Zb logo

  

   blogi   forum

Wiadomości

Komentarze / Blogi

Tomasz Nowak Tomasz Nowak

Kamera! Akcja! I nic nie widać

​Bytomski system monitoringu to 38 kamer non stop rejestrujących to, co dzieje się w najważniejszych punktach miasta, obraz… więcej >>>


Marcin Hałaś Marcin Hałaś

Dobra koalicja, a przynajmniej najlepsza

Od wyborów samorządowych Bytomiem rządzi koalicja KO-PiS, czyli Koalicji Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości. Co prawda magicy z… więcej >>>


Witold Branicki Witold Branicki

Krajobraz po historycznym spadku

​Na 760-lecie lokacji Bytomia na prawie niemieckim Ratusz oraz jego agendy, miejscowe instytucje i organizacje

przygotowały turnieje, imprezy,… więcej >>>


Jacek Sonczowski Jacek Sonczowski

Święto policji w teatrze “Rozbark”

​Policjanci z bytomskiego garnizonu spotkali się w Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu "Rozbark". Okazją było doroczne Święto Policji.… więcej >>>


Tomasz Nowak avatar

Tomasz Nowak - Komentarze
2013.06.17

Rok po referendum

Minął rok od referendum, w którym bytomianie odsunęli od władzy prezydenta Piotra Koja i zdominowaną przez popierających go radnych Radę Miejską. Jak pokazała nasza niedawna sonda internetowa, zdecydowana większość mieszkańców uważa dziś, że była to dobra decyzja. Zaliczam się do tej grupy. Trwanie tamtego układu bez wątpienia miało dla naszego miasta opłakane skutki. Bytom był pierwszym miastem, w którym dzięki oddolnej inicjatywie przełamano hegemonię Platformy Obywatelskiej. Inni zrobili to samo po nas. Jeśli w wyborach parlamentarnych (lub też wcześniej) Platforma straci władzę w Polsce, to będzie można mówić, że proces ten rozpoczął się nad Bytomką. Niestety, media i politycy o tym nie pamiętają. Mówi się jedynie o Elblągu, Żaganiu i Rybniku (wszędzie tam PO poniosła ostatnio klęski), Bytomia w tej wyliczance nie wiedzieć czemu nie ma. A tak na marginesie: referendum bytomskie kosztowało. Kosztować, i to o wiele więcej, będzie też coraz bardziej realne referendum warszawskie. Politycy PO walcząc z jego inicjatorami podają konkretne kwoty, twierdząc, że szkoda tych pieniędzy, skoro w przyszłym roku i tak mamy wybory samorządowe. To chwyt poniżej pasa, brakuje już tylko przeliczenia, ileż to głodnych dzieci można by wykarmić za pieniądze przeznaczone na referendum. Skoro szkoda kasy na takie przedsięwzięcia, to trzeba było nie dawać ludziom możliwości ich realizowania, do czego i sama Platforma się przyczyniła.


Artykuł był oglądany 15757 razy.   Komentarzy: 20
 • Ocena - 1.898 49 głosów
   


Komentarze:

PP
napisał
17.06.2013
o 16:34
nr 1

A co takiego się zmieniło.Spadło bezrobocie , są nowe inwestycje , kopalnie telepie dalej miastem ,odnowa parku dalej się ślimaczy , zawlilo się kilka domów .Pani minister obiecala kase ale jej na razie nie ma.Już kiedyś tu pisalem ze kibicuję Bartyle ale z tą ekipą idzie mu słabo.Nie ma w mieście ludzi którzy by mogli opanować ten bałagan.

Mike
napisał
17.06.2013
o 19:20
nr 2

W mieście są ludzie, którzy mogliby opanować ten bałagan, tylko najzwyczajniej w świecie nie dopuszcza się ich do władzy. Ot taki Michałek B. - po co on miastu, politolog.. jeden z wielu, do ########## w stołek i zbierania kasy, za nic? A gdzie miejsce dla ludzi z technicznym wykształceniem? ,Budowlańców, Elektryków, Mechaników, Ekonomistów z prawdziwego zdarzenia itd. - znaczna część tych ludzi posiada wyższe wykształcenie i chciała by brać czynny udział w sprawach miasta, będąc w radzie. Ale najwidoczniej stołkowy stereotyp na to nie pozwala, lepiej obsadzać krzesła w radzie ludźmi niekompatybilnymi z rzeczywistością. To nie tyczy się tylko Bytomia, ale i całego kraju.

PP
napisał
17.06.2013
o 22:45
nr 3

Jednym słowem jełopy nami kierują.A naczelny pismak bez wazeliny im wchodzi zamiast piętnować i poruszać istotne problemy miasta. Przykro na to patrzeć.

ja
napisał
17.06.2013
o 23:28
nr 4

A obecna banda? Kurzątkowski? Wójcicki? Snochowski? Kupijaj? Patoń? Podyma? Rogowski? Bez wykształcenia a sie do władzy pchają.

flips
napisał
18.06.2013
o 08:14
nr 5

do ja:

Wykształcenie nie ma tu nic do rzeczy. Każdy kto nie jest pozbawiony praw obywatelskich może kandydować i może zostać wybrany. Po co wyborcom ktoś wykształcony ? Nie trzeba być profesorem żeby zorganizować pomalowanie ławki, pasów na jezdni, zorganizowanie Mikołaja, biegu przez las, malowania buziek, puszczania latawców…. Wyborca głosuje opierając się na tym jakie jego potrzeby konkretny kandydat jest w stanie zaspokoić. A ci co są wykształceni to dopiero uchodzą za dziwaków bo po co ktoś taki ubiega się o funkcje publiczne ? Pewnie ma niecne zamiary, a już na pewno nie jest jednym z dwudziestu kilku procent bezrobotnych czy w inny sposób wykluczonych. Nie nadaje się bo nie jest swój.

ulka
napisał
18.06.2013
o 08:33
nr 6

Miasto stanęło, zero inwestycji. Obdzielili swoich i zadowoleni. Za Koja widoczny był rozwój, teraz to tylko stąd wiac

Erwin Gąska
napisał
18.06.2013
o 14:01
nr 7

Wykształcenie zawsze MA coś do tematu. Nie na darmo na całym cywilizowanym świecie, ludzie nauki są w pierwszym rzędzie. Studia, studia podyplomowe, kursy wykształcają w człowieku pewne mechanizmy, o których ci bez wykształcenia nie mogą wiele powiedzieć. Oczywiście, ludzie są rożni. Nie należy oceniać kogoś po ilości szkół. Ale tak się składa, iż osoby gruntownie wykształcone mogą wiele powiedzieć o rożnych zagadnieniach i kwestiach. Jeśli do tego dochodzą kompetencje, czyli zdolności do wykorzystania swojej wiedzy, to tego typu osoba może zajść daleko. Wypadki kiedy osoby bez umiejętności osiągają wiele się zdarzają: mamy w kraju całe pokolenia tych co drobili się firm na bazie twardej pięści i i olewania potrzeb innych. Trzeba sobie jednak jasno powiedzieć, iż świat szanuje osoby wykształcone i kompetentne, a buraków odsiewa. W Bytomiu masa buraczana jest masą krytyczną: Ktoś tu wspomniał nazwiska.

Adrian
napisał
18.06.2013
o 14:26
nr 8

Proszę nie mylić wykształcenia z inteligencją, w czasach płatnych studiów, już nie są synonimami.

kijwmrowisko
napisał
18.06.2013
o 14:38
nr 9

Śmieszny redaktor, śmiesznej gazety opowiada o “heroicznym zwycięstwie”, które nic nie wniosło. Bytom jak upadał tak upada, tyle że pod władzą kumpli redaktora. A zwykłego człowieka szlag może trafić.

Erwin Gąska
napisał
18.06.2013
o 15:09
nr 10

Można być inteligentnym bez wykształcenia. Na przykład mój kot. Robi do klopa jak człowiek. Nóżki co prawda krótkie, raz wpadł do środka, ale teraz siada bokiem, bestia cwana. A ludzie ponoć są zwierzętami myślącymi, mającymi sumienie.A wielu z nich pokazuje jak można być  inteligentnym inaczej. Na przykład były Prezydent. teraz się zna na wszystkim, ba, znajduje rozwiązania. A wtedy?

Adrian
napisał
24.06.2013
o 21:49
nr 11

Bytomianie, to my wybraliśmy tych myślicieli, dzisiaj mieli zajmować się rzezią wołyńską, sama tragedia jest bezdyskusyjna, natomiast, czy nasi radni są od tego typu rezolucji? Jeżeli już wszystko uchwalili dla dobra miasta, to niech biorą bezpłatne wolne, bo my płacimy im diety.

Tomasz Sobczak
napisał
25.06.2013
o 22:14
nr 12

Nasi Radni mają sukcesy, oto przykład: “Mieszkańcy zwrócili się z prośbą o ustawienie kosza na psie odchody przy ul. Wyzwolenia na działce 1719/18. MIejski Zarząd Zieleni i Gospodarki Komunalnej w Bytomiu ustawi go we wskazanym miejscu. Dziękuję.” ( cytat ze strony ). Po to wybieramy w Bytomiu 25 Radnych, aby zajmowali się koszami na psie kupy. Po co w takim razie cały MZZiGK, MZDiM, ZBM, BPM, BPK, itd?. Radni zajmą się sprawą malowania ławeczek, ustawianiem koszy, naprawą schodów do klatki, koszeniem trawy na boisku itd….. To wszystko jak za komuny, tylko nie chodzi się do komitetu a do Radnego a ten załatwia i pisze na stronie. Jakaś paranoja z tym załatwianiem….

J Jendrzej
napisał
26.06.2013
o 06:33
nr 13

NnO TO WYCOFUJĘ SIĘ,PRZEPRASZAM AUTORA TEKSTU,bo żyjąc w oddali od realiów miasta trudno ocenić właściwie.
Panie Redaktorze Hałaś-takie poczynania należy piętnować i dzięki za to.
Czyżby znak czasu,że powinienem się wycofać z dyskusji na tych stronach?
Być może to jedyne wyjście moje.
Adrianowi dziękuję za wyjaśnienia.
Postaram się być dużo bardziej powściągliwy,chociaż pewnie WAS będę czytał.
Przecież Bytom to moje miasto..
Jeśli kogoś obraziłem niesłusznie,wybaczcie.
Nie mówię definitywnie nie,że już słowa tutaj nie napiszę.
Gazetę tą czytam za sprawą mego OJCA od zarania,U mnie w domu rodzinnym przed wieloma laty ta gazeta zawsze była na stole,gdy wychodziła,a kiedy byłem dzieckiem.
Pewnie,że odkąd nie mieszkam w Bytomiu trudno mi było regularnie ją czytać.
Dlatego internetowe wydanie tej gazety przyjmuję z wielkim aplauzem.
Więc życząc wszystkim najlepszego,a Bytomiowi prosperity przepraszam za moje czasami nieokrzesane słowa.
Jestem z Wami ,chociaż daleko!

Pozdrawiam Redakcję,Redaktorów i Dyskutantów.

Adrian
napisał
26.06.2013
o 12:51
nr 14

Mam nadzieję, że zmieni Pan zdanie, bo ten “Hyde Park” stanie się uboższy bez Pana spostrzeżeń i refleksji. Papierowe wydanie również, o czym pewnie Pan nie wie, że Pana wypowiedzi są często cytowane w rubryce “Internauci komentują”. Pozdrawiam.

Marcin Hałaś
napisał
26.06.2013
o 19:01
nr 15

Sz. P. J. Jendrzej: Dziękujemy za aktywny udział w dyskusjach i zachęcamy, aby nie rezygnował Pan z tej formy kontaktu z Bytomiem. Zasyłamy ukłony.

Adrian
napisał
26.06.2013
o 21:08
nr 16

Kolejny “sukces” p. DeBeściaka i urzędników z Parkowej. http://www.bytom.pl/pl/10/1372239581/4

Marek Bator
napisał
27.06.2013
o 10:06
nr 17

Następny tekst wazeliniaży z ŻB.  Wasz idol właśnie dał d… we wdrażaniu ustawy “śmieciowej”...ale ZB i tak udowodni, że to “wina Tuska”

Panie Hałaś - 10 działań ratusza które dały, lub dadzą coś Bytomiowi . Działań. Nie zapowiedzi

Niech się pan wykaze

PP
napisał
27.06.2013
o 10:25
nr 18

Już nie raz pisałem że JEŁOPY rządzą i JEŁOPY piszą.

J Jendrzej
napisał
27.06.2013
o 14:31
nr 19

Co prawda powiedziałem,że będę pisać tu rzadko,ale w tej sprawie chciałbym się jeszcze raz wypowiedzieć,czyli w niby błahej sprawie,a jednak ważnej,bo śmieciowej!


Ustawa śmieciowa została uchwalona już dawno.Urząd Miasta miał na pewno wystarczająco dużo czasu by ją dobrze przygotować.
Zaczynając od Warszawy,a kończąc na Ulanowie,poprzez Bytom możemy się przekonać o braku kompetencji urzędników,by nie powiedzieć jeszcze ostrzej.
Mieszkając w Niemczech już długo segreguję śmieci,I jest to tak normalne,że nie wyobrażam sobie nie segregować.
A jak rozwiązano płacenie za śmieci w moim mieście?
Za segregowane śmieci płaci miasto(wywożą za darmo),zaś niesegregowane są stosunkowo drogie.
Za śmieci niesegregowane płaci właściciel (administrator) kamienicy i dolicza do czynszu lokatorów w zależności od powierzchni mieszkania.
Administrator budynku określa jak wielkie pojemniki ma mu dostarczyć firma wywozowa i za taką kubaturę płaci.
Jeśli śmieci jest więcej,to musi zamówić następny pojemnik,a to do lokatorów spore powiększenie zapłat za czynsz.
Ktoś powie,że jeśli segregowane śmieci wywożone są za darmo,to będę wrzucał rożne śmieci do tych pojemników .
Oj,tak dobrze nie jest-firma wywozowa sprawdza co jest w środku,a gdy są i inne śmieci po prostu nie wywozi.
Spróbuj jednak obejście twego domu lub bloku mieszkalnego mieć zaśmiecone,to zobaczysz jakie zapłacisz kary.
A co zrobić z ulgami dla rodzin wielodzietnych?Przecież można zupełnie inaczej im pomóc.
To metody sprawdzone,gwarantujące czystość miast,więc dlaczego ich nie powielić,a wymyślać jakieś skomplikowane?
Ktoś powie-to wyrzucę moje śmieci przy drodze,lub w lesie,a nie będę płacił.
No,tylko jak dostaniesz mandat,to wszyscy twoi sąsiedzi nie odważą się twego dzielnego postępu powielać.

Czasami myślę,że urzędnik,a tym bardziej urzędnik miejski jest najważniejszy-a jak dumnie brzmi!
Zaś co do recyklizacji tych odpadów-czy jesteśmy do tego przygotowani?
A za to na pewno w Bytomiu jest odpowiedzialna poprzednia ekipa.

Redaktorowi Hałasiowi i Damianowi dziękuję za miłe słowa!

Ze słonecznej Hiszpanii pozdrawiam wszystkich.

PS.Dziś wcześnie rano pojechałem do Palmy,by popatrzeć na szczególny jacht
.Przy okazji zobaczyłem jeszcze wiele przepięknych statków,jachtów i…
Jach ten zamówił jeden z twórców firmy Aple,jednak nigdy nim nie pływał,gdyż umarł wcześniej.

de.generat
napisał
27.06.2013
o 21:25
nr 20

W sobotę grał “Hasiok” w muszli przy Parkowej, teraz Pankowy “Serwetka i bajzel”.
 • starsze wpisy

  Kamera! Akcja! I nic nie widać

  ​Bytomski system monitoringu to 38 kamer non stop rejestrujących to, co dzieje się w najważniejszych punktach miasta, obraz przekazywany na… więcej >>>

  2016.08.20


  Kto będzie chciał referendum w sprawie PEC?

  ​Wygląda na to, że opozycja wraz ze związkowcami z Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej będzie za wszelką cenę starała się doprowadzić do… więcej >>>

  2016.04.13


  Jak pomagać bezrobotnym?

  Dziwne to nasz państwo. Najpierw konsekwentnie utrzymując idiotycznie wysokie podatki i rozbudowaną biurokrację przyczynia się do wysokiego bezrobocia, a potem… więcej >>>

  2016.01.12


  Twierdza padła, co dalej z PO?

  ​Przez wiele lat Bytom był twierdzą Platformy Obywatelskiej.Wygrywała tu ona wybory samorządowe i rządziłaby pewnie po dziś dzień, gdyby nie… więcej >>>

  2015.11.03


  Z Parkowej na Wiejską

  ​Tego jeszcze nie było. Być może aż sześciu bytomskich radnych spróbuje przesiąść się z ław w Ratuszu przy ulicy Parkowej… więcej >>>

  2015.08.21


  Kogo kochają bytomianie?

  więcej >>>
  2015.05.15

  A kto umyje kamery?

  więcej >>>
  2015.04.25

  Daj grosik na lwa

  więcej >>>
  2015.04.07

  Burmistrz nareszcie doceniony, ale schowany

  więcej >>>
  2015.01.26

  Wymagajmy od rządzących!

  więcej >>>
  2014.10.20

  Kupujemy elektrociepłownię, czy nie kupujemy?

  więcej >>>
  2014.09.01

  Rada nie nadaje w sieci

  więcej >>>
  2014.07.07

  Rządzący jak zwykle zdali egzamin

  więcej >>>
  2014.06.16

  Spadek i wybory

  więcej >>>
  2014.06.01

  Superbohaterowie, czy supermegalomani?

  więcej >>>
  2014.05.17

  Unia ściągnęła nas z drzew

  więcej >>>
  2014.05.05

  Ciągłe wciskanie kitu

  więcej >>>
  2014.04.23

  Przyjaciel przedsiębiorców

  więcej >>>
  2014.03.28

  Podatek pod psem

  więcej >>>
  2014.03.23

  Metropolia przedwyborcza

  więcej >>>
  2014.02.25

  Co z tym basenem?

  więcej >>>
  2014.02.07

  Referendum przedwyborcze

  więcej >>>
  2014.02.03

  Referendum przedwyborcze

  więcej >>>
  2014.02.03

  Gańba, panie senatorze

  więcej >>>
  2014.01.19

  Kilka słów o manipulatorach

  więcej >>>
  2014.01.13

  Strona 1 z 4    OGŁOSZENIA
  DROBNE

  W PONIEDZIAŁEK
  W GAZECIE
  W ŚRODĘ
  W INTERNECIE!*

  *za 15% dopłatą

  05 lipca 2020

  imieniny:
  Marii, Antoniego

  Galeria Tomenki

  Nasze akcje

  • Panteon bytomski

   Cykl artykułów o ludziach, którzy na przestrzeni wieków zasłużyli się dla Bytomia. więcej >>>

  Redakcja