Zamknij

Jubileusz solidnych i pracowitych ludzi

Tomasz NowakTomasz Nowak 15:06, 24.05.2025 Aktualizacja: 15:07, 24.05.2025
Skomentuj Rzemieślnicy odbierali i rozdawali nagrody Rzemieślnicy odbierali i rozdawali nagrody

80-lecie świętuje bytomski Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości. Okazałą rocznicę uczczono podczas gali zorganizowanej w miniony piątek w Operze Śląskiej.

Zaproszono na nią między innymi przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, reprezentantów Cechów z innych miast oraz pozostałych organizacji skupiających przedsiębiorców. Ale zdecydowanie najważniejsi byli serdecznie witani przez cechmistrza Antoniego Wojciechowskiego bytomscy i radzionkowscy rzemieślnicy. Galę prowadziła dziennikarka telewizyjna Izolda Czmok-Nowak. 

Uroczystość zdominowały wystąpienia oraz ceremonia wręczenia okolicznościowych nagród i wyróżnień. Z życzeniami i gratulacjami pospieszył prezes Związku Rzemiosła Polskiego, a zarazem szef Izby Rzemieślniczej w Katowicach, prof. dr hab. Jan Klimek. Podkreślał on, że zna i obserwuje członków bytomskiego Cechu od wielu lat i niezwykle docenia ich dokonania: - Jesteście pracowitymi, solidnymi ludźmi, którzy poradzili sobie w trudnej sytuacji. Czy w dzisiejszym zautomatyzowanym świecie jest miejsce dla rzemiosła, dla rzemieślników? Oczywiście, że tak, choć na pewno musicie każdego dnia stawiać czoła wielu wyzwaniom. Najważniejsze, że współpracujecie, macie wspólny cel i się wspieracie - mówił prof. Klimek. 

Złote i srebrne odznaki

Najważniejsze z nagród przyznanych podczas gali to złota odznaka zasłużonego dla województwa śląskiego. Otrzymali je Jacek Arndt, tapicer i podcechmistrz Cechu, cukiernik i piekarz Tadeusz Bączkiewicz, II podcechmistrz, a także krawcowa Mariola Fischer oraz dyrektor Cechu Agnieszka Morys. Z kolei srebrną odznakę odebrał Tomasz Fiałkowski, właściciel lodziarnio-kawiarni.  

Rozdano także statuetki złotej rączki, którymi uhonorowano osoby szczególnie zasłużone i mające wielkie dokonania w swych dziedzinach. Laureatów było dwóch, bo przed pięcioma laty z powodu pandemii nie udało się wręczyć statuetki z okazji 75-lecia Cechu. Tę zaległą statuetkę dostała prof. dr hab. nauk med. Anita Olejek kierowniczka Katedry i Oddziału Klinicznego Ginekologii Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Bytomiu. Druga złota rączka trafiła do wspomnianego już prof. Jana Klimka.

Szabla i medale

Prestiżową nagrodą dla rzemieślników jest szabla im. Jana Kilińskiego. Tym razem cieszył się z niej mistrz fotografii, Jan Gawdzik, który od dziesięcioleci prowadzi swój zakład przy ul. Piłsudskiego. Z kolei platynowe medale im. Jana Kilińskiego odebrali mistrz fryzjerstwa Henryk Krawczyk, mistrz mechanik-blacharz Mieczysław Pamuła, a także mistrz piekarz Jan Strzecha. Mające tego samego patrona złote medale przyznano mistrzom fryzjerskim Krystynie Drohobyckiej, Edwardowi Krajewskiemu, Krystynie Kopyto, Elżbiecie Matei oraz Lucynie Szumie-Klimerze z branży ogólnobudowlanej. W ten sam sposób uhonorowano prezesa Bytomskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Andrzeja Panka, a także dyrektora Opery Śląskiej Łukasza Goika. 

Nie zapomniano także o weteranach, rzemieślnikach z największym stażem. Podczas gali uhonorowano Apolinarego i Halinę Komór, Tadeusza Wiśniewskiego, Gerarda Franciszoka, Witolda Szuberskiego, Franciszka Drendę, Ewę Krypner oraz Joachima Klimzę.

 80 lat tradycji i rozwoju

Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Bytomiu jest jedną z najstarszych organizacji rzemieślniczych w regionie. Jego korzenie sięgają roku 1945. Zaraz po wojnie w naszym mieście działało 9 branżowych cechów zrzeszających ponad 500 zakładów. W 1953 roku powstał Cech Rzemiosł Różnych w obecnej formule, a jego pierwszym cechmistrzem został Kazimierz Cygan. Od 1972 roku siedziba Cechu mieści się przy ul. Pułaskiego 3. Przez dekady organizacja nie tylko zrzeszała kolejne pokolenia rzemieślników, ale także aktywnie wspierała edukację zawodową młodzieży, organizowała egzaminy czeladnicze, konkursy branżowe i liczne wydarzenia integrujące środowisko lokalne. Obecnie do organizacji należy przeszło 180 zakładów rzemieślniczych z Bytomia, Radzionkowa i okolic. Najprężniej działają sekcje fryzjerska oraz piekarsko-cukiernicza, ale aktywne są również sekcje: różna, gastronomiczna, drzewna i metalowo

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%