13.05.2013
o 01:11
nr 11

E.G. pan jako znawca historii Bytomia, znający nazwiska architektów zabytkowych budynków, kościołów, znający prawdę o przedwojennym sposobie wydobywania węgla w obrębie Bytomia. Jak może napisać?: ” Pisałem już wcześniej, iż wskutek eksploatacji górniczej szkody górnicze będą i już. Czasami zawalają się chodniki zamknięte 80 lat temu - drewniane sztomple w końcu gniją i wszystko się wali.” No, ktoś faktycznie pisze farmazony.

J.Jendrzej
napisał
13.05.2013
o 07:30
nr 12

Panie Redaktorze Nowak-czy widział pan w przyrodzie zwierzę które niszczy swój dom,swe gniazdo?Albo widział pan człowieka,który siedząc na gałęzi podcina ją?
Bo przecież w Bytomiu od 65 lat mamy do czynienia z anomaliami,czyli niszczeniem gniazda.A ludzie (homo sapiens ) podobno są istotami rozumnymi.
Zaczynając od metod prof.Budryka eksploatacji węgla, pod Bytomiem systematycznie niszczy się miasto.Niszczy,niszczy,niszczy..
Przecież kiedyś trzeba powiedzieć stop bezmyślności.Eksploatując dalej węgiel pod Bytomiem,pod budynkami kopalnia w swych metodach powiela to co robili za komunizmu,czyli niszczy dalej Bytom .A te wszystkie odszkodowania,które daje to jałmużna w stosunku do strat jakie ponosi miasto.
Bytomiowi nie jest potrzebna kopalnia zatrudniająca ludzi która jednocześnie niszczy w okrutny sposób miasto.
Bytomiowi jest potrzebna zdrowa polityka państwa,która dokona RESTRUKTURYZACJI przemysłu na terenie miasta.Potrzeba nowych stanowisk pracy.
Pewnie,że potrzeba na to dużych pieniędzy.Tylko to włodarze miasta z wielką determinacją powinni o nie zabiegać.Gdzie się da!!Upominać się o swoje!
Bo jeśli Bytom dalej będzie podkopywany tymi metodami jak dotychczas(nie wierzę w tą podsadzkę),to niedługo coraz więcej domów będzie się walić.Nieremontowanych i niezabezpieczanych domów.
Wie Pan,za mojej młodości pierwszym odruchem komunistów(którzy mieli chyba jednak wyrzuty sumienia,że zaczęli eksploatację pod miastem)było ankrowanie(kotwiczenie) domów.Czyli dzielenie ich na części i ściąganie kotwicami z szyn metalowych.Tylko zaniechano tego-za drogie.
Jeśli w stosunku do Bytomia nie nastąpi radykalna zmiana mentalności gospodarowania,to niedługo już Bytom będziemy oglądać tylko na obrazku,na zdjęciach.
Zachęcam Pana do popatrzenia na przedwojenne pocztówki Bytomia,by przekonać się jak to miasto było piękne,czyste,zadbane!
Dlatego Bytomiowi potrzeba inwestorów,zmiany strategii gospodarczej.
Jestem jednak przekonany,że w tym musi pomóc państwo.
Więc upominajmy się coraz głośniej o tą pomoc,a nie podkopujmy naszych domów,bo przecież w przyrodzie żadne zwierzę tego nie robi!

Erwin Gąska
napisał
13.05.2013
o 08:53
nr 13

Stare kopalniane wyrobiska potrafią wytrzymać i sto lat. Jeśli obudowa górnicza, kiedyś wykonywana z drewna wytrzyma, wytrzyma i wyrobisko. Dopiero kilkadziesiąt lat stosuje się powszechnie stal na elementy stropowe i ścienne. Pod Bytomiem są kilometry pustych korytarzy. Na wielu odcinkach woda zrobiła swoje, wypełniła wyrobiska, tworząc podziemne cieki wodne. Dlatego też, jeszcze kilkadziesiąt lat będą odczuwalne lokalne tąpnięcia. I nic tego nie zmieni, szczególnie bezsensowne komentarze niejakiego Adriana. W Bytomiu do wojny roku oprócz głównych kopalń była cała masa szybów i szybików wentylacyjnych tłoczących powietrze, szybów pompowych i transportowych. Mój ojciec który spędził 45 lat w górnictwie opisywał barwnie historię tego miasta, w szczególności górnictwa. Stare mapy górnicze które do   dziś mamy ukazują wielkie bogactwo tej ziemi; pokazują przebieg chodników o których nikt już nie pamięta, a które po prostu zamykano. Więc niech nie dziwi, że ziemia będzie się jeszcze długo trzęsła.  Osobną kwestią jest stan budynków, właściwie ich ruina spowodowana brakiem gospodarskiej ręki. Część budynków w mieście była zarządzana wiele lat ( administrowana ) przez same kopalnie. Cóż , dano małpie brzytwę. Pozostałe pod rządami np. ZBM też nie miały szczęścia. Tak więc stan 70% Bytomskich kamienic jest WYPADKOWĄ rabunkowej gospodarki, olewania potrzeb lokatorów i braku remontów.

J.Jendrzej
napisał
13.05.2013
o 09:45
nr 14

Panie Erwinie Gąska-myśli Pan,że to te stare zapadające się chodniki zniszczyły Bytom?Myśli Pan,że 30 m obniżenie Bytomia jest spowodowane wydobyciem przedwojennym?(gdzie pod miastem na pewno nie wydobywano,tylko pod polami i parkiem)
Chyba Pan wie jak zmieniły się metody eksploatacji górniczej ,gdy wymyślono ściany,a kombajn wydzierał spod ziemi to czarne złoto z zastraszającą szybkością?
No i metody eksploatacji na zawał.Bez drewnianych stemplów,ani także metalowych obudów kroczących,które likwidowano?
To,że jeszcze w Bytomiu zdarzać się będą lekkie tąpnięcia przez wiele lat-każdy wie.Tylko nie każdy wie,że nowe eksploatacje zwiększą znacznie te tąpnięcia i obniżanie się terenu na powierzchni.Przyczynią się do dalszej dewastacji budynków,przyczyni się do zagrożenia życia ludzkiego także na powierzchni.
Wie pan-w Ruhrgebiet też eksploatowali i eksploatuje się węgiel,ale takich “efektów” jak w Bytomiu nie udało się osiągnąć.A jak pan myśli-tam nie budowano szybów wentylacyjnych i chodników łączących te szyby???

Erwin Gąska
napisał
13.05.2013
o 10:39
nr 15

Panie JJ. A także inni. Chcecie pisać, nauczcie się najpierw myśleć i odpowiadać argumentami. Po pierwsze: Bytom to nie tylko złoża węgla ale i rud cynkowo ołowiowych. Bytom jest dosłownie poprzecinany systemem:

1. istniejących i eksploatowanych chodników węglowych
2. istniejących nieeksploatowanych, nie zapadłych chodników węglowych
3. istniejących, zapadłych, wypełnionych wodą chodników węglowych
4. jak wyżej, ale byłych chodników ( nieeksploatowanych, niezapadłych, zapadłych ) chodników rud cynkowo ołowiowych.

Cały ten układ ma grubo ponad 100 lat. Niecka Bytomska była eksploatowana bardzo intensywnie.  Wydobycie po 1945 roku, pomimo iż różniło się technicznie od przedwojennego intensywnością i rozmachem jest głównym winowajcą. W prawie górniczym, jest zapis: ” kto szkodę wyrządził, ten ma ją naprawić” .  Jak więc ma uzyskać odszkodowanie np. właściciel kamienicy na Miechowicach za szkody, wiedząc iż kopalnia Miechowice, a przed wojną Prusy ( gdzie zginął mój pradziadek )  odpowiada za te szkody? Kogo ma szukać? Gdzie? Na cmentarzu?

Aktualnie prowadzone wydobycie musi podlegać nadzorowi. Ale w żaden sposób nie da się do końca ominąć szkód górniczych. Niech Pan nie pisze już o zagłębiu Rury. W Niemczech kopalnie zamknięto, ale nie zniszczono.  Zasypuje się nadszybie na 3 metry. I to wszystko. W Bytomiu po bandycku zniszczono. Szyby nie do odtworzenia. Przykład Rozbark.

Musimy wybierać: albo praca albo bezrobocie.

Adrian
napisał
13.05.2013
o 12:33
nr 16

Wystarczy porównać usytuowanie kopalń, nie tylko węgla, i ich wyrobisk z mapą zabudowy przedwojennego Bytomia i okolicznych wiosek. Gdzie prowadzono wydobycie? I porównać do obecnego stanu. Jak po wojnie rozszerzył się zasięg wyrobisk i jak rozbudował się Bytom.  Mapa Bytomia z 1934r. z istniejącymi i zamkniętymi kopalniami, szybami.  http://amzpbig.com/maps/5679_Beuthen_1934.jpg   Podobnie jest bezsensownym budownictwem na terenach zalewowych.

de.generat
napisał
16.05.2013
o 00:54
nr 17

Szef Solidarności z kopalni i jednocześnie szef rady nadzorczej ZBM podobno walczy o górników i nasze dobro. A tak naprawdę ma dom w Chechle i go tąpnięcia ani podatki płacone w Bytomiu nie dotyczą. Liczy się tylko kaska…............

PP
napisał
16.05.2013
o 14:38
nr 18

Tym bardziej tych jełopów łopatologów trzeba ostawić od koryta. CZEKAMY NA WYBORY.

Adrian
napisał
19.05.2013
o 21:22
nr 19

Miasto Bytom znajduje się na terenie Wyżyny Śląskiej ale dzięki rabunkowemu wydobyciu węgla zaczyna być na poziomie niziny z tendencją do depresji.

longtom
napisał
19.05.2013
o 22:33
nr 20

Pytanie brzmi: czy już się cieszyć, a nie czy się bać smile)))

Piotr Wiosło
napisał
20.05.2013
o 12:00
nr 21

Górnicy się cieszą, że mają pracę i nie muszą mieszkać w Bytomiu (większość jest spoza), działacze związkowi są happy, że mają 1 % od górników i nie muszą patrzeć na to co niszczą i żyć w miejscu upadku (ich willom zawalenie nie grozi - postawili je w Nowym Chechle), Bałamut ma pewnie już ciepłą posadkę w górnictwie po odejściu z samorządu zapewnioną (dołączy do byłego - z lat 90. prezia) . Gorzej z mieszkańcami walących się kamienic.

Przy okazji, strażnicy przestali interweniować, tłumacząc to “nowym podejściem do mieszkańców”. Skutki widać gołym okiem: zastawione pojazdami przystanki autobusowe (na Powstańców Warszawskich - na całej długości podwójnego przystanku), chodnik na Piekarskiej zastawiony pojazdami na całej długości od Wrocławskiej do Piłsudskiego (pomimo zakazu zatrzymywania się), zastawiony chodnik i niszczona zieleń na Strzelców Bytomskich od Odrzańskiej do ogródków, przestawione od kilku tygodni znaki drogowe i brak reakcji (ul. Drzewna - próg i ograniczenie prędkości). Tylko patrzeć na zdarzenia komunikacyjne z udziałem pieszych. Osobiście takiej straży nie mam zamiaru utrzymywać.
 • starsze wpisy

  Kamera! Akcja! I nic nie widać

  ​Bytomski system monitoringu to 38 kamer non stop rejestrujących to, co dzieje się w najważniejszych punktach miasta, obraz przekazywany na… więcej >>>

  2016.08.20


  Kto będzie chciał referendum w sprawie PEC?

  ​Wygląda na to, że opozycja wraz ze związkowcami z Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej będzie za wszelką cenę starała się doprowadzić do… więcej >>>

  2016.04.13


  Jak pomagać bezrobotnym?

  Dziwne to nasz państwo. Najpierw konsekwentnie utrzymując idiotycznie wysokie podatki i rozbudowaną biurokrację przyczynia się do wysokiego bezrobocia, a potem… więcej >>>

  2016.01.12


  Twierdza padła, co dalej z PO?

  ​Przez wiele lat Bytom był twierdzą Platformy Obywatelskiej.Wygrywała tu ona wybory samorządowe i rządziłaby pewnie po dziś dzień, gdyby nie… więcej >>>

  2015.11.03


  Z Parkowej na Wiejską

  ​Tego jeszcze nie było. Być może aż sześciu bytomskich radnych spróbuje przesiąść się z ław w Ratuszu przy ulicy Parkowej… więcej >>>

  2015.08.21


  Kogo kochają bytomianie?

  więcej >>>
  2015.05.15

  A kto umyje kamery?

  więcej >>>
  2015.04.25

  Daj grosik na lwa

  więcej >>>
  2015.04.07

  Burmistrz nareszcie doceniony, ale schowany

  więcej >>>
  2015.01.26

  Wymagajmy od rządzących!

  więcej >>>
  2014.10.20

  Kupujemy elektrociepłownię, czy nie kupujemy?

  więcej >>>
  2014.09.01

  Rada nie nadaje w sieci

  więcej >>>
  2014.07.07

  Rządzący jak zwykle zdali egzamin

  więcej >>>
  2014.06.16

  Spadek i wybory

  więcej >>>
  2014.06.01

  Superbohaterowie, czy supermegalomani?

  więcej >>>
  2014.05.17

  Unia ściągnęła nas z drzew

  więcej >>>
  2014.05.05

  Ciągłe wciskanie kitu

  więcej >>>
  2014.04.23

  Przyjaciel przedsiębiorców

  więcej >>>
  2014.03.28

  Podatek pod psem

  więcej >>>
  2014.03.23

  Metropolia przedwyborcza

  więcej >>>
  2014.02.25

  Co z tym basenem?

  więcej >>>
  2014.02.07

  Referendum przedwyborcze

  więcej >>>
  2014.02.03

  Referendum przedwyborcze

  więcej >>>
  2014.02.03

  Gańba, panie senatorze

  więcej >>>
  2014.01.19

  Kilka słów o manipulatorach

  więcej >>>
  2014.01.13

  Strona 1 z 4    OGŁOSZENIA
  DROBNE

  W PONIEDZIAŁEK
  W GAZECIE
  W ŚRODĘ
  W INTERNECIE!*

  *za 15% dopłatą

  05 lipca 2020

  imieniny:
  Marii, Antoniego

  Galeria Tomenki

  Nasze akcje

  • Panteon bytomski

   Cykl artykułów o ludziach, którzy na przestrzeni wieków zasłużyli się dla Bytomia. więcej >>>

  Redakcja