Zb logo

  

   blogi   forum

Wiadomości

Komentarze / Blogi

Tomasz Nowak Tomasz Nowak

Kamera! Akcja! I nic nie widać

​Bytomski system monitoringu to 38 kamer non stop rejestrujących to, co dzieje się w najważniejszych punktach miasta, obraz… więcej >>>


Marcin Hałaś Marcin Hałaś

Dobra koalicja, a przynajmniej najlepsza

Od wyborów samorządowych Bytomiem rządzi koalicja KO-PiS, czyli Koalicji Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości. Co prawda magicy z… więcej >>>


Witold Branicki Witold Branicki

Krajobraz po historycznym spadku

​Na 760-lecie lokacji Bytomia na prawie niemieckim Ratusz oraz jego agendy, miejscowe instytucje i organizacje

przygotowały turnieje, imprezy,… więcej >>>


Jacek Sonczowski Jacek Sonczowski

Święto policji w teatrze “Rozbark”

​Policjanci z bytomskiego garnizonu spotkali się w Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu "Rozbark". Okazją było doroczne Święto Policji.… więcej >>>


Marcin Hałaś avatar

Marcin Hałaś - Komentarze
2013.06.08

Pytajcie senatora

Nie trzeba być prorokiem, żeby przewidzieć, że z szumnej "rewolucji śmieciowej" wyniknie jeden tylko efekt: mieszkańcy będą drożej płacić za wywóz odpadów. Nie będzie natomiast ani efektywnej segregacji odpadów, ani ich przetwarzania (recyklingu). W Bytomiu możemy być tego pewni. Mała pociecha, że wdrożenie nowej "ustawy śmieciowej" okazało się zbyt trudnym zadaniem nawet dla największych polskich miast z Warszawą na czele. Dlaczego nowe przepisy "wymyślono" tak, że właściwie nie ma osoby, która by je chwaliła? Dlaczego wiele uregulowań jest - delikatnie mówiąc - dziwnych? Kto naprawdę na tym zarobi? Bo skoro za wywóz odpadów będziemy płacić ponad 100% więcej niż dotychczas - to gdzieś te setki milionów złotych w skali kraju muszą "wpłynąć". Kto na tym "ukręci" swoje lody? Jeśli ktoś ma jeszcze jakieś pytania i wątpliwości - można zapytać bytomskiego senatora Andrzeja Misiołka. Jakiś czas temu chwalił się on dziennikarzom, że "ustawa śmieciowa" to wielki sukces Platformy Obywatelskiej, a on był jednym z jej (ustawy) głównych orędowników i twórców. Gdybyście Państwo mieli jednak kłopoty z uzyskaniem jasnej odpowiedzi senatora - idę o zakład, że odpowiedź tą można zamknąć w zdaniu: "Rząd chciał dobrze, wyszło jak zawsze". I do tego już jak ulał pasuje pointa sprzed lat wygłaszana w kabarecie "Pod Egidą" przez Ryszarda Marka Grońskiego: Ideałem byłby taki rząd, który zawsze chciałby źle i któremu też nigdy by nie wychodziło.


Artykuł był oglądany 17480 razy.   Komentarzy: 12
 • Ocena - 1.0674 771 głosów
   


Komentarze:

kijwmrowisko
napisał
08.06.2013
o 19:36
nr 1

Są w Polsce “wybitni” senatorowie, ale nie brakuje też “wybitnych” teatrologów. Wszyscy oni wywodzą się z wybitnego “Narodu polskiego”. Dziwnym zbiegiem okoliczności gdy Naród deleguje “wybitnego” przedstawiciela do ELYT, ten natychmiast głupieje i przestaje się rozumieć z Narodem, tworząc treści niezrozumiałe, które stają się “wielkimi sukcesami” dla jednej strony i ogromnymi porażkami dla drugiej. Nie zmienia to jednak faktu podstawowego - dajcie Polakom /niezależnie od strony/ rządzić a sami się wykończą.

J Jendrzej
napisał
09.06.2013
o 13:01
nr 2

Ale segregacja śmieci to nie europejski pomysł. Za inicjatora pierwszego na świecie systemu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych uznaje się pułkownika Georga E. Waringa, a powstanie tej koncepcji datuje się na ostatnie dziesięciolecie XIX wieku. Pomysł Waringa pozwolił na zbudowanie ręcznej sortowni w Nowym Jorku. Ideę podchwyciły następnie inne kraje – była w nich powielana i rozwijana. W Europie jako pierwsze ustawę o odpadach wprowadziły Niemcy. Uchwaliły ją w 1972 roku, a dziś już 95 proc. obywateli deklaruje, że segreguje odpady u źródła, czyli w domach. W Polsce podobną ustawę uchwalono w roku 1998, by po trzech latach dostosować ją do unijnych zasad.

