Zb logo

  

   blogi   forum
PKO nowa odsłona

Wiadomości

Komentarze / Blogi

Tomasz Nowak Tomasz Nowak

Kamera! Akcja! I nic nie widać

​Bytomski system monitoringu to 38 kamer non stop rejestrujących to, co dzieje się w najważniejszych punktach miasta, obraz… więcej >>>


Marcin Hałaś Marcin Hałaś

Dobra koalicja, a przynajmniej najlepsza

Od wyborów samorządowych Bytomiem rządzi koalicja KO-PiS, czyli Koalicji Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości. Co prawda magicy z… więcej >>>


Witold Branicki Witold Branicki

Krajobraz po historycznym spadku

​Na 760-lecie lokacji Bytomia na prawie niemieckim Ratusz oraz jego agendy, miejscowe instytucje i organizacje

przygotowały turnieje, imprezy,… więcej >>>


Jacek Sonczowski Jacek Sonczowski

Święto policji w teatrze “Rozbark”

​Policjanci z bytomskiego garnizonu spotkali się w Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu "Rozbark". Okazją było doroczne Święto Policji.… więcej >>>


ZB 39 | 26.09.2016 | Życie miasta | Edytor

Rewitalizacja Bytomia:  jest problem, czy nie ma?

​Żółta kartka. Marszałek województwa śląskiego uznał, że Bytom zbyt wolno przygotowuje się do procesu rewitalizacji. Jeśli nie zwiększymy tempa, to obiecane nam 100 milionów euro może przepaść. Rządzący naszym miastem są zaskoczeni taką oceną i przekonują, że mają nad wszystkim kontrolę.


Jako miasto mocno dotknięte niekorzystnymi skutkami  przeobrażeń gospodarczych Bytom, oprócz Wałbrzycha i Łodzi, został uznany za Obszar Strategicznej Interwencji. Ponad cztery lata temu zagwarantowano nam 100 milionów euro specjalnej unijnej pomocy. Pieniądze te dostaniemy na inwestycje mające tworzyć miejsca pracy i poprawiać życie mieszkańców, ale także na wsparcie bezrobotnych i wykluczonych społecznie. Nasze zadanie to przygotowanie projektów konkretnych przedsięwzięć w każdej z tych dziedzin, opisanie ich w Gminnym Programie Rewitalizacji oraz wyłożenie około jednej czwartej wspomnianej kwoty, jako tak zwany wkład własny. 

Prace nad przygotowaniem podstawowego dokumentu, jakim jest wspomniany GPR, trwają od dawna. Gdy będzie gotowy, musi go zaakceptować bytomska Rada Miejska. Potem jego weryfikacją zajmą się Ministerstwo Rozwoju oraz inne jednostki. Łódź i Wałbrzych swoje GPR już mają gotowe. Bytom jeszcze nie, co mocno zaniepokoiło marszałka województwa śląskiego Wojciecha Saługę. Swoje wątpliwości, a w zasadzie pretensje  zawarł on w zatytułowanym „Mobilizacja dla władz Bytomia”  komunikacie skierowanym do mediów (władze naszego miasta tego dokumentu nie dostały). Niepokój marszałka wzbudza fakt przedłużających się prac nad założeniami GPR. Twierdzi on, że wprawdzie 31 sierpnia otrzymał jego roboczą wersję, ale jest ona dopiero we wstępnej fazie opracowania. Na potwierdzenie swojej oceny Saługa wskazał niedociągnięcia dokumentu: brak pogłębionej analizy obszaru rewitalizacji oraz brak szacunkowych kosztów. Zdaniem marszałka to poważny sygnał, iż należy przyspieszyć prace nad GPR: „W związku z powyższym apeluję o przekazanie Programu Rewitalizacji lub projektu Programu (…) w terminie do 17 października br. Ponadto oczekuję pisemnej informacji na temat stanu przygotowań do realizacji wszystkich projektów przewidzianych do wsparcia w ramach OSI wraz ze wskazaniem konkretnych terminów ich realizacji, jak i wartości wskaźników planowanych do osiągnięcia do końca 2018 roku” – czytamy w oświadczeniu Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego. Na apelu o zwiększenie tempa się nie kończy. Jest i ostrzeżenie. Jeśli nie wywiążemy się z zadania, to istnieje realna możliwość utraty obiecanych środków.  

Nasze miasto zareagowało na sugestie marszałka Saługi błyskawicznie. Na stronie internetowej Ratusza pojawiło się oświadczenie podpisane przez rzecznika prasowego Aleksandrę Szatkowską. Wynika z niego, że „Mobilizację dla włądz Bytomia” przyjęto z zaskoczeniem, bo: „Urząd Marszałkowski nigdy wcześniej nie kwestionował założeń przyjętego harmonogramu działań dotyczących Gminnego Programu Rewitalizacji w Bytomiu. Projekt bytomskiego GPR wraz z listą rewitalizacyjnych przedsięwzięć głównych i uzupełniających zostały przekazane do Urzędu Marszałkowskiego w sierpniu br. właśnie w celu zintensyfikowania prac nad niniejszym dokumentem. Konsultacja na poziomie roboczym miała na celu m.in przedyskutowanie z Urzędem Marszałkowskim zaproponowanej przez Miasto Bytom wspólnie z Instytutem Rozwoju Miast formy przedstawienia danych w pogłębionej diagnozie obszaru rewitalizacji. Diagnoza obszaru rewitalizacji jest niezwykle szczegółowa, gdyż odnosi się do punktów adresowych. W ubiegłym tygodniu została przekazana do Urzędu Marszałkowskiego kolejna wersja GPR – po wcześniejszych sugestiach ww. urzędu.”

Nasze miasto w swym piśmie przypomina też, że jest w stałym kontakcie zarówno z Urzędem Marszałkowskim, jak i Wojewódzkim Urzędem Pracy. „Niniejszy dokument jest poddawany obecnie wewnętrznej weryfikacji przez wydziały bytomskiego magistratu oraz jednostki, które zaangażowane będą w proces rewitalizacji miasta. Projekt GPR został również przesłany do Ministerstwa Rozwoju, które jeszcze przez Urzędem Marszałkowskim będzie zatwierdzało niniejszy dokument. Zespół UM Bytom pracuje zgodnie z wypracowanym harmonogramem. W marcu /uchwała RM Bytom/ wyznaczono obszar rewitalizacji, który od maja do lipca br. był szeroko konsultowany” – czytamy w oświadczeniu.

Jego autorzy przypominają również o konsultacjach społecznych dotyczących GPR. Wedle pierwotnych założeń miały one trwać do 30 czerwca tego roku. Jednakże ze względu na liczne głosy mieszkańców termin ten przesunięto do połowy lipca. Poza tym władze zorganizowały spotkanie z przedstawicielami organizacji pozarządowych, by i oni wypowiedzieli się na temat rewitalizacji. W spotkaniu tym udział wzięli również reprezentanci urzędów marszałkowskiego oraz wojewódzkiego. „Kolejny ważny etap prac nad programem, tj. konsultacje społeczne Gminnego Programu Rewitalizacji planowane są na październik br. zgodnie z wcześniej przyjętym i przesłanym do Urzędu Marszałkowskiego harmonogramem. Urząd Marszałkowski nigdy wcześniej nie kwestionował założeń przyjętego harmonogramu, tym bardziej zaskakujące jest to stanowisko” – czytamy w bytomskiej ripoście.Artykuł był oglądany 4661 razy.
 • Ocena - 3.7143 7 głosów
   


Komentarze

Zaskoczony
napisał
26.09.2016
o 10:16

Krótki opis sytuacji:

Bytom ma pule 100 baniek eurasów (załatwionych za Koja)—-.> Marszałek daje polecenie przygotujcie projekty na rewitalizację Bytomia——> Prezydent Bytomia pisze ze u nas wszystko gotowe——> Marszałek pisze ... jak gotowe jak nie macie wymaganych dokumentów a my te wasze wypociny musimy za jeszcze sprawdzić czy Stadionu Polonii nie przemycacie w tym steku papierów….——> Rządzący naszym miastem “jesteśmy zaskoczeni” taką oceną i “przekonujemy was że marszałek nie ma racji”

Tyle w temacie wnioski niech kumaci wyciągna bo reszta liczy na budowę Stadionu - koła zamachowego dla Biznesu w Bytomiu

Erwin Gąska
napisał
26.09.2016
o 12:01

Rewitalizacja Bytomia to mrzonki najwyższego lotu. Obecnej ekipie nie potrafiącej przygotować stosownych dokumentów na czas, oferowanie takiej kwoty to kosmiczna pomyłka. Kosmiczna, bo pomysłów z filmów Star Trek jest wiele. Centrum przesiadkowe, Bari, Becetka, BPK.  Fachowcy z UM nie potrafią zlecić wymiany chodnika na Dworcowej.  Miasto targane jest skandalami jak drgawkami w trakcie ataku padaczki. Ulice zawalone psimi wyrobami.  A tu ma być rewitalizacja. Czego? Proponuję aby rozpocząć od przywrócenia normalności w zakresie planowania wydatkami miasta i porządkowania ulic. Inaczej sto baniek „ojro” zasili kabzy lokalnych cwaniaków od remoncików takich jaki w parku Kachla.

PO załatwiło kase do Bytomia a BIS - nie skorzysta
napisał
26.09.2016
o 13:52

Przedmiot REwitalizacji:

Prezydent i Rada Miasta Bytomia

Uzasadnienie:

Prezydent- stały bywalec wszelkiej maści uroczystości, pokazów,  przedstawień,  wiecznie zapraszający mieszkańców za publiczne pieniadze w języku “gwiazd” i wszechobecnego lansu CELEBRYTA.
Nikt ci tyle nie da ile prezydent naobiecuje. Miał dbać o poprawę gospodarki miasta a patrzy jak łatac budżet obligacjami i kredytami za które zapłaci. .. następna władza.
A co mi tam. Jak mieć gest to z grubej rury.

Rada Miasta - o co by tu zainterpelowac ,  chodnik zrobię to tu to tam, tu kwietniki postawie, tam koncert kabaretu i strongmanow zaproszę,  tu żel na włosy rzucę,  aaa i market w Karbiu coby plebs miał gdzie zakupy robić.
Gdzie inicjatywa własną i troska o Miasto Bytom jako całość.  Podmiot w którym żyje?

Ludzie kogo my wybieramy !!!

Rewitalizacja gruntowna jest konieczna nawet do korzenia.
To jest mój postulat.

Czwarta władza niech rozpatrzy wniosek - Zycie Bytomskie może się wykazać

Adam
napisał
26.09.2016
o 14:19

Jak sobie pościelisz tak się wyśpisz - kogo sobie wybierzesz by twym domem zarządzał taki i twój dom.

Polacy lubią jak im się miód na ucho leje, lubią też później narzekać aby ponownie wybrać tego który miód na ucho leje.

Tak jak już wspomniałem w stu postach. Bytom potrzebuje menadżera (człowieka który prowadził biznes i ten biznes się rozwija) a nie nauczyciela historii. Chciałbym aby prezydent miasta był wybierany w konkursie a nie głosami ludzi, którzy często nie mają zielonego pojęcia o ekonomi i zarządzaniu. Są ludzie którzy nadal wierzą w mannę z nieba, niestety manny nie ma.

Erwin Gąska
napisał
26.09.2016
o 14:58

Panie Adrian!

Jak następcą DB ma być łysy Pan Jakub, to będziemy mieli menadżera jak z koziej rułki trąbka. Tyle w temacie.

