Zb logo

  

   blogi   forum

Wiadomości

Komentarze / Blogi

Tomasz Nowak Tomasz Nowak

Kamera! Akcja! I nic nie widać

​Bytomski system monitoringu to 38 kamer non stop rejestrujących to, co dzieje się w najważniejszych punktach miasta, obraz… więcej >>>


Marcin Hałaś Marcin Hałaś

Dobra koalicja, a przynajmniej najlepsza

Od wyborów samorządowych Bytomiem rządzi koalicja KO-PiS, czyli Koalicji Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości. Co prawda magicy z… więcej >>>


Witold Branicki Witold Branicki

Krajobraz po historycznym spadku

​Na 760-lecie lokacji Bytomia na prawie niemieckim Ratusz oraz jego agendy, miejscowe instytucje i organizacje

przygotowały turnieje, imprezy,… więcej >>>


Jacek Sonczowski Jacek Sonczowski

Święto policji w teatrze “Rozbark”

​Policjanci z bytomskiego garnizonu spotkali się w Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu "Rozbark". Okazją było doroczne Święto Policji.… więcej >>>


ZB 4 | 25.01.2021 | Życie miasta | Tomasz Nowak

Stłamszeni restauratorzy dostaną wsparcie gminy

​Spotkali się i rozmawiali.  List otwarty z „ostatnim wołaniem o pomoc” wystosowali do prezydenta Mariusza Wołosza bytomscy restauratorzy. Poprosili w nim o pomoc finansową. Prezydent dwukrotnie spotkał się z nimi i zapowiedział  wsparcie. 


Właściciele restauracji, barów i innych punktów gastronomicznych należą do największych ofiar pandemii, bo też przez wiele miesięcy nie prowadzą działalności. Dla wielu z nich oznacza to gigantyczne kłopoty. W Bytomiu głośno już było o zamknięciu lokalu „Klimat” przy ulicy Józefczaka, ostatnio zaś pisaliśmy o właścicielu „Piwnic Gorywodów”, którego pandemia zmusiła do wystawienia lokalu na sprzedaż.  

To już za wiele

Inni też ledwie zipią. W ostatnich dniach restauratorzy i przedsiębiorcy z branży gastronomicznej wystosowali dramatyczny list otwarty do prezydenta naszego miasta Mariusza Wołosza. Czytamy w nim między innymi: „Stłamszeni, zastraszeni przez organy państwa oraz będący na skraju bankructwa bytomscy restauratorzy, apelujemy do Pana o zdecydowaną reakcję oraz realną pomoc w utrzymaniu naszych biznesów, a co za tym idzie - setek miejsc pracy bytomian oraz lokali, które bytomianie kochają. Cały ubiegły rok przez pandemię był dla nas najcięższym czasem, z którym jednak staraliśmy się mierzyć i który część z nas przetrwała. To, co dzieje się obecnie, to dla nas już za wiele”.

W dalszej części listu jego sygnatariusze przechodzą do konkretów apelując o obniżenie opłaty za koncesję na alkohol na  2021 rok, zminimalizowanie opłat za ogródki letnie, zniesienie opłat za lokale dzierżawione od miasta, a także zniesienie podatku od nieruchomości własnościowych. Poza tym chcą, by samorząd w ich imieniu wystąpił do władz państwowych o zaprzestanie bezprawnych ich zdaniem działań zakazujących im  prowadzenie legalnych biznesów. „Nie możemy dłużej czekać! Ani my, ani nasi pracownicy, ani ich rodziny, ani nasi goście! Chcemy działać legalnie, z zachowaniem najwyższych reżimów sanitarnych w trosce o dobro nas wszystkich. Nasz apel to ostatnie wołanie o pomoc. My dajemy pracę bytomianom, ściągamy do Bytomia turystów jednodniowych, mamy realny wpływ na koloryt miasta oraz zmieniamy postrzeganie naszego miasta na pozytywne. Organizujemy imprezy dla bytomian, akcje charytatywne, koncerty, wydarzenia kulturalne i artystyczne. Jesteśmy ważną częścią tego miasta, a za chwilę wszyscy będziemy musieli się poddać.  Oczekujemy szybkiej odpowiedzi na nasz apel, która zostanie podana do publicznej wiadomości, ponieważ nie mamy już czasu, ani siły dłużej czekać”.

Spotkanie w Ratuszu

Odpowiedzią prezydenta na list było dwukrotne zaproszenie delegacji restauratorów do Ratusza. Podczas pierwszego spotkania Mariusz Wołosz mówił do swych gości między innymi: - Trudności, z jakimi bytomscy restauratorzy muszą się zmagać w związku z pandemią, są ogromne. Wielu z nich otwarcie mówi o widmie bankructwa. Dlatego też obok proponowanych przez miasto form wsparcia, gruntownie analizujemy także inne możliwości, jak np. te dotyczące obniżenia opłat za koncesję alkoholową. Przedsiębiorcy przywoływali inne miasta, w których władze wsparły ich branżę. W odpowiedzi usłyszeli od prezydenta: - Analizujemy możliwość zwolnienia z opłaty koncesyjnej, ale rozwiązanie takie musi być w pełni bezpieczne prawnie dla obu stron - dla miasta oraz przedstawicieli pubów i restauracji. Dla wielu to niepotrzebna biurokracja, ale takie decyzje muszą być przemyślane, by w konsekwencji nie narazić firmy na poważne straty. Wprowadzone w innych miastach rozwiązania są wątpliwe prawnie i mogą narażana ryzyko nakazania przez organ nadzoru zwrotu środków. 

Mniejsze opłaty 

 Rozwiązania poszukano bardzo szybko. Podczas drugiego spotkania z restauratorami Mariusz Wołosz zapowiedział, że gmina nie pobierze od nich dwóch trzecich opłaty koncesyjnej. Z kolei ratę pierwszą, którą na razie muszą uiścić  zwróci im w formie rzeczowej.  Dodatkowo  podczas zaplanowanej na 25 stycznia sesji Rady Miasta prezydent przedłoży pod obrady projekty uchwał w sprawie zwolnienia z podatku od nieruchomości za miesiące od lutego do czerwca dla przedsiębiorców prowadzących działalność w branżach, które w wyniku pandemii mają problemy. Będzie też projekt uchwały w sprawie przedłużenia terminu płatności podatku od nieruchomości od lutego do czerwca dla wszystkich przedsiębiorców, którym pogorszyła się sytuacja finansowa. Prolongata będzie możliwa do końca roku. . Poza tym władze miasta zadeklarowały  wsparcie w postaci angażowania lokalnych firm gastronomicznych w organizację miejskich imprez. 

TOMASZ NOWAKArtykuł był oglądany 604 razy.
 • Ocena - 0 0 głosów
   


Komentarze

York
napisał
25.01.2021
o 06:32

Wołosz pomógł tylko sobie. Organizując spotkanie z gastronomią zrobił sobie reklamę „dobrego ujka”. Nic im nie da, każda restauracja mogła prowadzić działalność na wynos. Przesiębiorcy wręcz zaoszczędzili bo nie musieli dbać o wnętrza. Zmieniono tylko sposób serwowania posiłków wiec za co dotacje. Kelnerzy dostali zasiłki w bieda biuro. Jak dostaną to ci co wspierali PO. Widać kto kogo poklepuje ten jedzie. Rozdawnictwo Wołosza zostanie skontrolowane po wyborach. Odda jak da.

Tomek
napisał
25.01.2021
o 19:20

Ile jest w Bytomiu restauracji ? 20, 30 lokali i Wołosz ma problem to ogarnąć. Listy otwarte, narady, spotkania kolektywu by im dać jakieś grosze. Ludzie miejcie honor, po co Wam łaska Wołosza.