Więc nie mówmy,że segregacja śmieci jest niepotrzebna.
Nie mówmy też,że nie chcemy segregować śmieci,gdy cała Europa to robi!
Zaś że ceny nie pasują jest naprawdę dziwne.Od trzech lat istnieje ustawa.
Czy nie było cz asu by ją dobrze przygotować?Bzdury!
Na śmieciach nikt nie może zarabiiać.Odpady trzeba po prostu likwidować z głową!
Czy problem śmieciowy jest za wielki do naszych miast?
Mnie to dziwi!

Marcin Hałaś
napisał
09.06.2013
o 14:24
nr 3

Ależ jestem jak najbardziej za segregacją odpadów. Krytycznie wyrażam się jedynie o sposobie jej wprowadzenia - tu wina rozkłada się na ustawodawcę i po części samorządy. Sprawę zasygnalizowałem, szerszy tekst napiszę do papierowego wydania.

J Jendrzej
napisał
10.06.2013
o 04:27
nr 4

Ponieważ pogoda w ostatnim czasie sprzyja podróżowaniu,więc skwapliwie odnawiam znajomości z najpiękniejszymi okolicami Majorki.Niedawno przebyłem moją ulubioną trasę dotrudno dostępna wioski Sa Calobra. Można tam dopłynąć statkiem albo - tak jak ja - dojechać wijącą się niczym wąż drogą. - 12 km, 200 zakrętów, różnica poziomów 800 m .Fantastyczna trasa godna alpejskich.
I pomyślałem teraz,że wprowadzanie takich ustaw jak “śmieciowa prowadzi także tak krętymi drogami.Przecież na wyżej wymienionej trasie niektóre fragmenty serpentyn mają swoje nazwy - jest np. Zawiązany Krawat, Zakręt Teściowej.
Myślę,że wprowadzanie tej ustawy będzie przebiegać także tak krętymi(może jednak nie tak pięknymi) drogami.
Przypominam sobie dokładnie,gdy przed iluś tam laty na ulicach miast niemieckich wieczorem,albo wczesnym rankiem spotykałeś wiele puszek po piwie i innych napojach wyrzucanych bezpośrednio na ulice.
Wówczas rządząca koalicja SPD-Zieloni wprowadziła dosyć znaczne kaucje na puszki sprzedawane w handlu.
Teraz puszkowe napoje w sklepach gdzieś zniknęły,ale pustych opakowań tych napojów na ulicy nie zobaczysz.
Wszyscy wówczas psioczyliśmy na władze,ale…efekt osiągnięto .Nie spotkasz pustej puszki po piwie rzuconej beztrosko na ulicę.
Więc myślę,że reforma śmieciowa w Polsce choć z trudnościami zostanie jednak wdrożona!

franki
napisał
10.06.2013
o 09:11
nr 5

Będę płacił ponad dwa razy tyle co do tej pory tyle że za to samo. Czy mam z tego powodu zachwycać się nad bublem który wydoi z mojego gospodarstwa domowego prawie 400 zł rocznie więcej ?

J Jendrzej
napisał
10.06.2013
o 10:18
nr 6

I tutaj franki ma rację.
Nie można tak drastycznie podwyższać opłat za te usługi.Przedsiębiorstwa usługowe nie mogą przy okazji nabijać kieszeni!
Każde reformy trzeba dokładnie przygotować,śmieciową też!
No i jeszcze jedno-segregacja ma tylko wówczas sens,gdy te segregowane śmieci użyje się do recyklingu.
W innym wypadku to po prostu piar dla rządzących,bez osiągania pożądanych efektów.
Bo musimy sobie jednak zdać sprawę z faktu,że zakopując nieposegregowane śmieci na wysypiskach strasznie degradujemy nasze ,przecież tak piękne środowisko.

Marcin Popławski
napisał
11.06.2013
o 00:30
nr 7

A ja w swojej nowej gminie zapłacę mniej - ale to zasługa wójta i jego prawników. PO nie ma tu nic do rzeczy. Wójt potrafi zarządzać. W Bytomiu to też pewnie zasługa smile i Budziki też potrafią! Pozdrawiam wink

MH
napisał
11.06.2013
o 08:33
nr 8

A jakaż to gmina - proszę się pochwalić, gdzie Pan się przeniósł?

Lolek
napisał
11.06.2013
o 10:37
nr 9

a nadal kochasz Bytom? Czy po oderwaniu od korytka już nie Marcinku?

