Zb logo

  

   blogi   forum

Wiadomości

Komentarze / Blogi

Tomasz Nowak Tomasz Nowak

Kamera! Akcja! I nic nie widać

​Bytomski system monitoringu to 38 kamer non stop rejestrujących to, co dzieje się w najważniejszych punktach miasta, obraz… więcej >>>


Marcin Hałaś Marcin Hałaś

Dobra koalicja, a przynajmniej najlepsza

Od wyborów samorządowych Bytomiem rządzi koalicja KO-PiS, czyli Koalicji Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości. Co prawda magicy z… więcej >>>


Witold Branicki Witold Branicki

Krajobraz po historycznym spadku

​Na 760-lecie lokacji Bytomia na prawie niemieckim Ratusz oraz jego agendy, miejscowe instytucje i organizacje

przygotowały turnieje, imprezy,… więcej >>>


Jacek Sonczowski Jacek Sonczowski

Święto policji w teatrze “Rozbark”

​Policjanci z bytomskiego garnizonu spotkali się w Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu "Rozbark". Okazją było doroczne Święto Policji.… więcej >>>


ZB 1 | 04.01.2021 | Życie miasta | Tomasz Nowak

1 mld 211 mln w naszym budżecie na rok 2021

​Radni jednomyślni! Na ostatniej w zeszłym roku sesji Rady Miejskiej bytomscy radni przyjęli budżet miasta na rok 2021. Trudno w to uwierzyć, ale przedstawiony przez władze projekt poparli jednomyślnie. Z taką sytuacją jeszcze w naszym samorządzie się nie spotkaliśmy.


Zachęcając rajców do poparcia najważniejszej uchwały finansowej prezydent Mariusz Wołosz mówił między innymi:  – Budżet Bytomia drugi rok z rzędu przekroczy 1 mld zł. To budżet stabilny, proinwestycyjny, ale też trudny do realizacji. Dzisiaj – ze względu na sytuację epidemiologiczną – musimy się wykazać ostrożnością i głęboką analizą strat, jakie mogą być poniesione przez gminę w przyszłym roku. To budżet, w ramach którego na inwestycje przeznaczymy 254 mln zł, z czego 110 mln zł to środki na zakup kanalizacji deszczowej. Przejęcie na własność gminy kanalizacji deszczowej pozwoli na unormowanie spraw związanych z jej eksploatacją, ale też na pozyskiwanie środków na niezwykle ważne inwestycje w budowę i naprawę kanalizacji deszczowej. Projekt budżetu Bytomia na 2021 rok po raz pierwszy od 2015 roku otrzymał pozytywną opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej bez uwag.

Wspomniane 254 mln na inwestycje to aż 21 procent całego budżetu. Suma jest spora, więc i sporo ma być dzięki niej zrobione. Rządzący zapowiadają między innymi sfinalizowanie budowy lodowiska przy ulicy Pułaskiego, a także wielkie przedsięwzięcia rewitalizacyjne w Śródmieściu, na Rozbarku oraz Kolonii Zgorzelec. Poza tym chcą zbudować i przebudować dwa przedszkola, stworzyć rolkowisko i wodny plac zabaw. Wciąż na liście głównych działań są drogi.  – Przebudowana zostanie ulica Frycza-Modrzewskiego w Szombierkach od ul. Zabrzańskiej do granicy z Rudą Śląską, jak również ul. Nickla w Miechowicach – mówił podczas zorganizowanej jak to ostatnio w zwyczaju on-line sesji zastępca prezydenta naszego miasta Michał Bieda. Rozwijając Bytom wesprzemy się poza tym Rządowym Funduszem Inwestycji Lokalnych, z którego mamy blisko 21 mln zł.

Sporo pieniędzy mamy na modernizację budynków.  – Chodzi między innymi o te przy ul. Musialika, budynki w Śródmieściu za blisko 10 mln zł, budynki w Rozbarku za ok. 15 mln zł, kontynuować będziemy rewitalizację Kolonii Zgorzelec oraz Bobrka – wyliczał wiceprezydent Waldemar Gawron.

Niestety, z racji koronawirusa, a raczej jego skutków finansowych nie wszystkie zaplanowane przez miasto inwestycje związane z rozwojem infrastruktury będą mogły się rozpocząć. – Pandemia koronawirusa szczególnie odbija się na krajowej gospodarce, ale również inwestycjach, jakie planują samorządy, które muszą z nich rezygnować ze względu na brak dofinansowania zewnętrznego – Michał Bieda. – Tak jest w przypadku bytomskiego węzła przesiadkowego, którego budowę planowaliśmy w 2021 roku. Otrzymaliśmy informacje, że Urząd Marszałkowski, przenosi środki przeznaczone na tę inwestycję, na pomoc dla przedsiębiorców dotkniętych skutkami pandemii. Prezydent Wołosz uspokaja jednak: – Brak dofinansowania ze środków Unii Europejskiej nie oznacza, że gmina zrezygnuje z realizacji budowy węzła przesiadkowego przy pl. Wolskiego – odłożymy jedynie w czasie realizację tego zadania. Będziemy starać się o pozyskanie tych środków w kolejnej perspektywie unijnej na lata 2021-2027. 

Nie samymi inwestycja,mi jednak budżet stoi. Więcej, niż wcześniej musimy wyłożyć na oświatę, opiekę społeczną, ochronę zdrowia i transport. To wszystko sprawia, że mamy deficyt sięgający około 74 mln zł. – Pokryjemy go z długoterminowego kredytu w Europejskim Banku Inwestycyjnym, który zaciągnięty został przez gminę jeszcze w 2016 roku oraz emisji obligacji komunalnych – tłumaczyła radnym skarbnik gminy Ewa Tomczak.  Artykuł był oglądany 961 razy.
 • Ocena - 0 0 głosów
   


Komentarze

Waluś
napisał
04.01.2021
o 08:51

Uważam że cały impet inwestycyjny powinien być skierowany na budowę placów zabaw, pod hasłem “Plac Zabaw Przy Każdej Kamienicy”.
Takich plców jest zdecydowanie za mało, zagęszczenie straszne, aż dwoje dzieci na placyk!!!

Wyborca
napisał
04.01.2021
o 14:07

Tak, niech budują place zabaw i powiększają strefy płatnego parkowania nie tylkpo w centrum, ale również we wszystkich dzielnicach Bytomia, parkingi są przecież niepotrzebne. Samochody przecież możemy zacząć zabierać dpo doomu..

Krzysztof
napisał
04.01.2021
o 15:40

W różnych miejscach Bytomia, jest mnóstwo terenów, na których można zorganizować utwardzone parkingi. Może by tak resortowy zastępca Prezydenta ruszył tył.k zza biurka i zaczął myśleć o mieście i mieszkańcach. Jak nie potrafi to spowrotem pod skrzydła do mamusi.

Taki jakiś
napisał
04.01.2021
o 20:30

ZDROWIA,zdrowia,zdrowia wszystkim Bytomianom.
Zaś  redaktorowi TVP info,który boi się by trzecie oko po szczepionce mu nie wyrosło życzę,by nie musiał już nigdy publicznie wyrażać swych wątpliwości i by zajął się rodzi!ną,a nie polityką!
Jego pruderia jest okropna.
Nagranie z wypowiedzią o trzecim oku mam,więc jeśli chcecie prześlę!ną,!
Teraz jest orędownikiem szzepienia?!
Ludzie-gdzie my żyjemy

Taki jakiś
napisał
04.01.2021
o 20:56

Krombachera nie piję ,od czasu jak Klaremach przypomina mi czasysłusznie minione z stalinowską propagandą na czele.
Ludzie-przeżyłem stalinizm,kaczyzm mam nadzieję,że też przeżyję.
Wojna i Pokój,czy od wojny,do wojny?
Koronawirus zabram mi tyle,ile wielu i memu ojcu druga wojna światowa.
Tak,żyję bez wojny militarnej,ale jednak wojna wirusowa dotknęła mnie,
A wiersyk,który nauczyłem się w przedszkolu cytuję;
Józef Stalin-jego imię znacie
Ludowej Polski wielki to przyjaciel…..
Józef…..nie Jarek

Taki jakiś
napisał
04.01.2021
o 22:02

Klarembach dochodzi do perfekcji putinowskiej.
Te wielkie spędy putonowskiej propagandy z dziennikarzami były lepsze od tej krombacherskiej,którą oglądałem przed chwilą w TVP info-fuj,fuj!

Taki jakiś
napisał
04.01.2021
o 22:22

Jandy nie popieram,bo plecie farmazony.To człowiek (mimo aktorskiego talentu) przyzwyczajony do komunistycznych,czy kaczorowskich przywilejów.
Bo komunizm i kaczyzm to prawie to samo.
Wiecie-jestem szczęśliwy,że wyemigrowałem dawno,dawno temu z Polski.To tak,jakbym za siedem gór,za siedem rzek,za siedem…czyli do krainy baśni wyemigrował.
Tak-podoba mi się na obczyźnie-dlaczego??Bo kawał świata zwiedziłem i jestem w prawdziwej demokracji.
Czy tęsknię za moim heimatam?
Tak,tęsknię,bo to ziemia moja,piękna,śląska,jakże kiedyś swojska.
Czy teraz-sam nie wiem

Taki jakiś
napisał
04.01.2021
o 23:14

A sobie czego życzę?
Końca pandemii,Kontynuacji podróży już dawno zaplanowanych,uśmiechu ludzkiego,wesołej młodzieży,radożci dziecięcej i słońca,oraz morskich fal .
Kocham świat-bo on jest piękny!
A Jaki taki bylejaki,czy ci inni niech dalej w swej nienawiści toną,toną,toną.
Ludzi trzeba kochać...

Taki jakiś
napisał
06.01.2021
o 20:11

Pierwszy raz użyję nazwiska na tych stronach red.NOWAKA.
Myślę,że prowadzi tę gazetę prawidłowo,bez zbędnych emocji-
Z innej strony patrząc-dziękuję wszystkim czytelnikm za minusy!!!!
Mnie one promują,jakby dodają energii!
Zawsze miałem nadzieję,że me miasto,miasto mego urodzenia zrozumie mnie,tak jak ja Was przybyszów próbuję rozumieć.
Czy zrozumiem-nie wiem

Taki jakiś
napisał
06.01.2021
o 20:34

A nijaki Lolek przed wielu laty na tych stronach pisaö;


Buta niemiecka jak widzę nie przeminęła wraz z upadkiem Hitlera, tego wielkiego przywódcę niemieckiego narodu. Widać to np w chamskich wpisach typu “Ukraińcy narodowości polskiej tysiącom bytomianom przymusowo pozamieniali ich imiona i nazwiska” Ukraińcy panie Heinrich to razem z Niemcami Polaków mordowali. Wypedzeni z Kresów - kolejne ofiary wywołanej przez Niemców i Sowietów wojny - nie znaleźli sie tutaj w imię swojego kaprysu. A pomniki Freikorpsu to niech Pan sobie stawia u siebie w Nimczech. I jeżeli Pana tak razi dyskryminacja to niech Pan apeluje do swoich niemieckich władz aby Polacy w Niemczech byli traktowani tak samo źle jak Niemcy traktowani sa w Polsce. Film zaś jest tak samo obiektywny jak obiektywne były twory w stylu “polskiej kroniki filmowej”. Te samo prostactwo mysli i łoptologia fałszywej tezy, a juz koniec z marszem autonomistów i dziewczyna czytającą po niemiecku wiersz o nadchodzącącej wiośnie to prawdziwy majstersztyk propagandy.

ILikeIDislike
25 lubi
78 nie lubi


Lolku-rząd polki idzie drogą twego ducha-możesz być DUMNY

Taki jakiś
napisał
06.01.2021
o 21:14

Usatysfakcjonowny jestem wpisem PREZYDENTA POLSKI-że on nie wyobraża sobie,by zaszczepić się przed swymi rodzicami-
Usatysfakcionowany?
JESTEM ZBULWERSOWANY.
Jak patrzeć na takie wpisy człowieka,któremu nie chciał podać ręki prezes jego partii,gardząc?
LUDZIE-gdzie my żyjemy…

Taki jakiś
napisał
06.01.2021
o 21:43

Kongres USA prerwał obrady.Zwolennicy Trupa wdarli się do KAPITOLU podczas zatwierdzenia wyników wyborów-
Czy Kaczyzm też tak będzi bronił swej władzy,gdy niedługo przegra wybory?
Trumsys i kaczyzm jedno mają imię.
A czy wiecie,że USA nie wycofa żołnierzy z Niemiec do Polski,jak to Trump zarządził?

Kaczyzm-co to takiego?

Taki jakiś
napisał
06.01.2021
o 22:33

Prestiż USA umarł,prestiż kongresowy.
Przecież to państwo bezprawia!
Ludzie wdarli się do KONGRESU!!!
Za aprobatą Trupa-bo jak to inaczej ocenić.
Po opanowaniu trumposkiego bezprawia,odbije się to na całym świecie.Polsce też .Drżyjcie kaczorowcy!!

XYZ
napisał
07.01.2021
o 19:55

Na początku obecnej kadencji zapowiedzi były fajne i nasza władza zapowiedziała obniżenie opłat ponoszonych przez mieszkańców.
Można się było spodziewać, że lada moment PO, po zapowiadanym przez BPK przejęciu bytomskiego wysypiska nastąpi znaczne obniżenie opłat za śmieci.
Ta zmiana cieszyła, ale nie cieszy, bo niestety jest podwyżka opłaty. Od 1 lutego wyniesie ona 24 złote 50 groszy za osobę.
To o 3 złote więcej, niż obecnie od osoby.
O ironio, jak władza to dzisiaj uzasadnia - na podwyżkę ma wpływ m.in. przejęcie przez gminę wysypiska śmieci i bardziej elastyczne podejście do odbioru odpadów. Przejęcie wysypiska było kretyńską, bezmyślną decyzją ignoranta. Wydano ponad 6 milionów złotych oraz doprowadzono do ponoszenia ogromnych kosztów prowadzenia wysypiska i stracono kilkadziesiąt tysięcy miesięcznego dochodu od dzierżawcy. Za tą kretyńską ignoranta decyzję zapłacą oczywiście mieszkańcy. Ponadto trzeba być naiwnym, by wierzyć, że większe opłaty za śmieci rozwiążą problem zalegających przy śmietnikach odpadów. Leżą tam bo nikt nie pilnuje i nie rozlicza ich wywozu. Wołosz jest beznadziejnym prezydentem, nie radzi sobie i to jest wyjaśnienie tej sprawy. Facet dba tylko o siebie, a nie o mieszkańców.

Taki jakiś
napisał
08.01.2021
o 12:55

LUDZIE-jeżli chcecie widzieć jaka jest POLSKA PISOWSKA.to patrzcie na sejm-Komisja do Spraw Energii i zobaczcie tych klaunów
Tego który CARICe Katarzyne nie znał i jeszcze inej,która swój środkowy palec..
To jest na śywo!!!!

POLSKO TY MOJA!!

Przykro mi naprawdę,śe idioci rządzą POLSKA

Emigrant

Taki jakiś
napisał
08.01.2021
o 13:18

OBAJTEK;OBAJTEK;OBAJTEK-SUSKI;SUSKI;SUSKI-to przyszłość NARODU

Lol
napisał
09.01.2021
o 11:07

TYLE kasiory “ukladli” bytomianom a teraz rozdaja swoim kolegom.
Wielki ” Majster von Jungingen” alias Wolosz rozwala do konca co mu partia kaze. Koronka niszcza cala gospodarke, i jak jeden maz (to znaczy : jak sie wszyscy radni dogadali, czyli z gory zostalo przykazane)
Zniszczenie idzie dalej.

Dworzec,
nikomu nie potrzebny, kto jechal w ostatnich 10 latach pociagiem? ja od 30 lat nie jechalem, ale ja sie nie licze jako jednostka.
2 Pociagi do poludnia i dwa popoludniu, a wiec powinno powstac cos nowego .
To stare bylo ladne, teraz zeby to wyremontowac, to szalenstwo, szalenstwo spalania pieniedzy.

Drogi sa wazniejsze: 1 linia Torowa to pare pociagow widmo, bo przeciez WSZYSTKIE towary jada na TIRACH.
Drogi i Ulice tam sie wszystko toczy.

A moze wreszcie dachy i fasady tych pieknych zabytkowych budynkow odnowic, bo to ogladaja wszyscy, a dworzec w bytomiu nikomu nic nie przyniesie.

Dziekuje za uwage.

?
napisał
09.01.2021
o 17:50

@ Lol, które szkoły ukończyłeś? Chciałbym wiedzieć, gdzie takie uzdolnione polonistki uczą.
Taka łamigłówka, czy droga jest ulicą?

Taki jakiś
napisał
10.01.2021
o 19:33

Czy Lol wie kto to powiedział,bo lolek chyba-ale nie wiem
Gdy Pan Bóg konia stworzył, przyprowadził go przed ludzi, żeby zaś jego dzieło chwalili. A na brzegu stał Niemiec, jako to się oni wszędy wcisną. Pokazuje tedy Pan Bóg konia i pyta się Niemca: co to jest? A Niemiec na to: Pferd! - Co? - powiedział Stwórca - to ty na moje dzieło “pfe” mówisz? A nie będziesz ty za to, plucho, na tym stworzeniu jeździł - a jeśli będziesz, to kiepsko. To rzekłszy, Polakowi konia darował. Oto dlaczego polska jazda najlepsza, a zaś Niemcy, jak poczęli piechotą za Panem Bogiem drałować a przepraszać, tak się na najlepszą piechotę wyrobili.

Taki jakiś
napisał
10.01.2021
o 19:44

Czy Pan Bóg nie słyszał,albo nie umiał pisać wg wielkiego POLAKA?
Pfe,pfe,pfe.
A czy Lolek lub lol wie kiedy PAN Bóg to powiedział?

Taki jakiś
napisał
10.01.2021
o 19:47

Obywatele,państwo,korporaca-kto moderue-
U nas pewnie Kaczyński-prawda???

Taki jakiś
napisał
10.01.2021
o 20:22

O szczepieniu COVID

Z wielką uwagą czytałem ,że Królowa Anglii-wiek 94 wraz małżonkiem -wiek 99 zaszczepili si czekaąc na swą kolekę,wiedząc,że ten wirus to zmora,oraz chcc pokazać,że szczepić się trzeba.
Też tak uważam.
Krślowa,ktśre przetoczono uż kiedyś całąkrew,by żyła dłuże-wie co to za oręż-medycyna!!
Celebryci polscy nadużyli znaomości i sławy.Królowa nie-bo ona jest królową-przetaczaąc krew.
Ale mniejsza o to -to królowa Anglii!!
Zastanawia mnie jednak coś innego,
Dlaczego nie okrzyknięto,że Królowa Anglii patriotycznie zaszczepiła siŁ angielską szczepionką,która istnieje i jest dopuszczona,tylko amerykańską wymyśloną w Niemczech-
Czy brak zaufania do angielskiej nauki?Bo głowę daję,że zaszczepiła się tą wymyśloną w Niemczech.
No bo przecież koć na wojnie jest słabszy od czołgów-prawda?

Lol
napisał
16.01.2021
o 15:17

jebie mnie to jak pisze, niekulturalny Chamie. Spytaj zony to ci powie jal lol sypac umie. Cudzoziemco bytomski, ciesz sie ze cie przygarneli.

Eki
napisał
16.01.2021
o 15:49

… Miałeś chamie złoty róg (złoty róg miałeś)
Miałeś chamie czapkę z piór (czapkę z piór miałeś)
Miałeś chamie złoty róg (złoty róg miałeś)
Miałeś chamie czapkę z piór czapkę z piór…
TY BARANIE-LOL-ty baranie!!!

syn Bękarta
napisał
16.01.2021
o 15:59

Hałasiu-naprawdę przykro ci czytać-czy jesteś nabuzowany,czy naćpany?

Taki jakiś
napisał
16.01.2021
o 16:44

TO KONIEC TEJ GAZETY!!
Bo redaktor jest taki jakiś!

Marcin Hałaś
napisał
16.01.2021
o 19:59

Proszę wszystkich PT Trolli przywołujących w komentarzach moje nazwisko o wzięcie pod uwagę następujących okoliczności:
1. Od 2003 roku nie jestem redaktorem naczelnym Życia Bytomskiego.
2. Obecnie zatrudniony jestem w Życiu Bytomskim na 1/8 etatu, do moich obowiązków nie należy redagowanie gazety.
3. Mego autorstwa są obecnie jedynie: Felieton “Pióro na sztorc”, rubryka “Buszujący w sieci”, testy podpisane: MARCIN HAŁAŚ lub (m).
Pozdrawiam MH
 • pozostałe artykuły z tego wydania

  Bytom: odnowią halę dworca. Radzionków: poszerzą wiadukt

  ​Miliony na inwestycje. Będąca dziś w fatalnym stanie hala peronowa bytomskiego dworca kolejowego zostanie odnowiona. Przebudowy doczeka się też wąski wiadukt… więcej >>>

  ZB 1 | Życie miasta | 04.01.2021 | Edytor

  Pożary na koniec roku

  ​Ogień szalał. Nie bez emocji zakończyli miniony rok bytomscy strażacy. Podczas świąt paliło się w kamienicy przy ulicy Piłsudskiego. Przed Sylwestrem… więcej >>>

  ZB 1 | Życie miasta | 04.01.2021 | Edytor

  Mieli spore długi, ale je odpracowali

  ​Są efekty. Niemal 230 tysięcy złotych zadłużenia odpracowali w ciągu dziesięciu miesięcy minionego roku lokatorzy budynków należących do Bytomskich Mieszkań. Zainteresowanie… więcej >>>

  ZB 1 | Życie miasta | 04.01.2021 | Edytor

  Pionierskie zabiegi w walce z COVID-19

  ​To pomaga. Nowatorską metodę ratującą życie pacjentów z ciężkim przebiegiem COVID-19 z stworzyli lekarze z bytomskiego Szpitala Specjalistycznego nr 1 przy ulicy Żeromskiego… więcej >>>

  ZB 1 | Życie miasta | 04.01.2021 | Edytor

  BSM stawia na termomodernizację

  ​Inwestują, poprawiają. Coraz więcej budynków należących do Bytomskiej Spółdzielni Mieszkaniowej przechodzi kompleksową termomodernizację. Inwestycje przynoszą spore zyski, a prowadzone są w taki… więcej >>>

  ZB 1 | Życie miasta | 04.01.2021 | Edytor

  Rekonstrukcja tragedii do obejrzenia on-line

  ​Jedyne rozwiązanie. Jedna z największych w Polsce rekonstrukcji historycznych przypominająca o tragicznych okolicznościach wkraczania Sowietów do Miechowic nie odbędzie się na żywo z powodu… więcej >>>

  ZB 1 | Życie miasta | 04.01.2021 | Edytor

  Nie ma sensacji na gminnym wysypisku

  ​Nowe porządki. Wiele się zmieniło na bytomskim wysypisku odpadów komunalnych przy alei Jana Pawła II od momentu, gdy wróciło ono… więcej >>>

  ZB 1 | Życie miasta | 04.01.2021 | Edytor

  Strefa Płatnego Parkowania się powiększy

  ​Tak chcieli mieszkańcy. Bytomska Strefa Płatnego Parkowania wkrótce się powiększy o kolejne ulice. Zdecydowali tak radni, a chcieli tego mieszkańcy narzekający na… więcej >>>

  ZB 1 | Życie miasta | 04.01.2021 | Edytor

  Odnowili place zabaw

  ​Ale efekty. Zima trwa, ale niekorzystne warunki pogodowe nie przeszkadzają w odnawianiu kilku bytomskich placów zabaw. Prowadzone na nich prace mają… więcej >>>

  ZB 1 | Życie miasta | 04.01.2021 | Edytor


  OGŁOSZENIA
  DROBNE

  W PONIEDZIAŁEK
  W GAZECIE
  W ŚRODĘ
  W INTERNECIE!*

  *za 15% dopłatą

  07 maja 2021

  imieniny:
  Gizeli, Ludmiły

  Galeria Tomenki

  Nasze akcje

  • Panteon bytomski

   Cykl artykułów o ludziach, którzy na przestrzeni wieków zasłużyli się dla Bytomia. więcej >>>

  Redakcja