Zb logo

  

   blogi   forum

Wiadomości

Komentarze / Blogi

Tomasz Nowak Tomasz Nowak

Kamera! Akcja! I nic nie widać

​Bytomski system monitoringu to 38 kamer non stop rejestrujących to, co dzieje się w najważniejszych punktach miasta, obraz… więcej >>>


Marcin Hałaś Marcin Hałaś

Dobra koalicja, a przynajmniej najlepsza

Od wyborów samorządowych Bytomiem rządzi koalicja KO-PiS, czyli Koalicji Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości. Co prawda magicy z… więcej >>>


Witold Branicki Witold Branicki

Krajobraz po historycznym spadku

​Na 760-lecie lokacji Bytomia na prawie niemieckim Ratusz oraz jego agendy, miejscowe instytucje i organizacje

przygotowały turnieje, imprezy,… więcej >>>


Jacek Sonczowski Jacek Sonczowski

Święto policji w teatrze “Rozbark”

​Policjanci z bytomskiego garnizonu spotkali się w Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu "Rozbark". Okazją było doroczne Święto Policji.… więcej >>>


Marcin Hałaś avatar

Marcin Hałaś - Komentarze
2013.03.11

Zostawcie łamagę w spokoju

Logo Bytomia "Energia kultury" (tzw. "uciekająca panienka") to dorobek poprzedniej ekipy rządzącej miastem. Logo koszmarne - poddane rzetelnej i miażdżącej analizie przez fachowców, hasło życzeniowe, nijak mające się do stanu rzeczywistego. A jednak, kiedy na internetowej stronie Urzędu Miejskiego przeczytałem, że "bytomianie wybiorą nowe logo miasta" - pomyślałem sobie: zostawcie tę łamagę w spokoju. I nie chodzi tylko o to, że - jak każdy koszmarek - już się nowe logo opatrzyło i - jak do każdego koszmarku - już jakoś doń przywykliśmy. Chodzi o to, że Bytom ma wiele ważniejszych problemów, a ze wszystkich jego problemów kwestia otwartego konkursu na znak miasta jest najmniej ważna. Proszę więc nie bawić się po dziecinnemu: jedni chłopcy wnieśli wiaderkami piasek do piaskownicy, więc inni na złość poprzednim zaczną go wynosić. I będą czynili to w poczuciu spełniania ważnej misji. No chyba że - to już żart - ewolucja logo będzie polegała na dodaniu przy rączce panienki białego kółka. I odtąd będzie to nie tańcząca łamaga, ale bramkarz Polonii Bytom. Edward Szymkowiak na przykład - w ramach nawiązania do najlepszych tradycji naszego miasta.


Artykuł był oglądany 17362 razy.   Komentarzy: 23
 • Ocena - 1.6531 49 głosów
   


Komentarze:

Jan Kaczka
napisał
11.03.2013
o 02:15
nr 1

Panie Marcinie, Pan chyba zapomniał, że żyje pan w Polsce. Przecież to tu normalne, że pierwszym zadaniem jest zniszczyć to, co wcześniej inni postawili. Dlatego ja przestałem glosować na kogokolwiek. Gdy były wybory prezydenta w Bytomiu to po obejrzeniu plakatów kandydatów stwierdziłem, że wybór jest między Kiłą a rzeżączką, postanowiłem więc zamknąć się w domu i nie brać w tym udziału.

Marcin Hałaś
napisał
11.03.2013
o 08:55
nr 2

Panie Janie - nie chodzi mi tyle o niszczenie dorobku poprzedników, bo logo to wątpliwy dorobek. Chciałem zwrócić uwagę, że znów pójdzie para w gwizdek i najważniejszą rzeczą okaże się wybór logo miasta. Czyli: ile trzeba zmienić, żeby nic się nie zmieniło.
PS A wystarczyło powolne, naturalne “wygaszanie” łamagi (np. nowe tablice z numerami bocznymi taksówek opatrywane już herbem miasta, jak to jest w wielu miastach…)

kijwmrowisko
napisał
11.03.2013
o 11:49
nr 3

Pana H proponuję również zostawić w spokoju. Może się sam wygasi.

Fanatyczny Polonii_Bytom
napisał
11.03.2013
o 12:10
nr 4

Ja myślę,że jednak wreszcie idzie ku dobremu.Moim zdaniem,powinniśmy jednak wesprzeć naszego Pana Prezydetna i pomóc mu w jakiś sposób,a w przyszłych wyborach postawić właśnie przy jego nazwisku X by dalej tworzył,dla dobra Bytomia.I może wtedy też Pan Kaczka pójdzie na wybory.

Czesio
napisał
11.03.2013
o 12:32
nr 5

Jeżeli władze chcą wprowadzać nowy plan rozwoju (głównie gospodarczego) i promocji miasta to jednak logo jest ważnym element tej składanki. Zabieranie się za sprawy marketingowe miasta gdy już wszystko inne zostanie zrobione nie miałoby chyba żadnego sensu ?

Franciszek Zastawnik
napisał
11.03.2013
o 12:53
nr 6

Bytom Energi Kultury było trochę na wyrost choć już człek przywyknął.Ja bym wolał by w logo była wieża szybu Krystyna,widać ją z każdego miejsca i nawiązuje do znikającej tradycji górniczej naszego miasta.

Marek Wojcik
napisał
11.03.2013
o 14:17
nr 7

Szanowni Państwo – niema żadnej potrzeby, by miasto posiadało logo. Idea (np. religia), państwo, jednostka terytorialna, instytucja, wydarzenie (np. festiwal, impreza sportowa) firma, rodzina – a także miasto posiada graficzny symbol, który je wyróżnia. Pozwala on jednoczyć się osoba z nim związanym – jak średniowiecznym rycerzom pod proporcem swojego suwerena. Miasto musi mieć taki symbol graficzny (lub kilka, ale wszystkie opartych o wspólną ideę). Nadrzędny symbolem jest herb – na nim opiera się flaga i barwy miasta, pieczęć miejska i oraz inne symbole. Nie ma żadnej racjonalnej potrzeby by miasto oprócz herbu miało także logo. Wręcz przeciwnie – dwa symbole będą ze sobą rywalizować i zacierać identyfikację. Proszę zauważyć, że firmy mają logo – ale nie mają herbu, bo logo funkcjonuje w miejsce herbu, a nie obok herbu. Unia Europejska – nie ma loga – ma tylko flagę, Polska ma herb i flagę – ale nie ma loga (Bogu dzięki).

Daniel Lekszycki
napisał
11.03.2013
o 14:34
nr 8

Herb to nie logo. Twierdzenie, że tarcza ze śląskim orłem i gwarkiem może zastąpić logo jest tak sensowne, co uważanie, że liczydło śmiało może zastąpić czterordzeniowy komputer.

Herb nie nadaje się do funkcji loga, gdyż jest zbyt skomplikowany. Kierowca jadący autostradą 110 km/h na pewno nie zdąży go rozpoznać na bilboardzie, nawet jeśli ten będzie jego głównym elementem.
Herb jest natomiast doskonałym symbolem “urzędowym”, gdzie liczy się powaga i przy takiej funkcji powinien pozostać.

Nawiązując do wypowiedzi Marka, Unia Europejska nie ma loga, ale jej poszczególne komórki, takie jak np. Parlament Europejski, czy Rada Europy, własne loga już mają. Własne loga mają też całe kraje (w tym i Polska), jak również wiele miast, w tym znacznie większych i ważniejszych od Bytomia. To nie przypadek, że używają log do promocji, a nie herbów.

Marcin Hałaś
napisał
11.03.2013
o 15:43
nr 9

Wróciłem właśnie ze spotkania w Biurze Promocji Bytomia, na którym studenci ASP dokonali analizy obecnego logo i wydawnictw miasta. Analiza - mało powiedziane, tę twórczość w merytoryczny sposób “zmasakrowali”. Promocja w wydaniu K & KKK (Koja i jego rzeczniczki) to amatorszczyzna pierwszej wody (choć lepiej nie obrażajmy amatorów). Może więc lepiej poddać nieszczęsną łamagę jakiejś modyfikacji…

PP
napisał
11.03.2013
o 17:20
nr 10

Ha ha nie wiadomo co nam zapoda kiła.

Erwin Gąska
napisał
11.03.2013
o 17:36
nr 11

Toś się znowu Marcinie nad Piotrusiem poznęcał. Jego nie ruszysz -to siła spokoju.
Logo nie logo -trzeba zlikwidować. Herbu do promocji używać. Nie zastrzegać praw do używania, ale obrażania zakazać.
I o kulturze w Bytomiu zapomnieć. Bo jej nie było (nawet MULIMARE nie pomogło) nie ma i nie będzie. Po prostu tak się pechowo złożyło.

Franciszek Zastawnik
napisał
11.03.2013
o 19:15
nr 12

Jak ktoś jest odporny na kulturę to jej w Bytomiu nie zobaczy

Adrian
napisał
12.03.2013
o 18:06
nr 13

Patrząc na obecny stan miasta i degrengoladę mieszkańców, to na logo proponuję zamalowany mural z podwórka ul. Dworcowej.  http://katowice.gazeta.pl/katowice/1,35019,8159466,Orzel_z_herbu_ma_flaszke__a_gwarka_zastapil_zlomiarz.html   A tak poważnie to sam herb wystarczy, jest piękny i podkreśla historię Bytomia.

Erwin Gąska Prawdziwy
napisał
13.03.2013
o 12:08
nr 14

Na forum pojawił się osobnik podszywający się pode mnie, Erwina Gąskę. Od tego momentu będę miał dopisek prawdziwy. I jak tu się nie zdenerwować? Pisze człowiek a tu nagle wyskakuje jakiś gnojek i podszywa się za niego. Należy piętnować to zjawisko. Jest to skandal! To tylko możliwe w Bytomiu! Moje imię i nazwisko nie jest wcale śmieszne ani dziwne. Dlaczego sobie nieudaczniku nie wymyślisz innego? Na przykład gnojek - podszywacz?

Franciszek Zastawnik
napisał
13.03.2013
o 19:18
nr 15

Ten fałszywy Erwin co nie widzi kultury to chyba ten sam Paździoch co denerwował na bytomski.pl. Tchórz i tyle…

Erwin Gąska Najprawdziwszy
napisał
13.03.2013
o 19:32
nr 16

he,he !

domin
napisał
14.03.2013
o 07:32
nr 17

Panie Marcinie nie raz nie dwa był już ten temat podejmowany,opisywany,obietnice pan składał że nie będzie już pan męczył Piotrusia,,czytając pana i pana kolegi za biurka wpisy dochodzę do przekonania że sprawia wam to wielką przyjemność,,a mpozwolę sobie nawiązać do pana wpisu i powiedzieć że to pana i pana kolegi nie da się też zmodyfikować,,brak słów czytając te wasze artykuliki,,ale tak to już jest na garnuszku UM

Erwin Gąska Prawdziwy
napisał
14.03.2013
o 16:10
nr 18

Stare logo było w ogóle niepotrzebne. Wydano pieniądze, ktoś zarobił. Przy okazji zrobiono durnia z Bytomian, nie mówiąc o taksówkarzach i nalepkach na byle papier czy dokument. Tak to jest jak się wybrało krótkonogiego harcerzyka. Teraz harcerz przemyka rano na dworcu autobusowym powiewając szalikiem. Dziś spojrzał na mnie dziwnie, bo jak sobie przypomnę jaki był jeszcze niedawno ważny , to robię złośliwą minę i chyba to zauważył. Niech se Pan Koj biega do pracy jak my wszyscy i bierze przykład z ze swojego kojo loga: energicznie ruszać nogami i ręcami.  Nie na darmo przysłowie jest: bez pracy nie ma kołaczy. A tą ladacznicę z kojo loga to do agencji. Tam jest jej miejsce. Standardowo 150zł/h.

