Centuria przenosi się do Radzionkowa

​Narodziny ogrodu. Dwa hektary zbiorowisk roślinnych, zawierających 20 chronionych prawnie gatunków, zostanie przeniesionych do Radzionkowa. Dzięki temu tamtejszy ogród botaniczny dodatkowo zyska na atrakcyjności.

  • Wydanie: ZB 32
  • Data:
  • Autor: Edytor

Radzionkowski ogród usytuowany na górującej nad miastem Księżej Górze powstał w roku 2010. Zajmuje obszar przekraczający 16 hektarów i jest niezwykle zróżnicowany. Współtworzą go między innymi grądy, łęgi, siedliska wodne i szuwarowe, a także łąki. Sporą część zajmują poza tym nieużytki pozostałe po eksploatacji wapienia oraz dawne pola uprawne. W niedalekiej przyszłości ten piękny teren zostanie poszerzony i dodatkowo wzbogacony. Rozpoczęła się bowiem wielka akcja przenoszenia do Radzionkowa roślin występujących w bezpośrednim sąsiedztwie lotniska w Pyrzowicach. Te wartościowe, rzadko występujące gatunki, często także objęte ochroną prawną, muszą zmienić miejsce, gdyż rusza budowa nowego pasa startowego. Koszty tego gigantycznego przedsięwzięcia pokryje zarządzające lotniskiem Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze. Dodatkowe wsparcie pochodzi ponadto z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Ma on na celu ratowanie roślin zagrożonych wyginięciem.

Przenoszenie jest uznawane za ostateczny środek ochrony flory. Siedlisko zastępcze powstanie na wspomnianych, porośniętych nawłocią nieużytkach oraz polach uprawnych, które do tej pory nie podnosiły atrakcyjności radzionkowskiego ogrodu botanicznego. Miejsce to wybrano nieprzypadkowo. Decyzja o jego wskazaniu zapadła po badaniach prowadzonych przez specjalistów. Uznali oni, że w nowym miejscu występujące dziś w pobliżu portu lotniczego rośliny będą miały bardzo dobre warunki do dalszego rozwoju. Obecnie trwa przygotowywanie terenu. Po zakończeniu tego procesu, co powinno nastąpić w listopadzie, przyjdzie czas na wielkie przesadzanie. W ramach operacji trzeba przenieść między innymi 1,5 hektara zmiennowilgotnych łąk trzęślicowych, a także suche wrzosowiska, górskie i nizinne torfowiska zasadowe, torfowiska przejściowe oraz trzęsawiska. Wszystkie one są zbiorowiskami wskazanymi do ochrony przez Unię Europejską. Wspomniane zmiennowilgotne łąki trzęślicowe to w połowie naturalna formacja roślinna powstała wskutek działalności człowieka. Najczęściej spotykanym gatunkiem tworzącym ją jest trzęślica modra. Z kolei suche wrzosowiska najczęściej sąsiadują z lasami iglastymi. Torfowiska zaś to wielkie skupiska mchów czy szuwarów. Oprócz wspomnianych gatunków do ogrodu trafią także: włosienicznik skąpopręcikowy, pływacz zwyczajny (są to gatunki wodne), centuria pospolita (porastająca piaski), pomocnik bladaszkowy, kukułka plamista, storczyk szerokolistny, kruszczyk błotny i szerokolistny, goryczka wąskolistna, kosiacec syberyjski, skrzyp pstry, a także widłak goździsty. Połączenie tych wszystkich elementów sprawi, że na Księżej Górze urządzona zostanie piękną, wielobarwna, kwitnąca łąka. Ma ona być objęta wieloletnim monitoringiem (teren trzeba będzie regularnie kosić, pielęgnować oraz dosiewać) i posłuży uczniom podczas praktycznych zajęć przyrody.

Zanim ogród zostanie urządzony, mieszkańców Księżej Góry czekają przejściowe utrudnienia. Muszą się oni przygotować na wzmożony ruch ciężkich samochodów czy wycinkę drzew. Nie obędzie się też bez hałasu towarzyszącego budowie drogi dojazdowej do ogrodu. Również i ona powstanie na koszt GTL.

Ocena: 4,00
Liczba ocen: 0
Oceń ten wpis

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu, dodaj pierwszy komentarz.

Partnerzy