Latający Ślązak
napisał
25.01.2021
o 22:49

Co prawda Kwapisze nie żyją ze"Starej Piekarni”, ale mimo tego znaleźli sposób na ciągłość w utrzymaniu tego biznesu i zarabianie.

Funkcjonuje McDrive, więc zrobili SPDrive, brakuje jeszcze tylko kina samochodowego. Da się? Da.

https://www.bytomski.pl/miasto/25961-miechowicka-restauracja-znalazla-sposob-jak-dzialac-w-pandemii

Adam
napisał
28.01.2021
o 09:09

Było ich nie tłamsić, to nie trzeba było by im pomagać, a tak to nie jest żadna pomoc, jedynie próba (nieudolna i mało znacząca) naprawy tego co się sp.erdoliło

Adam
napisał
28.01.2021
o 09:18

A tak aby to zobrazować, to pomoc od miasta dla restauratora który ma zamknięty biznes przez pół roku i musi opłacać czynsz kilka tysięcy złotych miesięcznie i inne opłaty miejskie (nie liczę już opłat zus itp) wynosi bagatela średnio 1250 zł  może na prąd starczy.

1 mln zł z budżetu to dużo, ale realna pomoc dla przedsiębiorcy praktycznie żadna.

Miasto zwolni restauratorów z opłat koncesyjnych. Ja się pytam co to znaczy zwolni? Jak można brać opłatę koncesyjną od sprzedaży alkoholu, jak restaurator nie może sprzedawać alkoholu?

To nie jest żadna pomoc! To tak jak banda skinów chwaliła się że uratowała życie staruszce bo przestali ją kopać!

Adam
napisał
28.01.2021
o 09:34

Jak miasto nie chce szkodzić bytomskim restauratorom (mówię tu o nie szkodzeniu a nie o pomocy, bo to pomocą nie jest)
to proszę:
1. Zwolnić restauratorów z czynszów
2. Pokryć opłaty za ogrzewanie pustych lokali (za miejskie C.O trzeba płacić)
3. Zwolnić ich ze wszystkich podatków miejskich

A to będzie tylko i jedynie nie pobieranie niesłusznych opłat. Jak ja idę do sklepu i chce kupić cukier, a pani mi mówi że cukru nie ma to ja jej za ten cukier nie płacę, i nie jest to żadna łaska ze strony pani ekspedientki.

Tak więc Panie prezydencie, jak na razie nikomu Pan nie pomógł. Ci przedsiębiorcy mają prawo tych opłat nie płacić, bo nie mają prawa prowadzić działalności

Adam
napisał
28.01.2021
o 09:51

A tak abstrahując od wszystkiego, to obecny stan rzeczy jest w dużej mierze naszą winą (obywateli)

Daliśmy i dajemy nadal przyzwolenie władzy na podejmowanie ważnych społecznie decyzji bez brania za te decyzje jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Jeden człowiek utrzymywany z pieniędzy obywateli, podjął decyzje, że zamknie gospodarkę, nie dając tak naprawdę nic w zamian. Te miliardy o których się mówi w TVP to kropla w morzu potrzeb.

Jeden podjął decyzję, wszyscy oprócz tego jednego stracili. Mało tego ten człowiek nadal podejmuje decyzje.

Ucz się narodzie, jak jeden mały człowiek siedzący w twojej kieszeni potrafi zniszczyć w jeden dzień wszystko to na co przez lata ciężko pracowałeś

Lech
napisał
28.01.2021
o 11:50

Restauratorom można tylko współczuć. To mówienie o pomocy rządowej i miejskiej zwolnienie z koncesji albo ze składek ZUS albo nawet jakimś dofinansowaniu na pracowników. To przecież niewiele da. Przecież Ci ludzie od kilku miesiecy nie zarabiają pieniędzy. Czy rząd myśli że każdy właściciel kawiarni czy restauracji to kapitalista posiadający oszczędności z których może żyć miesiącami i sie nie przejmować? A co z tymi którzy w swoje firmy zainwestowali całe oszczędności? Zapewne gdyby sądy działały w Polsce sprawnie czyli szybko to restauratorzy mogliby i powinni uzyskać od skarbu państwa odszkodowanie za każdy miesiąc uniemożliwienia im pracy i zarabiania pieniedzy.
 • pozostałe artykuły z tego wydania

  Seniorzy chcą się szczepić

  ​Wielkie zainteresowanie.  W poniedziałek 25 stycznia pierwsi zarejestrowani wcześniej seniorzy powyżej 80. roku życia otrzymają szczepionkę przeciwko COVID-19. Młodsi wciąż się… więcej >>>

  ZB 4 | Życie miasta | 25.01.2021 | Edytor

  Czy w mieście grasuje podpalacz strychów?

  ​Pożar za pożarem. W ciągu niespełna czterech tygodni w Bytomiu paliły się poddasza w czterech kamienicach. W dwóch przypadkach powodem było umyślne podłożenie ognia.… więcej >>>

  ZB 4 | Życie miasta | 25.01.2021 | Edytor

  Ćwiczenia na cienkim lodzie

  ​Zima im nie straszna. Strażacy z bytomskiej Grupy Ratownictwa Wodno-Nurkowego są aktywni nie tylko latem. Również zimą nie odpuszczają i nie wahają… więcej >>>

  ZB 4 | Życie miasta | 25.01.2021 | Edytor

  Osiemset wniosków, milion złotych pomocy

  ​Duże zainteresowanie. Bytomscy przedsiębiorcy chętnie sięgają po wsparcie gminy mające zrekompensować im straty poniesione w wyniku pandemii. Od jej początku urzędnicy… więcej >>>

  ZB 4 | Życie miasta | 25.01.2021 | Edytor

  Rodzice wcześniaków już zaszczepieni

  Dla dobra dzieci. Rodzice wcześniaków, które przyszły na świat w bytomskim Szpitalu Specjalistycznym nr 2 przy ulicy Batorego, są szczepieni przeciwko… więcej >>>

  ZB 4 | Życie miasta | 25.01.2021 | Edytor

  WOŚP gra również podczas pandemii

  ​Będzie się działo. Nie jak pierwotnie planowano 10, ale 31 stycznia Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra już po raz 29.… więcej >>>

  ZB 4 | Życie miasta | 25.01.2021 | Edytor

  Wiceprezydent ozdrowieniec oddał swoje osocze

  ​Zgodnie z obietnicą. Zastępca prezydenta Bytomia Michał Bieda jakiś czas temu pokonał koronawirusa. Teraz jako ozdrowieniec oddał krew, z której pozyskane będzie… więcej >>>

  ZB 4 | Życie miasta | 25.01.2021 | Edytor

  Dworcowe tunele też przejdą odnowę

  ​Co jest pod ziemią? Zapowiadanej przebudowie biegnącej przez nasze miasto linii kolejowej towarzyszyć ma rewitalizacja dwóch tuneli. To bardzo dobra… więcej >>>

  ZB 4 | Życie miasta | 25.01.2021 | Edytor

  Nowa Kolonia Robotnicza przejdzie rewitalizację

  ​Bobrek. Proces odnowy naszego miasta trwa. – Przed nami kolejna inwestycja związana z rewitalizacją Bobrka. Projekt zakłada szereg inwestycji, w tym rewitalizację… więcej >>>

  ZB 4 | Życie dzielnic | 25.01.2021 | Edytor


  OGŁOSZENIA
  DROBNE

  W PONIEDZIAŁEK
  W GAZECIE
  W ŚRODĘ
  W INTERNECIE!*

  *za 15% dopłatą

  07 maja 2021

  imieniny:
  Gizeli, Ludmiły

  Galeria Tomenki

  Nasze akcje

  • Panteon bytomski

   Cykl artykułów o ludziach, którzy na przestrzeni wieków zasłużyli się dla Bytomia. więcej >>>

  Redakcja