Erwin Gąska Najprawdziwszy
napisał
14.03.2013
o 17:15
nr 19

Erwin ty drogo płacisz. Dam ci namiary na takie po 50 zł/h.Trochę z ruska zaciągają.

Tomasz Sobczak
napisał
15.03.2013
o 01:13
nr 20

Logo było naszemu miastu tak potrzebne, jak rybie rower. Ale co zrobisz jak baba się uprze… Dziwię się, że Pan Marcin szanowny z kolegami ostrzej nie pisali wówczas, bo moim zdaniem skandalem było zmuszanie taksówkarzy do zdzierania ze swoich aut naklejek z herbem i zastępowanie ich tym twórczym niczym. Dziecko z przedszkola namalowało by coś ciekawszego swoją drogą. Jednak nasz były spoKOJny Prezydent uparł się, by pomimo że istniały inne, ważne problemy, forsować hasło, że jesteśmy energią kultury i tym się upajał. Jak na tym upajaniu wyszedł, widzimy wszyscy. Co więcej, nadal czuje że robił wszystko słusznie i dobrze, tylko źli ludzie nie zrozumieli dobrych intencji którymi się kierował. No cóż, nie On jeden nie rozumiał, że rządy które sprawuje, nie odpowiadają rządzonym. Ile w tym co robią obecne władze Ratusza jest odgrywaniem się, jak sądzi podmiot domyślny a ile naprawianiem złych decyzji poprzednika, okaże się w najbliższym czasie. Ważne że my wszyscy będziemy mogli ocenić to przy okazji kolejnych wyborów. Ważne by wszyscy chcieli w tej ocenie mieć swój osobisty udział. Jedno moim zdaniem jest pewne, dla spoKOJnego Prezydenta ważniejsze było logo ( ocenę pozostawiam Bytomianom ), niż herb liczący kilkaset lat.

Adrian
napisał
17.03.2013
o 00:45
nr 21

Jeżeli ma powstać na siłę logo Bytomia, to “śpiący lew”, a raczej “uśpiony na zawsze”, świetnie się nadaje. Bytom był perłą architektoniczną Śląska, zamożnym prężnie rozwijającym się ośrodkiem nie tylko przemysłowym, ale i kulturalnym, i handlowym. Ilość hoteli, restauracji, cukierni, kin, własny teatr i kolej, o jakiej teraz w Polsce można pomarzyć, etc. Piszę o prawdziwym Bytomiu przedwojennym (bez gmin i wiosek niemieckich i polskich, które teraz są dzielnicami miasta). O pięknym mieście stworzonym w większości za czasów rządów nadburmistrza Georga Brueninga. Lew symbolicznie kojarzy się z dumą, siłą, walecznością, pięknem, przywództwem. Śpiący lew jest dla mnie symbolem obecnego uśpionego Bytomia. Mam nadzieję, że się mylę, że Bytom tylko śpi i się obudzi, i kiedyś wróci do dawnej świetności.  Powojenne perypetie odlewu rzeźby lwa z pomnika ku czci Bytomian, którzy zginęli w wojnie prusko-francuskiej, potwierdzają stosunek Warszawy do Bytomia. Wykorzystać, okraść i uśpić. Lew to symbol Bytomia, ale czy logo?

Pedrolanser
napisał
20.03.2013
o 09:02
nr 22

“studenci ASP dokonali analizy obecnego logo i wydawnictw miasta. Analiza - mało powiedziane, tę twórczość w merytoryczny sposób “zmasakrowali”. Promocja w wydaniu K & KKK (Koja i jego rzeczniczki) to amatorszczyzna pierwszej wody (choć lepiej nie obrażajmy amatorów). ”  Ale urwal…. Hałaś mom nadzieja ,że ta osobą , która zrobiła to logo zaprosi cię do sądu za zniewagę i kwestionowanie zawodowych umiejętności . Zasłaniasz się studentami ASP, używasz ich niczym agent SB stawiając ich jako miarodajnego krytyka. żal kolejna tandetna i płytka (gadka szmatka). I to jest ta Twoja Prawica.    Moja wygląda inaczej ale mom pewność , że Orzeł Biały na gowe mi nie nasra.

Marcin Hałaś
napisał
20.03.2013
o 10:10
nr 23

Re: K & KKK & P (edrolanser): Podobną analizę logo dokonaną przez cenionego grafika Wojciecha Liebnera opublikowałem zaraz po wprowadzeniu nowego logo. A niech mnie i podaje do sądu - skoro producent filmu “Kac Wawa” podał do sądu Tomasza Raczka za recenzję swojej miernoty, jak widać - wszystko jest możliwe. Podejrzewam jednak, że autor logo nie poda mnie do sądu, albowiem wstyd mu będzie przypominać opinii publicznej, że jest autorem tak nieudanego znaku graficznego.
 • starsze wpisy

  Dobra koalicja, a przynajmniej najlepsza

  Od wyborów samorządowych Bytomiem rządzi koalicja KO-PiS, czyli Koalicji Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości. Co prawda magicy z obu stron… więcej >>>

  2019.03.31


  O przepływach elektoratu

  ​Przepływy elektoratu...

  O tym się zawsze pisze przed drugą turą. A jak może to wyglądać w Bytomiu? Niewątpliwie większą nadzieję… więcej >>>

  2018.10.31


  Jaka koalicja po wyborach? - cz. 2

  ​Zastanawiałem się tutaj, jaką koalicję w Radzie Miejskiej ma szansę stworzyć Mariusz Wołosz. Pozostaje dopowiedzieć z kim mógłby "zmontować" koalicję… więcej >>>

  2018.10.26


  Jaka koalicja po wyborach?

  ​Koalicja Obywatelska w Bytomiu ma 9 radnych. Wszyscy zastanawiają się z kim Mariusz Wołosz zawrze koalicję w razie zwycięstwa w… więcej >>>

  2018.10.24


  Domki z kart

  ​Niemal równy rok temu pisałem w tym miejscu w komentarzu "Bartyla może wszystko" następujące złowa:  "Kredyt na 225 milionów i… więcej >>>

  2017.04.25


  Bartyla wszystko może

  więcej >>>
  2016.05.01

  Kobyliński, czyli polityczny oszust

  więcej >>>
  2016.01.13

  Raport powyborczy

  więcej >>>
  2015.11.07

  Radni nadstawiają tyłka?

  więcej >>>
  2015.08.29

  Pijar Bartyli nawala

  więcej >>>
  2015.07.07

  Kremacja? Nie, dziękuję.

  więcej >>>
  2015.05.16

  Papierowy przewodniczący, figowa Rada

  więcej >>>
  2015.03.29

  Kto chce zamknąć KWK Bobrek-Centrum

  więcej >>>
  2015.01.12

  Rozdarte fotografie. Deja vu

  więcej >>>
  2014.11.26

  4 powody sukcesu Bartyli

  więcej >>>
  2014.11.18

  Dezerter?

  więcej >>>
  2014.11.13

  Ostatnia prosta. Brzezinka i Bonk biegną z garbem. Orka na polu minowym

  więcej >>>
  2014.11.01

  Pomidory Bartyli

  więcej >>>
  2014.09.15

  Kto na prezydenta? Oczywiste!

  więcej >>>
  2014.09.13

  Wejście Bonka

  więcej >>>
  2014.08.25

  Laurka dla Wójcika

  więcej >>>
  2014.07.16

  Naciągany jubileusz

  więcej >>>
  2014.06.19

  Sado-maso?

  więcej >>>
  2014.06.02

  Czy leci z nami Pilot?

  więcej >>>
  2014.05.26

  Łapanka na laureata

  więcej >>>
  2014.05.06

  Strona 1 z 6