Pochodziła z ziem wschodnich nazywanych dzisiaj Kresami. Iwona Świętochowska de domo Tomaszek urodziła się w 1930 roku w Stanisławowie (w czasach komunizmu, w roku 1962 nazwę tego miasta zmieniono na Iwanofrankowsk, dziś: Iwanofrankiwsk).
We wrześniu 1939 roku Stanisławów, tak jak inne województwa wschodnie II Rzeczypospolitej, zajęli Sowieci. Ojciec pani Iwony Stanisław Tomaszek - lekarz i działacz społeczny został wówczas aresztowany jako kontrrewolucjonista i skazany na 10 lat łagru, którego nie przeżył.
Z zesłania zostali uwolnieni dzięki paktowi Sikorski-Majski. Iwona i jej brat Jerzy Tomaszek Związek Sowiecki opuścili wraz z armią generała Andersa. Najpierw trafili do sierocińca dla polskich dzieci w Indiach. Po kilku miesiącach do dzieci dołączyła ich matka i resztę wojny spędzili w obozie dla polskich uchodźców w Afryce. Po wojnie wrócili do kraju.
W ich mieszkaniu spotykali się uczniowie bytomskich szkół średnich, którzy założyli organizację o nazwie Ruch Młodzieży Niepodległej. Bardzo szybko "rozbiła" go Służba Bezpieczeństwa, aresztując kilkanaścioro osób. W lutym 1982 Iwona Świętochowska została internowana, czyli aresztowana i bezprawnie pozbawiona wolności na mocy dekretu o wprowadzeniu stanu wojennego.
W ośrodku dla internowanych była więziona przez 5 miesięcy. "Po zwolnieniu z internowania nadal angażowała się w pomoc osobom internowanym i ich rodzinom, organizowała cotygodniowe prelekcje, w których udział brały osoby internowane i działacze „Solidarności”. W 1985 r. włączyła się w działalność Prymasowskiego Komitetu Charytatywno-Społecznego. Utrzymywała kontakty z działaczami opozycyjnymi z całego kraju, a na początku 1989 r. była jedną z osób, która podpisała komunikat stwierdzający fakt utworzenia grupy inicjatywnej NSZZ „Solidarność” pracowników Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach" - czytamy w jej biogramie zamieszczonym na stronie Instytutu Pamięci Narodowej.
Iwona Świętochowska zmarła 3 października. Msza święta żałobna zostanie odprawiona w środę 23 października w kościele Świętej Trójcy. Po mszy odbędą się uroczystości pogrzebowe na cmentarzu Mater Dolorosa.
Komentarze