Podium mimo kontuzji

​Dżudo. Mieliśmy swoją przedstawicielkę ma ME juniorów. Liczna grupa zawodników GKS Czarni z powodzeniem uczestniczyła w zawodach o Puchar Europy. Z końcem zeszłego tygodnia odbyły się Mistrzostwa Polski seniorów. Szczególne uznanie dla Łukasza Golusa!

• Wydanie: ZB_19_38
  • Data:
  • Artykuł był oglądany 2001 razy

Rozkręca się druga część sezonu. Nikt z 12-osobowej reprezentacji Polski nie zdobył medalu indywidualnych Mistrzostw Europy juniorów w fińskim Vantaa. Broniąca barw narodowych zawodniczka GKS Czarni Natalia Kropska (63 kg) przegrała zacięte starcie z Węgierką Szofi Ozbas.

Natomiast w zawodach o Puchar Europy seniorów w Bratysławie z powodzeniem wzięła udział kilkunastoosobowa grupa bytomskich dżudoków. Złote medale wywalczyli Paweł Drzymał (81 kg) oraz Kamil Grabowski (+100 kg). Drzymał stoczył pięć walk, trzy wygrywając przed czasem. W kolejności pokonał Brytyjczyka Scotta Cusacka, Portugalczyka Joao Martinho, Izraelczyka Naora Mamistvalove oraz w półfinale i finale białoruskich braci Yunusa Yusupa Bekmurzaewów. Grabowski z wszystkimi rywalami rozprawił się przez ippon. Zwyciężył Węgra Roberta Kerstnera, Rumuna Botonda Koncza, Kazacha Ilyasa Kalidoldę oraz w finale przedstawiciela Ukrainy Nodara Machutadze

Czterokrotnie wyszedł na matę Kacper Kaczor (73 kg). Dominik Majowski (100 kg) otarł się o podium. Przegrał starcie o brąz z Bułgarem Borisem Georgiewem i ostatecznie uplasował się na 5. pozycji. Wśród pań najlepiej poradziła sobie Ewa Konieczny (48 kg). Po trzech wygranych walkach, w finale uległa Włoszce Michaeli Fiorini i zajęła 2. miejsce. Poza tym Paulina Dziopa (78 kg) i Daria Tymann (78 kg) finiszowały z 7. lokatą. Sonia Lniany (63 kg) była 9.

Od 20 do 22 września Polonia Rybnik była gospodynią indywidualnych i klubowych Mistrzostw Polski seniorów. Pierwszego dnia zawodów wśród kobiet do 48 kg klasę potwierdziła Ewa Konieczny. Zdobyła piąty złoty medal pod rząd od 2014 roku, z przerwą na macierzyństwo w 2017. W wadze do 63 kg kg o brąz postarała się Natalia Kropska. Marta Wykupil była piąta i Sonia Lniany siódma. Natomiast w gronie mężczyzn do 60 kg 3. miejsce zajął Patryk Łoziak. Łukasz Golus (66 kg) stanął do rywalizacji, nie zważając na wybity bark i został wicemistrzem kraju. Bolesław Flejma (66 kg) okazał się siódmy. Kacper Kaczor (73 kg) uzyskał brąz oraz Patryk Walczył (73 kg) został sklasyfikowany na 7. pozycji.

W sobotę Czarni postarali się o kolejnych sześć medali. Bytomianki zdominowały turniej w wadze do 78 kg. 1. miejsce zajęła Beata Pacut, wyprzedzając Paulinę Dziopę. Trzecia była Daria Tymann. Na 7. pozycji uplasowały się Martyna Nolewajka Oliwia Woźniak. Wiktoria Marciniak finiszowała na 7. pozycji w wadze do 70 kg. W kategorii do 81 kg mężczyzn srebro wywalczył Paweł Drzymał i siódmy był Sebastian Gwóźdź. Dominik Majowski (100 kg) zdobył brąz. W finale kategorii superciężkiej Kamil Grabowski przegrał z wysoko plasującym się w rankingu olimpijskim Maciejem Sarnackim i zdobył srebro. Czarni wygrali klasyfikację medalową kobiet oraz łączną pań i panów. Poza tym zajęli 1. miejsce w punktacjach mężczyzn i kobiet.