Zb logo

  

   blogi   forum

Wiadomości

Komentarze / Blogi

Tomasz Nowak Tomasz Nowak

Kamera! Akcja! I nic nie widać

​Bytomski system monitoringu to 38 kamer non stop rejestrujących to,… więcej >>>


Marcin Hałaś Marcin Hałaś

Dobra koalicja, a przynajmniej najlepsza

Od wyborów samorządowych Bytomiem rządzi koalicja KO-PiS, czyli Koalicji Obywatelskiej… więcej >>>


Witold Branicki Witold Branicki

Krajobraz po historycznym spadku

​Na 760-lecie lokacji Bytomia na prawie niemieckim Ratusz oraz jego… więcej >>>


Jacek Sonczowski Jacek Sonczowski

Święto policji w teatrze “Rozbark”

​Policjanci z bytomskiego garnizonu spotkali się w Bytomskim Teatrze Tańca… więcej >>>


Marcin Hałaś avatar
2014.11.13
Marcin Hałaś

Super samochód w BPK

​Nowoczesny samochód do czyszczenia kanalizacji z systemem recyklingu wody pojawi się niebawem na ulicach Bytomia. Spółka BPK po 20 latach działalności zainwestowała wreszcie w sprzęt służący do utrzymania kanalizacji. – Choć samochód jest bardzo drogi, to bardzo szybko nam się zwróci, ponieważ do tej pory za czyszczenie kanalizacji płaciliśmy firmom zewnętrznym ciężkie pieniądze  - wyjaśnia Dawid Zięba, prezes spółki BPK .Rocznie za czyszczenie kanalizacji Bytomskie Przedsiębiorstwo Komunalne płaciło firmom zewnętrznym około 850 tysięcy złotych. Zakupiony do realizacji tego zadania samochód kosztował co prawda  około 1,4 mln złotych, ale łatwo policzyć, że inwestycja ta bardzo szybko spółce  się zwróci. – Od początku konsekwentnie realizujemy politykę ograniczania kosztów – podkreśla prezes BPK. Dzięki realizowanemu w spółce  programowi naprawczemu oraz reorganizacji firmy, miesięczne koszty bieżącego funkcjonowania firmy udało się zmniejszyć o ok. 323 tys. zł. Spółka ma w planach dalsze ograniczanie kosztów.
Bytomskie Przedsiębiorstwo Komunalne było do tej pory jedyną w województwie śląskim tak dużą spółką wodociągową nie posiadającą samochodu do czyszczenia kanalizacji. – Nie ukrywam, że moi koledzy prezesi nie mogli tego zrozumieć – wyjaśnia prezes Dawid Zięba. Dlaczego tak się stało? Otóż kiedy tworzono dwie spółki – BPK i PWiK, zdecydowano, że cały sprzęt służący do utrzymania i konserwacji sieci wodociągowej trafi do  Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.  – Czas pokazał, że było to dla naszej spółki niekorzystne rozwiązanie – komentuje prezes BPK.
Zakupiony samochód jest jednym z najnowocześniejszych na rynku. Jego masa całkowita sięga 26 ton, a pojemność zbiornika wynosi 12 tys. dm3. System recyklingu wody powoduje, że może on dłużej pracować w terenie, nie musi co chwilę zjeżdżać, by zrzucić „zassane” z sieci kanalizacyjnej nieczystości. – System recyklingu powoduje, że zassana z sieci woda jest ponownie wykorzystywana do jej czyszczenia. Natomiast w zbiorniku zostają tylko osady  - wyjaśnia prezes Zięba. – Samochód jest taką kanalizacyjną miotłą tyle, że dużo bardziej skomplikowaną – dodaje.
Nie ulega wątpliwości, że zakupiony samochód będzie przez spółkę w pełni wykorzystywany. Bytomskie Przedsiębiorstwo Komunalne eksploatuje bowiem ponad 800 km sieci kanalizacyjnej, w tym ponad 190 km sieci kanalizacji deszczowej oraz ponad 500 km sieci wodociągowej. Spółka planuje kolejne inwestycje w sprzęt służący utrzymaniu i konserwacji swoich sieci wodociągowych i kanalizacyjnych.


News był oglądany 1704 razy.
  • Ocena - 5 1 głosów
   


Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy

poskłądany
napisał
13.11.2014
o 18:57

ja ########, ale news.
artykuły z tego wydania

Tymczasowe łatanie ulicy Dworcowej

​Wymieniają płyty. Trwa remont najważniejszej bytomskiej ulicy. W jego ramach wymieniane są uszkodzone płyty chodnikowe, ale to jedynie rozwiązanie tymczasowe. Na porządną modernizację ulicy Dworcowej potrzeba 7…

więcej >>>
Życie miasta | 2019.05.21 | Edytor

Hałdy, czyli wielkie zagrożenie

​Nie dopilnowali. Najwyższa Izba Kontroli przyjrzała się temu, jak w całej Polsce rekultywowane są hałdy poprzemysłowe. Zajrzała też do Bytomia. Wyniki kontroli nie mogą napawać nas optymizmem. 

więcej >>>
Życie miasta | 2019.05.21 | Edytor

Prezydent Wołosz debatował o demografii

​Debatowali podczas Kongresu. Jakie są przyczyny wyludniania się miast i jak można zapobiec temu negatywnemu zjawisku? – takie pytanie postawili sobie samorządowcy uczestniczący w niedawnym katowickim Europejskim Kongresie…

więcej >>>
Życie miasta | 2019.05.21 | Edytor

Nauczyciele dostaną pieniądze za strajk

​Nie stracą. Bytomscy nauczyciele dostaną wynagrodzenia za czas niedawnego strajku. I to niezależnie od tego, czy w nim uczestniczyli, czy też nie.

więcej >>>
Życie miasta | 2019.05.21 | Edytor

Wicepremier, wiceminister i młodzi piłkarze

​Wizyta. Wicepremier Beata Szydło oraz wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski odwiedzili w minioną sobotę obiekty GKS Rozbark.  

więcej >>>
Życie miasta | 2019.05.21 | Edytor

Ulica Siemianowicka znowu przejezdna

​Nareszcie. Na ten moment z niecierpliwością czekało od dawna wielu mieszkańców naszego miasta, zwłaszcza tych zmotoryzowanych. Od minionego wtorku znowu można bez przeszkód poruszać się ulicą Siemianowicką. 

więcej >>>
Życie miasta | 2019.05.21 | Edytor

Muzea ożyły na jedną noc

​Piękno i czas. Sporo się działo w Bytomiu i Radzionkowie podczas Europejskiej Nocy Muzeów. Zorganizowane w minioną sobotę wydarzenia cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

więcej >>>
Środek życia Życie kulturalne | 2019.05.21 | Edytor

Gdy medycyna jest bezradna

​Bytomianka Roku łagodzi ból. Być może medycyna paliatywna to jedna z najtrudniejszych specjalności. Lekarz ma bowiem świadomość, że pacjenta nie potrafi wyleczyć. Jego zadanie jest inne: łagodzić…

więcej >>>
Środek życia | 2019.05.21 | Marcin Hałaś

Wielkie bieganie w Dolomitach

​Ścigali się. Nawet „zimna Zośka” nie była w stanie zniechęcić 221 biegaczy, którzy 15 maja pojawili się na starcie biegu przełajowego im. Marka Sienickiego w dolomitowej „Sportowej Dolinie”. 

więcej >>>
Życie sportowe Środek życia | 2019.05.21 | Edytor

My się zabawimy, sponsorzy zapłacą

​Już niedługo. Kamil Bednarek, Piękni i Młodzi, Czadoman, Gromee, Kasia Moś oraz Bezimienni – to największe gwiazdy tegorocznych Dni Bytomia. Świetnie się zapowiadająca zabawa czeka nas 22…

więcej >>>
Środek życia | 2019.05.21 | Edytor

Hotele robotnicze dostaną drugie życie

​Ulica Siemianowicka. W marcu przyszłego roku pierwsi lokatorzy wprowadzą się do budynku przy ulicy Siemianowickiej 105b. Tym samym dostanie on drugie życie, bo wcześniej pełnił funkcję hotelu…

więcej >>>
Życie dzielnic | 2019.05.21 | Edytor

Derby w cieniu spadków

​Piłka nożna. Koniec minionego tygodnia przypieczętował smutny ligowy los wielu drużyn województwa śląskiego. Przed degradacją bronił się Ruch Radzionków. W Bytomiu Szombierki uległy Polonii.

więcej >>>
Życie sportowe | 2019.05.21 | Witold Branicki

26 maja 2019

imieniny:
Filipa, Pauliny

Galeria Tomenki

Nasze akcje

  • Panteon bytomski

    Cykl artykułów o ludziach, którzy na przestrzeni wieków zasłużyli się dla Bytomia. więcej >>>

Redakcja