Zb logo

  

   blogi   forum

Wiadomości

Komentarze / Blogi

Tomasz Nowak Tomasz Nowak

Kamera! Akcja! I nic nie widać

​Bytomski system monitoringu to 38 kamer non stop rejestrujących to, co dzieje się w najważniejszych punktach miasta, obraz… więcej >>>


Marcin Hałaś Marcin Hałaś

Dobra koalicja, a przynajmniej najlepsza

Od wyborów samorządowych Bytomiem rządzi koalicja KO-PiS, czyli Koalicji Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości. Co prawda magicy z… więcej >>>


Witold Branicki Witold Branicki

Krajobraz po historycznym spadku

​Na 760-lecie lokacji Bytomia na prawie niemieckim Ratusz oraz jego agendy, miejscowe instytucje i organizacje

przygotowały turnieje, imprezy,… więcej >>>


Jacek Sonczowski Jacek Sonczowski

Święto policji w teatrze “Rozbark”

​Policjanci z bytomskiego garnizonu spotkali się w Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu "Rozbark". Okazją było doroczne Święto Policji.… więcej >>>


Marcin Hałaś avatar

Marcin Hałaś - Komentarze
2014.01.26

Referendum - kto za tym stoi?

Bytomscy radni zapewne nic bardziej lotnego nie wymyślą, więc do referendum na temat gminnej sieci wodnokanalizacyjnej podsuwam im takie pytanie:

"Czy jesteś za pełną realizacją programu radykalnego uzdrowienia gospodarki Bytomia, zmierzającego do wyraźnej poprawy warunków życia społeczeństwa, wiedząc że wymaga to przejścia przed trudny, 15-letni okres zmian związanych z dzierżawą komercyjnej firmie sieci wodnokanalizacyjnej będącej obecnie w zarządzie Bytomskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego?"

Jakby ktoś nie załapał inspiracji, to tutaj podpowiedź

PS Od 25 stycznia ćwierkam: twitter


Artykuł był oglądany 24324 razy.   Komentarzy: 10
 • Ocena - 3.1176 17 głosów
   


Komentarze:

Waldemar Bartosik
napisał
26.01.2014
o 20:05
nr 1

Tytuł i treść tego songu,jest parafrazą zapytania referendalnego z 1987 roku, które poprzedziło dramatyczne wystąpienie późniejszego premiera - Mieczysława Rakowskiego w sejmie. I doniosłe, w skutkach kapitalne reformy ministra przemysłu w jego gabinecie - Mieczysława Wilczka.
Dziś to pytanie może brzmieć absurdalnie, ale wówczas było sygnalizacją zamierzonego odstępstwa od obowiązującej doktryny i przeforsowania pewnej rewolucyjnej idei, z którą Wilczek szedł po władzę pospołu z Rakowskim. Gdyby Jaruzelski miał na tyle inteligencji, determinacji i przezorności u progu stanu wojennego dekady lat 80-tych, jaką okazał u jej schyłku, nie tylko być może zachowałby władzę, ale już wówczas ulokował Polskę pośród krajów o poziomie gospodarczym Chin, Korei Płdn, Tajwanu czy Singapuru.
Niestety nie miał.
Dziś odnajduję ten klip, w kontekście szykowanego przez opozycję referendum w sprawie dzierżawy przedsiębiorstwa wodociągów i kanalizacji w Bytomiu. Ale dziś, pieśń ta ma wymowę szyderstwa.
Mam niewzruszone przekonanie, że po Wilczku, którego wśród wielkich Polaków XX wieku - postawiłbym w jednym rzędzie z Władysławem Grabskim i Eugeniuszem Kwiatkowskim, nikt, literalnie nikt i na żadnym szczeblu władzy w Polsce, w minionym ćwierćwieczu nie szedł do wyborów z programem gospodarczym, z pomysłem - jak Wilczek - na Polskę. Katastrofalne zadłużenie kraju, miast, powiatów i gmin - jest tego nieuchronnym i oczywistym następstwem.
Bezsporny tego przykład mamy dzisiaj w Bytomiu, gdzie na kłopoty - wprawdzie nie Bednarski, ale jak u Mazowieckiego, Balcerowicza, czy Buzka - wyprzedaż i dalsze kredyty. W alternatywie z wzrostem danin społecznych.
A przecież ekonomia zna drogi wyjscia z tego zaklętego kregu i przezwyciężenia impasu…

Marcin Hałaś
napisał
26.01.2014
o 20:13
nr 2

A Pan Waldemar wszystko wie grin

Waldemar Bartosik
napisał
27.01.2014
o 11:47
nr 3

Dziękuję za żartobliwy, lecz nad wyraz życzliwy ton komentarza.
Osobiście pytania referendalne tak oto bym sformułował :
- czy chcesz rzeczywistego ożywienia (przebudzenia) miasta ?
-czy chcesz wdrożenia instrumentów pobudzenia gospodarczego miejscowych podmiotów i ich otoczenia ?
-czy chcesz stworzenia impulsów inwestycyjnych w mieście ?
-czy chcesz aktywizacji działalności operacyjnej miejscowych podmiotów ?
-czy chcesz skutecznej walki z bezrobociem ?
-czy chcesz zwiększenia zdolności absorbcyjnej funduszy europejskich w mieście ?
-czy chcesz wzrostu urbanistycznego i demograficznego bytomskiej aglomeracji ?

