Brawo! Chirurdzy z bytomskiej Czwórki szkolą się w laparoskopii, żeby jak najlepiej operować pacjentów bez rozcinania brzucha. Dzięki temu zwiększyła się liczba zabiegów laparoskopowych przepukliny pachwinowej. A to bardzo poważne schorzenia, którego nie wolno ignorować.
Co to oznacza dla chorego? – Krótszy pobyt w szpitalu, szybszy powrót do aktywności i mniejszy ból po operacji przepukliny pachwinowej. Zwiększamy liczbę zabiegów laparoskopowych techniką TAPP (Transabdominal Preperitoneal), zastępując nią operacje klasyczne - tłumaczy Iwona Wronka z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 4 w Bytomiu.
To wszystko jest to możliwe dzięki temu, że lekarze mają możliwość uczestnictwa w szkoleniach w Ogólnopolskim Programie Edukacyjnym Rozwoju Laparoskopowej Chirurgii Przepuklin w Polsce Akademii Aesculap. Jedną z dziesięciorga uczestników jest lekarka z Bytomia: dr Dorota Piątek-Czypionka z Oddziału Chirurgii Ogólnej. Program opracowali eksperci z Towarzystwa Chirurgów Polskich (Sekcja Przepuklin) i Europejskie Towarzystwo Przepuklinowe EHS. Wyznaczają one dziesięć tzw. złotych standardów, których stosowanie zwiększa bezpieczeństwo chirurgii przepuklin.
Jak to się odbywa?
– Zabieg metodą TAPP wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym. Chirurg wykonuje trzy niewielkie nacięcia na skórze, przez które zakłada trokary umożliwiające wprowadzenie kamery i specjalnych narzędzi. Po odprowadzeniu treści przepukliny zakładana jest elastyczna, anatomiczna siatka przepuklinowa podtrzymująca tkanki- dodaje rzeczniczka szpitala.
Chirurdzy biorący udział w programie najpierw uczestniczą w szkoleniach (teoria, szycie i wiązanie, preparowanie), później w operacjach w ośrodkach szkolących, a następnie doskonalą umiejętności pod okiem eksperta w swoich macierzystych ośrodkach.
Czym jest przepuklina?
Przepuklina pachwinowa jest najczęściej występującym rodzajem przepuklin brzusznych. Powstaje na skutek nieprawidłowego napięcia powłok jamy brzusznej i przemieszczenia się narządów poza ich fizjologiczną lokalizację. Spowodowana jest osłabieniem lub rozejściem mięśni. Może pojawić się w każdym wieku. Częściej występuje u mężczyzn niż kobiet. W przypadku braku podjęcia leczenia, może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji, w tym do martwicy jelit.
– W naszym szpitalu rocznie operuje się ok. 160 przepuklin pachwinowych. Od grudnia ubiegłego zwiększamy odsetek zabiegów wykonywanych metodą laparoskopową– dodaje Iwona Wronka.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz