Od czerwca wchodzą w życie zmiany w programie 800 plus. Wypłata świadczenia będzie zależała od jednej, konkretnej kwestii.w
Od 1 czerwca 2025 roku rusza nowy okres wypłat w ramach programu 800 plus. Wraz z jego rozpoczęciem wchodzą również w życie nowe zasady przyznawania świadczenia.
Kluczowe będzie to, czy dziecko objęte programem uczestniczy w edukacji w ramach polskiego systemu oświaty – dotyczy to zarówno obowiązku szkolnego, jak i przygotowania przedszkolnego.
Obecny okres świadczeniowy zakończy się 31 maja. Wnioski złożone w zeszłym roku przestaną być podstawą do wypłat, dlatego osoby, które nie złożyły nowego wniosku do końca kwietnia, muszą liczyć się z możliwą przerwą.
ZUS przypomina, że jeśli dokumenty zostaną złożone do 30 czerwca 2025, świadczenie zostanie wypłacone z wyrównaniem od czerwca. Jeżeli wniosek zostanie złożony dopiero w lipcu lub później, pieniądze będą przysługiwały od miesiąca złożenia wniosku.
Od kilku lat wnioski o 800 plus można składać wyłącznie przez internet. Można to zrobić m.in. poprzez Platformę Usług Elektronicznych ZUS (PUE), za pomocą bankowości elektronicznej lub portalu Emp@tia.
W dniu, kiedy wchodzi w życie nowy okres świadczeniowy, czyli 1 czerwca, odbędzie się również druga tura wyborów prezydenckich. W związku z tym pojawiły się pytania o możliwe zmiany w programie.
W badaniu przeprowadzonym przez Opinia24 dla Radia Zet, zapytano Polaków, czy świadczenie powinno przysługiwać jedynie pracującym rodzicom. Takie rozwiązanie poparło 63 procent ankietowanych, przeciw było 25 procent, a 12 procent nie miało zdania.
Program 500 plus został uruchomiony w 2016 roku. Początkowo świadczenie przysługiwało tylko na drugie i kolejne dziecko, ale od 2019 roku objęto nim również pierwsze dziecko.
Od stycznia 2023 kwota została podniesiona do 800 zł miesięcznie na każde dziecko.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz