Niemal 22,8 milionów złotych warte są trzy proekologiczne, dofinansowane ze środków unijnych inwestycje, jakie zrealizują Bytomskie Wodociągi. Chodzi o budowę farm fotowoltaicznych, magazynów energii oraz pomp ciepła.
Dwie z trzech umów zakładających wspomniane przedsięwzięcia podpisano w miniony wtorek w siedzibie BW. Przypomnijmy, że ta miejska spółka do niedawna nosiła nazwę Bytomskie Przedsiębiorstwo Komunalne.
BW przeprowadzi modernizację energetyczną swoich trzech kluczowych obiektów kanalizacyjnych: oczyszczalni ścieków Centralna i Miechowice, a także przepompowni ścieków Śródmieście. - Inwestycje są kolejnym krokiem w stronę czystszego środowiska i nowoczesnej, przyjaznej naturze infrastruktury miejskiej. Farma fotowoltaiczna wraz z magazynami energii oraz pompami ciepła pozwolą na produkcję i wykorzystanie energii elektrycznej oraz ciepła w sposób bardziej ekologiczny i efektywny – mówi Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia.
Większa samowystarczalność
Z kolei prezes BW, Longin Siemlat dodaje: - Energia wyprodukowana na miejscu będzie wykorzystywana przede wszystkim na potrzeby własne oczyszczalni i przepompowni, a nadwyżki będą magazynowane i wykorzystywane w okresach zwiększonego zapotrzebowania lub braku produkcji, na przykład nocą. Dzięki temu Bytomskie Wodociągi zwiększą swoją samowystarczalność energetyczną, co przełoży się na obniżenie kosztów operacyjnych i poprawę jakości powietrza w mieście.
Dzięki inwestycjom spółka chce zwiększyć swoją samowystarczalność energetyczną. To z kolei pozwoli na znaczące ograniczenie kosztów funkcjonowania. Zysk dodatkowy, to czystsze powietrze. Nie byłoby to wszystko możliwe gdyby nie unijne dofinansowanie sięgające ponad 12,8 mln zł netto z Programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027.
Co dokładnie zostanie zrealizowane? Na terenie oczyszczalni ścieków Centralna przy ul. Sikorskiego powstanie farma fotowoltaiczna o mocy 250 kWp, magazyn energii o pojemności 500 kWh oraz system pomp ciepła typu woda/woda, pozyskujących ciepło ze ścieków. Energia słoneczna oraz ciepło uzyskane w ten sposób zredukują poziom korzystania z węgla czy gazu.
Konsorcja będą budować
Dokładnie te same rozwiązania zaplanowano na terenie przepompowni ścieków Śródmieście przy ul. Zabrzańskiej. Tamtejsza farma fotowoltaiczna osiągnie moc 200 kWp, a magazyn energii – 250 kWh. Dodatkowo przewidziano montaż dwóch pomp ciepła opartych o technologię odzysku ciepła ze ścieków.
Zadanie dotyczące przepompowni Śródmieście zrealizuje konsorcjum spółek ACE INSTAL i Energetyka Solarna ENSOL, natomiast za inwestycję w oczyszczalni Centralna odpowiada konsorcjum KELVIN i Zakładu Produkcyjnego EPLAN. - Całkowity koszt tych dwóch zadań to ponad 16,3 mln zł netto, a prace planowo potrwają 17 miesięcy od podpisania umów – wyjaśnia prezes Siemlat. Z kolei jeśli chodzi o trzeci obiekt objęty projektem, to BW czekają na wyłonienie jego wykonawcy w ponownie ogłoszonym przetargu.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz