Działający w latach 1979-86 bytomski Teatr Wiatyk był jednym z najważniejszych polskich teatrów alternatywnych w Polsce.
Kościół Świętego Wojciecha jest jedynym z najstarszych w Bytomiu. Nic więc dziwnego, że jego trwająca właśnie modernizacja co chwilę pozwala odkryć kolejną frapującą tajemnicę z przeszłości. Archeolodzy są przekonani, że tak już będzie do samego końca robót.
Bytomianin napisał książkę o historii uzdrowiska Żegiestów.
Mija 80 lat od Tragedii Górnośląskiej. Przez lata starano się ją zamilczeć, teraz to zaniedbanie Polska stara się nadrobić. W minioną środę senat przez aklamację podjął uchwałę upamiętniającą tragiczne wydarzenia i oddającą hołd ich ofiarom. Dzień potem zrobił to sejm, ale tam już jednomyślności nie było.
Jeszcze w latach 60. XX wieku dzieci bawiły się wśród nagrobnych tablic. Dzisiaj po starym cmentarzy żydowskim nie ma już śladu, choć szczątki dawno tam pochowanych ciał wciąż spoczywają pod ziemią.
W lutym 1987 roku przy ulicy Jainty vis-a-vis Księgarni Szkolnej otwarto sklep "Bajtek", w którym można było kupić podbijające serca Polaków mikrokomputery ZX Spectrum, Commodore i Atari. Bytom stał się wówczas komputerową stolicą województwa katowickiego, do której ciągnęły pielgrzymki miłośników domowej komputeryzacji.
Na pewno każdy bytomianin widział którąś z rzeźb Tadeusza Sadowskiego. Niemniej większość bytomian nie zna nazwiska ich autora.
O Karolu Goduli powstało już kilkanaście książek, w tym kilka powieści. Teraz kolejną napisała Leokadia Kret.
Przez 15 lat Bytom można było uznać za stolicę polskiego kabaretu.
Czy Kazimierz Trampisz - jeden z najlepszych piłkarzy Polonii Bytom rzeczywiście podczas meczu w Łodzi zdjął spodenki i pokazał kibicom ŁKS-u gołe pośladki? I skąd piłkarze Polonii mieli kowbojskie kapelusze, które rozwścieczyły partyjnych notabli?
Profesor Piotr Bytomia pisze o książce Marcina Hałasia "Sekrety Bytomia".
Czy nigdy nie rozwiążemy już zagadki Szybu Południowego kopalni Miechowice?
Staraniem parafii Świętej Trójcy odnowiony został zdewastowany 20 lat temu nagrobek rodzin Pissarek-Soika na zabytkowym cmentarzu Mater Dolorosa.