Grupa młodzieży upamiętniła w Bytomiu rocznicę rzezi wołyńskiej.
11 lipca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci o Polakach – Ofiarach Ludobójstwa dokonanego przez OUN i UPA na ziemiach wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej. Od tego roku ma on rangę święta narodowego ustanowionego mocą ustawy sejmowej.
11 lipca 1943 roku na Wołyniu miała miejsce tzw. Krwawa Niedziela, uznawana za apogeum ludobójstwa wołyńskiego. Oddziały OUN/UPA wspomagane przez ukraińskich chłopów - tzw. siekierników zaatakowały około 100 polskich wsi na Wołyniu. Zaatakowano kościoły, w których Polacy zgromadzili się na mszach świętych. W kilkunastu przypadkach do kościołów wrzucono granaty lub spalono w nich ludzi żywcem. Ataki były kontynuowane w dniach następnych. W całym lipcu 1943 celem napadów stało się 520 polskich wsi i osad, a ukraińscy nacjonaliści zamordowali około 10-11 tysięcy Polaków.
W piątek 11 lipca grupa młodzieży skupiona w grupie Patrioci Bytom postanowiła upamiętnić w Bytomiu tamte wydarzenia. Przygotowali akcję edukacyjną. Na ul. Dworcowej rozdawali przechodniom ulotki i materiały edukacyjne, mówiące o tragedii Polaków na Kresach i ludobójstwie wołyńskim. Do ubrań mieli przypięte kwiaty lnu - to zaproponowany przez IPN symbol rzezi wołyńskiej. Kwiat lnu szybko przekwita, w tym przypadku symbolizuje więc nagle przerwane życie.
3 3
Pamiętamy 🇵🇱
,,Nie o zemstę, lecz o pamięć i prawdę wołają ofiary"