Na przełomie czerwca i lipca, w całej Polsce na dobre rozpoczyna się sezon jagodowy. A to, przynajmniej dla tych, którzy do lasu się nie wybierają - oznacza zazwyczaj tylko jedno…
Chociaż w dzisiejszych czasach, ceny tych małych kuleczek potrafią zaskoczyć, w sezonie, jagód przynajmniej raz spróbuje chyba większość mieszkańców Bytomia. Te owoce trafiają do ciast, kompotów, pierogów i przede wszystkim - do jagodzianek.
W Polsce, najczęściej spotykaną odmianą jest jagoda czarna, czyli borówka czernica. Wiele osób ma swoje sprawdzone, jagodowe miejscówki, do których, na zbiory - wyrusza się, gdy owoce są już dojrzałe. Takich leśnych zakątków nie brakuje także w Bytomiu.
By wybrać się na jagody, potrzeba jednak czasu, zdrowia i cierpliwości. Krzewniki nie należą do wysokich, a zbieranie odbywa się w pozycji obciążającej kręgosłup. Żeby uzbierać miseczkę (nawet bez podjadania), trzeba się trochę napracować.
Można też pójść na przysłowiową i dostępną łatwiznę. W ogłoszeniach i sprzedaży detalicznej, kilogram jagód w tym roku kosztuje około 30-50 złotych. Z zakupionych owoców da się przygotować naprawdę sporo pyszności. A wiedzą o tym wszyscy ci, którzy wraz z początkiem sezonu rozpoczynają… produkcje jagodzianek.
Te słodkie, zazwyczaj drożdżowe bułeczki nadziewane jagodami i posypane kruszonką, od kilku lat wzbudzają sporo kontrowersji. Głównie z uwagi na wysoką cenę. Oczywiście, w wielu miejscach można nabyć jagodzianki za kilka złotych, jednak są one znikomo wypełnione konfiturą lub mrożonymi owocami...
A za wykwintny smak należy zapłacić nieco więcej. Po zeszłorocznych testach, bezkonkurencyjne wypieki (to nie reklama, to po prostu opinia) z jagodami w roli głównej, serwowała ekipa z Coś Dobrego Na Dzielni.
W tym roku, łagiewnicka piekarnia ponownie stanęła na wysokości zadania. Delikatne ciasto z kruszonką i cukrem-pudrem jest solidne wypełnienie świeżymi owocami. Taka jagodzianka kosztuje 22 złote.
Towar w Łagiewnikach rozchodzi się błyskawicznie. Tym, którym pociekła już ślinka - radzimy dokonać rezerwacji telefonicznej. I czekamy na Wasze oceny smakowe.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu zyciebytomskie.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz