Zb logo

  

   blogi   forum

Wiadomości

Komentarze / Blogi

Tomasz Nowak Tomasz Nowak

Kamera! Akcja! I nic nie widać

​Bytomski system monitoringu to 38 kamer non stop rejestrujących to, co dzieje się w najważniejszych punktach miasta, obraz… więcej >>>


Marcin Hałaś Marcin Hałaś

Dobra koalicja, a przynajmniej najlepsza

Od wyborów samorządowych Bytomiem rządzi koalicja KO-PiS, czyli Koalicji Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości. Co prawda magicy z… więcej >>>


Witold Branicki Witold Branicki

Krajobraz po historycznym spadku

​Na 760-lecie lokacji Bytomia na prawie niemieckim Ratusz oraz jego agendy, miejscowe instytucje i organizacje

przygotowały turnieje, imprezy,… więcej >>>


Jacek Sonczowski Jacek Sonczowski

Święto policji w teatrze “Rozbark”

​Policjanci z bytomskiego garnizonu spotkali się w Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu "Rozbark". Okazją było doroczne Święto Policji.… więcej >>>


Marcin Hałaś avatar

Marcin Hałaś - Komentarze
2013.12.29

Sprytniejsi od Koja

Prezydent Piotr Koj wprowadził tzw. "podatek od deszczu" - i poległ, odwołany w referendum. Wiele wskazuje na to, że prezydent Damian Bartyla zamierza wprowadzić "podatek od wody", ale czyni to w o ileż bardziej sprytny sposób.

Chodzi oczywiście o pomysł tzw. "prywatyzacji Bytomskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego", czyli wydzierżawienia gminnej sieci wod.-kan., zarządzanej dotąd przez BPK, komercyjnej firmie. Dzierżawca zapłaci za to 100 milionów złotych - tę kwotę już wpisano do tegorocznego budżetu miasta. W ciągu 15 lat dzierżawy prywatny operator będzie musiał "odzyskać" wyłożone na koncesję pieniądze oraz osiągnąć zysk. A będzie to musiał być zysk większy niż osiągnąłby na przykład kupując za owe 100 milionów złotych obligacje skarbowe. Kto zapłaci te pieniądze? Oczywiście - bytomianie, odbiorcy wody. Czyli de facto zostaną oni na okres 15 lat obłożeni podatkiem od zużycia wody, dzięki któremu prezydent Bartyla do tegorocznego budżetu gminy będzie mógł dorzucić - niczym magik - 100 milionów złotych.

I proszę mi nie mydlić oczu zapewnieniami, że władze miasta postarają się, żeby cena wody była jak najniższa. Nawet jeśli nie wzrośnie (w co nie sposób uwierzyć) - będzie to oznaczało, że gdyby sieć nadal była zarządzana przez gminną spółkę, cena mogłaby być niższa. Bo 100 milionów złotych żywej gotówki plus odsetki plus zysk komercyjna firma, dzierżawiąca gminną sieć i tak będzie musiała z tego interesu wyciągnąć.


Artykuł był oglądany 25887 razy.   Komentarzy: 19
 • Ocena - 4.3333 30 głosów
   


Komentarze:

Petrolanser
napisał
29.12.2013
o 22:45
nr 1

Jo się aż potknął o knefle . Pan red podbija do władzy hmm . Nie boi się pan , że zaczną te społeczniki łoszkliwe , dyskredytować Pana Red. tak samo jak to nikomu ni potrzebne ŚTT.

Krajan zza Buga
napisał
30.12.2013
o 13:20
nr 2

Szacun dla MH. Proszę częściej.  Zółta kartka (kolejna) dla władz miasta. Czerwoną dostaniecie od mieszkańców 16 listopada 2014.

Adrian
napisał
31.12.2013
o 13:29
nr 3

Czy BIS, Bartyla i spółka są sprytniejsi od Koja? Czy tylko ja widzę, że Bartyla powiela “autorytarną” metodę sprawowania władzy, nie licząc się z opinią Bytomian, ba, nawet swojego zaplecza politycznego? Bartyla niestety zapomniał, że dzięki krytyce i oburzeniu na takie podejście do rządzenia, Koj odszedł w niebyt polityczny. Obecny prezydent myśli, że też może RZĄDZIĆ i nie traktuje powierzonej mu odpowiedzialności jako SŁUŻBĘ dla Bytomia i Bytomian liczących na pozytywne zmiany. A wielka szkoda. Od jutra zaczynamy rok sloganów, obietnic, przerzucania odpowiedzialności, mitycznych kwitów, kolejnych uzdrowicieli z receptą bez pokrycia. Życzę szczęśliwszego Nowego Roku, mądrzejszych decyzji, nie tylko przy urnie wyborczej.

pp
napisał
11.01.2014
o 18:39
nr 4

Proszę zwrócić uwagę na sondę w sprawie referendum na temat BPK.
Ktoś wbrew ogólnym odczuciom i negatywnym komentarzom społecznym nie tylko na tym forum próbuje zmanipulować wynik zwłaszcza że inne sondy negatywnie oceniają władzę.
Pozytywne jest to że władza się boi uciekając się do takich posunięć o wynik i oswoją przyszłość. Panowie redaktorzy można to sprawdzić.Nagła skokowa zmiana wyniku.Zachowajcie resztki przyzwoitości.Żal d….. ściska.

Adrian
napisał
11.01.2014
o 22:12
nr 5

PP, w tym wypadku nie czepiałbym się ŻB o ewidentnie spóźnioną manipulację. Pytanie, jak będzie ta “sprawa” opisana w papierówce? O ile oczywiście nie jest już drukowana. Do wczoraj ponad 70% było na tak. Ale czy te sondy maja jakąkolwiek wartość, gdy jakaś grupa chce fałszować wyniki? Podobnie było z sondą na temat MZDiM. Przy Milce np. urzędnicy z Parkowej mieli prikaz klikania. Podobną wartość mają plebiscyty w DZ, gdzie przez aktywne klikanie znajomych jakaś osóbka zostaje największym lokalnym patriotą, a nawet człowiekiem roku. Ważne, żeby nie dawać sobie wciskać kitu. Pozdrawiam.

pp
napisał
11.01.2014
o 23:03
nr 6

Adrian masz racje ale trzeba tym krętaczom patrzeć na ręce.
Ja rozumie oddanie sprawie nawet jeśli budzi kontrowersje
ale żeby robić wałki z wynikiem.Szanowałem Pana Marcina choć nie raz z nim się nie zgadzałem ale teraz sory szkoda nawet wiąchy posłać już nie mówiąc o tym drugim - dno.
Jak nisko trzeba upaść żeby coś takiego zrobić.Przecież wszyscy ich tu znają.STRACH DUPĘ ŚCISKA MACIE PEŁNE GACIE CO.

Marcin Hałaś
napisał
11.01.2014
o 23:11
nr 7

Re: PP. Wiąchę to ja bym Panu posłał, gdyby nie moja wrodzona delikatność. Nie zajmuję się sondami na stronie ŻB, a nawet ich nie obserwuję. Równie dobrze mógłby Pan mieć do mnie pretensje o nagłą zmianę stopnia aktywności plam na słońcu.

Papa
napisał
12.01.2014
o 11:16
nr 8

Oj kłamiesz Marcinku, kłamiesz…....Do piekła pójdziesz razem z patronem Hajdarowiczem

pp
napisał
12.01.2014
o 12:41
nr 9

Nerwy puściły Panie redaktorze.Nie dziwię się.Ja tylko stwierdziłem fakt manipulacji a z faktami się nie dyskutuje.
Pisze Pan w ŻB od bardzo dawna.Jest Pan czołową postacią tej gazety, nawet powiem- sztandarem, a na pewno najbardziej rozpoznawalną osobą.Pana i kolegów chyba obowiązuje etyka dziennikarska,uczciwość wobec czytelników i tyle.Nie wiem kto to zrobił ale na pewno nie krasnoludki.Panowie, ma się jedną twarz i jak będziecie pracować tak was ludzie ocenią i zapamiętają. Powodzenia.

Wieńczysław Nieszczególny
napisał
12.01.2014
o 17:28
nr 10

a co ma wspólnego redakcja ŻB ze zmiana wyników sondy? PP wytłumaczysz, bo ni w ząb nie łapię? Chcesz napisać, że to nie grupa (zaproszona emailami) osób zagłosowała ale redakcja ŻB zmieniła? Jeżeli tak to przedstaw na to także dowody. Wiącha dla trolli jak najbardziej wskazana.

Nieurodzony we Lwowie
napisał
12.01.2014
o 18:47
nr 11

Panie Nieszczególny (bardzo trafny nick) czy Pan nie rozumie, czy też nie chce zrozumieć, że gazeta której Pan tak broni wylansowała ten oszukańczy zespół władający miastem i takie podejrzenia o manipulację są jak najbardziej uzasadnione. No ale załóżmy, że rzeczywiście jest tak jak Pan mówi, co nie zmienia faktu, że sytuacja nadal jest mocno dwuznaczna. Wie Pan co w podobnych sytuacjach robią bookmacherzy - wycofują podejrzany typ z zakładów. W wypadku naszej “ukochanej” gazetki oczywiście o tej porze nie da się już tego zrobić ale da się za tydzień np zamieścić komentarz o jednoznacznym odcięciu się od zafałszowanych wyników. Czekamy i ja i Pan, Panie Nieszczególnie Obiektywny  

Wieńczysław Nieszczególny
napisał
12.01.2014
o 19:48
nr 12

znać Panie Nieurodzony, że w młodości nie czytał Pan powieści Niziurskiego. Dziwie się tylko, że Pan, który tutaj niejednokrotnie dał się poznac jako osoba nie wierząca w tzw. “teorie spiskowe” nagle spiski zaczyna węszyć. Chyba, że niczym Kali (z powieści Sienkiewicza z kolei) dzieli Pan spiski na te dobre i niedobre smile Jak sadzę, wŻB papierowym będą prawdziwe wyniki sondy, a nie te nabite tutaj przez, nazwijmy to: klikających zainteresowanych. Zapewne Pana to i tak nie przekona, bowiem prawda musi być dla Pana zawsze “najmojsza” smile

pp
napisał
12.01.2014
o 20:00
nr 13

Drogi Panie Nieszczególny ja nie napisałem że to redakcja czy jak to Pan nazwał grupa (zaproszona emailami) osób zmanipulowała sondę.Napisałem że ktoś próbuje zmanipulować wynik i prosiłem Panów redaktorów o sprawdzenie tego faktu bo to ich gazeta w której piszą Jest to zastanawiające żeby wynik 70 do 30 zmienił się NAGLE do 60 do 40 w przeciwną stronę.Po drugie zacytuję wpis podpisany rzekomo przez Pana Tomasza Nowaka pod komentarzem Urodziny miasta:

‘‘Bo my lubimy manipulować. Za to nam płacą reklamami.
A liczy się kasa a nie prawda. Jasne ? ‘’

Nie wiem czy to napisał redaktor Tomasz Nowak czy ktoś się podszył ale przesłanie wpisu jest jasne i skoro nie zostało to zdementowane i usunięto to mamy odpowiedż na to co tam się dzieje. 

Marcin Hałaś
napisał
12.01.2014
o 21:10
nr 14

Re: Papa. Jeżeli posyłasz ludzi do piekła - radzę skontaktować się z diecezjalnym egzorcystą. Modlitwa o uwolnienie, albo modlitwa wspólnotowa, może Ci pomogą - mam nadzieję. Ja w każdym razie wybaczam i odmówię za Ciebie Zdrowaśkę grin

Marcin Hałaś
napisał
12.01.2014
o 21:15
nr 15

Re: PP. Niemniej pisze Pan o rzekomych manipulacjach sondą w komentarzach do mego bloguA. A to sprawa, na którą nie ma wpływu. Być może ktoś korzystał z jakiegoś programu, pozwalającego się logować się za każdym razem z innego IP. Owszem, w ten sposób można tę sondę zmanipulować. Ale ja po prostu nie zajmuję się sondami w Życiu Bytomskim, nie obserwuję ich, etc. Pozdrawiam.

Nieurodzony we Lwowie
napisał
12.01.2014
o 22:30
nr 16

Re: Marcin Hałaś. Wrodzona delikatność jest piękną cechą. Gdyby tak jeszcz udało sie posiadać wrodzoną uczciwość i bezinteresowność, no ale wszystkiego nie można mieć.

Wieńczysław Nieszczególny
napisał
12.01.2014
o 23:25
nr 17

Ale zawsze może Pan dążyć do osiagnięcia tych cech, Panie Nieurodzony.  Naprawdę warto smile

Papa re: Marcin Hałaś
napisał
15.01.2014
o 20:06
nr 18

Też się modlę. Za Ciebie jedną “zdrowaśkę” za Hajderka dziesięć.  Ale nie pomaga -nakłady ŻB i Uważam Że- lecą na łeb na szyję.
Pomimo to kontynuuję modły. Spróbuję jeszcze w jidisz, spróbuję do Allacha.  Przecież jak ostatecznie padniecie to po Was przyjdą kompletne smutasy. Np. takie jak Golaś z Lubszy lub Bieda z Beuthen.
Pozdrawiam i zdrowia życzę.

Adrian
napisał
23.01.2014
o 13:50
nr 19

Na temat debiutującego jutro tygodnika bytomskiego jestem podobnego zdania co Pan, Panie Marcinie. Oby tylko nie była to kolejna tuba wyborcza jednej opcji politycznej, a stała się poczytną konkurencją, która wpłynie na Wasze cenienie czytelników i komentatorów internetowych. Czytając naczelnego columnistę ŻB, który raczy pisać o “zajmujących się głównie atakowaniem wszystkiego i wszystkich, głównie na oślep i bez jakiegokolwiek sensu”, to retorycznie zapytam, czy to krytyka, czy samokrytyka? W tym miejscu chciałem podziękować i życzyć powodzenia. Pozdrawiam, szczególnie panów J.J. i E.G.
 • starsze wpisy

  Dobra koalicja, a przynajmniej najlepsza

  Od wyborów samorządowych Bytomiem rządzi koalicja KO-PiS, czyli Koalicji Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości. Co prawda magicy z obu stron… więcej >>>

  2019.03.31


  O przepływach elektoratu

  ​Przepływy elektoratu...

  O tym się zawsze pisze przed drugą turą. A jak może to wyglądać w Bytomiu? Niewątpliwie większą nadzieję… więcej >>>

  2018.10.31


  Jaka koalicja po wyborach? - cz. 2

  ​Zastanawiałem się tutaj, jaką koalicję w Radzie Miejskiej ma szansę stworzyć Mariusz Wołosz. Pozostaje dopowiedzieć z kim mógłby "zmontować" koalicję… więcej >>>

  2018.10.26


  Jaka koalicja po wyborach?

  ​Koalicja Obywatelska w Bytomiu ma 9 radnych. Wszyscy zastanawiają się z kim Mariusz Wołosz zawrze koalicję w razie zwycięstwa w… więcej >>>

  2018.10.24


  Domki z kart

  ​Niemal równy rok temu pisałem w tym miejscu w komentarzu "Bartyla może wszystko" następujące złowa:  "Kredyt na 225 milionów i… więcej >>>

  2017.04.25


  Bartyla wszystko może

  więcej >>>
  2016.05.01

  Kobyliński, czyli polityczny oszust

  więcej >>>
  2016.01.13

  Raport powyborczy

  więcej >>>
  2015.11.07

  Radni nadstawiają tyłka?

  więcej >>>
  2015.08.29

  Pijar Bartyli nawala

  więcej >>>
  2015.07.07

  Kremacja? Nie, dziękuję.

  więcej >>>
  2015.05.16

  Papierowy przewodniczący, figowa Rada

  więcej >>>
  2015.03.29

  Kto chce zamknąć KWK Bobrek-Centrum

  więcej >>>
  2015.01.12

  Rozdarte fotografie. Deja vu

  więcej >>>
  2014.11.26

  4 powody sukcesu Bartyli

  więcej >>>
  2014.11.18

  Dezerter?

  więcej >>>
  2014.11.13

  Ostatnia prosta. Brzezinka i Bonk biegną z garbem. Orka na polu minowym

  więcej >>>
  2014.11.01

  Pomidory Bartyli

  więcej >>>
  2014.09.15

  Kto na prezydenta? Oczywiste!

  więcej >>>
  2014.09.13

  Wejście Bonka

  więcej >>>
  2014.08.25

  Laurka dla Wójcika

  więcej >>>
  2014.07.16

  Naciągany jubileusz

  więcej >>>
  2014.06.19

  Sado-maso?

  więcej >>>
  2014.06.02

  Czy leci z nami Pilot?

  więcej >>>
  2014.05.26

  Łapanka na laureata

  więcej >>>
  2014.05.06

  Strona 1 z 6    OGŁOSZENIA
  DROBNE

  W PONIEDZIAŁEK
  W GAZECIE
  W ŚRODĘ
  W INTERNECIE!*

  *za 15% dopłatą

  25 listopad 2020

  imieniny:
  Erazma, Katarzyny

  Galeria Tomenki

  Nasze akcje

  • Panteon bytomski

   Cykl artykułów o ludziach, którzy na przestrzeni wieków zasłużyli się dla Bytomia. więcej >>>

  Redakcja