Zb logo

  

   blogi   forum

Wiadomości

Komentarze / Blogi

Tomasz Nowak Tomasz Nowak

Kamera! Akcja! I nic nie widać

​Bytomski system monitoringu to 38 kamer non stop rejestrujących to,… więcej >>>


Marcin Hałaś Marcin Hałaś

O przepływach elektoratu

​Przepływy elektoratu...

O tym się zawsze pisze przed drugą turą.… więcej >>>


Witold Branicki Witold Branicki

Krajobraz po historycznym spadku

​Na 760-lecie lokacji Bytomia na prawie niemieckim Ratusz oraz jego… więcej >>>


Jacek Sonczowski Jacek Sonczowski

Święto policji w teatrze “Rozbark”

​Policjanci z bytomskiego garnizonu spotkali się w Bytomskim Teatrze Tańca… więcej >>>


Marcin Hałaś avatar
2019.02.28
Marcin Hałaś

PiS czyści Muzeum

​W ostatnim dniu lutego marszałek województwa śląskiego odwołał Leszka Jodlińskiego ze stanowiska dyrektora Muzeum Górnośląskiego.Bytomskim muzeum Jodliński kierował od 2016 roku. Wcześniej był dyrektorem Muzeum Śląskiego w Katowicach, ale nie wygrał konkursu na kolejną kadencję. Zarzucano mu wówczas, że w Muzeum Śląskim przygotowano scenariusz stałej wystawy, pokazującej Śląsk od strony niemieckiej.Jodliński był związany z ruchem Ruchu Autonomii Śląska i powołanie na dyrektora Muzeum Górnośląskiego otrzymał, kiedy RAŚ współrządził województwem śląskim, a członkiem zarządu województwa śląskiego był Jerzy Gorzelik. Teraz Jodliński nie mógł znaleźć wspólnego języka z członkami działających w MGB związków zawodowych, którzy formułowali przeciw niemu wiele zarzutów. Więcej w poniedziałkowym wydaniu Życia Bytomskiego, W kwietniu ubiegłego roku marszałek z PO podpisał z Jodlińskim kontrakt na 7-letnią kadencję bez konkursu. Teraz odwołał fo marszałek z PiS.


News był oglądany 1496 razy.
  • Ocena - 3.6667 3 głosów
   


Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy

Lolek
napisał
28.02.2019
o 20:48

Bardzo dobra zmiana!

Tylko
napisał
01.03.2019
o 04:22

Teraz dyrektorem mogła by zostać Halina Bieda. Ma doświadczenie w siedzeniu na ##### w muzeum. Współpraca miasta z muzeum się ułoży synek będzie wspierał Muzeum i nowego najlepszego dyrektora. W Bytomiu jest koalicja POPIS niech Bartków rekomenduje matkę Michała. Rodzina Biedów jest uniwersalna. Popierajmy niech się ustawią. Zawsze ciężko pracują dla miasta to im się należy.

Mirek
napisał
01.03.2019
o 23:10

Najlpesze te pochody RAS , byl Tak nawet gosc z niemiecka flaga. Co za wstyd.

Latający Ślązak
napisał
02.03.2019
o 02:59

@ Lolek,  twierdzisz że to: “bardzo dobra zmiana”.
Znasz nazwisko nowego? Skąd wiesz, że nowy będzie lepszy?

 

Latający Ślązak
napisał
02.03.2019
o 03:27

Redaktorze, Jedliński ma takie piksele na zdjęciu, jakby był po orzeczonym wyroku… smile

Marcin Hałaś
napisał
02.03.2019
o 20:03

Latający Ślązaku: Może te piksele to metafora, że rozmywa/rozpada się wizja dyr. Jodlińskiego na MGB?

A nowy - kiedyś aspiracje zgłaszał Roland Dobosz.  Wypowiem herezję, ale rad bym był z powrotu syna marnotrawnego, czyli Dominika Abłąmowicza. Ale - po pierwsze on lewak, więc lewica z PiS go nie weźmie, po drugie “incydentem sandomierskim” zrobił sobie “krechę” w pappierach.

Może zatem czas na młodość - taką prawdziwą i na ryzyko z tym związane. Dr Joanna Lusek?

Dominik Abłamowicz
napisał
03.03.2019
o 02:57

Szanowni Państwo, ale i Panie Marcinie:
1) cieszę się, ze w MGB nastąpił koniec czasu smuty; MGB ma szansę - o co zawalczyłem z zespołem(2010-2014)  - wyjść na forum Europy, i - by Bytom, region, zwiedzający - mieli z tego korzyści (trochę zabrakło nam czasu, ale było tuz, tuż...; m.in. 2 wystawy w tym samym roku organizowaliśmy za granicą, z funduszy zewnętrznych! - w zamian mieliśmy sprowadzić unikatowe wystawy/obiekty w skali Polski do Bytomia!!)
2) dwakroć z zespołem MGB (a budowalśmy zespól) zawalczyliśmy (2012, 2014) , by nie nastąpiła likwidacja Muzeum [a kiedy o jego perspektywy starało się “Życie Bytomskie”, Panie Marcinie ?, nie wspominając -chyba są jakieś media w regionie? - gazeta wyborcza, dziennik zach, 3) zrobiłbym dziś to samo, zawalczyłbym o MGB,  -ma wielkie możliwości i perspektywy (ok., 1,5 mln zbiorów - żadne muzeum na GL podobnych nie posiada, w tym związanych np. z powstaniami śląskimi) , 4) mam pewnie “przeświadczenia”, że bynajmniej nie dobro naszej społeczności, kultury, regionu, miasta etc, sprokurowało “brak zaufania” do mnie w 2014 r. przedstawicieli urzędu marszałkowskiego, wskutek czego przestałem być szefem MGB, 5) “incydent sandomierski” -  nie wiem, o czym Pan mówi; w pewnym czasie na portalach sandomierskich (których nie oglądałem, jak wielu innych, również w Bytomiu, szczerze mówiąc mają je w “nosie”)  znalazły się wpisy , których autorzy twierdzili, że jestem (skracam-cytując jednakowoż): “złodziejem, jebaką i alkoholikiem” (zabrakło mi, że jaram). Miałbym to w tzw. nosie, ale przy okazji zaatakowano 1-2 panie, z którymi akurat pojechałem na jakieś konferencje ( z wykładami, możliwościami poznania ludzi , kontaktów itp.) . I to mnie zdrażniło, że ########## anonimowo atakują kobiety, a ja nie mogę dać im w gębę, po prostu. Niestety, mimo zwrócenia się przeze mnie do policji celem ustalenia autorstwa owych wpisów i wdrożenia procedur związanych z wykryciem autorów   okazało się, ze nie jest to możliwe. Czyli, możliwości i siły naszego systemu państwowego okazały się bezradna, a ja jedynie starałem się o to, by Muzeum w Sandomierzu nie było oszukiwane, i - by pracujące tam osoby, pobierające pensję, po prostu pracowały, a nie raczyły bywać lub zaszczycać swą obecnością, poświęcając czas na wybrane przez siebie chwile refleksje,  6) zwolnienie Pana Leszka J,.  który “tak wiele zrobłł ” (wg gz i dz, stron RAŚ i jego wyznawców) dla MGB i całoksztatu świata) ,  rodzi jednak pytanie o jutro: kto będzie szefem owej placówki, czy po prostu będzie tym zainteresowany, czy będzie coś potrafił, czy uniknie się powołania własnego towarzysza/znajomego/ damy ( w ramach gender, wiadomo “kobieta - do kultury”, cóż tam jest potrzebne,,,)..
Więc, Panie Marcinie, skoro mnie Pan “tyka”,  jakimś “incydentem sandomierskim”, wg pewnie mediów i netu (gratuluję , jak Pan rozróżnia: kto pisze prawdę, a kto nie?), to - że tak ujmę - mam Pana na Seszelach. 
Również netowcy nie wiedzą , jaki jest stopień upodlenia placówek kultury w Polsce, nauki, jaki jest stopień wpychania znajomków, działaczy, imprez itd. Wpychania przez tych, którzy mówią publicznie o wolnym rynku, “braniu” spraw “w swoje ręce”
Więc, Panie Marcinie odchrzań się z jakimś  moim “indcydentem sandomierskim” (proszę, napisz konkretnie, o co chodzi,). Walczyłem tam jak w Bytomiu.  I parę rzeczy mogę Panu opowiedzieć, jako dziennikarzowi. Bez upubliczniania jednak. O np. partii, której szef pyta: “a kto z naszych koalicjantów teraz wygrał wybory? [sformułowałem pytanie w języku polskim, co nie oznacza , ze tak pierwotnie je wyayrtykułowano]. 
Zabawne są wpisy nautów, gdy piszą, co widzieli w muzeach Europu, porównując do nas. Sądzicie, że muzealnicy w Polsce nie chcą, by było dobrze? W Sandomierzu przyjmowałem młodych ludzi do pracy, po studiach, za 2100,- brutto miesięcznie; by było piękniej-miałem pokrycie 73% kosztów stałych: niskich płac, utrzymania obiektu (a w gdzie działalność?). Wypracowałem dodatkowe środki i udało się podnieść pensje.  Muzea i nauka stały się elementem gry politycznej, niestety. Od lat.  O tym nie pisze prasa, o tym nie wiedzą nauci. Ale ma być rozrywkowo, fajnie. 

Leszek
napisał
03.03.2019
o 22:02

Może Panu Marcinowi Hałasiowi, piszącemu o “incydencie sandomierskim”, chodzi o to: http://www.radio.kielce.pl/post-66823

Zuza
napisał
03.03.2019
o 23:36

Pan Hałaś już nie reprezentuje poziomu dobrego dziennikarza od czasu jak “zapożycza” pomyły od innych i firmuje swoimi. Ostatnio teksty są mocno tendencyjne.

Marcin Hałaś
napisał
04.03.2019
o 10:03

Szanowny Panie Dominiku -
w moim poście oddałem Panu sprawiedliwość: uważam Pana za najlepszego dyrektora MGB po 1989 roku i żałuję, że zakończył Pan tam swoją misję. Niestety, trochę w tym było Pana winy (czy raczej: ambicji): dał się Pan “wpuścić”  w równoczesną dyrekcję Muzeum Śląskiego. Ambicje nawet można zrozumieć: to z MŚ Pan odszedł po konflikcie z Jodlińskim. Tyle, że nie można “na dwóch koniach siedzieć”.

Pana powrót do Bytomia dziś jest chyba niemożliwy. Po pierwsze - reprezentuje Pan inną lewicowość niż rządzący PiS. No i incydent sandomierski - Leszek już wkleił link, więc proszę nie udawać, że nie wiem Pan o co chodzi, czy też że opieram się na jakiś internetowych hejtach.

Z poważaniem. MH

PS do Zuza: Zazwyczaj nie polemizuję z anonimowymi wpisami. Jednak chętnie bym poznał przykłady, jakie “pomyły” (pomysły?) zapożyczam od innych. A póki co - uważam cię za jednego z wielu ujadających pod osłoną anonimowości hejterków.

Karol
napisał
05.03.2019
o 14:35

A jak PO wyczyściła muzeum w Świętochłowicach i wsadziła na stołek H.Biedę, to była dobra zmiana?

Anonimowy Anonim
napisał
05.03.2019
o 20:28

Drodzy komentatorzy przepraszam ale nie wiem o co kaman. Muzeum Górnośląskie to tak naprawdę mała prowincjonalna placówka bez pomysłu na działaność. Ktoś naprawdę ambitny nie ma tu czego szukać. Do placu Sobieskiego mam ok. 10 minut spacerkiem ale jakoś nigdy nie pociągało mnie zwiedzanie tego obiektu. Dlaczego? Zwykła strata czasu. Nie znajdzie się tam nic co mówiłoby o górniczej histori Bytomia, nie znajdziesz tu niczego o Obszarze Warownym ‘Śląsk”, który to zaczyna się już w granicach Bytomia. Bardzo słabo są wyeksponowane związki Bytomia z Kresami np. z Lwowem. No a było nie było np. nasza opera przejeła tradycje tej lwowskiej. Brak interesujących wystaw czasowych.
Po co spory o coś co ma być jakimś partyjnym apanażem? Tylko pytam

Marcin Hałaś
napisał
05.03.2019
o 21:02

Re: Anonimowy Anonim. Jesteś albo hejterem, albo nieukiem. W GMP MGB można siedzieć godzinami - Kossak, Brandt, Malczewski, Krzyżanowski, Michałowski, Gierymski, Gerson, Wyczółkowski, Wojtkiewicz, rzeźby Szukalskiego. Jak tego nie doceniasz - nie jest Twój wpis godny, aby dalej z nim polemizować. “Spadaj na swoje drzewo”, kulturowy troglodyto.

Latający Ślązak
napisał
05.03.2019
o 21:35

@ Anonimowy,  “Obszarze Warownym ‘Śląsk”, który to zaczyna się już w granicach Bytomia”.

Co Ty za bzdury piszesz!
Polecam zaczerpnąć elementarnej wiedzy, zanim coś skrobniesz. Np. :
http://www.profort.org.pl/

Przy okazji chciałem podziękować za wspaniałą robotę stowarzyszeniu Pro Fortalicium z Panem Dariuszem Pietruchą na czele.

Marcin Hałaś
napisał
05.03.2019
o 21:41

Nie jestem znawcą tematu, ale OWŚ mógł się zaczynać w obecnych granicach Bytomia, czyli w Łagiewnikach. Sprawdzę...

Latający Ślązak
napisał
05.03.2019
o 21:54

Panie Marcinie, polecam zobaczyć bunkier w Dobieszowicach. Kilkanaście lat temu go zwiedziłem, to chyba były początki Tych Facetów.

Latający Ślązak
napisał
05.03.2019
o 22:10

PS. Dodam że jedyny bunkier niemiecki, na ówczesnej granicy, znajduje się w Zbrosławicach.
Polecam lekturę o polskiej “Linii Maginota”.  smile

Yeti
napisał
06.03.2019
o 16:05

Janas z Pietrucha i Halina Bieda. To będzie muzeum, jaki fajny schron urządzili. Tu by się mogli rozwinąć - rekonstrukcja przed muzeum walk o miechowice Niemcy kontra ruscy bez Polaków to jest Polska. Patryjotyzmu PIS i Damian Bartyla z Kasia jadący gazikiem jak Gierek. To jeszcze Koj ze sztuką wysoka i opera na prywatnym terenie… elita kulturalna wiochy

Anonimowy Anonim
napisał
13.03.2019
o 17:46

Szanowni Panowie! Po pierwsze Herr Fliegender Schlesier ulica Krzyżowa znajduje się w granicach Bytomia, a przy niej schron OWŚ. Znajdziesz go jadąc od Łagiewnik po lewej stronie tuż za zabudowaniami w jakiś chaszczach. Jadąc dalej tą ulicą w kierunku Żabich Dołów przy parkingu za nasypem kolejowym znajdziecie drugi schron, osobiście odradzam jego eksploracje gdyż służy jako dzika toaleta a właz do piwnicy już ktoś sprywatyzował wieki temu i wejście tam grozi wypadkiem. To oczywiście cały czas Bytom, co do twojej wiedzy merytorycznej to bunkier w Zbrosławicach nie jest jedynym. W Stolarzowicach przy ulicy Krzemienia (również Bytom) znajduje się niemiecki schron bojowy z 1939. Kiedyś był bardzo dobrze widoczny od ulicy Rutkowskiego. To tyle co do Twojej wiedzy merytorycznej , radzę więc ją uzupełnić zanim zaczniesz używać inwektyw w dyskusji.
Teraz Pan Marcin. Oczywiście rozumiem że dla kogoś , kto nigdy nie był w prawdziwym muzeum to bytomskie może być cudowne i wspaniałe ale z tym chodzeniem godzinami to pan przesadził.Godzinami, a nawet dniami to można chodzić po Luwrze choć ja najbardziej cenie placówki gdzie kustosz, właściciel z pasją potrafi opowiadać o fragmencie blachy z poszycia samolotu, którą własnoręcznie wydobył z jeziora niż kawałki w stylu mamy obrazy, mamy rzeźby ale troglodyci nie chcą ich oglądać. Może po prostu nie potraficie ich wyeksponować? Poziom Pańskiej kultury świadczy o tym drugim.
Pozdrawiam Panów i życzę sukcesów w nauce.

Latający Ślązak
napisał
13.03.2019
o 20:28

@ AA, no to jeszcze raz….
Raczyłeś napisać: “o Obszarze Warownym ‘Śląsk”, który to zaczyna się już w granicach Bytomia”.
Odpowiem prościej, linia umocnień OWŚ ani nie zaczynała się, ani kończyła na terenie obecnego Bytomia.
Nie wiem z jakiego internetu korzystasz?
W moim mam taką mapę...

https://pl.wikipedia.org/wiki/Obszar_Warowny_„Śląsk”#/media/File:Obszar_Warowny_Śląsk.png

Pewnie również  już wiesz, że pierwsze umocnienia nie powstały w polskich Łagiewnikach, a w rejonie Tąpkowic i Bobrownik.

