Produkowane w latach 70. XX wieku pojazdy szynowe Konstal 105N, obsługujące dotychczas m.in. istotną dla Bytomian linię T19, po wielu latach nieustannego kursowania - zjechały wreszcie do zajezdni w Stroszku. Teraz, zastąpią je nowe tramwaje typu 2017N-10.
Symboliczna mijanka
Nowoczesne, ciche, klimatyzowane, wyposażone zgodnie z XXI-wiecznymi standardami i w pełni przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Takie są wagony typu 2017N-10 produkowane w Zakładach Pojazdów Szynowych PESA Bydgoszcz SA, które można już spotkać w Bytomiu.
25 czerwca 2026, przy zajezdni w Stroszku odbyła się symboliczna mijanka Konstala i Banka. Stare wagony doczekały się wreszcie zasłużonej emerytury (w końcu mają już ponad 60 lat) a nowe - przyzwyczajają się już do swoich tras.
Świeżutkie Banki krążą po Bytomiu
10 pojazdów pozyskanych przez Tramwaje Śląskie w ramach kontraktu zawartego w lutym 2026 z bydgoską PESĄ kosztowało blisko 140 mln zł. Docelowo, w ciągu kolejnych dwóch lat, na metropolitalne tory wyjedzie aż 50 nowych tramwajów.
Co ważne, świeżutkie Banki będą obsługiwały Bytom. Pojazdy przydzielono do tras linii tramwajowych T19 i T7. To numery, których korzystającym z komunikacji miejskiej - raczej przedstawiać nie trzeba. Dziewiętnastka jest łącznikiem Stroszka z centum miasta, a dalej, z uwagi na estakadowe trudności - z Chorzowem. Z kolei siódemką, dojechać (bez przesiadek, przez Świętochłowice i Batory) dojechać można aż do Katowic.
Imię po żurawiu
Warto wytłumaczyć również o co chodzi z Bankiem. Zgodnie z tradycją, Tramwaje Śląskie, przyzwyczaiły już pasażerów do nadawania nazw nowym pojazdom. Tak było również w przypadku 2017N-10, który swoje imię zawdzięcza postaci doskonale znanej w spółce. Chodzi o żurawia europejskiego, który kilka lat temu został symbolicznym patronem akcji promującej bezpieczne wysiadanie z tramwaju pt. Zapuść żurawia, wysiadaj bezpiecznie. Tramwaje sprawują także opiekę finansową nad prawdziwym ptakiem Bankiem żyjącym w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu zyciebytomskie.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz