Zamknij

Miasto odważnych ludzi pełnych nadziei

11:41, 20.02.2023
Skomentuj

Sesję zorganizowano w zeszłą środę w wypełnionej po brzegi sali widowiskowej Centrum Kultury Karolinka. Był poczet sztandarowy Straży Miejskiej, odegrano hejnał miasta, oddano hołd zmarłym urzędnikom i radnym. Obecni radni oraz burmistrz Gabriel Tobor zaprezentowali się w śląskich strojach: ubrani po "chopsku" lub też w mundury górnicze.

Przywiązani do śląskości

Atmosfera była niezwykle podniosła i wzruszająca. W wystąpieniach kolejnych mówców oraz po zachowaniu słuchających ich mieszkańców było wyraźnie widać i słychać, że radzionkowianie mają ogromne poczucie odrębności (wtłoczenie ich do Bytomia można nazwać jedynie głupotą), są dumni ze swojej przeszłości i śląskości, a do tego cechuje ich wielka miłość do swojego kawałka ziemi.

Na wstępie pokazano film obrazujący starania radzionkowian o odzyskanie praw miejskich. Było to ciekawe przeżycie, bo oglądaliśmy wielu młodszych o trzy dekady uczestników wydarzenia. Film przypomniał, że to utworzone w roku 1990 Radzionkowskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne postawiło sobie za główny cel odłączenie Radzionkowa od Bytomia. Wydanej w roku 1975 decyzji o pozbawieniu Radzionkowa niezależności jego mieszkańcy nie zaakceptowali bowiem nigdy. Jak podkreślało wielu bohaterów filmu Radzionków do Bytomia kompletnie nie pasował, a już jako jego dzielnica był traktowany po macoszemu. 

Nagrody dla zasłużonych

Owi bohaterowie: prezes RTSK (od początku do dziś) Paweł Bomba, a także działacze prof. Zygmunt Tobor, Jan Uchański, Józef Korpak (prezydent Bytomia w latach 1994-1995), pierwszy burmistrz odrodzonego Radzionkowa Gustaw Jochlik i jego zastępca Henryk Dolibog (obaj byli też bytomskimi radnymi) wspominali jakie przeszkody prawne musieli pokonać oraz jak władze Bytomia rzucały im kłody pod nogi.

W pewnym momencie determinacja radzionkowian sięgnęła zenitu i chcieli nawet rozpocząć głodówkę. Nie musieli jednak. We wrześniu 1997 roku rząd zgodził się na to, by Radzionków z początkiem roku 1998 poszedł na swoje. Pełnego sukcesu jednak nie osiągnięto, bo przy Bytomiu pozostały historycznie należące do Radzionkowa Stroszek, Vitor, Sucha Góra oraz Sójcze Wzgórze. 

W kulminacyjnym momencie sesji wręczono Nagrody Crux Adalberti, a więc Krzyże Świętego Wojciecha, który jest patronem miasta. Otrzymały je osoby i organizacje mające szczególne zasługi dla Radzionkowa. Poza tym przemawiali przewodniczący Rady Miasta Stefan Hajda oraz były burmistrz Jochlik.  



(Edytor)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%