Co do mojego PS o niemieckim bunkrze w Zbrosławicach, oczywiście jest więcej takich pozostałości na ówczesnej granicy polsko-niemieckiej. To był dopisek do Pana Hałasia o możliwości zobaczenia/zwiedzenia, podobnie jak w Dobieszowicach jedynego, zabrakło słowa “zadbanego” niemieckiego bunkra w naszej okolicy.

Anonimowy Anonim
napisał
13.03.2019
o 22:20

Her Fliegender Schlesier czy raczej Cieńki Bolku. weź se rower albo wrotki i przemieść się po okolicy młody przyjacielu, zanim następnym razem mnie czy kogokolwiek zarzucisz ignorancję. Tłumaczę Tobie jak chłop krowie na rowie gdzie wspomniane schrony są , a Ty swoje. No i nie ściemniaj że o stolarzowickim schronie wiedziałeś. Dowiedziałeś się ode mnie.

“PS. Dodam że jedyny bunkier niemiecki, na ówczesnej granicy, znajduje się w Zbrosławicach.
Polecam lekturę o polskiej “Linii Maginota””

Tak więc młody kolego mniej neta więcej wypadów terenowych może jeszcze czegoś się nauczysz.Pozdrawiam

Latający Ślązak
napisał
13.03.2019
o 23:09

@ AA, dziękuję za odpowiedź.
Proponuję jeszcze raz spokojnie przeczytać, spróbować poukładać literki w wyrazy, następnie w zdania. I jeszcze raz przeczytać całość ze zrozumieniem.
Wiem, że inteligencji się nie da wyuczyć, ale proszę próbować.
Trzymam kciuki.

Anonimowy Anonim
napisał
14.03.2019
o 10:52

No toś zabłysnął. Zrobiłem jak zasugerowałeś (poukładałem literki etc.) No i mi wyszło: wiedzę czerpiesz z netu i tylko z netu. Nie ma czegoś w internecine nie ma i realu. Uparcie twierdziłeś i nadal to robisz że obiekty , które Ci wskazałem nie istnieją. Sorry kochany można się mylić ale uporczywie tkwić w błędzie to zupełnie inna sprawa.
Jeśli tacy ludzie bronią museum… no szkoda gadać
W jednym masz tylko rację: inteligencji nie da się nauczyć więc nawet nie próbuj. Pozdrawiam

Kustosz
napisał
15.03.2019
o 23:02

Kiedys znajomy powiedzial ze pokaze mi museum w Bytomiu. Tylko trzeba miec 50 zloty. Mysle , troche drogo ale moze ta atrakcja tego warta ?
To dalem mu piniadz , pojechalismy do jakiegos domu w centrum bytomia. Powiedzial zeby walnac setke przed wejsciem , bo widok moze zwalic z nog. ,
Po napitku otworzyla nam starsza kobieta I poprowadxipa do pokoju ,gdzie kazala usiasc I czekac. Po chwili do pokoju weszly trzy prostytutkolistki , byly tak stare ze jak szly to skrzypialy. Jedna wygladala Jak mumia nacpana amfetatina.
Znajomuly powiedzial ze to jest bytomskie museum , bo tu pracuja najstarsze prostytutkolistki na slasku.
Nie podzielalem jego entuzjazmu I udalem sie na pobliski balkon , aby skupic mysli I zwymiotowac.

Anonimowy Antonim
napisał
16.03.2019
o 00:20

Kustosz to taki bier z Biedronki?
artykuły z tego wydania

Przebudowują na Pogodzie, w terminie się zmieszczą

​Konieczne objazdy. Trwa wielka przebudowa jezdni oraz torowiska tramwajowego na Pogodzie, czyli na skrzyżowaniu ulic Witczaka, Siemianowickiej, Chorzowskiej, Katowickiej oraz Miarki. Pierwszy etap robotnicy zakończyli w treminie,…

więcej >>>
Życie miasta | 2019.03.18 | Edytor

Stawka, czyli wojsko sprawdza przydatność

​Badają, oceniają. W miniony wtorek w Bytomiu ruszyła tegoroczna kwalifikacja wojskowa. Potrwa do 18 kwietnia, a w tym czasie komisja lekarska wezwie i sprawdzi stan zdrowia 800 mężczyzn oraz 10 kobiet…

więcej >>>
Życie miasta | 2019.03.18 | Edytor

Mamy unikatową  i dokładną ortofotomapę

​Oglądaj i porównuj. W Internecie dostępna jest już najnowsza, bardzo precyzyjna ortofotomapa Bytomia. Przyglądając się jej, możemy zobaczyć, jak na przestrzeni ostatnich lat zmieniało się nasze miasto.

więcej >>>
Życie miasta | 2019.03.18 | Edytor

Nowy dyrektor w OSiR

​Zmiana spodziewana. Robert Ky nie jest już szefem bytomskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Jego miejsce zajął Zbigniew Bryjak. To postać w naszym mieście bardzo dobrze znana, przede wszystkim…

więcej >>>
Życie miasta | 2019.03.18 | Edytor

Kpią sobie z naszej kładki

​A miało być tak pięknie. Nowa kładka dla pieszych nad ulicą Siemianowicką była w ostatnich dniach bohaterką ogólnopolskich mediów. Niestety, bohaterką negatywną. Mówiono o niej jako o labiryncie, drodze przez…

więcej >>>
Życie miasta | 2019.03.18 | Edytor

Aktywni seniorzy doradzą przez telefon

​Jak na Łotwie. Nietypowy projekt unijny zostanie w najbliższym czasie zrealizowany w Bytomiu. Ma on zaktywizować osoby po sześćdziesiątce, które będą niosły telefoniczną pomoc innym seniorom. 

więcej >>>
Życie miasta | 2019.03.18 | Edytor

Kiliński z platyny, złota i z szablą

​Rzemieślnicze święto. Szabla Kilińskiego oraz platynowe i złote Medale im. Jana Kilińskiego to najwyższe wyróżnienia polskiego rzemiosła. Uhonorowano nimi bytomskich i radzionkowskich rzemieślników, którzy zgromadzili się na corocznym…

więcej >>>
Życie miasta | 2019.03.18 | Edytor

Dwa medale bytomian

​Boks. W Jaworznie 160 zawodników reprezentujących 25 klubów rywalizowało o mistrzostwo Śląska kadetów, juniorów oraz młodzieżowców. 

więcej >>>
Życie sportowe | 2019.03.18 | Edytor

Zaczęła się walka o awans do III ligi

​Piłka nożna. Skromnymi zwycięstwami po 1:0 bytomskie drużyny rozpoczęły rewanżowe rozgrywki IV ligi. Odwrotnym wynikiem osierocona Silesia przegrała w okręgówce z Siemianowiczanką, mającą wysokie aspiracje.

więcej >>>
Życie sportowe | 2019.03.18 | Edytor

Marian Prodlik emerytem!? To wprost niemożliwe!

​Miłego odpoczynku! Kim dla OSiR Bytom był nieodżałowanej pamięci Ryszard Kumorek, tym dla MOSiR Radzionków stał się Marian Prodlik. 

więcej >>>
Życie sportowe | 2019.03.18 | stasiup

Lwowskie piosenki zaśpiewali w Karbiu

​Wojewódzki konkurs. W śląskim Karbiu rozbrzmiewały słowa lwowskich piosenek. Wszystko za sprawą I Wojewódzkiego Konkursu Pieśni Kresowej „Bytomianie-Kresowianie”, który w ubiegłym tygodniu odbył się w Szkole Podstawowej nr 21 przy…

więcej >>>
Środek życia | 2019.03.18 | Edytor

Więźniowie tworzyli z ryżu i chleba

​Będzie wystawa. Takie wydarzenia rzadko mają miejsce za kratami. W bytomskim Areszcie Śledczym zorganizowano w minionym tygodniu warsztaty artystyczne dla osadzonych. W maju ich niezwykłe efekty będzie można zobaczyć…

więcej >>>
Środek życia | 2019.03.18 | Edytor

21 marca 2019

imieniny:
Lubomira, Benedykta

Galeria Tomenki

Nasze akcje

  • Panteon bytomski

    Cykl artykułów o ludziach, którzy na przestrzeni wieków zasłużyli się dla Bytomia. więcej >>>

Redakcja