Można o nich powiedzieć "dziesięciu twórczych i wspaniałych". Złożyli projekty, które przekonały komisję i w rezultacie otrzymali stypendia prezydenta Bytomia w dziedzinie kultury na rok 2024. Mariusz Wołosz spotkał się z laureatami (a konkurencja była spora, bo wpłynęło około 40 propozycji) w środę 28 lutego w galerii "Pod sztrychem" Młodzieżowego Domu Kultury nr 1. Wręczył dyplomy przyznania stypendium, a naczelnik Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego Krystyna Jankowiak-Markwica przedstawiła wybrane projekty.
Symbolem wydaje się fakt, że Tomasz Herisz jest jeszcze studentem, natomiast Nina Nowara-Matusik doktorem habilitowanym i profesorem Uniwersytetu Śląskiego. Pani profesor w ramach stypendium przetłumaczy z języka niemieckiego i przygotuje do publikacji nieznane w Polsce opowiadanie „Unter Tage" ("Na dole”) pióra bytomskiego pisarza i górnika Josefa Wiessalli.
I tak Adrian Katroshi napisze w języku śląskim rzecz pod tytułem „Utropy Micyny 2”. To będzie kontynuacja książki „Utropy Micyny. Dyć niy kożdy superbohater nosi plała.” Dodajmy, że Katroshi jest m.in. scenarzystą pełnometrażowego filmu fabularnego "Zgorszenie publiczne", w którym jedną z głównych ról zagrała Dorota Pomykała.
Z kolei Anna Meiser przygotuje książkę o życiu literackim i kulturalnym Bytomia w latach 1945-70, a projekt Anny Seemann-Majorek ma na celu napisanie 10 bajek o bytomskich kobietach pt. „O Bytomiankach - bajki Bytomianki, czyli kobiecy pierwiastek Bytomia”. Laureatkami stypendiów zostały także artystki związane z Teatrem Rozbark oraz Centrum Sztuki Współczesnej Kronika. Będą również projekty dotyczące nowych technologii oraz popularyzujące turystykę industrialną w naszym mieście.
A były to różne projekty. Mateusz Hyla stworzył grę komputerową, której świat umiejscowił w realiach średniowiecznego Śląska i Bytomia. Magdalena Wesołowska namalowała cykl obrazów pod tytułem "Abstrakcyjne pejzaże Śląska", Agnieszka Tyńska-Kowalska prowadziła warsztaty muzyczne, a Jakub Pszoniak warsztaty poetyckie dla młodzieży z "Sikoraka", czyli IV LO im. Bolesława Chrobrego.
Komentarze