Bo jest na to wszystko panaceum znane ekonomii.

Marcin Hałaś
napisał
27.01.2014
o 12:06
nr 4

Szanowny Panie Waldemarze. Tym razem nie zgodzę się z Panem. Pana propozycja pytań, to pytania z gatunku: “Czy chcesz być młody, zdrowy i bogaty”. Pytanie powinno brzmieć:

Czy jesteś za zaciągnięciem na 15 lat kredytu w wysokości 100 mln złotych o oprocentowaniu zapewne lichwiarskim, spłacanego w kosztach dostawy wody i odbioru ścieków?

Waldemar Bartosik
napisał
27.01.2014
o 19:31
nr 5

Wiem że moja lista pytań odbiega od przedmiotu referendum. Ale nie jest pytaniem o zdrowie, piękno i bogactwo, lecz o program, mający posłużyć “obudzeniu miasta” we wszystkich tego aspektach sprawczych. Stawając do ostatnich wyborów, kandydowałem li tylko na radnego, a nie jak dość powszechnie komunikowano - na prezydenta. Jestem po 2 zawałach i licznych druzgocących przeżyciach, więc nie mam absolutnie żadnych ambicji władczych. Prezentowałem się poniższą ulotką, a u kogo - poza szczegółami c.v.(powszechnie odbieranego jako imponujący) - wzbudzałem głębsze zaineresowanie - temu prezentowałem mój program, stanowiący odpowiedź na wszystkie moje powyższe pytania. Lecz po 3 dniach, gdy miałem z nadkładem zebrane podpisy - odstąpiłem od dalszego udziału w wyborach, bo uznałem to za bezcelowe. Wybory - jak się tego spodziewałem - przyniosły oczekiwany skutek, lecz problemów miasta w najmniejszym stopniu nie rozwiązały. A problemy te dziś się skumulowały w budzecie i koniecznościach, które za sobą pociągnęły referendum. Stanowczo to wszystko za późno…

Waldemar Bartosik
napisał
30.01.2014
o 01:01
nr 6

KONIEC ŻARTÓW - JEST PYTANIE ; jasne i przejrzyste :

“Czy jest pani/pan przeciwko zrównoważeniu budżetu miasta, realizowaniu ważnych dla Bytomia inwestycji oraz częściowemu zabezpieczeniu środków na wkład własny na projekty współfinansowane z Unii Europejskiej poprzez czasowe wydzierżawienie udziałów Bytomskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego Sp. z.o.o”.

Waldemar Bartosik
napisał
30.01.2014
o 01:30
nr 7

A na marginesie : w najlepiej pojętym interesie następców dzisiejszych włodarzy, dziś przystrojonych w piórka opozycji jest,  by referendum przepadło wskutek nie spełnienia kryterium frekwencji. Bo gdy hipotetycznie obejmą władzę w następnej kadencji - budżet będzie zrónoważony. Wtedy ” hulaj dusza - piekła nie ma”. Cóż za bajeczna sytuacja ! A wszystkie odium dotkną poprzedników. Więc z rejtanowskimi gestami sądzę - wnet dadzą sobie spokój. Nie można sobie wymarzyć lepszej sposobności dojscia/powrotu do władzy. Tylko co to ma wspólnego z interesem miasta i mieszkańców ???

Adrian
napisał
03.02.2014
o 15:51
nr 8

Zawsze, gdy Bytom pozyskiwał jakiekolwiek dofinansowanie ze środków unijnych, to trąbiono o tym wszędzie, a w tym wypadku cisza. Czyżby ten fakt stał się problemem? Chodzi mi oczywiście o BPK, które otrzymało 13-tego stycznia potwierdzenie przyznania dofinansowania na modernizację sieci wod-kan wartości 3 mln zł. w ramach Programu Operacyjnego “Infrastruktura i Środowisko”. Dlaczego jest ten sukces przemilczany? Brak informacji na stronach BPK i UM, w lokalnej prasie, przynajmniej ja nie znalazłem. Powód jest prosty, bo wartość projektu wynosi 8 mln i Bytom musi dołożyć własne 5 mln. Jak tu się chwalić, skoro “wpompują” w sieć 5 baniek i następnie ją wydzierżawią.

Wieńczysław Nieszczególny
napisał
05.02.2014
o 10:34
nr 9

Panie Waldemarze Bartosik chyba niezbyt rozumie Pan sytuacje, z jaka mamy dzisiaj do czynienia.  To, że budżet na rok 2014 będzie - jak niektórzy to nazywają - zrównoważony, sprawi, że w 2015 będzie w nim potężna dziura. Chyba nie myśli Pan, iż pozyskane 100 milionów - przejedzone w 2014 roku, w jakikolwiek sposób wpłyną na budżet roku 2015? Gdy pojawia się wówczas (bo przecież nie teraz) realne środki zewnętrzne do pozyskania - skąd weźmie Pan pieniądze na wsad własny?

Artur Wesoły
napisał
30.11.2017
o 18:49
nr 10

z tego artykułu:
http://niewygodne.info.pl/artykul8/04095-Dlug-Bytomia-po-przejeciu-wladzy-przez-PO.htm

wynika że to poprzednicy doprowadzili do takiej sytuacji finansowej Bytomia. To jest bezczelność w oskarżaniu Kogoś za swoje błędy. Ja nie pójdę na takie referendum w którym dominuje taka hipokryzja.
 • starsze wpisy

  Dobra koalicja, a przynajmniej najlepsza

  Od wyborów samorządowych Bytomiem rządzi koalicja KO-PiS, czyli Koalicji Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości. Co prawda magicy z obu stron… więcej >>>

  2019.03.31


  O przepływach elektoratu

  ​Przepływy elektoratu...

  O tym się zawsze pisze przed drugą turą. A jak może to wyglądać w Bytomiu? Niewątpliwie większą nadzieję… więcej >>>

  2018.10.31


  Jaka koalicja po wyborach? - cz. 2

  ​Zastanawiałem się tutaj, jaką koalicję w Radzie Miejskiej ma szansę stworzyć Mariusz Wołosz. Pozostaje dopowiedzieć z kim mógłby "zmontować" koalicję… więcej >>>

  2018.10.26


  Jaka koalicja po wyborach?

  ​Koalicja Obywatelska w Bytomiu ma 9 radnych. Wszyscy zastanawiają się z kim Mariusz Wołosz zawrze koalicję w razie zwycięstwa w… więcej >>>

  2018.10.24


  Domki z kart

  ​Niemal równy rok temu pisałem w tym miejscu w komentarzu "Bartyla może wszystko" następujące złowa:  "Kredyt na 225 milionów i… więcej >>>

  2017.04.25


  Bartyla wszystko może

  więcej >>>
  2016.05.01

  Kobyliński, czyli polityczny oszust

  więcej >>>
  2016.01.13

  Raport powyborczy

  więcej >>>
  2015.11.07

  Radni nadstawiają tyłka?

  więcej >>>
  2015.08.29

  Pijar Bartyli nawala

  więcej >>>
  2015.07.07

  Kremacja? Nie, dziękuję.

  więcej >>>
  2015.05.16

  Papierowy przewodniczący, figowa Rada

  więcej >>>
  2015.03.29

  Kto chce zamknąć KWK Bobrek-Centrum

  więcej >>>
  2015.01.12

  Rozdarte fotografie. Deja vu

  więcej >>>
  2014.11.26

  4 powody sukcesu Bartyli

  więcej >>>
  2014.11.18

  Dezerter?

  więcej >>>
  2014.11.13

  Ostatnia prosta. Brzezinka i Bonk biegną z garbem. Orka na polu minowym

  więcej >>>
  2014.11.01

  Pomidory Bartyli

  więcej >>>
  2014.09.15

  Kto na prezydenta? Oczywiste!

  więcej >>>
  2014.09.13

  Wejście Bonka

  więcej >>>
  2014.08.25

  Laurka dla Wójcika

  więcej >>>
  2014.07.16

  Naciągany jubileusz

  więcej >>>
  2014.06.19

  Sado-maso?

  więcej >>>
  2014.06.02

  Czy leci z nami Pilot?

  więcej >>>
  2014.05.26

  Łapanka na laureata

  więcej >>>
  2014.05.06

  Strona 1 z 6    OGŁOSZENIA
  DROBNE

  W PONIEDZIAŁEK
  W GAZECIE
  W ŚRODĘ
  W INTERNECIE!*

  *za 15% dopłatą

  26 listopad 2020

  imieniny:
  Erazma, Katarzyny

  Galeria Tomenki

  Nasze akcje

  • Panteon bytomski

   Cykl artykułów o ludziach, którzy na przestrzeni wieków zasłużyli się dla Bytomia. więcej >>>

  Redakcja