Beuthner
napisał
09.10.2016
o 18:50

Jako rodowity Beuthner widza jak moje miasto umiera !!!! Plakac sie chce!!!! co wy Hadziaje zrobiliscie z tego miasta???????? Ruina !!!!!! Dej malpie zygarek !!!!
 • pozostałe artykuły z tego wydania

  Jubileusz miłośników Bytomia

  ​Promują miasto. Towarzystwo Miłośników Bytomia działa już pół wieku. Jubileusz uczczono uroczystym spotkaniem zorganizowanym w miniony czwartek w Biurze Promocji Bytomia. 

  więcej >>>
  ZB 39 | Życie miasta | 26.09.2016 | Edytor

  Zwożą truciznę do Bobrka

  ​Zatruwana dzielnica. Beczki z substancją niewiadomego pochodzenia znaleziono na dawnej hutniczej hałdzie w Bobrku. Znaleziono tam również szpitalne odpady. Dwa dni później… więcej >>>

  ZB 39 | Życie miasta | 26.09.2016 | Jacek Sonczowski

  Opozycja rozlicza rządzących

  ​Lista zarzutów. Wedle radnych opozycyjnej Platformy Obywatelskiej władze Bytomia nie radzą sobie z zarządzaniem miastem i nie wykorzystują pojawiających się szans na… więcej >>>

  ZB 39 | Życie miasta | 26.09.2016 | Edytor

  Niezwykły wieczór w Operze

  ​Metropolitarna Noc Teatrów. Już po raz siódmy Opera Śląska otworzyła dla publiczności wszystkie swoje zakamarki – miejsca zazwyczaj niedostępne dla… więcej >>>

  ZB 39 | Środek życia | 26.09.2016 | Edytor

  Znikający świat znaczków

  ​Umierające hobby. Kiedyś znaczki zbierali prawie wszyscy, zarówno uczniowie jak i emeryci. Dziś popularne niegdyś hobby jest domeną ludzi starszych. Nawet… więcej >>>

  ZB 39 | Środek życia | 26.09.2016 | Jacek Sonczowski

  Siedemnaście mgnień festiwalu

  ​Sztuka na ulicy Jainty. W sobotę po raz 17. odbył się przygotowany przez Galerię Stalowe Anioły Festiwal Sztuki Wysokiej.

  więcej >>>
  ZB 39 | Środek życia | 26.09.2016 | Edytor

  Hip-hopowe podsumowanie kampanii

  ​Z rozmachem. Kampania społeczna „Wyloguj się i rób to, co kochasz” dobiegła końca. Podsumowano ją   imprezą zorganizowaną w miniony piątek na bytomskim… więcej >>>

  ZB 39 | Środek życia | 26.09.2016 | Edytor

  Mali pacjenci mają nową świetlicę

  ​Wolontariusze pomogli. Jest kolorowa, pełna zabawek i pozwala choć na chwilę zapomnieć o chorobie. Mali pacjenci bytomskiej kliniki pediatrii mogą korzystać z odnowionej… więcej >>>

  ZB 39 | Środek życia | 26.09.2016 | Edytor

  Czarnobiały Wyczółkowski

  ​Wystawa grafik. Narysować kwiaty prymule, wejście do gaju, wnętrze parku albo krajobraz z zachodzącym słońcem, używając tylko dwóch kolorów: białego i czarnego.… więcej >>>

  ZB 39 | Środek życia | 26.09.2016 | Edytor


  OGŁOSZENIA
  DROBNE

  W PONIEDZIAŁEK
  W GAZECIE
  W ŚRODĘ
  W INTERNECIE!*

  *za 15% dopłatą

  08 grudnia 2022

  imieniny:
  Marii, Światozara

  Galeria Tomenki

  Nasze akcje

  • Panteon bytomski

   Cykl artykułów o ludziach, którzy na przestrzeni wieków zasłużyli się dla Bytomia. więcej >>>

  Redakcja