Dalbert
napisał
11.06.2013
o 16:44
nr 10

Te ceny , które miasta ustaliły, są zdecydowanie za duże , ale te kwoty,  nie są kwotami rzeczywistymi .
Rzeczywiste ceny za wywóz śmieci będą dopiero po przetargach, albo nawet po kilkunastu miesiącach od wprowadzenia tej ustawy w życie, wszystko , bowiem wyjdzie w przysłowiowym praniu.
Dla przykładu , w Radzionkowie będziemy płacić  nawet mniej , niż dotychczas. Dziś płacę za trzyosobową rodzinę, za wywóz 2 razy w miesiącu 120l. kubła ponad 30 zł. , a według nowych stawek 6,50 od osoby , za trzy osoby zapłacę więc 19,50 zł., czyli mniej.
Gorzej dla tych, co nie będą segregować,(słyszałem ,że ludzie w blokach, nie będą mieć takiej możliwości) bo stawka wyniesie 12,60zł. , natomiast rodziny wielodzietne (rodzic+trójka dzieci) zapłacą od osoby 5zł.

Cider
napisał
12.06.2013
o 20:58
nr 11

Nikt nie może ludziom mieszkającym w blokach zabronić segregowania a wręcz będą do tego namawiani. Ustawa zmusza, bowiem gminy do wykazania się ilością śmieci segregowanych pod rygorem wysokich kar. Wszyscy, którzy w deklaracji zaznaczą segregację w Radzionkowie płacić będą, więc 6,5 zł lub 5 zł w przypadku rodzin wielodzietnych. Innym tematem jest jak gmina będzie wyłapywać w budynkach wielorodzinnych osoby, które faktycznie nie segregują. To już całkiem inna bajka, nad którą nie zastanawiał się pewnie nikt, kto ustawę tworzył, bo przecież problemem będzie musiała zając się gmina.

leon
napisał
15.07.2013
o 10:11
nr 12

Kamery przy hasiokach !
 • starsze wpisy

  Dobra koalicja, a przynajmniej najlepsza

  Od wyborów samorządowych Bytomiem rządzi koalicja KO-PiS, czyli Koalicji Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości. Co prawda magicy z obu stron… więcej >>>

  2019.03.31


  O przepływach elektoratu

  ​Przepływy elektoratu...

  O tym się zawsze pisze przed drugą turą. A jak może to wyglądać w Bytomiu? Niewątpliwie większą nadzieję… więcej >>>

  2018.10.31


  Jaka koalicja po wyborach? - cz. 2

  ​Zastanawiałem się tutaj, jaką koalicję w Radzie Miejskiej ma szansę stworzyć Mariusz Wołosz. Pozostaje dopowiedzieć z kim mógłby "zmontować" koalicję… więcej >>>

  2018.10.26


  Jaka koalicja po wyborach?

  ​Koalicja Obywatelska w Bytomiu ma 9 radnych. Wszyscy zastanawiają się z kim Mariusz Wołosz zawrze koalicję w razie zwycięstwa w… więcej >>>

  2018.10.24


  Domki z kart

  ​Niemal równy rok temu pisałem w tym miejscu w komentarzu "Bartyla może wszystko" następujące złowa:  "Kredyt na 225 milionów i… więcej >>>

  2017.04.25


  Bartyla wszystko może

  więcej >>>
  2016.05.01

  Kobyliński, czyli polityczny oszust

  więcej >>>
  2016.01.13

  Raport powyborczy

  więcej >>>
  2015.11.07

  Radni nadstawiają tyłka?

  więcej >>>
  2015.08.29

  Pijar Bartyli nawala

  więcej >>>
  2015.07.07

  Kremacja? Nie, dziękuję.

  więcej >>>
  2015.05.16

  Papierowy przewodniczący, figowa Rada

  więcej >>>
  2015.03.29

  Kto chce zamknąć KWK Bobrek-Centrum

  więcej >>>
  2015.01.12

  Rozdarte fotografie. Deja vu

  więcej >>>
  2014.11.26

  4 powody sukcesu Bartyli

  więcej >>>
  2014.11.18

  Dezerter?

  więcej >>>
  2014.11.13

  Ostatnia prosta. Brzezinka i Bonk biegną z garbem. Orka na polu minowym

  więcej >>>
  2014.11.01

  Pomidory Bartyli

  więcej >>>
  2014.09.15

  Kto na prezydenta? Oczywiste!

  więcej >>>
  2014.09.13

  Wejście Bonka

  więcej >>>
  2014.08.25

  Laurka dla Wójcika

  więcej >>>
  2014.07.16

  Naciągany jubileusz

  więcej >>>
  2014.06.19

  Sado-maso?

  więcej >>>
  2014.06.02

  Czy leci z nami Pilot?

  więcej >>>
  2014.05.26

  Łapanka na laureata

  więcej >>>
  2014.05.06

  Strona 1 z 6