Współpraca Śląska z Żytomierzem rozwija się dzięki Zygmuntowi Wilkowi – bytomianinowi, prezesowi zarządu powiatowego Polskiego Stronnictwa Ludowego w naszym mieście. Od 5 lat aktywnie wspiera on organizację Dni Kultury Polskiej w Żytomierzu – w tym mieście i jego okolicach mieszka duża społeczność Polaków, którzy zachowali swój język i kulturę mimo zaborów i represji z czasów Związku Sowieckiego.
Podobnie jak w latach ubiegłych Zygmunt Wilk w skład delegacji województwa śląskiego na Dni Kultury Polskiej w Żytomierzu zaprosił przedstawicieli różnych środowisk – od naukowych poprzez samorządowe do gospodarczych. Wszystko w celu umożliwienia nawiązywania współpracy z obwodem żytomierskim na różnych płaszczyznach. W tym roku w składzie śląskiej delegacji znalazł się m.in. prof. de hab. Mirosław Nakonieczny, prorektor Uniwersytetu Śląskiego. W delegacji bardzo mocną reprezentację miał tradycyjnie Bytom. Tym razem do Żytomierza pojechał prezydent naszego miasta Damian Bartyla, był również dyrektor kopalni „Bobrek-Centrum" Andrzej Malesza, natomiast Bytomskie Centrum Kultury reprezentowała Dagmara Gumkowska.
Program trzydniowej wizyty był bardzo bogaty. Tradycyjnie rozpoczęto od udziału w święcie pasowania uczniów pierwszej klasy z językiem polskim w Szkole Powszechnej nr 28 w Żytomierzu. Zygmunt Wilk powiedział dzieciom z polskiej klasy o nieznanym na Ukrainie śląskim zwyczaju – obdarowywaniu pierwszoklasistów tytami pełnymi słodyczy. W Żytomierzu nie było tyt, jednak prezydent Bartyla wręczył dzieciom upominki z Bytomia – przybory szkolne oraz słodycze.
Samorządowcy ze Śląska spotkali się oficjalnie z reprezentantami władz obwodu żytomierskiego oraz władz miejskich Żytomierza – wicemarszałkiem Władimirem Aresznkowem oraz merem Władimirem Debojem. Damian Bartyla rozmawiał o możliwości nawiązania partnerstwa pomiędzy Bytomiem a Żytomierzem. W planie znalazło się również spotkania z działaczami polskich organizacji na żytomierszczyźnie.
Goście ze Śląska wzięli udział w imprezach z okazji VI Dni Kultury Polskiej w Żytomierzu. Wystąpiły polskie zespoły działające w tamtym rejonie Ukrainy, koncert dała również działająca w Katowicach Żeńska Orkiestra Salonowa. Tradycją stało się już bowiem, że wraz ze śląską delegacją do Żytomierza przyjeżdżają artyści ze Śląska. Goście wzięli udział również w mszy świętej odprawionej przez biskupa diecezji żytomiersko-kijowskiej oraz zwiedzili stary katolicki cmentarz w Żytomierzu. To cmentarz polski, pochowani są tam m.in. rodzice Ignacego Jana Paderewskiego.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu zyciebytomskie.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz