Arka, a właściwie Arkadiusz Bożek był urodzonym pod koniec XIX wieku w Marklowicach działaczem polskim i śląskim aktywnym przede wszystkim na Opolszczyźnie oraz Górnym Śląsku. Brał udział w powstaniach śląskich, po wojnie zaś został wicewojewodą. Stanowisko to stracił w efekcie nacisków komunistów. Mocno zaangażował się w prace organizacyjne Związku Polaków w Niemczech. W czasie II wojny światowej był aktywnym uczestnikiem życia politycznego na uchodźstwie w Paryżu oraz w Londynie, gdzie działał w londyńskiej Radzie Narodowej. Zmarł przedwcześnie w roku 1954.
Pomysł uhonorowania mocno, aczkolwiek calkowicie niesłusznie dziś zapomnianego Arki Bożka to inicjatywa szefa bytomskiego Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz członka władz wojewódzkich tego ugrupowania, Zygmunta Wilka. To on stanął on na czele Społecznego Komitetu Organizacyjnego na rzecz obchodów powrotu części Górnego Śląska do Macierzy oraz stulecia istnienia Rodła. Odsłonięcie tablicy stało się najistotniejszym elementem tych uroczystości. Patronat nad nimi objął wicemarszałek sejmu Piotr Zgorzelski.
Tablicę z portretem Bożka, informacjami o nim oraz hasłem: „Ślązak, prawy człowiek, wielki patriota” umieszczono na budynku Sezamu należącego do Bytomskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Notabene placówka ta usytuowana jest na osiedlu Arki Bożka. Prócz Zygmunta Wilka i marszałka Zgorzelskiego w ceremonii poprzedzonej mszą świętą uczestniczyli między innymi sekretarz miasta Mirosław Luks, przedstawiciele samorządów województw śląskiego oraz opolskiego, a także działacze polityczni i reprezentanci szkół, których Arka Bożek jest patronem. Wszyscy złożyli kwiaty pod nową tablicą. Gościem specjalnym wydarzenia była wzruszona takim sposobem przywrócenia pamięci o dziadku wnuczka Arki Bożka – Anna Kolorz.
0 0
szalency komuchom. albo porzyteczni idioci?