Zb logo

  

   blogi   forum

Wiadomości

Komentarze / Blogi

Tomasz Nowak Tomasz Nowak

Kamera! Akcja! I nic nie widać

​Bytomski system monitoringu to 38 kamer non stop rejestrujących to, co dzieje się w najważniejszych punktach miasta, obraz… więcej >>>


Marcin Hałaś Marcin Hałaś

Dobra koalicja, a przynajmniej najlepsza

Od wyborów samorządowych Bytomiem rządzi koalicja KO-PiS, czyli Koalicji Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości. Co prawda magicy z… więcej >>>


Witold Branicki Witold Branicki

Krajobraz po historycznym spadku

​Na 760-lecie lokacji Bytomia na prawie niemieckim Ratusz oraz jego agendy, miejscowe instytucje i organizacje

przygotowały turnieje, imprezy,… więcej >>>


Jacek Sonczowski Jacek Sonczowski

Święto policji w teatrze “Rozbark”

​Policjanci z bytomskiego garnizonu spotkali się w Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu "Rozbark". Okazją było doroczne Święto Policji.… więcej >>>


Marcin Hałaś avatar

Marcin Hałaś - Komentarze
2014.03.29

Wielki Post bez postu

​Porzuciliśmy - jako społeczeństwo - nawyk poszczenia. Wystarczy spojrzeć na McDonaldsy czy bary z kebabami w każdy z piątków. Także w piątki wielkopostne. Na targu w Radzionkowie, gdzie dwa razy w tygodniu robię zakupy, ludzie kupują - jak widzę - mięsa tyle, co zawsze. Wołowe na rolady, schaby, tłuste kiełbasy. A nawet kupują go więcej - kiedy ostatnio poprosiłem o móżdżek cielęcy, rzeźniczka zaproponowała mi dwa móżdżki, Czyli przywieźli dwa cielaki. A ludzie kupili i zjedli. Mieszkańcy Radzionkowa mają opinię społeczności przywiązanej do tradycji. Jeżeli tam w poście trwa taki festiwal mięsnych zakupów - jako żywo znaczy to, że z Wielkiego Postu zrobił się co najwyżej mały pościk.

W tegorocznym Wielkim Poście właściwie nie jem mięsa - oprócz wspomnianego móżdżku. Nie tyle ze względów duchowych, co takiego właśnie sprofilowania w tym czasie domowej kuchni. Dlatego proszę wybaczyć, że napiszę o poście jako przeżyciu kulinarnym, nie duchowym. Jestem mięsożercą, więc przez pierwszy tydzień odczuwałem dotkliwy brak mięsa. Potem jednak "głód" ten zniknął. A tyle smaków i doświadczeń kulinarnych można odkryć. Różne rodzaje fasoli (polecam czerwoną), soczewica, wczesnowiosenna "powtórka" z kabaczków i cukini, kalafiorowe zapiekanki. Ryby - śledzie pod różnymi postaciami, ostatnie dorsze z letnich połowów, powrót do nototenii (tańsza od wieprzowiny). Wielki Post to jednak dobry pomysł - warto wziąć rozbrat z mięsem. A ci, którzy do takiej diety dodają walor duchowy - korzyści wielkopostne odnoszą zapewne podwójne.


Artykuł był oglądany 42066 razy.   Komentarzy: 10
  • Ocena - 3.8 20 głosów
   


Komentarze:

Adrian
napisał
29.03.2014
o 22:57
nr 1

Szanowny redaktor to raczej robi sobie jaja…  z potencjalnych czytelników i przechodzi na dietę poczytności, nie mylić z poczytalnością. Chyba, że to celowo.  smile

Marcin Hałaś
napisał
29.03.2014
o 23:14
nr 2

Adrian tak przywykł do publicystycznej “bieżączki”, że innych rodzajów felietonistyki nie trawi (skoro już o diecie mowa). Pozdrawiam.

Tomasz Sobczak
napisał
30.03.2014
o 09:10
nr 3

Skoro jak podaje się często za jakimiś statystykami, 95% społeczeństwa tego kraju to Katolicy, to temat jakże na czasie. Dość skrótowo opisany właściwie przez pryzmat samego Pana Redaktora. A można by więcej, bo byłoby o czym. Podobnie jak zwrócenie uwagi przed Bożym Narodzeniem, że wciskany nam wszędzie Mikołaj to nie Św. Mikołaj jakiego znali nasi dziadkowie, rodzice i wielu z nas. Że to jest prostu marketingowa lala z dużym brzuchem wymyślona i promowana w celu podnoszenia sprzedaży pewnego artykułu, wcale nie świątecznego. Nie można pisać ciągle o tym samym, zwłaszcza że portali co raz więcej i wszędzie można przeczytać czasem dosłowny przedruk…..

Bogdan L.
napisał
30.03.2014
o 12:24
nr 4

Sprowadzanie postu do niejedzenia mięsa jest bez sensu. Dla mnie większym rarytasem jest np. łosoś, którego cena przewyższa mięso. Post powinien polegać na odmawianiu sobie przyjemności - ja np.  mógłbym nie oglądać meczów piłkarskich (chociaż polska liga to szczyt umartwiania widza). 95% Polaków to katolicy? A ktoś się ich pytał o zdanie przed chrztem?

Adrian
napisał
31.03.2014
o 11:21
nr 5

Redaktora blog, więc zrozumiałą rzeczą jest, że może pisać  o wszystkich nurtujących go sprawach. Nikt z nas samą “polityką” nie żyje, chociaż inną rzeczą jest, że cześć z niej dobrze żyje. Gdybym chciał porad kulinarnych, refleksji nt. stosowanej diety, to bym poczytał “Tinę” albo “Olivię”. Rozumiem, że mamy okres przedświąteczny ale redaktora post (wpis) odbieram jako ucieczkę od istotnych bytomskich problemów. Dobry tytuł “Wielki wpis bez wpisu”. smile

Adam
napisał
05.04.2014
o 18:11
nr 6

W Bytomiu wielki post dla większości trwa 365 dni w roku! Jedzenie jajek sadzonych na obiad już d.upą wychodzi.

Krzysztof Kruczek
napisał
16.04.2014
o 21:06
nr 7

Panie Marcinie, z całym szacunkiem, ale czy wie Pan co to jest post ?
Post wcale nie oznacza nie jedzenie !!!
Najlepiej to wyjasmia sam Autor postu :
Krzycz na całe gardło, nie przestawaj! Podnoś głos twój jak trąba! Wytknij mojemu ludowi jego przestępstwa i domowi Jakuba jego grzechy!
2. Szukają Mnie dzień za dniem, pragną poznać moje drogi, jak naród, który kocha sprawiedliwośći nie opuszcza Prawa swego Boga. Proszą Mnie o sprawiedliwe prawa, pragną bliskości Boga:
3. Czemu pościliśmy, a Ty nie wejrzałeś? Umartwialiśmy siebie, a Tyś tego nie uznał? Otóż w dzień waszego postu wy znajdujecie sobie zajęcie i uciskacie wszystkich waszych robotników.
4. Otóż pościcie wśród waśni i sporów, i wśród bicia niegodziwą pięścią. Nie pośćcie tak, jak dziś czynicie, żeby się rozlegał zgiełk wasz na wysokości.
5. Czyż to jest post, jaki Ja uznaję, dzień, w którym się człowiek umartwia? Czy zwieszanie głowy jak sitowie i użycie woru z popiołem za posłanie - czyż to nazwiesz postem i dniem miłym Panu?
6. Czyż nie jest raczej ten post, który wybieram: rozerwać kajdany zła, rozwiązać więzy niewoli, wypuścić wolno uciśnionych i wszelkie jarzmo połamać;
7. dzielić swój chleb z głodnym, wprowadzić w dom biednych tułaczy, nagiego, którego ujrzysz, przyodziać i nie odwrócić się od współziomków.
8. Wtedy twoje światło wzejdzie jak zorza i szybko rozkwitnie twe zdrowie. Sprawiedliwość twoja poprzedzać cię będzie, chwała Pańska iść będzie za tobą.
9. Wtedy zawołasz, a Pan odpowie, wezwiesz pomocy, a On [rzeknie]: Oto jestem! Jeśli u siebie usuniesz jarzmo, przestaniesz grozić palcem i mówić przewrotnie,
10. jeśli podasz twój chleb zgłodniałemu i nakarmisz duszę przygnębioną, wówczas twe światło zabłyśnie w ciemnościach, a twoja ciemność stanie się południem.
11. Pan cię zawsze prowadzić będzie, nasyci duszę twoją na pustkowiach. Odmłodzi twoje kości, tak że będziesz jak zroszony ogród i jak źródło wody, co się nie wyczerpie.
12. Twoi ludzie zabudują prastare zwaliska, wzniesiesz budowle z odwiecznych fundamentów. I będą cię nazywać naprawcą wyłomów, odnowicielem rumowisk - na zamieszkanie.
13. Jeśli powściągniesz twe nogi od przekraczania szabatu, żeby w dzień mój święty spraw swych nie załatwiać, jeśli nazwiesz szabat rozkoszą, a święty dzień Pana - czcigodnym, jeśli go uszanujesz przez unikanie podróży, tak by nie przeprowadzać swej woli ani n
14. wtedy znajdziesz twą rozkosz w Panu. Ja cię powiodę w triumfie przez wyżyny kraju, karmić cię będę dziedzictwem Jakuba, twojego ojca. Albowiem usta Pańskie to wyrzekły.
Izajasz 58 rozdział. smile
Życzę zmartwychwatania Boga w Pana sercu.
Pozdrawiam Krzysztof Kruczek

Lolek
napisał
18.04.2014
o 18:50
nr 8

Post nie oznacza niejedzenia? Znaczy - możemy wcinać to co codziennie? Absurd. Post w Wielki Piątek oznacza przede wsztstkim znaczne umiarkowanie w jedzeniu i piciu. I to zarówno pod wzgledem ilościowym jak i jakościowym. Co te gender z ludzmi robi, najprostszych spraw nie są już w stanie pojąć.

kk
napisał
18.04.2014
o 22:40
nr 9

Panie Lolku, a gdzie to jest napisane, że mamy nie jeść ?
pozdrawiam
Krzysztof Kruczek

Lolek
napisał
19.04.2014
o 11:46
nr 10

znaczne umiarkowanie nie oznacza nie jedzenia. Według utrwalonego stanoiwiska Kościoła Katolickiego. Pisze o tym chociażby Ojciec Aleksander Mień w książce “Odprawianie Wielkiego Postu”: “Powstrzymanie się od pokarmów mięsnych jest obowiązkowe. Wszystko inne należy uzgadniać z ojcem duchowym w Kościele. Poza tym pożądane jest wybranie jakiejś sprawy życiowej i odmówić jej sobie na te dni, trzymając się tego wyrzeczenia do samej Paschy.”

starsze wpisy

Dobra koalicja, a przynajmniej najlepsza

Od wyborów samorządowych Bytomiem rządzi koalicja KO-PiS, czyli Koalicji Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości. Co prawda magicy z obu stron… więcej >>>

2019.03.31


O przepływach elektoratu

​Przepływy elektoratu...

O tym się zawsze pisze przed drugą turą. A jak może to wyglądać w Bytomiu? Niewątpliwie większą nadzieję… więcej >>>

2018.10.31


Jaka koalicja po wyborach? - cz. 2

​Zastanawiałem się tutaj, jaką koalicję w Radzie Miejskiej ma szansę stworzyć Mariusz Wołosz. Pozostaje dopowiedzieć z kim mógłby "zmontować" koalicję… więcej >>>

2018.10.26


Jaka koalicja po wyborach?

​Koalicja Obywatelska w Bytomiu ma 9 radnych. Wszyscy zastanawiają się z kim Mariusz Wołosz zawrze koalicję w razie zwycięstwa w… więcej >>>

2018.10.24


Domki z kart

​Niemal równy rok temu pisałem w tym miejscu w komentarzu "Bartyla może wszystko" następujące złowa:  "Kredyt na 225 milionów i… więcej >>>

2017.04.25


Bartyla wszystko może

więcej >>>
2016.05.01

Raport powyborczy

więcej >>>
2015.11.07

Radni nadstawiają tyłka?

więcej >>>
2015.08.29

Pijar Bartyli nawala

więcej >>>
2015.07.07

Kremacja? Nie, dziękuję.

więcej >>>
2015.05.16

Papierowy przewodniczący, figowa Rada

więcej >>>
2015.03.29

Kto chce zamknąć KWK Bobrek-Centrum

więcej >>>
2015.01.12

Rozdarte fotografie. Deja vu

więcej >>>
2014.11.26

4 powody sukcesu Bartyli

więcej >>>
2014.11.18

Dezerter?

więcej >>>
2014.11.13

Ostatnia prosta. Brzezinka i Bonk biegną z garbem. Orka na polu minowym

więcej >>>
2014.11.01

Pomidory Bartyli

więcej >>>
2014.09.15

Kto na prezydenta? Oczywiste!

więcej >>>
2014.09.13

Wejście Bonka

więcej >>>
2014.08.25

Laurka dla Wójcika

więcej >>>
2014.07.16

Naciągany jubileusz

więcej >>>
2014.06.19

Sado-maso?

więcej >>>
2014.06.02

Czy leci z nami Pilot?

więcej >>>
2014.05.26

Łapanka na laureata

więcej >>>
2014.05.06

Nowa świecka tradycja

więcej >>>
2014.04.27

Strona 1 z 6  OGŁOSZENIA
DROBNE

W PONIEDZIAŁEK
W GAZECIE
W ŚRODĘ
W INTERNECIE!*

*za 15% dopłatą

24 marca 2023

imieniny:
Marka, Gabriela

Galeria Tomenki

Nasze akcje

  • Panteon bytomski

    Cykl artykułów o ludziach, którzy na przestrzeni wieków zasłużyli się dla Bytomia. więcej >>>

Redakcja